طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱٤ دی ۱۳٩٢

در تاریخ 23 مهر سال جاری در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی همایش تخصصی ریزگردها، پایش، اثرات و راهکارهای مقابله با آن در ایران برگزار شد.

همایش تخصصى ریزگردها، پایش، اثرات و راهکارهای مقابله با آن در ایران با محورهای ذیل برگزار شد:

محورهاى همایش: چشمه هاى تولید طوفان هاى گرد و غبار- ویژگى هاى رسوب شناسى، کانى شناسى،ریخت شناسى وساختار شیمیاى ریزگردها- مدلسازى و نحوه پراکنش ریزگردها- تاثیرات مخرب ریزگردهابر بخشهاى مختلف اقتصادى ،اجتماعى،بهداشتى- روشهاى جلوگیرى و مقابله با طوفانهاى گرد وغبار وانتشارریزگردها-گرمایش جهانى و تاثیر آن بر طوفانهاى گرد وغبار- بررسى مشکلات و محدودیت هاى مدیریت منابع آب و بیابان زدایى در کشور- اقدامات انجام شده در راستاى مقابله با ریزگردها در کشور- سند ملى محیط زیست کشور و جایگاه کیفیت هوا درآن


در این همایش مقالاتی به صورت شفاهی و پوستری ارائه شدند که یکی از این مقالات شفاهی توسط دکتر طهماسبی بیرگانی کارشناس دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها ارائه شد. ایشان در خلال ارائه مقاله خود از برگزاری همایش های متعدد و بی حاصل گلایه داشتند و صراحتاً تاکید کردند که به میزان کافی روی اطلاع رسانی و ابعاد علمی مشکل کار شده است و اینک زمان عمل است.

وی همچنین در بخشی از سخنرانی اش به منشاء گردو غبارهای وارده به کشور پرداخت که سهم قابل توجهی را به عراق نسبت داد و به طور مشخص بخشی از اراضی زراعی که قبلاً زیر کشت می رفتند و امروز به واسطه کم آبی و بی آبی رها شده اند، را منشاء بروز گرد و غبار دانست.

جالب آن که در سطح کشور، سازمان حفاظت محیط زیست دبیری کارگروه ملی گرد و غبار را بر عهده دارد و دستگاه متناظر آن هم وزارت محیط زیست کشور عراق است. ظاهراً در حیطه وظایف وزارت محیط زیست عراق، مداخله در اراضی کشاورزی نیست فلذا با این وضعیت انتظار کنترل گرد و غبار، بیهوده است مگر خدا نزولات جوی اش را بر سرزمین ما و اطراف ببارد و بدین ترتیب اراضی فاقد پوشش گیاهی برای مدتی از سال زیر کشت رفته و باد و طوفان نتواند باعث جابه جایی ذرات ریز خاک شود.

بررسی ها نشان می دهد فراوانی وقوع گرد و غبار در 3 ماه اول سال جاری ( تا تیرماه 92) در مقایسه با سال قبل از آن 70-40 درصد کاهش نشان می دهد.

وی در بخشی دیگر از سخنرانی اش به تفاوت های فرسایش بادی و ریزگردها پرداخت. متاسفانه این دو مقوله با هم اختلاط یافته اند و نه تنها عامه مردم که تصمیم گیران را نیز به دشواری انداخته است.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :