طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست

16 اردیبهشت ماه 1393

روز کار داوطلبانه کارکنان چیست؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۳
محورهای همایش
آلودگی، شاخص های زیستی و زیست پالایی
فناوری های نوین زیستی در احیاء منابع اراضی و محیط زیست
بهره برداری پایدار از اکوسیستم های خاکی در معادن و مناطق صنعتی
کشاورزی پایدار در مناطق خشک و نیمه خشک
رویکردهای نوین در مدیریت کویر و احیا اراضی بیابانی
تخریب اراضی و راه کارهای مقابله با آن
خاک ورزی حفاظتی و مدیریت بقایا
تناسب اراضی، آمایش سرزمین و اکوتوریسم
استفاده بهینه از آب های نامتعارف در کشاورزی پایدار
ملاحظات اکولوژیکی در کشت های گلخانه ای
کارکردهای زیست محیطی کانی های رس و نانو ذرات
چالش های زیست محیطی ریزگردها
آموزش های مرتبط با محیط زیست و توسعه پایدار

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از ایرنا: مدیر کل دفتر بیابان سازمان جنگل‏ها، مراتع و آبخیزداری گفت: ایران با توجه به توفیقاتی که حاصل کرده، دامنه اجرای طرح ˈترسیب کربنˈ را تا کشورهای عراق و افغانستان نیز کشانده است.

ˈعباس کارگرˈ در نشستی با خبرنگاران در بجنورد اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در اجرای طرح های بیابان زایی در منطقه پیشرو بوده و از نظر علم، فن و اعتبارات از دیگر کشورها جلوتر است.وی با اشاره به ایجاد جنگل دست کاشت در کشور، که بیش از 38 گونه جنگلی در آن کشت شده است، افزود: سازمان ملل متحد اعلام کرده که ایران می تواند در این خصوص برنامه های آموزشی برای کشورهای منطقه داشته باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٩ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیستمعاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ۱۰۰ درصد فاضلاب خانه‌های ساحلی بدون تصفیه وارد دریای خزر می‌شود گفت: این امر موجب آلودگی میکروبی آبزیان شده و در زنجیره غذایی تاثیر گذاشته است.

پروین فرشچی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، با بیان اینکه هم‌اکنون 100 درصد فاضلاب‌های خانه‌های ساحلی بدون اینکه تصفیه شوند وارد دریای خزر می‌شوند، اظهار داشت: در سال گذشته هیات وزیران وزارت نیرو را موظف به ایجاد تصفیه‌خانه در مناطق ساحلی کرد اما متاسفانه در این‌باره هیچ اقدام عملی را از سوی این وزارتخانه شاهد نبودیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۳

برگزفته از سایت خبری محیط زیست ایران

این بورس از طرف مرکز گسترش انرژی پایدار مسکو برای مدت 4 هفته (9 مهر تا 4 آبان 93) در اختیار 20 نفر واجد شرایط قرار خواهد گرفت.
هدف از اعطای این بورس، افزایش ظرفیت‌سازی و گسترش و توسعه منابع انسانی در زمینه منابع انرژی های پایدار و تجدیدپذیر در کشورهای در حال توسعه می‌باشد.
شرایط عمومی برای بهره‌مندی از بورس فوق عبارت است از:
- دارابودن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد اقتصاد
- تسلط به زبان انگلیسی
- حداکثر سن 35 سال
- برخورداری از سلامت کامل جسمی و روحی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۳

امروز تلویزیون روشن بود و من هم در گوشه ای مشغول به کار بودم که خبر برگزاری دومین جشنواره زیست فن آوری با حضور آقای دکتر ستاری معاون علمی و فن آوری رئیس جمهور نظرم را به خود جلب کرد و بعد تصاویر تهیه شده از اهدای جوایز و سخنان کوتاهی از برخی از شرکت کنندگان.

واقعاً خبر مسرور کننده ای بود و کاش این جشنواره به تعداد بیش تر و بیش تر برگزار شود تا به سهم خود باعث ارتقاء آگاهی های دانش آموزان که والدین آینده و سازندگان جامعه هستند، هر چه بیش تر محیط زیستی بیاندیشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۳

وانگاری ماتای متولد اول آوریل 1940، کنیا و در گذشته 25 سپتامبر 2011 یک طرفدار حفظ محیط زیست بود که در سال ۲۰۰۴ میلادی جایزه صلح نوبل را برای تلاش هایش به منظور برقراری صلح و دموکراسی برد. او توانست با کمک زنان دیگر حدود ۲ میلیون اصله نهال در کنیا بکارد. لطفا به این عدد دقت کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از زیست نیوز:‌ پیام کلی جدیدترین گزارش هیات بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) ساده است: تغییر و حرکتی سریع به سوی انرژی تجدیدپذیر برای جلوگیری از گرمایش جهانی فاجعه بار نیاز است. با این وجود، علم و آگاهی نهفته در پشت این پیام از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. گزارش IPCC توسط 1250 کارشناس تهیه شده و مورد تایید دولت های مطرح جهان قرار گرفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست: 

 سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ظهر دوشنبه در نشست خبری که پیرامون تصویب برنامه اجرایی کاهش آلودگی هوا در هیات دولت در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: در جلسه روز یکشنبه هیئت دولت راهکارها و برنامه اجرایی مدون برای کاهش آلودگی هوا در هشت محور «سوخت، خودروهای در حال حرکت، منابع ساکن، خودروهای نو، مدیریت حمل ونقل وتقاضای سفر، پایش و پیش ‌بینی هوا، آموزش و اطلاع‌رسانی و زیرساخت ‌های شهری» به تصویب دولت رسید .

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩۳

امروز یکی از دوستان لینکی برایم ارسال کرده بود با عنوان درختان دیدنی. یک نمونه از آن را می بینید. برای دیدن سایر تصاویر به این لینک بروید.http://www.duskyswondersite.com/nature/trees/

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩۳

دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی مطالعه فنی ای در مورد مشاهدات زمینی برای پایش تنوع زیستی منتشر نمود.  این گزارش کار مشترکی میان دبیرخانه تنوع زیستی، مرکز پایش برنامه محیط زیست ملل متحد و آژانس محیط زیست سوئیس می باشد

برای دریافت این گزارش 188 صفحه ای اینجا کلیک کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٢ فروردین ۱۳٩۳

محورهای همایش
محیط زیست و زیست بوم پایدار:
حفظ و احیا منابع طبیعی پایه و راهکارهای بهره برداری بهینه زیست بوم پایدار
شهر سالم و اصول مهندسی بوم شهر تغییرات اقلیمی، ظرفیت های زیستی سرزمین و پیامدهای زیست محیطی
مدیریت پسماند و زیست بوم تنوع زیستی و ظرفیت های اکولوژیکی زیست بوم پایدار


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩۳

امروز مطلبی روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست مشاهده نمودم با عنوان "تخریب شتابنده جنگل‌های کشور/ 40 سال دیگر جنگل نداریم". 

در این مطلب بیان شده بود که در هر ثانیه 360 متر مربع از سطح جنگل‌ها و مراتع کشور تخریب می‌شود. به بیان دیگر در هر پنج سال یک میلیون هکتار از جنگل‌های ایران نابود می‌شود یا سالانه یک و نیم درصد از جنگل‌های ایران از دست می‌رود. اگر این روند ادامه یابد در 60 سال آینده اثری از جنگل‌های امروزی ایران باقی نخواهد ماند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩۳

البرز، خبرنگار پیام طبیعت-  علی خواجوی همان دهقان فداکاری که خاطره روزهای کودکی همه ماست، به جمع همیاران طبیعت استان البرز پیوست.
او همان جوانی بود که در سال 1341 در یک شب سرد پاییزی متوجه ریزش کوه شد و با فداکاری جان مسافران یک قطار را از یک حادثه مرگ آور نجات داد.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩۳

به منظور تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه؛ فرهنگ منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود و همچنین تاکید دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان بر حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی و اینکه منابع طبیعی جزو با ارزش ترین سرمایه های ملی کشور محسوب می شود، آقایان محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و عبد الرضا رحمانی فضلی وزیر کشور تفاهم نامه مشترک همکاری امضا کردند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۳

Practice NetWeb نام سایتی است که افراد و کارشناسانی که دارای تجربه در زمینه تقلیل اثرات بیابان زایی / تخریب سرزمین و انجام اقدامات احیائی هستند می توانند تجارب خود را به اشتراک گذارند. 

آدرس این سایت عبارتست از:          http://practice-netweb.eu

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از ایسنا: اداره جنگلبانی ارمنستان با بکارگیری روش‌های بازدارنده، استفاده از دانش روز و ایجاد یک سیستم عمومی نظارتی از زمان آغاز همکاری با اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) موفقیت‌های فراوانی را در زمینه مقابله با قطع و تجارت غیرقانونی درختان کسب کرده است. 

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دفتر برنامه اجرای قوانین و اداره جنگل‌ها (FLEG) که یک برنامه چندملیتی است و از سوی IUCN، بانک جهانی و صندوق جهانی طبیعت (WWF) اجرا می‌شود از سال 2009 میلادی همکاری خود را با دولت ارمنستان آغاز کرد تا بتواند جلوی قطع غیرقانونی درختان در این کشور را گرفته و از منابع جنگلی محدود باقیمانده در این کشور حفاظت کند

ارمنستان یک کشور کوچک اروپایی و دارای میراث طبیعی و فرهنگی بسیار غنی است. موقعیت جغرافیایی این کشور متاثر از کوه‌های بلند، رودخانه‌ها و دریاچه‌های کوه‌های آلپ است. با این حال قطع غیرمجاز درختان و فساد دستگاه‌های دولتی در این بخش معضل اصلی بخش جنگلداری این کشور محسوب می‌شود. به دلیل اینکه وسعت کلی جنگل‌های ارمنستان طی دهه‌های اخیر کاهش یافته و بنا بر آخرین برآوردها پوشش جنگل‌های این کشور به تنها 11 درصد از کل خشکی‌های آن رسیده، این معضل نیاز به رسیدگی فوری پیدا کرد. طی اولین دوره اجرای برنامه FLEG که سه سال به طول انجامید و به عنوان برنامه FLEG1 شناخته شد، دولت ارمنستان در تعهدات خود نسبت به کاهش قطع غیرقانونی درختان، بهبود مدیریت جنگل‌ها و محافظت از جنگل‌ها پیشرفت چشمگیری به دست آورد.

 به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه رسمی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، به دنبال اجرای فاز اول این برنامه، قطع غیرقانونی درختان به شدت کاهش یافت و حتی منجر به تعطیلی بسیاری از کارخانه‌های صنایع چوب و چوب بری شد. علاوه بر این، بهره‌گیری از شیوه مشارکتی سبب افزایش آگاهی عمومی نسبت به اثرات زیانبخش قطع غیرقانونی و بی‌رویه درختان شد. از آنجا که این برنامه نظارتی با استفاده از منابع محلی نیز قابل اجراست لذا تبلیغات محلی برای ملاقات با جوامع مختلف و همراه کردن آنها در برنامه نظارت بر فعالیت‌های غیرقانونی جنگلداری و گزارش این تخلفات همچنان ادامه خواهد داشت.

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست: محسن سلیمانی روزبهانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: طرح جامع حفاظت از تالاب های ایران از سال 1384 آغاز شده است و دراین طرح تلاش می شود بحث تغییر نگاه مدیریتی در مورد تالاب های کشور صورت گیرد و خوشبختانه اکنون در فاز توسعه دستاوردهای این طرح هستیم .  

سلیمانی یادآور شد که برنامه مدیریت این سه تالاب تا پایان امسال تهیه می شود .همچنین اقدامات اولیه برای تهیه طرح مدیریت تالاب های آلاگل ، آجی گل و آلماگل در استان گلستان، حله در استان بوشهر و هامون در استان سیستان و بلوچستان نیز آغاز و کارگاه های اولیه برای متخصصان و افراد محلی برگزار شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از زیست نیوز: به گزارش مشرق، عصر روز ۱۳ فروردین ۱۳۹۳ همزمان با روز انس با طبیعت، حوالی ساعت ۲۰ نیروهای یگان محیط زیست شهرستان کلاردشت به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر حضور شکارچیان غیرمجاز و انتشار صدای شلیک گلوله در منطقه کوهستانی رودبارک، عازم محل مربوطه شدند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از زیست نیوزمحمد مهدی حیدرپور - به گفته "فابین پاولت" و "دانیل جاکوب"، پژوهشگران دانشگاه هاروارد، درآمدهای مرتبط با آلودگی آمونیاک تولید شده توسط بخش کشاورزی برای صادرات با هرینه های درمانی فراتر از انتظارات مواجه هستند. در این مطالعه که تامین مالی آن توسط ناسا صورت گرفته از مدل های رایانه ای برای شناسایی انتشار آمونیاک مضر ایجاد شده توسط تعامل آمونیاک تولیدی از بخش کشاورزی در اتمسفر استفاده شده است.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از پامبه گزارش سرویس «محیط زیست»‌ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ طبق این گزارش آثار فعالیت‌های انسانی و گرم شدن هوای کره زمین فشار بیش از حدی را بر سیستم‌های طبیعی وارد کرده که زندگی بشر را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.


 در این گزارش آمده است ابعاد فزاینده گرم شدن جو زمین احتمال تغییرات شدید، فراگیر و غیر قابل برگشت اقلیمی را افزایش داده و اجتناب ناپذیر است.

گزارش سازمان ملل همچنین تاکید می‌کند در دهه های اخیر سیستم های طبیعی و انسانی در تمام قاره‌ها و اقیانوس‌ها تحت تاثیر تغییرات جوی مختلف قرار گرفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩۳

محورهای همایش
- حفاظت، احیاء، اصلاح و توسعه
- شناسایی عوامل موثر در تخریب و خشکیدگی جنگلهای بلوط
- راهکارهای مناسب احیاء جنگل­های بلوط
- اکولوژی و جنگل­شناسی بلوط
- مسائل اقتصادی و اجتماعی
- آفات و بیماریها
- برنامه­ ریزی و مدیریت جنگل­های بلوط
- حقوق، قوانین و مالکیت منابع طبیعی
- دانش بومی و مشارکت جنگل نشینان


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۸ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از سایت ساعت زمینساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (به انگلیسی: World Wide Fund for Nature)‏ است و در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می شود. خانواده ها و کسب و کار با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت آن را یادآوری می کنند و آرمان نخست این اقدام این است که آگاهی درباره تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان ابقا شود.این رویداد برای اولین بار در سیدنی استرالیا توسط Leo Burnett و صندوق جهانی طبیعت (wwf) در حالی برگزار شد که نزدیک به 2.2 میلیون نفر در آن شرکت کردند و چراغ های غیر ضروری خود را خاموش کردند.بدنال این حرکت شهرهای دیگر دنیا نیز به این رویداد پیوستند و در روز 23 مارچ سال 2008 از ساعت 8:00 شب تا 9:30 این رویداد را به ثبت رسانیدند. خواهد شد.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۸ فروردین ۱۳٩۳

چندی پیش در جلسه ای که با چند موسسه مردم نهاد زیست محیطی در دفتر ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور داشتم. نماینده سازمان مردم نهاد آسان که یک موسسه مردم نهاد زیست محیطی فعال در استان مازندران است تعدادی بروشور میان شرکت کنندگان توزیع کرد که یکی از آن ها روز شماری بود به شرح ذیل:

 1- روز جهانی آب پاک ( 3 فروردین برابر با 22 مارس)

2- روز جهانی طبیعت پاک ( 13 فروردین برابر با 1 آوریل)

3- روز جهانی بهداشت ( 18 فروردین برابر با 6 آوریل)

4- روز جهانی زمین پاک ( 2 اردیبهشت برابر با 21 آوریل)

5- روز جهانی موزه و میراث فرهنگی ( 29 اردیبهشت برابر 18 می)


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۳

برنامه محیط زیست ملل متحد ( یونپ) گزارشی از دستاوردهای خود در سال 2013 منتشر نمود. این دستاوردها در حوزه های عمل یونپ می باشد که عبارتند از: تغییر اقلیم، بلایا و منازعات، مدیریت اکوسیستم، حکمرانی محیط زیست، مواد مضر و پس ماندهای خطرناک، کارآئی منابع، تولید و مصرف پایدار.

برای دریافت گزارشات و نشریات یونپ به این صفحه مراجعه نمائید. برای دریافت خلاصه گزارش هم اینجا کلیک کنید. 

UNEP Annual Report Highlights 2013 Achievements

UNEP


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ فروردین ۱۳٩۳

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها: پیام طبیعت- مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد روز 21 مارس - اول فروردین ماه - را به عنوان "روز جهانی جنگل" معرفی کرد تا نقش غیرقابل انکار جنگل‌ها در پایداری سرزمین و شادابی حیات جانوران و گیاهان را برای دولت ها پررنگ تر نماید.
     پاسداشت این روز جهانی از سال 2013 آغاز شده و هدف بالا بردن سطح آگاهی‌های عمومی نسبت به جنگل ها بوده است.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ فروردین ۱۳٩۳

محورهای همایش
محورهای گیاهان دارویی:
گیاهان دارویی ، اکولوژی و اکوفیزیولوژی
گیاهان دارویی فرآوری، بسته بندی و صنعت 
گیاهان دارویی ، بهره برداری از منابع طبیعی
گیاهان دارویی ، بیوتکنولوژی
گیاهان دارویی ، فرآوری
گیاهان دارویی ، زیست شناسی
گیاهان دارویی ، فارماکولوژی
گیاهان دارویی ، میکروبیولوژی
گیاهان دارویی ، طب سنتی
گیاهان دارویی ، اقتصاد و بازاریابی
گیاهان دارویی ، سرمایه گذاری، اقتصاد و بازرگانی 
گیاهان دارویی ، مهارت‌ها و اشتغال زایی


ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :