طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی قطرههشدار چند روز قبل وزیر نیرو درباره احتمال جیره بندی آب در پایتخت و چند کلانشهر دیگر، روز گذشته با طرح احتمال ورود نیترات به شبکه آب زیر زمینی بر اثر کمبود ذخایر آب مصرفی پررنگ‌تر شد. علاوه بر آنکه بار دیگر پرونده فراموش شده واقعیت وجود فلزات و املاح مضر در آب شرب تهران را باز کرد.

به گزارش اعتماد، حسین رستگار؛ مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو احتمال ورود نیترات به آب شرب را در حالی مطرح کرد که چند سال قبل هم وجود نیترات در آب شرب برخی مناطق پایتخت موجبات نگرانی ساکنان این مناطق را رقم زد. در حالی که همان زمان اعلام می‌شد که چنین احتمالی در حد شایعه است اما هشدار روز گذشته این مقام مسوول با این واقعیت مرتبط شد که کم‌آبی می‌تواند منجر به نشت املاح و فلزات نه چندان مفید به آب شرب شود و در حالی که بر اثر مصرف بی‌رویه آب در پایتخت، اکنون سدهای تهران با افت ۲۹ درصدی ذخایر آبی مواجه شده رستگار هم روز گذشته نسبت به مصرف بی‌رویه آب در تهران به این شیوه هشدار داد و افزود: «احتمال می‌رود امسال نیز با کم‌آبی و در نتیجه نیتراتی شدن آب مواجه شویم به همین دلیل بررسی کیفیت آب تهران را آغاز کرده‌ایم و در برنامه امسال کنترل آب در سطح لوله‌کشی، مصرفی و بسته‌بندی را در دست بررسی داریم.»


او در حالی که مسوولیت کیفیت آب لوله‌کشی را متوجه وزارت نیرو می‌دانست افزود: «دو سال پیش با همکاری معاونت بهداشتی وزارت بهداشت نمونه‌برداری روی آب تهران را آغاز کردیم و مشخص شد به دلیل کم‌آبی حجم نیترات بالا رفته و آب مصرفی با آب چاه مخلوط شده بود در نتیجه فاضلاب منازل به آب ورود کرده و طی نامه محرمانه اعلام کردیم که اصلاحات لازم انجام گرفت.»

رستگار همچنین با اشاره به وجود ۵۲ آزمایشگاه دولتی زیرمجموعه آزمایشگاه مرجع غذا و دارو گفت: «بیشترین مواردی که از دادگاه‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند اغلب مواد حاوی متادون، روانگردان، تریاک، داروهای اعصاب، گوشت‌های وارداتی و الکل است و گاهی حتی قرص‌های آنتی‌هیستامین را می‌بینیم که ترکیبات شیشه به آن افزوده‌اند و نمونه به آزمایشگاه برای انجام آزمایش ارجاع داده می‌شود.» 

رستگار با تاکید بر بی‌مورد بودن نگرانی نسبت به افزودن روغن پالم به برخی انواع شیر و ماست‌های کم‌چرب توضیح داد: «در این لبنیات روغن گیاهی را به جای حیوانی استفاده می‌کردند و این یک تقلب محسوب می‌شود. با این وجود با آزمایش‌های انجام شده تعداد موارد به حدی نبود که احساس نگرانی ایجاد کند و در بررسی‌های جدید نیز مشکلی وجود نداشته است. تعداد محدودی از شرکت‌ها به این کار مبادرت کرده بودند که با آنها برخورد شده است.»

وی در مورد وضعیت داروهای ماهواره‌یی لاغری و چاقی که تبلیغ می‌شوند گفت: «محصولات تبلیغی در شبکه‌های ماهواره‌یی مورد تایید ما نیست چرا که از مبادی غیرمجاز وارد می‌شوند شرایط حمل و نقل آنها به خوبی رعایت نمی‌شود و محل غیراستاندارد و موادی که در آن استفاده می‌شود سالم نیست. به این داروها متاسفانه مواد افزودنی یا داروهای عصبی اضافه می‌کنند و اغلب بر روی مغز اثر گذاشته یا بر روی سیستم متابولیسم تاثیر می‌گذارند تا چربی‌سوزی را بالا ببرند. در برخی از این داروها نیز هورمون رشد را به چربی‌ها وارد می‌کنند تا سوخت و ساز بالایی پیدا کند. این داروها بیماری‌های عصبی ایجاد می‌کند، اثرات تخریبی روی مغز دارد و در طولانی‌مدت باعث بیماری‌های افسردگی و جنون می‌شود.» 

مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو گفت: «همچنین داروهای مکمل که در بدنسازی استفاده می‌شود باید حتما از داروخانه تهیه شود و خارج از آن غیرمجاز است. در حالی که می‌بینیم سوپرمارکت‌ها، زیرپله‌ها و خیابان ناصر خسرو مملو از فروش این مکمل‌هاست. به همین دلیل در جلساتی که در وزارت بهداشت انجام می‌شود در حال بررسی هستیم که توزیع این داروها فقط در داروخانه‌ها انجام شود. متاسفانه ضوابط منظمی برای اینکه این داروهای مکمل در داروخانه‌ها توزیع شوند تاکنون وجود نداشته است.»

وی همچنین با اشاره به اینکه مردم باید آگاهی لازم را در مصرف مواد غذایی خود داشته باشند گفت: به عنوان مثال مردم تصور می‌کنند که مصرف کره حیوانی مضر بوده و کره گیاهی را به جای آن مصرف می‌کنند در حالی که کره گیاهی اسید چرب ترانس و چربی بالاتری دارد و کیفیت، ویتامین‌ها و مواد مفید کمتری نسبت به کره حیوانی دارند.
 
 
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :