طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٢

  برای دریافت این گزارش 307 صفحه ای این جا کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٢

برگزفته از سایت خبری تحلیلی راه دانشجو:


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٥ امرداد ۱۳٩٢

به نقل از سبزپرس:گروه محیط دریایی؛ لیلا مسروری: امروز هفت سال از لازم الاجرا شدن کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر (کنوانسیون تهران) می‌گذرد. روزی که پنج کشور حاشیه بزرگترین دریاچه جهان هم پیمانی و اراده سیاسی خود را برای بهبود همه جانبه این بوم سازگان با ارزش و شگفت درچهارچوب 37 ماده و هشت پروتکل به اطلاع جهانیان رساندند. اما در استانه هفت سالگی این تفاهم‌نامه بین‌المللی، نفس خزر هر روز تنگتر می‌شود.

گزارش سبزپرس، اینبار نگاه متفاوتی را دنبال می‌کند و با این سوال که اسم دریای کاسپین چه حسی را در شما بر می‌انگیزد به سراغ افراد مختلف رفته‌ایم و پاسخ‌هایی خواندنی و واکنش‌هایی تفکر برانگیز دریافت کرده‌ایم که بازخوانی آن در چنین روزی خالی از لطف نیست. ضمن آنکه پرسش شوندگانی که سکوت کردند و هیچ نگفتند نیز واکنششان در خور تامل است که البته از ذکر نامشان پرهیز خواهیم کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٢

تغییر اقلیم تبعات مخربی بر محیط زیست دارد که در صورت اتخاذ سیاست های نادرست از سوی دولت ها و اجرای آن ها با صدور بخش نامه و ابلاغ و سپس کنترل آن ها پاسخ گوی امروز نیست.

موسسه بین المللی توسعه محیط زیست(IIED)، مدیریت مشارکتی / جامع محور را یکی از ابزارهای سازگاری با چالش تغییر اقلیم می داند و تجارب خود از اجرای آن در میان دامداران کوچ رو اتیوپی را در گزارشی ارائه داده است. برای دریافت این گزارش اینجا کلیک کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩٢

در ششمین جلسه کارگروه ملی بیابان زدایی که در مورخ 29 تیرماه سال جاری برگزار شد اطلس بیابان زایی کشور که با همت جمعی از اساتید دانشگاه تهران و کارشناسان زبده تهیه شده بود توسط دکتر زهتابیان مجری طرح و استاد دانشکده منابع طبیعی آن دانشگاه ارائه شد. در این طرح وضعیت خطر بیابان زایی در مناطق مختلف کشور بر اساس معیارها و شاخص های مختلف که مبتنی بر مدل IMDPA است، تعیین شده است.

در همین ارتباط اخبار را مرور می کردم که با این عنوان مواجه شدم.

استاد دانشگاه عباسپور در گفتگو با «فردا»:

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٢

محورهای همایش-


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٢

در آخرین خبرنامه خود 300 سالگی جنگلداری پایدار را جشن می گیرد و از Hans von Carlowitz آلمانی یاد می کند به عنوان اولین فردی که مفهوم پایداری را مطرح کرد. 

در خبرنامه فوق اخباری راجع به دو نشست  فائو  که اخبراَ برگزار شده است نیز پرداخته شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩٢

محورهای همایش
اندازه گیری و پایش آلودگی هوا و صدا (منابع ساکن و متحرک، هوای آزاد و ...)
مدل سازی و تحلیل آلودگی هوا و صدا (توزیع جغرافیایی، توزیع زمانی و ...)
اثرات آلودگی هوا و صدا (بهداشتی، اقتصادی و ...)
راه کارهای فنی کنترل آلودگی هوا و صدا (بهسازی منایع آلاینده، انرژی های نو و ...)
راه کارهای مدیریتی کنترل آلودگی هوا و صدا (قانونی، اقتصادی، فرهنگی و ...)


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٢

بر اساس سناریوهای مختلف تغییر اقلیمی در بسیاری از مناطق جهان شاهد کاهش نزولات جوی خواهیم بود. علاوه بر آن تغییرات اقلیمی باعث افزایش نیاز به آب هم خواهد شد لذا چاره ای نیست مگر اتخاذ تدابیر مناسب. یکی از گزینه های کنترل اثرات نامطلوب تغییر اقلیم در بخش کشاورزی ایجاد ذخایر آبی است. موسسه بین المللی مدیریت آب بر اساس تحقیقات میدانی گزارشی با عنوان ذخیره آب کشاورزی در دوره تغییر اقلیم تهیه نموده است که برای دریافت این گزارش می توانید  این جا کلیک کنید.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٢

گیاهان داروئی و صنعتی یکی از ظرفیت های  مراتع خاصه در مناطق کوهستانی می باشند که با ترویج کاشت و بهره برداری از آن ها میان بهره برداران عمدتاً فقیر می توان ضمن کنترل تخریب سرزمین و حفظ تنوع زیستی به بهبود وضعیت معیشتی آن ها نیز کمک نمود. مرکز بین المللی توسعه جامع مناطق کوهستای (ICIMOD) با تکیه بر تجارب حاصل از سال ها کار در باغی 30 هکتاری اقدام به ترویج این گیاهان در کشور نپال نموده است. برای اطلاعات بیش تر اینجا کلیک کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٢

دومین کارگاه آموزشی قطب علمی حفاظت، ارزیابی و بهره‌بردای پایدار از بلوط غرب ایران با عنوان ارزیابی و مدیریت جنگل‌های زاگرس بشرح ذیل برگزار می‌گردد:

سخنران اول: دکتر یعقوب ایران‌منش، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری
عنوان سخنرانی: ارزیابی روش‌های برآورد زی‌توده و کربن گونه بلوط ایرانی در جنگل‌های زاگرس
اعضاء پانل: دکتر خسرو ثاقب‌طالبی، مهندس مرتضی ابراهیمی‌رستاقی، دکتر کاظم بردبار، مهندس فریبرز غیبی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٢

محورهای همایش

1- ژئوشیمی خاکهای شور
2- ژنز و مدیریت خاکهای شور


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٢

کمک هزینه ای برای دانشجویان دکترایی که در زمینه تقلیل اثرات تغییر اقلیم در میان کشاورزان خرده پا تحقیق می کنند توسط شبکه تحقیقات خوراک و زراعت اقلیمی که ابتکاری مشترک میان CGIAR و دانشگاه کپنهاگ است، از سال 2011 در نظر گرفته شده است. برای کسب اطلاعات بیش تر با افراد ذیل تماس بگیرید.
ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :