طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱ بهمن ۱۳٩٢

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، خانم گابریلا کوئباس رئیس کمیسیون سیاست خارجی سنای مکزیک که به تهران سفر کرده است، دوشنبه شب با دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و در زمینه مسائل مربوط به محیط زیست و گسترش همکاری های دوجانبه گفتگو کرد.


ابتکار در این دیدار با اشاره به ظرفیت های موجود اقتصادی، سیاسی، فرهنگی هر دو کشور به ویژه در حیطه محیط زیست، افزود: زمینه های بسیار مناسبی برای همکاری های دوجانبه میان ایران و مکزیک وجود دارد.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: اتخاذ مواضع مشترک در خصوص موضوعات جهانی محیط زیست به ویژه آلودگی هوا و استفاده از تجربه مکزیکوسیتی پایتخت مکزیک در کاهش آلودگی هوا، اقتصاد سبز، صنعت سبز از جمله موضوعات کلیدی برای همکاری های دوجانبه زیست محیطی ایران و مکزیک است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: همکاری های فرهنگی و انتقال تجربیات در زمینه ارتقاء جایگاه مشارکتی زنان در مسائل اجتماعی و سیاسی می تواند از دیگر محورهای همکاری دو کشور باشد.

وی با اشاره به تاثیر منفی تحریم ها بر محیط زیست ایران و در نتیجه محیط زیست منطقه و جهان، تصریح کرد: تحریم ها باعث عدم دسترسی ایران به تکنولوژی کنترل کننده آلودگی های محیط زیستی از جمله آلودگی هوا شده است و به همین دلیل سرعت روند کاهش آلودگی هوا در ایران کاهش یافته است.

ابتکار با اشاره به برنامه های منسجم و منظم دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در زمینه محیط زیست و ارتقاء استانداردهای محیط زیست، ابراز امیدواری کرد: با هماهنگی همه نهادها و اجرای برنامه های علمی، شاخص های موفقیت ایران در حفظ محیط زیست روندی صعودی داشته باشد.

ابراز علاقه مکزیک برای استفاده از تجارب زیست محیطی ایران  

 " گابریلا کوئباس" رئیس کمیسیون سیاست خارجی سنای مکزیک با ابراز خرسندی از حضور در ایران و ملاقات با معصومه ابتکار، اظهار داشت: پتانسیل بالایی برای توسعه همکاری بیشتر بین دو کشور وجود دارد و مکزیک می تواند از تجربه و پتانسیل ایران در زمینه انرژی های مرتبط با نفت و گاز استفاده کند.

حمایت مکزیک از نتایج مثبت مذاکرات 5+1 با ایران

رئیس کمیسیون سیاست خارجی سنای مکزیک، ابراز امیدواری کرد: با گسترش همکاری ایران و مکزیک و استفاده از تجربه ایران در این زمینه، مکزیک بتوانند گامی موثر در اصلاح قوانین مربوط به انرژی در کشور خود داشته باشد.

وی افزود: مکزیک از نتایج مثبت مذاکرات 5+1 با ایران حمایت می کند و به ویژه پس از اظهارات حسن روحانی رئیس جمهور ایران متقاعد شده اند که انرژی هسته ایران اهدافی صلح آمیز دارد

اما من هر چه مرور کردم، متوجه نشدم چه تجربه مثبتی داشته ایم که مکزیک بتواند از آن بهره جوید. سقوط 61 پله ای رتبه محیط زیستی یا کشتار پلنگ ها و یا هزار و یک مورد تجربه تلخ مدیریت محیط زیست.
 
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :