طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩٠

چندی قبل نوشتاری راجع به حرکت هواپیمایی قطر در جهت هر چه سبزتر شدنش روی وبلاگ قرار دادم. امروز خبرنامه کنوانسیون بیابان زدایی را از نظر می گذراندم که عنوان ذیل نظرم را به خود جلب کرد. 

Towards self-sufficiency: Qatar pursues ambitious food security programme

در نشست عالی رتبه ویژه ای که مجمع عمومی سازمان ملل به منظور "بررسی  بیابان زایی، تخریب سرزمین و خشکسالی در بستر توسعه پایدار و رفع فقر" که در مورخه 20 سپتامبر سال جاری با مشارکت برنامه ملی امنیت غذایی قطر در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار خواهد شد اتحاد جهانی مناطق خشک جهان را که سابقه آن به سال 2010 برمی گردد راه اندازی خواهند نمود. قطر در حاشیه نشست سال 2010 جلسه ای فرعی با موضوع اهداف توسعه هزاره برگزار نمود. این کشور به عنوان یکی از حامیان مناطق خشک جهان محسوب می شود.

این کشور قصد دارد در حرکتی جاه طلبانه اقدام به تامین نیازهای غذایی جمعیت یک میلیون و ششصد هزار نفری خود از منابع داخلی نماید. این در حالی است که آمارها حاکی از آن است که در سال 2008 این کشور فقط 10 درصد نیازهای خود را توانست از منابع داخلی تامین نماید ( واردات 90 درصدی).

برنامه ملی امنیت غذایی قطر مبتنی بر افزایش تولید داخلی با توسعه علمی و فن آوری در 4 محور می باشد که عبارتند از:

 1- فن آوری های شوری زدایی و مدیریت آب

2-  انرژی قابل تجدید با تمرکز ویژه روی انرژی خورشیدی و راه اندازی پارک خورشیدی

3- توسعه کشاورزی شامل استفاده از فن آوری هایی مانند آب کشت ( هیدروپونیک)، فنون کارآمد مصرف آب مانند آبیاری قطره ای

4- فرآوری مواد غذایی از طریق ایجاد و راه اندازی پارک های کشت و صنعت. 

Water: large-scale desalination

Agriculture: boosting productivity

”.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :