طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٠

مطلب فوق به نقل از پایگاه خبری رسانه قانون می باشد که ناصر مقدسی مدیر کل دفتر زیستگاهها و امور مناطق سازمان محیط زیست بیان داشته: "راهکارهای نجات ارومیه در فضای علمی پیگیری شود "

 مدیرکل دفتر زیستگاهها و امور مناطق سازمان محیط زیست می‌گوید نگرانی سبت به خشک شدن دریاچه ارومیه در بین دوستداران محیط زیست طبیعی است اما راهکارهای نجات این دریاچه بایستی در فضایی علمی و سازنده پیگیری شود.
 
مدیرکل دفتر زیستگاهها و امور مناطق سازمان محیط زیست گفت: نگرانی و دغدغه نسبت به خشک شدن بخشهای زیادی از دریاچه ارومیه در بین دوستداران محیط زیست طبیعی است اما راهکارهای نجات این دریاچه بایستی در فضایی علمی و سازنده پیگیری شود.
ناصر مقدسی در گفتگو با مهر افزود: خشک شدن بخش هایی از دریاچه ارومیه برای هر کسی که اندکی دغدغه زیست محیطی دارد بسیار ناراحت کننده و غیر قابل تحمل است. ...

به گفته وی، تأکید بر اهمیت این دریاچه و ضرورت احیاء و اجرای راهکارهای نجات، توسط دوستداران محیط زیست و رسانه ها برای آگاه سازی تصمیم گیران در قوای سه گانه ضروری است .

مقدسی با بیان اینکه مهمترین علل خشک شدن دریاچه ارومیه ندادن حقابه این دریاچه از سدهای بالا دست است تصریح کرد: مسئولان بایستی با پیش بینی و پیش آگاهی در مورد خشکسالی و ترسالی نسبت به ارائه حقابه زیست محیطی این دریاچه از سدهای بالا دست اقدام کنند.

به گفته وی، طبق قانون حتی در بدترین شرایط خشکسالی حداقل 10 درصد از آب رودخانه ها و دریاچه ها و مسیل های بالا دست بایستی به عنوان حقابه زیست محیطی دریاچه ها و تالابهای پایین دست در نظر گرفته شود.

مقدسی افزود: اگر وزارت نیرو حقابه دریاچه ارومیه از سدهای بالا دست را بدهد و وضعیت بارندگی اندکی برای آبگیری دریاچه بهتر شود نسبت به احیا ارومیه امیدوار هستیم.

اما:  ایشان هم علت خشک شدن را به گردن وزارت نیرو و ندادن حق آبه دریاچه انداخت. نکته بسیار ارزشمندی که ایشان به آن اشاره داشته همانا یافتن راه حل برای این معضل در فضای علمی و به دور از جنجال و غوغا سالاری است. البته به شرطه ها و شروطه ها.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :