طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩٢

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها:در ششمین نشست کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی، اطلس ملی بیابان‌زایی ایران ارائه شد که توسط آن امکان رصد روند تخریب و بیابان‌زایی هر نقطه از کشور میسر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، ششمین نشست کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی با حضور نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، امور خارجه، آموزش و پرورش، نیرو، سازمان جنگل‌ها و دانشگاه تهران در محل وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.
کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی فعالیت خود را از سال 90 طی حکمی از سوی رئیس‌جمهور به وزیر جهاد کشاورزی، آغاز کرد و رئیس سازمان جنگل‌ها نیز به عنوان دبیر این کارگروه ملی انتخاب شده است.
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩٢

در خلال اجلاس Rio+20  یکی از مباحث مطروحه، ارتباط آموزش با توسعه پایدار بود که در پی آن نیزابتکار عملی با این نام پاگرفت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٢

محورهای همایش
بهره برداری بهینه از منابع آب در بخش کشاورزی
نقش روش های آبیاری در ارتقای مصرف بهینه آب
ارتقای بهره وری آب در سازه های آبی و هیدرولیکی
مدیریت آب و الگوی کشت در شبکه های آبیاری و زهکشی
مدیریت بهینه آب در دوره های خشکسالی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢۸ تیر ۱۳٩٢

بر اساس گزارشی که اخیراً توسط برنامه محیط زیست ملل متحد (UNEP) با حمایت مالی صندوق بین المللی توسعه کشاورزی (IFAD) تهیه و منتشر شده است تنها راه تامین نیازهای غذایی جمعیت 9 میلیاردی سال 2050 کره زمین، حمایت از کشاورزان خرده پا می باشد. برای دریافت این گزارش 56 صفحه ای اینجا کلیک کنید.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢۸ تیر ۱۳٩٢

گفته می شود که خشکسالی بیش از هر بلیه دیگر جهان را تهدید می کند. اسفند ماه سال 1391 نشستی عالی رتبه در زمینه سیاست های ملی خشکسالی در ژنو سوئیس با مشارکت سازمان هواشناسی جهانی و کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تعدیل اثرات خشکسالی برگزار شد. در شماره ژوئیه بولتی به نام Spotlight که فائو هر ماهه منتشر می کند اشاره شده است که فائو برای ارتقاء آگاهی های جامعه در زمینه نیاز به سیاست های ملی خشکسالی فعالیت می نماید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٢

در سال 2007 استراتژی ده ساله کنوانسیون برای دوره 2018-2008 تدوین و در نشست نهم کنفرانس اعضاء کنوانسیون به تصویب اعضاء متعاهد رسید و کشورها مکلف به انجام اقداماتی برای رسیدن به اهداف تعیین شده در قالب آن استراتژی شدند.

در سپتامبر 2013 یازدهمین نشست کنفرانس اعضاء کنوانسیون مقابله با بیابان زایی در ویندوک پایتخت کشور آفریقایی نامیبیا برگزار خواهد شد. اینک که پنج سال از اجرای استراتژی سپری شده است باید عملی تر با موضوع برخورد نمود تا در نیم دهه باقی مانده به اهداف تعیین شده رسید. دبیرخانه کنوانسیون محور این نشست را " کنوانسیونی قوی تر برای رسیدن به دنیای بی تخریب سرزمین" نام گذاری نموده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٢

ابزاری آن لاین برای ریسک و سازگاری با اقلیم به نام CCORAL به تازگی در منطقه کارائیب راه اندازی شده است. هدف از راه اندازی این ابزار کمک به تصمیم سازان منطقه کارائیب برای گنجاندن ارتجاع در فرآیند تصمیم سازی و برنامه ریزی می باشد که روز 12 ژوئیه 2013 راه اندازی شد.

این ابزار با حمایت  شبکه دانش اقلیم و توسعه CDKN و آژانس توسعه بین المللی انگلستان DFID زیر نظر پروژه مدیریت ریسک اقلیم منطقه کارائیب توسعه یافته است.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٤ تیر ۱۳٩٢

محورهای همایش
-زراعت
-علوم دامی
-شیلات
-منابع طبیعی و محیط زیست
-مباحث نوین در کشاورزی-نانو تکنولوژی
-فیزیولوژی گیاهان زراعی
-اکولوژی گیاهان زراعی
-خاک شناسی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢۳ تیر ۱۳٩٢

محورهای همایش-
ژنتیک
· بیوشیمی
· بیوفیزیک
· علوم گیاهی
· علوم جانوری


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٢

اهداف توسعه هزاره (به صورت مخفف: MDGs)، هشت آرمان است که باید به آنها تا سال ۲۰۱۵ دست یافته شود تا آنها به چالش های اصلی توسعه ی جهان پاسخ دهند. اهداف توسعه ی هزاره از اقدامات و اهدافی که در بیانیه ی هزاره آمده تصویری ترسیم می کند. بیانیه ی هزاره در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۰، توسط ۱۸۹ کشور پذیرفته شده و ۱۴۷ نفر از سران سیاسی آن را امضا کرده اند.این هشت آرمان به ۲۱ هدف که با ۶۰ شاخص قابل سنجش اند، تجزیه می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٢

اقلیم شناسان سازمان ملل متحد می گویند ده سال اول این قرن گرم ترین سال هایی بودند که تاکنون ثبت شده. ۵۶ کشور جهان رکوردهای جدیدی در دمای هوا ثبت کردند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٤ تیر ۱۳٩٢

برنامه محیط زیست ملل متحد (UNEP) تعدادی فیلم روی سایت خود قرار داده است که از این آدرس می توانید به آن ها دسترسی بیابید.

www.unep.org/NewsCentre/multimedia/?ct=vid

اما این فیلم که مربوط به نقش جنگل ها در اقتصاد سبز است هم دیدنی است که می توانید از اینجا آن را دریافت و مشاهده نمائید.

http://www.unep.org/flvPlayer/videoplayer.asp?id=27706&l=en

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳٩٢

فائو با مشارکت یک مرکز تحقیقات و یک دانشگاه روشی برای برآورد میزان کربن موجود در درختان ابداع و منتشر کرده است. این روش   GlobaAllome Tree نام دارد که در ارزیابی میزان ترسیب کربن در بیوماس درختان و کمک به کنترل تغییر اقلیم در چارچوب ساز و کارهایی مانند REDD کمک موثری خواهد بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩٢

ج.ا.ایران یکی از اعضاء متعاهد و فعال کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تعدیل اثرات خشکسالی (UNCCD) است. به دنبال عضویت کشور به این معاهده جهانی در اوایل دهه 1380 اولین برنامه اقدام ملی مقابله با بیابان زایی تنظیم و به دبیرخانه کنوانسیون ارائه شد. به دلایلی اکثر کشورهای متعاهد به این کنوانسیون نتوانستند که برنامه های اقدام ملی خود را اجرا نمایند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٦ تیر ۱۳٩٢

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی باشگاه خبرنگاران: "باغ‌ گیا‌ه‌شناسی نوشهر" در سال 1333 در مساحتی به وسعت 38.5 هکتار در نوشهر ایجاد شد که گونه‌ای مختلف گیاهی و درختچه‌های نادر از سرتاسر جهان در این باغ جمع‌آوری شد.


ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :