طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢۳ شهریور ۱۳٩٠

 به نقل از پایگاه خبررسانی سازمان جنگل ها: "اتحاد موسسات مالی پیشرو جهان" به رهبری سازمان ملل متحد نسبت به از بین رفتن جنگل های جهان و اثرات سوء اقتصادی و زیست محیطی آن هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، بر اساس گزارش جدید برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، ادامه روند تغییرات اقلیمی در جهان و اثرات سوء آن بر جنگل ها هر ساله تا سال 2100 موجب وارد آمدن ضرر یک تریلیون دلاری بر اقتصاد جهان می شود که این امر یک میلیارد انسانی که زندگی آنان وابسته به جنگل هاست را تحت تاثیر قرار می دهد.

در این گزارش که با عنوان "توصیه ها برای مذاکره کننده گان بین المللی تغییرات اقلیمی" در شهر ژنو انتشار یافت آمده است: حفظ و احیای جنگل های سالم موجب جذب و بسیج سرمایه گذاری تا بیش از 10 میلیارد دلار تا سال 2020 خواهد شد.
 
این گزارش از بخش خصوصی می خواهد در تلاش ها برای کاهش جنگل زدایی و جلوگیری از نابودی جنگل ها سرمایه گذاری و شرکت نماید.
 
برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد می گوید: دلیل اصلی برای سطح فعلی قطع درختان جنگل ها در سراسر جهان، ایجاد فرصت های اقتصادی برای کشاورزان، جوامع محلی و دولت هاست.
 
این گزارش می افزاید: برای دانه های سویا، روغن کنجد، گوشت گاو و سایرمحصولات که حاصل زمین هایی هستند که قبلا پوشش جنگلی داشتند قیمتی وجود دارد اما جنگل ها خدمات بسیار مهم و گوناگون حیاتی برای بشراز جمله تولید اکسیژن ارائه می دهند.
 
 نابودی بیش از 3.5 میلیون هکتار از جنگلهای جهان درسال جاری
 
بر اساس آمارهای جهانی، امسال تاکنون 3 میلیون و 753 هزار و 59 هکتار از سطح جنگل های جهان از بین رفته است.
همچنین بر اساس جدیدترین آمار جهانی، در سال جاری میزان زمین‌های زراعی از بین رفته به دلیل فرسایش خاک معادل 5 میلیون و 52 هزار و 632 هکتار بوده است و مقدار کویرزایی در سال جاری بر اساس آخرین آمار، تاکنون معادل 8 میلیون و 660 هزار و 29 هکتار بوده است.
همچنین میزان دی اکسید کربن متصاعد شده در سال جاری در کل جهان معادل 24 میلیارد و 216 میلیون و 218 هزار و 789 تن بوده است.
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :