طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٠

راستش چند وقتی است که اخبار اسف بار دریاچه ارومیه از هر طرف به گوش می رسد، حال آن که سال هاست این وضعیت به آرامی در حال شکل گیری می باشد و افرادی که در سال های اخیر به طور مستمر به آن منطقه عزیمت داشتند اذعان می کردند که فاصله بین پلاژهای که در خشکی ساخته شده اند تا آب دریاچه هر روز بیش تر می شود و حالا که دریاچه در حال تبدیل به کویر نمک می باشد فغان ها می زنند. کاش این فغان ها زمانی به گوش می رسید که وضعیت این چنین بحرانی نشده بود.

امروز در تارنمای سازمان حفاظت محیط زیست خبری راجع به زریوار مشاهده نمودم که در پی آمده است:  


سرپرست حفاظت محیط زیست کردستان: تعدد مدیریت مهم‌ترین عامل تهدیدکننده دریاچه زریوار است

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست کردستان گفت: تعدد مدیریت تصمیم‌گیری در استفاده از تالاب و نبود وحدت رویه در استفاده خردمندانه از دریاچه زریوار از مهم‌ترین عوامل تهدید کننده این دریاچه است.

ناصح قادری در دیدار با خبرنگاران اظهار داشت: دریاچه زریوار به دلیل شرایط اکولوژیکی و ساختاری آن به عنوان یکی از دریاچه‌های استثنایی ایران و جهان محسوب می‌شود. 
وی با بیان اینکه آب ورودی زریوار متفاوت از دیگر دریاچه‌های موجود است، تصریح کرد: منبع آب زریوار از 600 تا 700 چشمه خودجوش کف تامین میشود.. 
وی عنوان کرد: با اتمام جنگ تحمیلی و استقرار امنیت در مریوان، هم‌مرز بودن با کشور عراق و انجام مبادلات و بازرگانی‌ها در این منطقه، شرایط جغرافیایی و طبیعی منطقه و ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی مردم موجب افزایش رشد چشمگیر جمعیت در این شهرستان شده است. 
قادری وجود شرایط مذکور را موجب اعمال فشار برظرفیت اکولوژیک منطقه به ویژه روی دریاچه زریوار دانست و اظهار داشت: افزایش فاضلاب شهری و روستایی، افزایش پسماند و زباله‌ها، استفاده بیشتر کشاورزان از کود و سموم شیمیایی، تخریب اراضی مشرف بر دریاچه از جمله عوامل تاثیرگذار بر وضعیت و شرایط نامساعد دریاچه است. 
این مقام مسئول اضافه کرد: به دلیل هدایت نکردن صحیح تاثیرات و عوامل ذکر شده پیامدهای منفی روی دریاچه ایجاد و موجب نگرانی و دغدغه کارشناسان و مسئولان شد. 
قادری در ادامه با اشاره به مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده دریاچه زریوار، تصریح کرد: تعدد مدیریت تصمیم‌گیری در استفاده از دریاچه و نبود وحدت رویه در استفاده خردمندانه از این منبع آبی، ورود رسوبات به واسطه قطع جنگل‌ها و فقیر شدن پوشش گیاهی حوزه آبریز دریاچه از مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده این دریاچه است.

سرپرست حفاظت محیط زیست کردستان از دیگر عوامل تهدیدکننده را شامل ورود فاضلاب‌های انسانی و فضولات دامی قسمتی از شهر مریوان و روستاهای حاشیه آن به داخل آن و ورود سموم و کودهای شیمیایی ناشی از فعالیت‌های کشاورزی ذکر کرد. 
 
* حفاظت از دریاچه زریوار فرهنگ و مطالبه عمومی است 
قادری ادامه داد: حساسیت روی وضعیت زریوار و حفاظت از آن توسط کارشناسان محیط زیستی تبدیل به فرهنگ و مطالبه عمومی و ایجاد تشکل‌هایی در این رابطه شده است. 
وی گفت: دولت هم نسبت به مطالبات عمومی و اجتماعی مردم در مورد زریوار عکس‌العمل مثبت نشان داده به نحوی که کارنامه و پرونده زریواراز مرزهای کاری محیط زیست استان فراتر رفته و تبدیل به یک برنامه در دولت شده است. 
قادری به مصوبات سفرهای هیئت دولت به استان اشاره کرد و افزود: از هفت مصوبه مربوط به این سازمان در سفر دوم به استان یک بند آن مربوط به زریوار و از 14 بند مصوبات سفر سوم شش مصوبه به صورت مستقیم و غیرمستقم به نجات این دریاچه مربوط می‌شود. 
به گفته وی یکی از مصوبات دور سوم سفر هیئت دولت به استان کردستان اختصاص 5 میلیارد تومان برای نجات زریوار بوده که در اختیار تمام دستگاه‌های اجرایی مرتبط از جمله آب و فاضلاب شهری و روستایی، بخشداری و فرمانداری قرار خواهد گرفت. 
مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست کردستان عنوان کرد: با اختصاص این اعتبارات و توجه و اهمیت مسئولان استانی می‌توان ادعا کرد که هم‌اکنون در آغاز نقطه عطف تاریخی و امیدوارکننده برای زریوار هستیم. 
قادری به اقدامات انجام شده توسط محیط زیست استان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: انجام طرح‌های مطالعاتی و تحقیقاتی با کمک مراکز دانشگاهی به منظور تهیه شناسنامه و کاربری تالاب و اراضی پیرامون آن و تلاش در جهت محدود کردن عوامل تهدیدکننده دریاچه از قبیل اجرای پروژه‌های آبخیزداری در اراضی پیرامون آن و کنترل ورود فاضلاب به داخل تالاب از جمله اقدامات انجام گرفته توسط این اداره کل است.

شایان ذکر است : تبدیل دریاچه زریوار مریوان به پناهگاه حیات وحش در زمستان سال 88 حرکت موثری در حفظ وضعیت زیست محیطی این دریاچه و گونه های گیاهی و جانوری بوده که  97 گونه پرنده ،32 گونه پستاندار ، 13 گونه خزنده ،11گونه ماهی و 144 گونه گیاهی تا کنون در زریوار شناسایی شده است

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :