طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩۳

راه اندازی سیستم اطلاعات جنگل و تغییر کاربری: درس آموخته های کامرون، اندونزی و پرو .

موسسه منابع جهان (WRI) تلاش دارد تا اثرات تغییرات ایجاد شده در جنگل و تغییر کاربری ها به واسطه اقدامات تعدیل اثرات تغییر اقلیم را رصد کند. بدین منظور کمک های فنی و مالی را به این کشورها ارائه داده است. برای دریافت فایل گزارش آن اینجا کلیک کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢۳ خرداد ۱۳٩۳

امروز ایمیلی دریافت کردم با عنوان "FARSI1 Newsletter June 2014 / خبرنامه فارسی۱ ویژه خرداد ۱۳۹۳" با توجه به این که حداقل عضو خبرنامه این شبکه تلویزیونی نبودم، فکر کردم هرزنامه می باشد بالاخره وسوسه شدم و ایمیل را باز کردم. در آن به چند موضوع شامل سریال های جدید و غیره پرداخته شده بود اما یک موردی هم در آن بود که نظرم را به خود جلب کرد که تصویرش را می بینید. " سرو نو"


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢۳ خرداد ۱۳٩۳

ظرفیت سازی یکی از نیازهایی است که نهادی باید به آن توجه داشته باشد. دبیرخانه کنوانسیون تغییر اقلیم هم از این قاعده مستثنی نیست. آن نهاد علاوه بر برگزاری دوره های آموزشی برای افراد مرتبط با امورات خود، در راستای آموزش عمومی و اطلاع رسانی به سایر افراد هم لازم است اقداماتی انجام دهد. دبیرخانه کنوانسیون تغییر اقلیم به تازگی پرتالی برای ظرفیت سازی ایجاد نموده است که می توانید با مراجعه به آدرس ذیل از مطالب آن سایت استفاده نمائید.

http://unfccc.int/capacitybuilding/core/activities.html


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩۳

17 ژوئن، روز جهانی مقابله با بیابان زایی نامگذاری شده است و کشورهای متعاهد به این کنوانسیون، مراسماتی برای پاسداشت این روز و حساس سازی آحاد جامعه نسبت به پدیده های بیابان زایی و خشکسالی برگزار می نمایند. هر سال یک شعار هم برای این روز انتخاب می شود. 

در آستانه روز جهانی مقابله با بیابان زایی خانم مونیک باربو دبیر اجرایی این معاهده بین المللی پیامی به این قرار منتشر نمود:

تغییر اقلیم در حال تغییر و دگرگونی تعادل میان آب و اراضی است. تمرکز ما بر روی اثرات آتی تغییر اقلیم موجب بسته شدن چشمان ما بر این حقیقت بسیار مهم گردیده که وضعیت اراضی نیز دستخوش تغییر است . نتیجه نهایی این امر می تواند کاملا متفاوت و به طور بالقوه بدتر از پیش بینی ها باشد، چراکه اقدامات صورت گرفته جهت سازگاری و انعطاف پذیری اراضی  همچنان در حاشیه دستور کار تغییر اقلیم قرار دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩۳

به نقل از زیست نیوز: رییس انجمن مخاطره شناسی ایران با تاکید بر این که منشاء، مسیر و سرعت طوفان روز دوشنبه تهران دقیقاً قابل پیش بینی بوده است، اظهار داشت: ادعای سازمان هواشناسی مبنی بر غیرقابل پیش بینی بودن طوفان روز دوشنبه که از فرودگاه مهرآباد تهران نیز عبور کرده به هیچ وجه قابل دفاع نیست چون رصد و دیده بانی چنین پدیده هایی که در فرود و برخاست هواپیماها نقشی حیاتی دارند حداقل انتظاری است که از هواشناسی وجود دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۳

4 پیشنهاد نوبخت برای اصلاح فرآیند بودجه

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با اعلام این‌که برای سال 94 بودجه تمامی دستگاه‌هایی که قابلیت اجرایی‌شدن دارند بر مبنای عملکرد خواهد بود بر لزوم تغییر در نحوه‌ی ارائه بودجه و نظارت بیشتر بر فرآیند اجرای آن تاکید کرد.

به نقل از ایسناا:محمد باقر محمدباقر نوبخت در ششمین کنفرانس بین‌المللی بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد گفت: با وجود این‌که سال‌هاست که کنفرانس‌ها و همایش‌هایی در این قالب برگزار می‌شود اما هنوز بودجه‌ریزی کشور کاملا بر مبنای عملکرد نشده است و این نشان می‌دهد که شاید نیاز به کاری متفاوت از آنچه که از گذشته تاکنون انجام شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩۳

تهران- ایرنا- سه وکیل دادگستری صبح امروز-یکشنبه- با حضور در دادسرای کارکنان دولت از «مسعود میرکاظمی» وزیر سابق نفت دردولت دهم که هم اکنون ریاست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی را برعهده دارد شکایت کردند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٩ خرداد ۱۳٩۳

به نقل از سایت جماران: به گزارش جماران، شهروند در گزارشی نوشت:

پشه‌ها، صبح‌ها روی دریاچه می‌میرند. آفتاب که بالا می‌آید و آسمان کمی روشن می‌شود، میلیون‌ها حشره ریز سفید که از شب قبل میهمان دریاچه چیتگر شده بودند، روی آب می‌ریزند. میهمان‌های یک‌روزه، حواشی کناری آب و اطراف دریاچه را می‌پوشانند و کارگران را توبره دست می‌کنند. صبح که می‌شود، حوالی ساعت هفت، کارگران دور دریاچه می‌چرخند و با تورهایی که در دست دارند، پشه‌های مرده را از روی آب جمع می‌کنند. کارگران، به پشه‌های اطراف دریاچه که روی چمن‌ها یا محل گذر می‌میرند، کاری ندارند، تنها پشه‌های روی آب جمع می‌شوند. ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۳

به نقل از زیست نیوز: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به اینکه درسال ۸۷ نیز چنین خشکسالی روی داد؛گفت:باتوجه به کاهش نزولات جوی و افزایش جمعیت استان تهران،شرایط نه تنها درمقایسه باسال ۸۷ بهتر نشده که بدتر هم شده است. 
 
 به گزارش واحد مرکزی خبر، ارتقایی درخصوص اقدامات صورت گرفته برای مهار بحران آب در استان تهران،گفت: از سال گذشته نشست های متعددی درخصوص مدیریت منابع آب با مدیران شرکت آب و فاضلاب استان تهران برگزار شد و برای تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی نیز در سدهای لتیان و لار مصاحبه ها و نشستهای خبری انجام گرفت. 

ارتقایی رشد مراکز آلاینده آب از زمان های گذشته تاکنون را قارچ گونه و سریع برشمرد و تاکید کرد: دستگاه های مرتبط باید با این بحران مقابله کنند و این اقدامی نیست که یک دستگاه به تنهایی بتواند آن را عملی کند و قطعا نیازمند همکاری همه دستگاه هاست. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۳

محورهای همایش
زیست شناسی مولکولی
میکروبیولوژی
ژنتیک، بیوشیمی، بیوفیزیک
ایمنی شناسی، بیوانفورماتیک
بیوتکنولوزی و نانوبیوتکنولوژی
فیزیولوژی جانوری و گیاهی
زیست شناسی تکوینی
اکولوژی
سیستماتیک جانوری و گیاهیادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۳ خرداد ۱۳٩۳

محورهای همایش
آسیب شناسی اجرای طرحهای آمایش در ایران
الزامات و کاستی های جایگاه قانونی آمایش سرزمین در ایران
راهکارهای اجراوسازماندهی طرحهای آمایش در ایران
هزاره سوم وافقهای نوین درآمایش سرزمین
پارادایم نوین آینده پژوهی و امایش سرزمین ، روشها و تکنیکها
نقش تعاملات بخشی در رویکردهای نوین آمایش سرزمین
آمایش سرزمین وتوسعه متوازن منطقه ای
نقش مدیریت وتوسعه انسانی درآمایش سرزمین
برنامه ریزی فضایی کلان شهرها ، چالش‌ها و راهبردها
نقش آمایش سرزمین درتحولات اقتصادی ـ اجتماعی وفضایی
نابرابری های منطقه ای باتاکیدبرکلان منطقه البرزجنوبی.
مدیریت توسعه سرزمینی با تاکید بر تعاملات استانهای همجواردرکلان منطقه البرزجنوبی
جایگاه ونقش پدافند غیرعامل در رویکردهای نوین آمایش سرزمین


ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :