طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩٠

روز 11 آگوست 2011، مجمع عمومی سازمان ملل، گزارش دبیر کل را که توسط فائو در پاسخ به بیانیه 205/64 که از دبیرکل خواسته شده بود گزارشی در مورد وضعیت توسعه پایدار مناطق کوهستانی به نشست شصت و ششم  ارائه دهد، منتشر نمود.

در این گزارش آمده است که مناطق کوهستانی با چالش های بسیاری مواجه هستند که تغییر اقلیم یکی از آن هاست. وی خطاب به حاضرین گفت که توسعه پایدار مناطق کوهستانی باید از جایگاه بالایی در کنفرانس توسعه پایدار (Rio +20 ) برخوردار شود. سپس وی به اختصار به برخی از اقداماتی که در سطوح ملی در کشورهای آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و اروپا انجام شده بود اشاره نمود. در سطح بین المللی نیز از برخی ابتکارات موضوعی در مورد حفظ تنوع زیستی و اکوسیستم های کوهستانی، تغییر اقلیم خاصه از نقطه نظر تاثیر آن بر یخچال ها، مدیریت آبخیزها، مدیریت مخاطرات، مباحث مردم بومی، پرداخت خدمات زیست محیطی، تولیدات با کیفیت بالای مناطق کوهستانی و گردشگری سخن به میان آورد.

در گزارش فوق در مورد مشارکت، همکاری فرامرزی و  مکانیزم های تامین اعتبار هم مطالبی ارائه شده است. در مورد مشارکت، وی از مشارکت کوهستان که در اجلاس سران توسعه پایدار (WSSD) که با حضور نمایندگان بیش از 180 کشور برگزار شد افتتاح شده بود یاد نمود. در خصوص همکاری های فرامرزی هم به تلاش های منطقه ای میان سازمان های کشورها و نیز ارتباطات با سازمان های بین المللی اشاره نمود. وی خاطر نشان کرد که بانک جهانی  نزدیک به 66 میلیارد دلار برای توسعه پایدار مناطق کوهستانی  هزینه نموده است.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :