طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٠

 برنامه محیط زیست سازمان ملل - یونپ- از سری گزارشات سیاست گزاری خود که مباحث کلان محیط زیست را شامل می شود شماره 4 خود را به هم افزایی ها و حذف رقابتی برخی خدمات و کالاها به منظور امنیت غذایی و اکولوژیک اختصاص داده است.

 

این گزارش در 12 صفحه تهیه شده است و تاکید می نماید که کشورها باید راهکارهایی برای تامین امنیت غذایی خود بردارند. افزایش مصرف نهاده های کشاورزی مانند کود، سم، آفت کش، آب و واریته های جدید محصولات که از طریق مهندسی ژنتیک به دست می آید، باعث ارتقاء سطح تولید می شود. این فشار مضاعف بر اکوسیستم های زراعی منجر به تضعیف توان آن ها برای ارائه خدمات به جامعه خواهد شد.

 لذا باید تصمیم گیری شود که انتخابی بین دستیافت های کوتاه مدت و اثرات بلند مدت بر اکوسیستم ها و خدمات آن ها به عمل آید. یعنی لازم است تعادلی بین سیستم های تولید مواد غذایی و تداوم خدمات اکوسیستم از طریق اقدامات سیاسی که انتخاب و حذف رقابتی (trade-off) پایدار را ترویج می کند به عمل آید.

این گزارش در مورد اثرات افزایش سریع تولید محصولات غذایی بر اکوسیستم ها و خدمات آن ها  خصوصاً اکوسیستم های زراعی بحث می کند و این که چگونه می تواند هر دو منافع همسو با هم باشند. در این راستا یک سری سیاست ها هم برای همسو سازی مورد بررسی قرار گرفته اند.
در این گزارش تاکید شده است که سیاست ها و رویکردهای مدیریتی با هدف به حداقل رساندن اثرات سبک و سنگینی و حذف برخی خدمات اکوسیستم ها باید از طریق درک سبک و سنگینی ها مبنا قرار گیرد.

این گزارش به زبان های فرانسوی و اسپانیولی هم روی سایت یونپ موجود می باشد که می توانید از روی سایت آن را دریافت نمائید:

www.unep.org/policyseries .

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :