طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٠

عضو خبرنامه سازمان محیط هستم و از این کار سازمان محیط زیست بسیار خشنودم و تقدیر هم می کنم. شاهد هستم که در برخی روزهای تعطیل مانند جمعه عصر مسئول سایت سازمان حفاظت محیط زیست خبری را بارگذاری می نماید و بلافاصله پیامی به افرادی که عضویت این خبرنامه را دارند ارسال می شود. ولی یک زرنگی زیرکانه ای به خرج داده اند که برای هر خبر یک ایمیل اسال می شود و آن هم به صورت کلیدی  اگر می خواهی باقی را بخوانی باید بیایی و سایت را بازدید کنی. این هم یک جور سیاست کاری است مثل بعضی از وبلاگ نویس ها که برای هر مطلبی باید دو سه مرتیه کلید ادامه را بزنی تا آمارشان بالا رود!! برای چه؟ نمی دانم!!

القصه خبری دریافت کردم با عنوان ذیل:

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه: صرفه جویی راهی برای کاهش آتش سوزی

با توجه به این که می خواهم برای همایش حریق که بناست در گرگان برگزار شود مقاله ای تهیه کنم به سرعت ایمیل را باز کردم و چون در آن چند کلام، چیزی راجع به اصل مطلب اشاره ای نشده بود. طبق معمول بیا یه دنبال من که سر از سایت سازمان حفاظت محیط زیست درآوردم. 

خبر را می خوانید:

مجید ابدی مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه درخصوص آتش سوزیهای اخیر در مناطق مختلف استان گفت: استان کرمانشاه به لحاظ قرار گرفتن در زاگرس دارای پوشش جنگلی متنوعی از جمله بلوط غرب می باشد که ذخیره ارزشمندی برای محیط زیست و زیستگاه  پستانداران حمایت شده ای همچون شوکا و سنجاب ایرانی می باشد. از طرفی با توجه به اینکه میانگین بارندگی در استان کرمانشاه امسال 44 درصد کاهش داشته، بنابراین خشکسالی موضوعی اجتناب ناپذیر بوده و همواره ردپای این پدیده طبیعی بر روی ارکان اقتصادی و زیست محیطی این استان قابل مشاهده می باشد.

وی با بیان اینکه اقلیم دنیا در حال تغییر است و آتش سوزی در تمام جهان به شیوه ای باور نکردنی گسترش یافته افزود: آتش سوزی دارای اثرات طولانی مدت بر سیکل مواد معدنی، ترکیب گونه ها، رشد و توسعه گیاهان، زندگی گیاهی و جانوری، فرسایش خاک و ایجاد سیل همچنین ایجاد آلودگی هوا بوده از طرفی هزینه های زیادی  را برای اطفاء و احیاء می طلبد که همه این شرایط سبب خسارات جبران ناپذیر بر پیکره طبیعت و اقتصاد کشور می شود.

مجید ابدی با بر شمردن شرایط فوق خطر احتمالی آتش سوزی را هشدار داده و از عموم مردم خواست که با رعایت نکات ایمنی حتی المقدور از بر افروختن هرگونه آتش در مناطقی که مستعد آتش سوزی می باشند خودداری نمایند.

ابدی اظهار امیدواری کرد با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها به ویژه در بخش اصلاح قیمتهای آب با رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی در مصرف این نعمت خدادادی در میان عموم مردم تا حدود زیادی از تبعات منفی پدیده خشکسالی بر جامعه کاهش یابد.

لطفا به پاراگراف آخر دقت نمائید. راستش یا اشتباهی رخ داده و یا مدیر وبسایت خواسته است آمار بازدید را بالا ببرد و از کارهایی که مجلات زرد می کنند پیروی کرده است. 

معلوم نشد صرفه جویی راهی برای کاهش آتش سوزی است یا خشکسالی؟

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :