طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٢

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگلها: سند پیشنهادی قانون جامع منابع طبیعی که از سوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است، هم اکنون به منظور بررسی و بازنگری در دستور کار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری قرار گرفته است. از این رو به منظور برخورداری از یک برنامه جامع و تضمین کننده برای منابع طبیعی پایدار، این سازمان در نظر دارد سند مطروحه را با اخذ نظرات صاحبنظران و کارشناسان به منابع طبیعی کشور تکمیل نماید. بدین وسیله از کلیه صاحبنظران محترم تقاضا می شود با مشارکت فعال و ابراز نظرات خود سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور را در این امر خطیر یاری فرمایند.اینجا کلیک کنید. لازم به ذکر است شورای عالی جنگل مسئول جمع بندی نظرات می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٢

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست: دستور هاشمی رفسنجانی به دانشگاه آزاد برای کمک به حل بحران دریاچه ارومیه

سرپرست دانشگاه آزاد، نجات دریاچه ارومیه را نیازمند مدیریت مسئولان ملی و محلی دانست و بر به کارگیری تمامی توان و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد برای حل این بحران در صورت تمایل مسئولان تاکید کرد.  

 به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر حمید میرزاده در جمع روسای واحدهای دانشگاه آزاد استان آذربایجان غربی با بیان این مطلب، گفت: به دستور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیات موسس و رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد، مقرر شد دانشگاه آزاد از تمام توان و ظرفیت‌های علمی و فنی خود برای نجات دریاچه ارومیه استفاده کند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٢

محورهای همایش:


 • بهره برداری چندمنظوره از مراتع (گیاهان دارویی، گیاهان صنعتی، طبیعت گردی)
 • پایش، اندازه‌گیری وارزیابی مرتع
 • گیاه پالایی در گونه های مرتعی و بیابانی
 • شاخص های تخریب اکولوژیک- ارزیابی و مدیریت خطر
 • مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در مدیریت منابع طبیعی
 • تغییر اقلیم، چالش‌ها و راهکار‌ها
 • مدیریت جامع حوزه آبخیز
 • حفاظت و مدیریت خاک
 • مهندسی رودخانه و کنترل سیلاب
 • هیدرولیک رودخانه و آبراهه‌ها
 • مدل‌های شبیه‌سازی و سیستم‌های تصمیم‌گیری در مدیریت منابع طبیعی
 • کاربرد فناوری های نوین در منابع طببعی
 • هیدرولوژی و هیدروژئولوژی
 • آب و محیط زیست
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٤ آبان ۱۳٩٢

به نقل از شفقتاوزیر نیرو گفت: بزودی یک گروه کارشناسی از کشور ژاپن به ایران سفر می کند تا در مورد معضلات دریاچه ارومیه بین دو کشور همکاری فنی صورت گیرد.

به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، حمید چیت چیان، وزیر نیرو در حاشیه دیدار با ˈکوجی هانه داˈ سفیر تام الاختیار ژاپن در ایران افزود: در جلسه امروز مقرر شد تا در خصوص موضوعاتی از جمله مدیریت تقاضای آب، مدیریت تقاضای انرژی، انرژی های نو و همچنین در خصوص دریاچه ارومیه همکاری های لازم بین این دو کشور صورت گیرد.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٢

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست

ابتکار درجلسه مشترک شورای اداری سمنان ؛سقوط 63 پله ای عملکرد محیط زیست ایران طی هشت تا 10 سال اخیر/ شرایط ۲۹۰ سفره آبی در کشور بدتر از دریاچه ارومیه استمعاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت : بر اساس شاخص های جهانی وضعیت محیط زیست ، عملکرد محیط زیست ایران در هشت تا 10 سال اخیر 63 رتبه جهانی سقوط کرده است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام ) ، دکتر معصومه ابتکار در جلسه مشترک شورای اداری و کارگروه آمایش سرزمین و محیط زیست استان سمنان تاکید کرد : واقعیت های داخل نیز این امر را نشان می دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٢

گروه مشورتی تحقیقات بین المللی کشاورزی یا CGIAR نهادی بین المللی است که کنسرسیومی متسکل از 15 موسسه تحقیقات کشاورزی با موضوعات مختلف می باشد. در گذشته تحقیقات به صورت انتزاعی و با تاکید بر موضوعی خاص انجام می شدند ولی چندی است تاکید بر انجام تحقیقات جامع و با رویکرد بهبود وضعیت معیشتی بهره برداران می باشند. در گزارش سال 2012 این کنسرسیوم عنوان "مشارکت برای تاثیر" انتخاب شده است. برای دریافت فایل این گزارش اینجا کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٢

در مناطق روستایی کشورهای در حال توسعه دام یکی از منابع درآمدی است که ضمن تامین معاش و نیازهای روزانه خانوارها می تواند به رفع فقر و رهایی از این معضل کمک کند. در این جا گزارش  5 پروژه که با حمایت آژانس توسعه سوئیس در این ارتباط در کشورهای کنیا، مغولستان، ارمنستان، نیجر و بنگلادش ارائه شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٢

محورهای همایش
آلودگی های محیط زیستی
مدیریت پسماند
بازیافت و بایومس
بازیابی انرژی از پسماند
حمل و نقل در محیط زیست


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٠ آبان ۱۳٩٢

به ندرت می توان نگاهی به سایت ها و وبلاگ های محیط زیستی داشت و خبری از دفن نامناسب زباله های شهری در جنگل ها و حاشیه شهرهای بزرگ و کوچک ندید. به راستی آیا نمی شود از این زباله ها استفاده ای بهینه داشت؟ گزارش ذیل به این موضوع پرداخته و تلاش می کند راه های استفاده اقتصادی و  زیستیمندانه از آن ها را تبیین کند. 

Municipal solid waste: Is it garbage or gold?

Waste management has become an issue of growing global concern as urban populations continue to increase and consumption patterns change. The health and environmental implications associated with garbage disposal are mounting in urgency, particularly in developing countries. However, the growth of the solid-waste market, increasing resource scarcity and the availability of new technologies are offering opportunities for turning waste into a resource.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٠ آبان ۱۳٩٢

گازهای گلخانه ای موجود در اتمسفر را عامل گرمایش زمین و تغییر اقلیم می دانند. یکی از گازهای گلخانه ای، متان می باشد که یکی از راه های انتشار آن گاز متصاعد شده از سیستم گوارش همین دام های زبان بسته است. دام هم تامین کننده نیازهای غذایی مردم و محل امرار معاش بسیاری از فقرای روستایی کشورهای در حال توسعه می باشند. در این پست به این موضوع پرداختم. سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد در گزارشی که به تازگی منتشر نموده است به این موضوع و امکانات موجود برای کنترل تغییر اقلیم پرداخته است که برای دریافت فایل این گزارش 139 صفحه ای می توانید اینجا کلیک کنید.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٩ آبان ۱۳٩٢

MASTERCLASS: DUST HAZARDS, MITIGATION AND MANAGEMENT

PAN PACIFIC MANILA 11-12 NOVEMBER 2013

This Masterclass not only covers the essential fundamentals of dust hazards, control and management, but also describes some of the new and advanced technologies that are being researched, developed and employed to minimize dust emissions by addressing dustability, dust generation mechanisms, as well as process and handling requirements. It also presents some recent results from research being undertaken on the measurement of dustiness and actual dust generation mechanismsادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۳ آبان ۱۳٩٢

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست به نقل از  ایسنا، دکتر ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کاهش آلودگی شهر تهران، در عالی‌ترین سطح مورد توجه ماست، گفت: هفته آینده با حضور وزرای مربوطه و همچنین شهرداری تهران و دیگر مسئولان مربوطه جلسه‌ای در ارتباط با آلودگی تهران و تلاش برای کاهش آن برگزار خواهیم کرد.

 

ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :