طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٠

این خبر را از سازمان ملل دریافت کردم که حاکی از توافق جدید کشورهای ساحلی دریای خزر برای تقویت اقدامات کنترلی آلودگی های نفتی می باشد. کشورهای فوق به توافق جدیدی رسیدند که تاکید ویژه ای بر پایش به هنگام و منظم آلودگی های نفتی توسط کشورهای حاشیه دریای خزر در لوای پروتوکل های جدید سازمان ملل دارد.

 در جلسه ای که با حضور مقامات عالی رتبه کشورهای ایران، ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان در شهر آکتاو کشور قزاقستان برگزار شده بود، شرکت کنندگان به این توافق رسیدند.

اجلاس فوق در راستای اجرایی نمودن کنوانسیون تهران که در سال 2003 در تهران راه اندازی شده بود برگزار شد. این کنوانسیون اجرایی و الزام آور است و یونپ دبیرخانه آن را حمایت می کند.


پذیرش پروتوکلی برای آمادگی و اقدام هماهنگ برای کنترل آلودگی های نفتی توسط 5 کشور همسایه دریای خزر اقدامی تاریخی در تصمیم کشورها برای حفاظت از محیط زیست دریای خزر در مقابل آلودگی های نفتی می باشد.

طی دو دهه گذشته دریای خزر به شدت در اثر استخراج و حمل و نقل نفت و گاز آلوده شده است که سالانه حدود 10000 سفر دریایی برای جابه جایی نفت و محصولات نفتی در این دریا انجام می شود.

کشورهای فوق همچنین با کلیت متن پروتوکل ارزیابی اثرات زیست محیطی اقدامات جاری که باعث بروز اثرات منفی بر محیط زیست دریایی می شود، توافق نمودند.

ایزوله بودن دریای خزر به مدت بیش از 2 میلیون سال و وضعیت شوری آن  سیستم اکولوژیک منحصر به فردی را ایجاد نموده است که دارای بیش از 400 گونه اندمیک خود می باشد که 115 گونه آن انواع ماهی می باشد که استورژن یا ماهیان خاویاری از آن دست گونه ها می باشند.
________________

For more details go to UN News Centre at http://www.un.org/news

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :