طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩٢

محورهای همایش

جنگل­ شناسی و بوم شناسی جنگل : 

  • ساختار و تحول توده های جنگلی 
  • بوم شناسی زادآوری 
  • تیمارها و شیوه های جنگل شناسی 
  • (فاکتورهای غیر زنده (خاک، اقلیم وغیره 
  • ژنتیک جنگل 
  • آتش ­سوزی، حمایت جنگل و حیات وحش در جنگل 
  • تنوع زیستی 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢

حجم ضایعات کشاورزی در نقاط مختلف سربه فلک می زند و در کشور ما هم همواره مسئولین در گزارشات مختلف به آن اشاره داشته اند. سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد در مطالعه ای اقدام به بررسی اثرات زیان بار ضایعات بر منابع طبیعی نموده و سپس ارزش اقتصادی این ضایعات را سالانه بالغ بر 750 میلیارد دلار برآورد نموده است. برای دریافت این گزارش اینجا کلیک کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩٢

سفراء کشورهای نامیبیا و ایسلند نزد سازمان ملل متحد در اقدامی دست به تشکیل گروه دوستان مقابله با بیابان زایی، تخریب سرزمین و خشکسالی زدند. این گروه رسماً در جریان برگزاری یازدهمین کنفرانس اعضاء در ویندوک پایتخت نامیبیا (27-16 سپتامبر 2013) معرفی خواهد شد.

هدف از تشکیل این گروه پیگیری مباحث اجلاس Rio+20 در زمینه های مرتبط با کنوانسیون مقابله با بیابان زایی، تخریب سرزمین و خشکسالی در بستر دستورکار توسعه پس از 2015 می باشد. یکی از اقدامات این گروه تلاش برای به صفر رساندن تخریب سرزمین است.

Friends of Desertification


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢

محورهاى همایش:

چشمه هاى تولید طوفان هاى گرد و غبار- ویژگى هاى رسوب شناسى، کانى شناسى،ریخت شناسى وساختار شیمیاى ریزگردها- مدلسازى و نحوه پراکنش ریزگردها- تاثیرات مخرب ریزگردهابر بخشهاى مختلف اقتصادى ،اجتماعى،بهداشتى- روشهاى جلوگیرى و مقابله با طوفانهاى گرد وغبار وانتشارریزگردها-گرمایش جهانى و تاثیر آن بر طوفانهاى گرد وغبار- بررسى مشکلات و محدودیت هاى مدیریت منابع آب و بیابان زدایى در کشور- اقدامات انجام شده در راستاى مقابله با ریزگردها در کشور- سند ملى محیط زیست کشورو جایگاه کیفیت هوا درآن.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی: فرونشست‌ تدریجى و فرورفتگی و فروریزش ناگهانی سطح زمین به دلائل طبیعی و انسانی رخ مى‌دهد که مى‌تواند با خسارات جانی و مالی جبران‌ناپذیر همراه باشد. در بسیاری از نقاط جهان وهمچنین مناطقی از ایران مثل دشت‌های رفسنجان، مهیار اصفهان، کبودرآهنگ همدان، یزد، سیرجان، مشهد، نیشابور، کاشمر، کرمان، یزد، اصفهان، کاشان وگرگان مواردی از رویداد فرونشست و یا رخداد فروچاله‌ها مشاهده و گزارش شده است. فرونشست‌ها به طور عمده در نواحی مستعد از نظر زمین‌شناختى و یا مناطق با برداشت بیش از حد مجاز از آب‌های زیرزمینی به وقوع می‌پیوندند. بروز این پدیده باعث ایجاد مشکلاتی برای کشاورزان، تخریب خطوط ارتباطی و زیرساخت‌ها و برخی مسائل دیگر می‌شود. هدف از این گزارش تشریح و تبیین فرونشست زمین، علل بروز آن ومسائل و مشکلات پیرامون آن است، که مدیرکل نگران ِ دفتر بررسى مخاطرات زمین‌شناختى، زیست‌محیطى و مهندسى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور پاسخگوى این سووالات است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ شهریور ۱۳٩٢

دفتر منطقه ای فائو در آفریقا خبرنامه ای با عنوان ترویج حکمرانی خوب در مدیریت منابع طبیعی در منطقه منشر نموده است. خبرنامه فوق ضمن پرداختن به اجرایی شدن برنامه اقدام قانون جنگل، حکمرانی و تجارت در اتحادیه اروپا به منظور مبارزه با قطع غیرقانونی درختان به مقوله حکمرانی خوب در زمینه منابع طبیعی آفریقا نیز پرداخته است.علاوه بر آن به اصلاحات حکمرانی چنگل در آفریقا، قانون جنگل کامرون، نقش رویکرد چشم اندازی در تدوین سیاست ملی جنگل، سیاست بین المللی جنگل و چهارچوب حکمرانی و کاربرد آن در منطقه و تجارب موفق در بورکینافاسو پرداخته شده است.برای دریافت این گزارش 84 صفحه ای اینجا کلیک کنید.

FAOادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ شهریور ۱۳٩٢

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست: رییس دبیرخانه منطقه ای مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه دولت باید از استانها و شهر هایی که تحت تاثیر پدیده گرد و غبار هستند، حمایت کند، اظهار داشت: پدیده مهاجرت یکی از تبعات بحرانی گرد و غبار در استانهای متاثر از این پدیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام): داریوش گل علی زاده با اشاره به افزایش مهاجرت در استانهای متاثر از گرد و غبار به سمت کلان شهر ها، گفت: حوادث اخیر از جمله طوفان شن در سیستان و بلوچستان و گرد و غبار جنوب غرب و غرب کشور، افزایش مهاجرت را شکل می دهد.
وی ادامه داد : باید برای مهار ریزگرد ها با مشارکت کشور های منطقه و در قالب برنامه منطقه ای با همکاری سازمان ملل اقدام شود.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩٢

محورهای همایش

Animal Science:
• Animal Nutrition
• Animal Breeding and Genetics
• Animal Physiology

Agricultural Machinery:
• New and renewable energy sources in agricultural machinery
• Precise agriculture

Horticulture:
• Post-harvest physiology
• Biotechnology and breeding in horticulture
• Quality and quantity improvement in olericulture, floriculture, fruit and medicinal plants
• Quality and quantity improvement in green house products


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢

محورهای کلی کنگره:
• آمایش سرزمین، کشاورزی و توسعه پایدار
- هزاره سوم، تنش‌های محیطی و کشاورزی پایدار
- کشاورزی و تأثیرات آن بر آمایش سرزمین در ناحیه جنوب شرق ایران
- مکانیزاسیون و اتوماسیون کشاورزی و نقش آن در آمایش سرزمین
- جهانی شدن و اثرات آن بر فنآوری‌های نوین در تولید، توزیع و مصرف محصولات کشاورزی
- تحقیقات پایه‌ای کشاورزی (باغبانی، زراعت، اصلاح نباتات و فنآوری‌های زیستی و ....) و نقش آن در آمایش سرزمین
- نقش بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی در کشاورزی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳٩٢

محورهای همایش
شناسایی، سنجش و آشکارسازی تشعشعات فضایی

• به‌کارگیری دانش و فناوری سنجش از دور در شناسایی، سنجش و آشکارسازی تشعشعات
• شبیه‌سازی و تحلیل میدان‌های تابشی
• روش‌ها و سامانه‌های آشکارسازی، سنجش و طیف-سنجی تشعشعات
• کنترل کیفی، صحت سنجی و استانداردسازی روش‌ها و سامانه‌های سنجش و آشکارسازی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٢

به نقل از خبرنامه سفارت آلمان: نخستین گزارش تحلیلی دولت فدرال آلمان پیرامون "منابع انرژی در آینده"  نشان می دهد که: مسیرهای تغییر منابع انرژی درست انتخاب شده اند. (وزارت امور اقتصادی و وزارت محیط زیست آلمان -  به روز شده در ژوئن 2013)


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٢

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :