طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٥ دی ۱۳٩٢

به نقل از خبرگزاری مستقل محیط زیست ایرنرئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی: برای بهبود محیط زیست،‌ گزارش ابتکار کافی نیست 
ایرن- وضعیت محیط زیست مطلوب نیست و هر روز هم بدتر می شود. همین بهانه ای شد تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی میزبان رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست باشند و گزارش او درباره وضعیت فعلی محیط زیست را بشنود. با این حال رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس می گوید «این جلسه برای بهبود و رسیدگی به وضعیت کنونی محیط زیست کافی نیست».


خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه مجلس: وضعیت محیط زیست مطلوب نیست و هر روز هم بدتر می شود. همین بهانه ای شد تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی میزبان رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست باشند و گزارش او درباره وضعیت فعلی محیط زیست را بشنود. با این حال رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس می گوید «این جلسه برای بهبود و رسیدگی به وضعیت کنونی محیط زیست کافی نیست».
بر اساس گزارش خبرگزاری CHN معصومه ابتکار با حضور در جلسه غیر علنی مجلس گزارشی از وضعیت محیط زیست کشور به نمایندگان مجلس ارائه کرد. موضوعاتی همچون ابعاد مختلف وضعیت محیط‌ زیست اقلیم‌های مختلف کشور، آلودگی هوا ،‌علل و عوامل آلودگی های زیست محیطی از جمله موضوعاتی بود که ابتکار در گزارش خود به آنها اشاره کرد. همچنین پیش از اظهارات ابتکار اسلایدهایی از محیط‌ زیست برای نمایندگان به نمایش در آمد.
رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در این جلسه همچنین از از نمایندگان مجلس خواست در جریان تخصیص اعتبارات لازم و تصویب بودجه سال 93 توجه ویژه به عرصه محیط زیست داشته باشند و با تصویب طرح‌های مناسب و قانون‌گذاری در حوزه محیط زیست از سازمان محیط زیست حمایت کنند.

خوب است، اما کافی نیست
محمد رضا تابش، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی درباره ارائه گزارش معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در جلسه غیرعلنی مجلس می گوید: از مدت ها قبل از ریاست مجلس خواسته بودیم تا وقت مناسب و مفصلی را به طرح مسائل محیط زیست توسط همکاران نماینده و بررسی عملکرد دستگاه های مربوطه و گزارش کار دستگاه ها به مردم و نماینده های مجلس اختصاص دهند.
به گفته تابش قرار بود در جلسه مجلس درباره محیط زیست، ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، حجتی، وزیر کشاورزی، قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت و چیت چیان، وزیر نیرو و بقیه مسئولانی که با مسائل محیط زیستی مرتبط هستند، حضور داشته باشند.
نماینده مردم یزد با تاکید بر این که به دلیل کم بودن وقت، تنها رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در مجلس حضور پیدا کرد، تصریح می کند: به دلیل کمبود وقت خانم ابتکار گزارشی از وضعیت محیط زیستی کشور ارائه دادند. ایشان اسلایدی را از تخریبی که بر محیط زیست ما روا داشته می شود ارائه داند و راه های مقابله با آن را در عرصه های آلودگی هوا، آلودگی آب و آلودگی خاک توضیح دادند. این جلسه اگرچه جلسه خوبی بود، برای بهبود و رسیدگی به وضعیت کنونی محیط زیست کافی نبود.
تابش تاکید می کند که «باید جمع وزیرانی که مسئولیتشان در ارتباط با حوزه های منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس حضور پیدا می کردند تا نمایندگان مطالبه هایشان را مطرح می کردند. آنها هم باید توضیح می دادند که در حوزه کاری شان چه اقداماتی انجام داده اند. همچنین دستگاه های نظارتی هم باید گزارش هایشان را ارائه می دادند تا بتوانیم به یک جمع بندی برسیم».
رئیس فراکسیون محیط زیست به گزارش ارائه شده از سوی ابتکار در مجلس اشاره می کند و با «خوب» توصیف کردن این گزارش، تاکید می کند: مسئولیت سازمان حفاظت از محیط زیست، مسئولیت حفاظتی و نظارتی است نه مسئولیت اجرایی. سازمان بر عملکرد دیگر دستگاه ها نظارت می کند و نمی تواند کارساز باشد.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :