طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٤ تیر ۱۳٩٠

شش تشکل شناخته شده و فعال در زمینه منابع طبیعی و محیط زیست کشور با ارسال نامه‌ای به دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران خواستار در دستور کار قرار گرفتن طرح تشکیل وزارت منابع طبیعی و محیط زیست توسط نمایندگان مجلس شدند.


این 6 تشکل که عبارتند از جامعه جنگلبانی کشور، انجمن مرتعداری ایران، انجمن ارزیابی محیط زیست ایران، انجمن آبخیزداری ایران، انجمن علمی جنگل و انجمن علوم و صنایع چوب و کاغذ ایران، در نامه خود خطاب به دکتر لاریجانی با اشاره به وضعیت نابسامان حوزه منابع طبیعی، محیط زیست، تولید و حفاظت آب در کشور و منفی بودن بیلان کار این سه حوزه مرتبط با هم، از عدم توجه نمایندگان مجلس به درخواست پیشین تشکل‌های منابع طبیعی و زیست محیطی در این خصوص گلایه کرده‌اند.
در بخشی از نامه این تشکل‌ها آمده است: «متأسفانه در کشور حفظ محیط زیست و منابع طبیعی در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان جایگاه واقعی خود را ندارد و نه تنها اعتبارات کافی و امکانات و ابزار مدیریت کارآمد این منابع تأمین نمی‌شود، حتی اعتبارات سالیانه آن از اعتبارات یک سد و بعضی ساختمان‌ها کمتر است و فصل منابع طبیعی و محیط زیست هم که در برنامه چهارم در کنار دیگر بخش‌های کشور دیده شده بود به اجرا در نیامد. تا جائی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان عملکرد بخش منابع طبیعی و محیط زیست در برنامه چهارم بعضی از موضوعات به 30 درصد هم نمی‌رسد. اصلا ارزش‌گذاری در طرح‌ها و پروژه‌ها، واگذاری اراضی و بهره‌برداری از آن مد نظر قرار نمی‌گیرد و هزینه ضرر و ناصوابی را روا می‌دارند.»
در ادامه این نامه بیان شده است که: «متأسفانه ساختار، تشکیلات، قوانین و مقررات بخش کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و آب عمدتًا مربوط به دهه چهل بویژه نیمه دوم آن است و متناسب با شرایط امروز کشور نیست و هر جا هم اصلاح شده است، وضعیت آن بهتر نشده است بلکه گاهاً پس رفت داشته ایم.» در ادامه این نامه می‌خوانیم: حال که در چشم‌انداز نظام در افق 1404 ایران را کشور توسعه یافته با منابع زیستی توسعه یافته در منطقه تصویر نموده‌ایم، طبیعی است کشور توسعه‌یافته، منابع طبیعی و محیط زیست و مدیریت آب توسعه یافته‌ای هم می‌طلبد. در کشور توسعه یافته نه تنها حفظ محیط زیست و منابع طبیعی مانع پیشرفت و توسعه نیست بلکه توسعه متوازن و پایدار توسعه منابع زیستی هم در درون خود خواهد داشت.
این تشکل‌ها در پایان نامه خود با تأکید بر تکالیف برنامه پنجم برای تجمیع بخش‌های مختلف و چابک‌سازی بخش اجرائی کشور خواستار آن شده‌اند که با تشکیل وزارتخانه گفته شده جایگاه و ساختار و تشکیلات مناسبی جهت اعمال وظایف حاکمیتی دولت یعنی سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی و نظارت با هدف و مأموریت حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی، محیط زیست و منابع آب کشور ایجاد گردد. 

اما دوستان عزیز مشکل تشکیل و یا عدم تشکیل وزارت خانه نمی باشد کمی منصف باشیم. هر روز در روزنامه ها و سایت ها مطالبی مب بینیم مربوط به تخریب ها و تجاوزات به منابع طبعی و محیط زیست. آیا بررسی شده است چند درصد این مسائل قابل حل بود اگر محیط زیست وزارت خانه مستقلی می شد؟ در ساختار اداری کشور سازمان حفاظت محیط زیست معاونت ریاست جمهوری است که در مقامی بالاتر از وزارت خانه می باشد. آیا تجاوز و تعدی در عرصه های محیط زیست نداریم؟ به قول معروف " عروس نمی تونه برقصه می گه زمین کجه"

این نهاد های علمی که نامه را تنظیم کرده اند آیا در حیطه علمی خود اثربخش بوده اند. راستش تا کنون هر چه اعتراض به تخریب و تصرف ها دیده ام از سوی نهادهای غیر علمی و دلسوختگان واقعی منابع طبیعی و محیط زیست بوده است مثلا همین معدن سونگون در منطقه ارسباران. جستجو کنید کدام یک از این نهادهای علمی در جریده ای یا سایتی اعتراض کرده است. اگر مطلبی هم داشته اند بعد چندانی نداشته است.

لطفاً مراجعه کنید به مطلبی که در مورد توسعه نوشته ام از دیدگاه خانم دکتر شهیندخت خوارزمی. به ویژه خطوط پایانی

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :