طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۳

محورهای همایش
- توریسم و گردشگری روستایی
- مشارکت و توانمند سازی جامعه روستایی
- طرح های بهسازی و عمران روستایی
- مناطق روستایی و و انرژی های تجدید پذیر
- مناطق روستایی و پایداری
- فناوری های نوین در مناطق روستاییادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۳

محورهای همایش
آب، زنده رود، زندگی ( محور ویژه)
آب و سیاست
آب و اقتصاد
آب و فرهنگ
آب و جمعیت
آب و تکنولوژی
آب و امنیت
آب و اقلیم
آب و چشم انداز زمین
آب و آینده
آب و گردشگری
آب و محیط زیستادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۳

راهنمای اطلاع رسانی جنگل، بخشی از سایت فائو است که اطلاعات ارزشمندی در زمینه تنوع زیستی، تغییر اقلیم، شهرها، بیابان زایی، انرژی، امنیت غذایی، کوهستان ها و آبخیزها ارائه می دهد. برای مشاهده این صفحه اینجا کلیک کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۳

وزیر نیرو: من با صراحت می گویم 96 میلیارد متر مکعب آبی که از منابع تجدیدشونده استفاده می کنیم خطرناک است؛ این مقدار باید به 72 میلیارد متر مکعب برسد و در این صورت است که دریاچه ها به حیات طبیعی خودشان بازمی‌گردند.

برگرفته از زیست نیوزوزیر نیرو با تاکید بر مرگ دریاچه های هامون، ارومیه، گاوخونی و بختگان گفت: طی سال های گذشته در ساخت سد افراط کردیم.

به گزارش مهر، حمید چیت چیان با تاکید بر اینکه بحران آب برای ما یک مسئله بسیار جدی است گفت: منابع آب تجدید شونده کشور از 130 به 120 میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرده است. همچنین سرانه آب تجدید شونده هر ایرانی از حدود 4 هزارمترمکعب ابتدای انقلاب به کمتر از 1600 مترمکعب رسیده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۳

محورهای همایش

آلودگی خاک و آب، سلامت انسان و امنیت غذایی
پایش و مدیریت کیفیت خاک
پالایش و بهسازی خاک­های آلوده و تخریب یافته
بحران دریاچه ارومیه: بررسی دلایل و راهکارهای مرتبط با مدیریت خاک
چالش­های زیست محیطی خاک­های متاثر از نمک
کشاورزی حفاظتی: بهره­برداری سازگار با محیط زیست از خاک
مدیریت آب خاک: راهی برای مقابله با کم آبی
پسماند، فاضلاب و پساب: فرصت­ها و تهدیدها
تغذیه بهینه و سلامت محصولات کشاورزی و ملاحظات زیست محیطی
حاصلخیزی خاک، مدیریت عناصر غذایی و کشاورزی پایدار
کشاورزی آلی و کودهای بیولوژیک
فروسایی خاک و مهار ریزگردها
سلامت خاک و تنوع زیستی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیستدر دولت تدبیر و امید محیط زیست در 3بخش اصلی به ترتیب در اولویت قرار گرفته، بخش اول حفاظت ، بخش دوم اصلاح ساختار ها که ثمره نخست آن احیای شورای عالی محیط زیست بود و در بخش سوم توجه به اقتصاد محیط زیست در دستور کار دولت قرار دارد.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از زیست نیوزمبتکران بیلبوردهایی ساخته اند که در کنار مسئولیت اصلی تبلیغات؛ هوای شهرها را نیز تصفیه می‌کنند.

 به گزارش مهر، پژوهشگران دانشگاه مهندسی و فناوری پرو، پیش از این بیلبوردهایی ساخته بودند که آب آشامیدنی تولید می کرد و اکنون در جدیدترین محصول خود بیلبوردهایی عرضه کرده اند که هوا را تصفیه و پاک می‌کنند.

به گفته آنها، یک عدد بیلبورد می تواند کار هزار و 200 درخت را در تصفیه هوا انجام دهد یعنی روزانه 100 هزار متر مربع از هوای شهرهای شلوغ را تصفیه می کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی قطرههشدار چند روز قبل وزیر نیرو درباره احتمال جیره بندی آب در پایتخت و چند کلانشهر دیگر، روز گذشته با طرح احتمال ورود نیترات به شبکه آب زیر زمینی بر اثر کمبود ذخایر آب مصرفی پررنگ‌تر شد. علاوه بر آنکه بار دیگر پرونده فراموش شده واقعیت وجود فلزات و املاح مضر در آب شرب تهران را باز کرد.

به گزارش اعتماد، حسین رستگار؛ مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو احتمال ورود نیترات به آب شرب را در حالی مطرح کرد که چند سال قبل هم وجود نیترات در آب شرب برخی مناطق پایتخت موجبات نگرانی ساکنان این مناطق را رقم زد. در حالی که همان زمان اعلام می‌شد که چنین احتمالی در حد شایعه است اما هشدار روز گذشته این مقام مسوول با این واقعیت مرتبط شد که کم‌آبی می‌تواند منجر به نشت املاح و فلزات نه چندان مفید به آب شرب شود و در حالی که بر اثر مصرف بی‌رویه آب در پایتخت، اکنون سدهای تهران با افت ۲۹ درصدی ذخایر آبی مواجه شده رستگار هم روز گذشته نسبت به مصرف بی‌رویه آب در تهران به این شیوه هشدار داد و افزود: «احتمال می‌رود امسال نیز با کم‌آبی و در نتیجه نیتراتی شدن آب مواجه شویم به همین دلیل بررسی کیفیت آب تهران را آغاز کرده‌ایم و در برنامه امسال کنترل آب در سطح لوله‌کشی، مصرفی و بسته‌بندی را در دست بررسی داریم.»


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از آینده بان: سازمان بهداشت جهانی در گزارشی، شهر «خرم آباد» را در فهرست ۲۰ شهر آلوده جهان قرار داد.

به گزارش ایرنا از سازمان بهداشت جهانی، شهرهای «ایگدیر» در ترکیه، «کابل» در افغانستان، «کراچی»، «راولپندی» و «پیشاور» در پاکستان، «نارایونگانجی»، «داکا» و «قاضی پور» در بنگلادش، «آمریستار»، «دهلی»، «جودپور»، «احمد آباد»، «آگرا»، «گوالیور»، «فیرز آباد»، «راجی پور»، «الله آباد» و «رای پور» در هند، «دوحه» در قطر و «خرم آباد» در ایران از آلوده ترین شهرها از منظر بهداشت جهانی هستند.

تمام این شهرها در خاورمیانه و جنوب آسیا قرار دارند.

آلودگی هوا در این ۲۰ شهر، از حد استاندارد سازمان بهداشت جهانی بیشتر اعلام شده است.

دهلی آلوده ترین شهرهای جهان


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۳

ششمین همایش بین المللی ویتور با عنوان " سیستم وتیور: تقویت توسعه پایدار" در ماه می 2015 در شهر دا نانگ ویتنام برگزار خواهد شد.

The 6th International Conference on Vetiver (ICV-6)

at Da Nang, Vietnam in May, 2015
 
VETIVER SYSTEM: EMPOWERING SUSTAINABLE DEVELOPMENT


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۳

محورهای همایش
انرژی هسته ای
انرژی های آبی 
انرژی زیستی
انرژی زمین گرمایی
سیستم های انرژی هیبرید
خودروهای برقی
فناوری های نانو و میکرو در انرژی پاک
مواد پیشرفته در انرژی پاک
صنعت سبز ،ساختمان سبز
بازیافت انرژی و روش های ذخیره سازی انرژی
مدیریت و بهینه سازی انرژی 
کیفیت و امنیت منابع انرژی پاک
طرح های صنعتی و کاربردهای موفق در زمینه انرژی 
انرژی باد
انرژی خورشیدی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیتنامعاون وزیر نفت به تازگی تایید کرده است بنزین تولید شده در تأسیسات پتروشیمی، سرطان زاست و دلیل افزایش سرطان در کلان شهرها و تهران در چند سال اخیر نیز همین بنزین پتروشیمی بوده است.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از پایگاه مروج کشاورزی نوین: نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی امروز در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: امروز بعدازظهر کمیسیون ویژه‌ای برای بررسی چگونگی ادغام سازمان‌های محیط زیست و جنگل‌ها در کمیسیون کشاورزی مجلس انتخاب خواهند شد.ناصر صالحی‌نسب افزود: در همه دنیا، سازمان محیط زیست و منابع طبیعی به‌علت موازی بودن فعالیت‌ها در یک ارگان انجام وظیفه می‌کنند، اما در ایران سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی زیرمجموعه یک وزارتخانه و سازمان محیط زیست به‌عنوان یک سازمان مستقل فعالیت می‌کنند و هیچ‌کدام نتوانسته‌اند اثر مثبتی در حوزه تخصصی خود داشته باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از زیست نیوز: محمدهادی حیدرزاده، مدیر کل محیط زیست استان تهران گفت: باتوجه به آلودگی میکروبی هیچ مجوزی برای پرورش ماهی در سد فشافویه صادر نشود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ محمدهادی حیدرزاده، مدیر اداره محیط زیست استان تهران در جمع خبرنگاران با اعلام نتیجه درخصوص مرگ ماهیان فشافویه گفت: امروز با حضور مسئولان آب و فاضلاب، دامپزشکی، بهداشت و... آخرین جلسه کمیته کارشناس تشکیل شد و پس از جمع‌آوری اطلاعات علت حادثه مشخص شد. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩۳

احتمالاً شما جزو آن دسته از افرادی هستید که از گرفتن پلاستیک هنگام خرید یک خمیر دندان ناخشنود می باشید و تازه به فروشنده باید بفهمانید که این کار اصلاً مناسب نیست. سال ها پیش  برای اولین بار سفری به آلمان داشتم و از فروشگاهی مقداری خرید انجام دادم بعد از حساب نمودن قیمت کالاها، برای برداشتن کالاها، از فروشنده کیسه پلاستیکی خواستم که وی هم در ازاء هر کیسه معمولی 45 سنت یورو از من گرفت ( همین مساله در شعبه ای از هایپر استار در پکن هم برایم تکرار شد). جل العجایب.... به پول امروز چیزی بالای دو هزار تومان برای پلاستیک معمولی

هفته گذشته برای خرید به فروشگاه هایپر استار مراجعه کرده بودم که برای برداشتن کالاها، از مسئول صندوق تقاضای کیسه پلاستیکی نمودم و ایشان هم مقداری کیسه روی پیشخوان گذاشت و بعد هم کیسه های قابل بازیافتی را نشان داد که بعد از سه ماه تجزیه می شود به قیمت 550 تومان. من هم تعدادی از آن خریداری کردم. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩۳

در روزهای 28 و 29 آوریل 2015، یک کارگاه آموزشی برای بررسی وضعیت یارانه های سوخت فسیلی و اصلاح آن در نایروبی پایتخت کنیا برگزار می شود. این کارگاه با مشارکت ابتکار جهانی یارانه ها، برنامه محیط زیست ملل متحد، صندوق بین المللی پول، آژانس همکاریهای بین المللی آلمان برگزار می شود.

یه تازگی مفهومی به نام رشد فراگیر مطرح شده است که دفتر برنامه عمران ملل متحد آن را در کشور پیگیری می نماید و تا کنون چندین کارگاه آموزشی برگزار نموده است. هدف از برگزاری کارگاه آموزشی کنیا، اصلاح شیوه پرداخت یارانه های سوخت های فسیلی برای آماده سازی جهت رشد فراگیر سبز می باشد.


gsi-giz-unep-fum


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از زیست نیوزبنابر ارزیابی های صورت گرفته، هشتاد درصد زباله های دریایی به واسطه عوامل مختلفی مانند توفان، جمع آوری بیش از اندازه زباله در اماکن دفن زباله و جریان های کنترل نشده ورودی به رودخانه ها از خشکی وارد آب می شوند. هنگامی که زباله ها وارد دریا می شوند نیز هیچ کس مسئولیتی در قبال آنها ندارد.


 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از عیار آنلاین:  عزت‌الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد اینکه دولت و مجلس چه نظارتی بر روند تغییر کاربری اراضی بخش کشاورزی و تبدیل آن به ویلا دارند، گفت: تبدیل اراضی کشاورزی و شالیزارها به دلیل لطمه‌ای که به بخش کشاورزی وارد می‌شود، بسیار خطرناک است و قطعا با تبدیل اراضی کشاورزی به ویلا خطراتی که بخش کشاورزی را تهدید می‌کند، بسیار جدی‌تر است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از شفقنا زندگی: رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: امسال بحث کمبود آب جدی است و احتمال جیره بندی زیاد است.

به گزارش شفقنا از ایسنا، علی محمد شاعری در اختتامیه دومین جشنواره مشکات محیط زیست با تاکید بر اینکه هدف دولت و شهرداری ارتقای کیفیت زندگی مردم است، گفت: آبی که می‌نوشیم و هوایی که تنفس می‌کنیم و خاکی که تولیدکننده موادغذایی است و ... تمامی این موارد سلامت و امنیت جامعه ما را تامین می کنند و ما باید در حفاظت آنها کوشا باشیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۳

 به نقل از زیست بوم: نشست منطقه ای مجمع جنگلهای سازمان ملل در محل دبیرخانه سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) آغاز به کار کرد. در این نشست منطقه ای که به مدت سه روز از 9 تا 11 اردیبهشت ماه سالجاری با حضور کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی کشورهای ایران ، افغانستان ، جمهوری آذربایجان ، قرقیزستان، قزاقستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان به همراه نمایندگانی از آژانس های سازمان ملل متحد برگزار میشود زمینه های همکاری و هماهنگی بیشتر بین کشورهای منطقه در حفاظت از جنگل ها و راه های هم افزایی و مشارکت برای حفظ و نگهداری از این منابع ارزشمند طبیعی مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از سایت آینده پژوهینتایج یک مطالعه جدید نشان داد که تغییرات جوی علاوه بر تحمیل هزینه بر محیط‌زیست می‌تواند احتمال وقوع جرایم را افزایش دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی‌میل، در این تحقیق پیش‌بینی شده است که گرم‌تر شدن هوا آمار ارتکاب جرایمی همچون قتل، تجاوز و سرقت را بالا می‌برد. طبق بررسی‌های این مرکز تحقیقاتی آمریکایی، هزینه‌های اجتماعی این تغییرات جوی می‌تواند تنها در آمریکا ۱۱۵میلیارد دلار باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۳

سیستم حسابداری اقتصاد محیط زیست با نظارت کمیته کارشناسان حسابداری اقتصاد محیط زیست (UNCEEA) تهیه و منتشر شد. کشورها با استفاده از این چهارچوب خواهند توانست داده های ثابت و سازگاری در مورد سرمایه های زیست محیطی  و تعاملات آن ها بین اقتصاد و محیط زیست تهیه نمایند.

کمیسیون آمار سازمان ملل متحد چهارچوب اصلی SEEA را به عنوان اولین استاندارد بین المللی آمار برای حسابداری اقتصاد محیط زیست در چهل و سومین نشستش در مارس 2012 آن را پذیرفت.برای دریافت این گزارش اینجا کلیک کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۳

به نقل از ایسنا: رییس اداره محیط زیست شهرستان ری از مرگ حدود 2 میلیون قطعه ماهی در سد فشافویه در پی رهاسازی فاضلاب خام یک شهرک مسکونی خبر داد.

مهندس محسن شوکتی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: برابر اطلاعات دریافتی طی چند روز گذشته بیش از 30 تن ماهی در سد فشافویه شهرستان اسلامشهر به دلیل ورود فاضلاب خام شهرک واوان تلف شدند.


ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :