طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها: پیام طبیعت- مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد روز 21 مارس - اول فروردین ماه - را به عنوان "روز جهانی جنگل" معرفی کرد تا نقش غیرقابل انکار جنگل‌ها در پایداری سرزمین و شادابی حیات جانوران و گیاهان را برای دولت ها پررنگ تر نماید.
     پاسداشت این روز جهانی از سال 2013 آغاز شده و هدف بالا بردن سطح آگاهی‌های عمومی نسبت به جنگل ها بوده است.سازمان جنگل ها به عنوان متولی جنگل های کشور با تاسی از این اتفاق حیاتی مسئولیت خود را برای توسعه پایدارجنگل ها دو چندان ساخته و با بهره گیری از ظرفیت‌های بین المللی و الزام قانونی دستگاه‌های دست اندرکار امور فرهنگی کشور برای ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی‌جوامع محلی و مشارکت جنگل نشینان و همچنین برای حمایت‌های ویژه قوای سه گانه کشور تمام تلاش های خود را  برای صیانت از رویشگاه‌های جنگلی با تبیین برنامه های اجرایی کوتاه مدت و بلند مدت معطوف داشته است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به مناسبت این روز گفت: اهمیت جنگل ها بر هیچ کس پوشیده نیست و همه آگاهند که جنگل ها، اقلیم را متعادل می سازد؛ هوا را پالایش می کند و اکسیژن را بدون هیچ منتی در اختیار بشر قرار می دهد.

بهزاد انگورج  افزود: جنگل چهره زمین را زیبا می سازد، چشم اندازهای دلنواز و بی بدیل به آن می بخشد و به حیات وحش  پناه و به انسان ها غذا هدیه می دهد!

وی گفت: هر چند که بقای جنگل های موجود نشان از تلاش مؤثر انسان در حفظ جنگل ها دارد، اما متأسفانه علیرغم آگاهی های وسیع جامعه انسانی و حساسیت وسواس گونه در سطح ملی و جهانی، هم چنان در سطح دولت ها و جوامع محلی کم توجهی به جنگل ها ادامه دارد !

 معاون امور جنگل تصریح کرد: آز و نیاز توسعه یافتگی و در حال توسعه بودن همچنان عامل مهم تهدید موجودیت جنگل های جهان به شمار می رود و متولیان امر نیز برای حفاظت از جنگل ها، هنوز در پی تشخیص و تملیک این منابع عظیم و با اهمیت هستند.

بهزاد انگورج خاطر نشان ساخت: مدیریت پایدارجنگل، نسخه شفابخش نگهداشت این منبع بی مانند است، نکته ای که سازمان ملل متحد هم بر آن تأکید کرده و آن را یکی از موجبات توسعه پایدار و ریشه کن کردن فقر در جهان دانسته است.
وی در خاتمه  اظهار کرده: ...مدیریت بر جنگل چنان سخت و سنگین است که بی مشارکت مردم دستیابی و تحقق اهداف بلند آن در هاله از ابهام قرار دارد.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :