طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از ایسنا: اداره جنگلبانی ارمنستان با بکارگیری روش‌های بازدارنده، استفاده از دانش روز و ایجاد یک سیستم عمومی نظارتی از زمان آغاز همکاری با اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) موفقیت‌های فراوانی را در زمینه مقابله با قطع و تجارت غیرقانونی درختان کسب کرده است. 

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دفتر برنامه اجرای قوانین و اداره جنگل‌ها (FLEG) که یک برنامه چندملیتی است و از سوی IUCN، بانک جهانی و صندوق جهانی طبیعت (WWF) اجرا می‌شود از سال 2009 میلادی همکاری خود را با دولت ارمنستان آغاز کرد تا بتواند جلوی قطع غیرقانونی درختان در این کشور را گرفته و از منابع جنگلی محدود باقیمانده در این کشور حفاظت کند

ارمنستان یک کشور کوچک اروپایی و دارای میراث طبیعی و فرهنگی بسیار غنی است. موقعیت جغرافیایی این کشور متاثر از کوه‌های بلند، رودخانه‌ها و دریاچه‌های کوه‌های آلپ است. با این حال قطع غیرمجاز درختان و فساد دستگاه‌های دولتی در این بخش معضل اصلی بخش جنگلداری این کشور محسوب می‌شود. به دلیل اینکه وسعت کلی جنگل‌های ارمنستان طی دهه‌های اخیر کاهش یافته و بنا بر آخرین برآوردها پوشش جنگل‌های این کشور به تنها 11 درصد از کل خشکی‌های آن رسیده، این معضل نیاز به رسیدگی فوری پیدا کرد. طی اولین دوره اجرای برنامه FLEG که سه سال به طول انجامید و به عنوان برنامه FLEG1 شناخته شد، دولت ارمنستان در تعهدات خود نسبت به کاهش قطع غیرقانونی درختان، بهبود مدیریت جنگل‌ها و محافظت از جنگل‌ها پیشرفت چشمگیری به دست آورد.

 به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه رسمی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، به دنبال اجرای فاز اول این برنامه، قطع غیرقانونی درختان به شدت کاهش یافت و حتی منجر به تعطیلی بسیاری از کارخانه‌های صنایع چوب و چوب بری شد. علاوه بر این، بهره‌گیری از شیوه مشارکتی سبب افزایش آگاهی عمومی نسبت به اثرات زیانبخش قطع غیرقانونی و بی‌رویه درختان شد. از آنجا که این برنامه نظارتی با استفاده از منابع محلی نیز قابل اجراست لذا تبلیغات محلی برای ملاقات با جوامع مختلف و همراه کردن آنها در برنامه نظارت بر فعالیت‌های غیرقانونی جنگلداری و گزارش این تخلفات همچنان ادامه خواهد داشت.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :