طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٠

فضای سبز شهری، بخــشی از فــضای باز شهری است که عرصه های طبیعی یا اغلب مصنوعی آن، زیر پوشش درختان، درختچه ها، بوته ها، گلها، چمنها و سایر گیاهانی است که بر اساس نظارت و مدیریت انسان، با در نظر گرفتن ضوابط، قوانین و تخصص های مرتبط با آن، برای بهبود شرایط زیستی، زیستگاهی و رفاهی شهروندان و مراکز جمعیتی غیر روستایی، حفظ و نگهداری یا احداث می شوند.از دیدگاه شهرسازی، فضای سبز شهری عبارت است از بخشی از سیمای شهر که از انواع گیا هان تشکیل یافته است. در صورتی که از فضا های آزاد شهری که متضاد فضا های ساخته یا ساخت فیزیکی شهر است، صحبت کنیم در این صورت فضا های بالقوه جهت توسعه فضای سبز شهری مطرح می شود.به طور کلی فضای سبز برخلاف معنایی که ممکن است در ذهن ایجاد کند، تنها محل دارای درخت و گیاه نیست، بلکه نماد و سمبلی از تفکرات فرهنگی و اجتماعی یک جامعه است. مکان ظهور فضای سبز تنها پارک ها را در بر نمی گیرد، بلکه باغ ها، باغچه های خصوصی، نوار سبز حاشیه شهر ها و حتی خیابان ها و گورستان ها را نیز شامل می شود.

 

 

فضای سبز

 

اما نکته این جاست که برای شهری با جمعیت بیش از 10 میلیون نفر که مشکل تامین آب مساله ای جدی است و مسئولین برای تامین آب مصرفی مردم نیازمند علاوه بر انتقال آب از سدهای درون و برون استان از آب های زیرزمینی هم می باشند. آیا لازم است برای توسعه فضای سبز از گونه های با نیاز آبی بالا مثل چمن استفاده نمود یا می شد گونه های درختی کم نیاز هم کاشت. آیا سازمان پارک ها و فضای سبز که دارای وظایف ذیل می باشد نباید جدی تر کار خود را انجام می داد تا شهرداری در توسعه فضای سبز از گونه های سازگار با اقلیم خشک تهران استفاده می نمود؟

وظایف  سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران
- اعمال نظارت عالی در جهت ارتقاء کمی و کیفی فضای سبز شهر تهران در قالب گروه‌های کارشناسی (ناظرین فضای سبز- حفظ نباتات- بهداشت و محیط زیست)
-
نظارت عالی بر عملکرد پیمانکاران شاغل در بخش فضای سبز شهر تهران

-
طراحی, اجرا و نظارت بر پروژه‌های پارک‌ها و فضاهای سبز
-
تولید و خرید و فروش گل و گیاه و درخت و درختچه زینتی
-
طراحی, اجرا و نظارت بر عملیات آبرسانی فضای سبز شهری
-
جنگل‌کاری, توسعه و نگهداری جنگل‌های دست کاشت در قالب طرح عظیم کمربند سبز پیرامون شهر تهران
-
اجرای طرح‌های آموزشی و پژوهشی

-
تهیه آمار و اطلاعات مربوط به پارک‌ها و فضاهای سبز

-
ایجاد تمهیدات لازم برای تهیه شناسنامه درختان از طریق مناطق شهرداری
-
اقدامات لازم در زمینه ارتقاء سطح دانش و بینش فنی کارکنان فضای سبز شهر تهران

-
ایجاد ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی و سایر سازمان‌ها و اشخاص ذیربط داخل و خارج کشور
-
تشکیل کمیته‌های برنامه‌ریزی آب و خاک و فضای سبز, دفع آفات و بیماری‌های گیاهی و بررسی آلودگی‌ها
-
تدوین آئین‌نامه‌های مربوط در ارتباط با طرح جامع فضای سبز
-
بررسی اراضی و املاک مناسب و پیشنهاد تغییر کاربری آنها به منظور تامین اهداف سازمان
-
بازسازی فضای متروک یا فرسوده بافت شهری و یا فضاهای فرسایش یافته همجوار شهر و استفاده از آنها جهت تامین پارک و فضای سبز و تفریحی مورد نیاز با توجه به قوانین و مقررات مربوط با تصویب موردی شورای سازمان
-
بررسی و پیشنهاد مقررات, معیارها, آئین‌نامه‌ها و بهینه‌های مناسب حفظ و گسترش فضای سبز جهت تصویب مراجع ذیربط

-
شناسایی گونه‌های موجود درختی و درختچه‌ای و تهیه نقشه پراکندگی آنها در شهر تهران

-
بررسی و شناسایی گونه‌های بومی درختی و درختچه‌ای تهران

-
بررسی سازگاری اکولوژیکی گونه‌های گیاهی زینتی با اقلیم شهری و تعیین گونه‌هایی که نسبت به آلودگی‌های زیست محیطی حساسیت و یا مقاومت دارند
-
تعیین مناطق زیست محیطی شهر تهران در رابطه با مسائل گیاهی
-
فراهم آوردن تمهیدات لازم جهت کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی در ارتباط با ایجاد فضای سبز

 

 

 

 

تدوین برنامه مشخص برای فضای سبز در شهر ها و رفع کاستیها در برنامه ریزی های کلی، می تواند از گسترش سلیقه ای، تقلیدی و اتفاقی اینگونه فضا ها جلوگیری کرده و ما را از خطای برنامه ریزی و محاسباتی دور کند.

اما شهرداری تهران یا به عبارتی کلان شهر تهران هم از غافله توسعه فضای سبز عقب نمانده و در این خصوص فعالیت های گسترده ای را انجام داده و در دست اقدام دارد که از نمونه های اخیر آن می توان به افتتاح بوستان بزرگ ولایت و فضای سبز حاشیه اتوبان همت اشاره نمود.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :