طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۸ شهریور ۱۳٩٠

به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست:

غلامحسین کاظمی گفت: در سالجاری 42 مورد آتش سوزی در مناطق جنگلی استان ایلام رخ داده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان ایلام با اعلام این خبر گفت: در سال جاری بیش از 42 مورد آتش سوزی در جنگل های استان به ثبت رسیده است که این میزان آتش سوزی ،با مشارکت مردم و دوست داران طبیعت و نیروهای اجرایی این اداره کل، بموقع مهار شده اما متاسفانه باعث خسارت های مختلفی به طبیعت بکر این مناطق شده است.

مهندس غلامحسین کاظمی گفت:14 اکیپ اطفاء حریق این اداره کل در سطح استان، آمادگی کامل جهت پیشگیری از هرگونه آتش سوزی رادارند.

وی در ادامه افزود: جلب مشارکت و همکاری مردم و تلاش و جدیت بیشتر دستگاه ها و سازمان های مسئول در راستای مقابله با بروز پدیده آتش سوزی در جنگل های استان ایلام، یک نیاز جدی و ضروری است. .... 


اما تا این جا که به نقل از سایت سازمان محیط زیست بود. خوب برای بررسی صحت و سقم این خبر به سایت اداره کل منابع طبیعی استان فوق مراجعه کردم که مطلب ذیل را مشاهده کردم:

کاهش 70 درصدی حریق در عرصه های منابع طبیعی استان ایلام
توسط: سعید ملکی
تاریخ: 1390/05/17

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام حریق در عرصه های منابع طبیعی استان نسبت به سال گذشته در مدت مشابه 70 درصد کاهش یافته است.

مهندس بازدار مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: با توجه به فعالیتهای پیشگیرانه از قبیل استفاده از دیده بان، ایجاد برجکهای دیده بانی، گشت های ویژه، ایجاد آتش بر و حفر کانال، فعالیتهای فرهنگی و ترویجی و تعامل اصحاب رسانه، مطبوعات، صدا و سیما و همکاری و همیاری همیاران طبیعت و مردم فهیم استان توانسته ایم در چند ماه اخیر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته هفتاد درصد کاهش حریق در سطح جنگل ها و مراتع استان داشته باشیم مهندس بازدار خاطر نشان کرد با توجه به آمادگی کارکنان در امر اطفاء حریق همچنین سطح حریق های حادث شده هم نسبت به سال قبل کاهش چشمگیری داشته است. مهندس بازدار از مردم فهیم استان خواست همچنان یار و یاور منابع طبیعی باشند .

راستش چند نکته ای در این دو خبر وجود دارد که لازم دیدم بیان نمایم:

اولاَ- برای خوانندگان عام مشخص نیست که مسئول اطفا’ جریق جنگل کدامیک از ادارات کل است؟ محیط زیست یا منابع طبیعی؟

دوماَ- آمار حریق را کدام دستگاه باید اعلام نماید؟ قطعاَ دستگاهی که مسئول است.

سوماَ- امیدوارم آئین نامه ای که سازمان جنگل ها در مورد مدیریت بحران تصویب و ابلاغ کرده هر چه زودتر عملیاتی شود تا مدیریت حریق هم ساختارمند شود.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :