طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٢

وقوع بلایای طبیعی جزئی جدائی ناپذیر از زندگی روزمره انسان ها می باشد که در دهه های اخیر شدت و فراوانی آن ها رو به تزاید گذاشته است. تغییر اقلیم و اثرات زیانبار آن هم یکی از این دست بلایا است که خسارات زیان باری بر جامعه گذاشته و توسعه را به مخاطره می اندازد. بانک جهانی در گزارشی بر ضرورت تلفیق ریسک اقلیم و بلایا در سیاست های توسعه سخن به میان می آورد. برای دریافت فایل آن اینجا کلیک کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢

طی روزهای 17-16 دسامبر 2013 مصادف با 25 و 26 آذرماه 1392 کارگاه آموزشی تسهیلات محیط زیست جهانی با عنوان GEF- ECW در شهر مراکش کشور مراکش برگزار شد. نمایندگان کشورهای افغانستان، الجزایر، مصر، ایران، عراق، اردن، کویت، لبنان، لیبی، پاکستان، تونس، ترکیه و یمن حضور داشتند. ترکیب حضور نمایندگان هم عبارت بود از: مرجع ملی تسهیلات محیط زیست جهانی و مراجع ملی کنوانسیون های تغییر اقلیم، تنوع زیستی، مقابله با بیابان زایی، استکهلم. علاوه بر افراد فوق نمایندگان دو سازمان مردم نهاد نیز حضور داشتند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢

رئیس‌جمهور با صدور حکمی مهندس محمود حجتی، را به عنوان رئیس "کارگروه ملی بیابان زدایی" منصوب کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، در حکمی مهندس محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی را به عنوان رئیس کارگروه ملی بیابان زدایی منصوب کرد.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٢ آذر ۱۳٩٢

کنوانسیون مقابله با بیابان زایی از طریق واحد مالی اش که مکانیزم جهانی نام دارد با سازمان بین المللی مهاجرت در زمینه تخریب سرزمین و مهاجرت همکاری می نماید. به هر حال بخشی از مهاجرت هایی که در نقاظ مختلف جهان خاصه در آفریقا انجام می شود به علت معضلات محیط زیستی است که یکی از این معضلات تخریب سرزمین می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٢

به نقل از شفقنا زندگی- مدیر کل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناختی سازمان زمین شناسی با اشاره به این که 300 دشت اصلی کشور در معرض فرونشست هستند از ثبت رکورد بیشترین نرخ فرو نشست درجهان به میزان 36 سانتی‌متر در دشت تهران خبر داد.

به گزارش شفقنا به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد بلورچی با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: ایران از لحاظ رخداد بلایای طبیعی سومین کشور بلاخیز دنیاست به طوری که از 43 نوع مخاطره زمین شناختی، 32 مخاطره در ایران به وقوع می‌پیوندد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ آذر ۱۳٩٢

برای دسترسی به اطلاعات کامل و نقشه با وضوح بسیار بالا به این آدرس مراجعه فرمائید: 

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ آذر ۱۳٩٢

تاریخچه
در طی قرن بیستم و آغاز هزاره سوم میلادی گسترش جوامع انسانی و روند رو به رشد جمعیت همراه با توسعه فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و گردشگری در راستای بهره وری از منابع موجود در مناطق ساحلی و بستر دریاها و اقیانوس ها به همراه تأثیر عملکرد نیروهای محیطی (نوسانات، امواج و جریان های ساحلی) موجب فرسایش و از بین رفتن سطح  گسترده ای از مناطق ساحلی شده است که از پیامدهای مهم آن می توان به افزایش بی نظمی و عدم تعادل در شرایط زیست محیطی وتقلیل خصوصیات کمی و کیفی منابع آب ساحلی اشاره نمود. متأسفانه گاهی مرمت و سامان دهی عوارض بجای مانده با صرف هزینه ای هنگفت و خسارات جبران ناپذیری همراه می باشد. بنابراین انجام فعالیت های مطالعاتی و تحقیقاتی به منظور شناسائی چالش ها و تنگناهای موجود و ارزیابی عوامل مؤثر در آسیب پذیری مناطق ساحلی به همراه اتخاذ راهکارهای بهینه برای کنترل و جلوگیری از  بحران های احتمالی و حفاظت از منابع ارزشمند ساحلی هم اکنون در دستور کار اکثر کشورهای ساحلی قرار دارد. در همین راستا و با توجه به سیاست های کلان توسعه پایدار کشورمان پس از آخرین مرحله افزایش تراز آب دریای خزر طی سالهای 1357 تا 1374 که با افزایش تراز آب به میزان 30/2 مترهمراه بوده و در اثر آن خسارات بسیار زیادی به کاربری های متنوع ساحلی اعمال گردید، وزارت نیرو را برآن داشت در سال 1371 مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر را تأسیس نماید، پس از آن مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1374 مبنی بر وظیفه نمودن وزارت نیرو برای تأسیس مرکز مشترک تحقیقات خزر با همکاری فدراسیون روسیه نشان از اهمیت مطالعات و تحقیقات بر روی این پهنه آبی دارد. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ آذر ۱۳٩٢

گزارش شاخص ریسک اقلیمی 2014 میزان تاثیر اثرات وقایع آب و هوایی ( طوفان، سیل، موج گرما و ..) را تحلیل می کند . در این گزارش از آخرین داده ها که مربوط به سال های 2012 و دوره زمانی 1993 تا 2012 استفاده شده است. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ آذر ۱۳٩٢

به نقل از شفقنا زندگی- معاون دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از برگزاری کنفرانس خشکیدگی دریاچه ارومیه در شهر برلین آلمان ارائه کرد.

به گزارش شفقنا به نقل از ایسنا؛ مسعود باقرزاده کریمی اظهار کرد:‌ این کنفرانس که در دانشکده برلین برگزار شد کاملا جنبه علمی داشت و نباید از آن انتظار نتیجه‌ای اجرایی داشت؛ اما در مجموع پیشنهادها، راه حل‌ها و راهکارهایی بر اساس تجربیات دیگر کشورها نسبت به خشکیدگی تالاب‌ها همچون دریاچه آرال و بحرالمیت ارائه شد که استفاده از آنها بسیار مفید خواهد بود.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ آذر ۱۳٩٢

خوب سایت سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد یا فائو یکی از سایت هایی است که به کرات به آن سر می زنم، امروز به تیتری برخوردم با عنوان "آماری از غذا و کشاورزی ما" که نظرم را جلب نمود. از بر داشتن عدد و ارقام کار دشواری است اما به هر حال دسترسی به آن ها برای هر فردی که در این زمینه فعالیت می کند، مفید خواهد بود. برای دریافت فایل آن با فرمت پی دی اف اینجا کلیک کنید.


نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ آذر ۱۳٩٢

برنامه جنگل نشینان به موضوعات مرتبط با جنگل و جنگل نشینی می پردازد و خبرنامه ای با این عنوان هم دارد که خبرنامه ماه دسامبر 2013 آن را می توانید با کلیک اینجا داونلود کنید. این برنامه به چهار موضوع حکمرانی محیط زیست، اقلیم و جنگل ها، حقوق قانونی و انسانی، منابع مالی مسئولانه می پردازد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ آذر ۱۳٩٢

اتحادیه جهانی حفظ طبیعت یا IUCN اعتقاد بر این دارد که جوامع بومی دارای حق اطلاع کامل از اقدامات دولت ها و رضایت آگاهانه و پیش از اجرای هر طرحی دارند. در این ارتباط در این سند مجموعه ای از 58 قطعنامه و توصیه را گردآوری نموده است. راستی این حق چقدر در کشور ما رعایت می شود!!!

 

.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ آذر ۱۳٩٢

به نقل از سایت دیده بان طبیعت بختیاری برخی از گزارش‌های منتشره حکایت از قاچاق بذر بلوط جنگل‌های زاگرس به کشورهای عربی داشته که یقینا” می‌تواند در شمار تازه‌ترین تهدیدهای انسانی اکوسیستم‌های جنگلی زاگرس قرار گیرد. در همین زمینه گفتگویی را با خبرنگارروزنامه جام‌جم داشته‌ام که می‌توانید شرح کامل آن‌را در زیر بخوانید:


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٤ آذر ۱۳٩٢

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست: روز سه شنبه 12 آذر ماه 1392، نشستی به همت مهندس محمد درویش مدیر کل جدید دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید که نمایندگان سازمان های مردم نهاد محیط زیستی توانستند رو در رو با دکتر معصومه ابتکار سخن گویند و 22 خواسته خود را به ایشان اعلام نمایند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٢

ایفاد یا صندوق بین المللی توسعه کشاورزی روز دو دسامبر 2013 مصادف با 11 آذرماه 1392 در قالب پروژه ای 4 ساله به نام (PARM) قصد دارد به کشاورزان خرده پای کشورهای در حال توسعه برای مدیریت ریسک های کشاورزی کمک نماید. این برنامه تلاش دارد تا محصولات مدیریت ریسک مانند بیمه، سازگاری با تغییر اقلیم و نوسانات را در اختیار آن ها قرار دهد.

این برنامه در هشت کشور آفریقایی تمرکز دارد و اقدام به شناسایی، ارزیابی و کمی نمودن ریسک کشاورزی در کشورهای مشارکت کننده خواهد نمود. برنامه فوق تلاش دارد در راستای توسعه استراتژی های مدیریت ریسک، ارتقاء دانش دست اندرکاران و تبادل اطلاعات کمک نماید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۸ آذر ۱۳٩٢

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ( پام ) به نقل از ایرنا ، خانم «معصومه ابتکار» 37 روز بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به ریاست سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد؛ در نتیجه این سازمان فرصت کمتری برای ایفای وظایفش در دولت یازدهم داشته است.
 
از این رو سازمان حفاظت محیط زیست قصد دارد دو گزارش، یکی در پایان صدمین روز آغاز به کار دولت یازدهم و دیگری در پایان صدمین روز کار سازمان با مدیریت جدید از کارکرد خود ارائه دهد.
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٧ آذر ۱۳٩٢

شنبه 16 آذر ماه 1392، آخرین مهلت ثبت نام در همایش "حقوق مناطق کوهستانی" می باشد.

این همایش در روز دوشنبه 25 آذر ماه همزمان با 11 دسامبر، روز جهانی کوهستان و بیستمین سال تأسیس انجمن حفظ محیط کوهستان، از ساعت 14 تا 20 بعدازظهر در تهران برگزار خواهد شد.

 

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٧ آذر ۱۳٩٢

به نقل از شبکه اطلاع رسانی خوزستانخوزستان استانی که ذخایر نفتی زیادی را در خود نهفته است و می‌توان گفت قلب تپنده اقتصاد ایران است. خوزستان استانی که بیشترین زخم‌ها را از جنگ 8 ساله ایران و عراق خورده است. حال پس از سال‌ها که از جنگ می‌گذرد باز هم خوزستان و شهرهایش هزینه جنگ و نفت را می‌دهد. از یک سو آلودگی هوای اهواز بر اثر وجود گاز سولفور در هوا و از سوی دیگر هجوم ریز گردهایی که آلوده به مواد شیمیایی و اورانیوم ضعیف شده مانده در خاک هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٦ آذر ۱۳٩٢

به نقل از سایت سازمان جنگلها: در دومین همایش سراسری فرماندهان یگان حفاظت محیط زیست کشور در عسلویه استان بوشهر، یک تفاهم نامه همکاری میان یگان‌های حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان شیلات کشور امضاء شد .

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام طبیعت  سازمان جنگل ها به نقل از سبزپرس، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این همایش، جزیره ای فکر کردن را آفت مهم مدیریت خواند و بر لزوم حفظ وحدت رویه در انجام ماموریت ها تاکید کرد.

سرهنگ قاسم سبزعلی مساحت منابع طبیعی  کشور را افزون بر 134 میلیون هکتار دانست که بیش از 82 درصد وسعت سرزمین ایران را تشکیل می دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۳ آذر ۱۳٩٢

محورهای همایش:

فیزیک و دینامیک باد و ذرات بادرفت.  

اندازه ­گیری و پایش مستقیم و غیر مستقیم  زمینی با استفاده از فنآوری سنجش از دور فرسایش بادی و طوفان ­های گرد و غبار و نهشته ­های آن ­ها.

مدل ­سازی و ارزیابی مدل­ های مورد استفاده در فرسایش بادی و طوفان ­های گرد و غبار.

شناخت دانش ­های بومی و همچنین روش­ های نوین کنترل فرسایش بادی.

بررسی تاثیر فرسایش بادی و پدیده ریزگردها بر بخش ­های محیط زیست و منابع طبیعی، کشاورزی، بهداشت و سلامت شهروندان، صنایع.

خشکسالی، تغییر اقلیم و تأثیر آن بر فرسایش بادی و طوفان ­های گرد و غبار.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۳ آذر ۱۳٩٢
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، دکتر معصومه ابتکار در تشریح دستاورد های اجلاس ورشو با اشاره به اهمیت این اجلاس و حضور 70 وزیر از 190 کشور در سطح نمایندگان عالی، گفت: بر اساس ارزیابی ها این نشست علاوه بر اینکه یک نشست مهم زیست محیطی تلقی می شود، نشست اقتصادی و سیاسی مهم نیز تلقی می شود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه پروتکل کیوتو در سال 2012 به پایان می رسد، اهمیت مذاکرات این اجلاس را در تمدید مهلت تعهدات کشور ها در پروتکل کیوتو عنوان کرد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ آذر ۱۳٩٢

شفقنا زندگی- رونق صنعت بازیافت در چین به عنوان سومین گزینه ی مناسب در میان فعالیت های مثبت زیست محیطی شناخته شده است.ادم مینتر، روزنامه نگار اهل شانگهای کتابی را با عنوان «سیاره زباله» به تازگی منتشر کرده است که نشان می دهد چگونه چین به مرکز بین المللی بازیافت جهانی تبدیل شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ آذر ۱۳٩٢

به نقل از پایگاه خبری-تحلیلی قدس آنلاینکارگروه ویژه بررسی علل مسمویت تنفسی شهروندان خوزستانی در اثر بارش باران پاییزی با حضور مسوولان کشوری و استانی در حالی در اهواز برگزار شد که عوامل مختلفی از جمله وجود دکل های چینی و آتش زدن لاستیک از جمله دلایل این اتفاق عنوان شدند.ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :