طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩٢

روز هشتم ژوئن 2013 برابر با 18 خرداد 1392 روز جهانی اقیانوس ها بود که با شعار "اقیانس ها و مردم" برگزار شد. آقای بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد هم طی پیامی از اهمیت اقیانوس ها بر زندگی انسان ها سخن به میان آورد.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩٢

دبیرخانه کارگروه ملی بیابان زدایی مستقر در سازمان جنگل ها اعلام کرد: فرآیند مشورتی  همسوسازی برنامه اقدام ملی مقابله با بیابان زایی ج.ا.ایران با راهبرد ده ساله کنوانسیون مقابله با بیابان زایی همزمان با برگزاری روز جهانی مقابله با بیابان زایی در روز 17 ژوئن 2013 مصادف با 27 خرداد 1392 شروع شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٢

سلامت نیوز: عضو کمیسیون کشاورزی٬ آب و منابع طبیعی با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان نسبت به نفوذ روزافزون ریزگرد‌ها به داخل مرز‌های ایران٬ نسبت به آلوده بودن ریزگرد‌ها به موادی نظیر اورانیوم (برجای مانده از کاربرد سلاح‌های شیمیایی حمله آمریکا به عراق)٬ هشدار داد.

عباس پاپی‌زاده در گفت وگو با خانه ملت٬ تأکید کرد: ریزگرد‌ها بیش از ۱۴ استان کشور را درگیر خود کرده و لطمات جدی را به اقتصاد و سلامتی مردم شهر‌های مختلف کشور وارد کرده ‌است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٢

بحران اقتصادی جهان باعث شده کشورهای کمک کننده مالی حمایت های مالی اشان از سازمان ها و آژانس های بین المللی را هم کم تر نمایند. در این میان برنامه عمران ملل متحد UNDP یکی از این دست نهادهاست که قصد دارد به منظور کاهش هزینه ها دست به اعمال یک سری ریاضت ها بزند و از سوی دیگر دنبال تامین کننده های مالی جدید بگردد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٤ خرداد ۱۳٩٢

تغییر اقلیم با روندی فزاینده در حال وقوع می باشد و گفتمان ها و اقدامات جامعه جهانی و کشورها ره به جایی نمی برد. اما زیانی که جوانان و کودکان امروز وارث آن خواهند بود را چه کسی پاسخگو خواهد بود. چه باید کرد؟

در نشریه ای که با موضوع اقدامات جوانان در زمینه تغییر اقلیم منتشر شده است به مجموعه ای از اقداماتی که در گوشه و کنار جهان توسط جوانان برای کنترل این پدیده انجام می شود اشاره شده است. علاوه بر آن تعدادی نشریه جالب هم معرفی شده است. برای دریافت فایل این گزارش، اینجا کلیک کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٢

محورهای همایش

آلودگی ها ومحیط زیست
ارزیابی ومحیط زیست
انرژی ومحیط زیست
کشاورزی ومحیط زیست
نانو ومحیط زیست
پساب ومحیط زیست
پسماند ومحیط زیست
تنوع زیستی ومحیط زیست
دریاها ومحیط زیست
جغرافیا ومحیط زیست
جنگل ها ومحیط زیست


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٢

به نقل از ایسنا: مدیر طرح و برنامه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از نهایی شدن و انتشار نقشه ریزگردهای استان خوزستان در هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، راضیه لک امروز دوشنبه در نشستی اظهار کرد: تهیه نقشه ریزگردها شامل سه فاز ایران، عراق و عربستان می‌شود که تهیه نقشه مربوط به ایران آغاز شده و در گام نخست نیز نقشه ریزگردهای استان خوزستان که از مهمترین استان‌های کشور از نظر ریزگرد است، هفته آینده نهایی می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٢

به نقل از سایت شهر خبر:

فارس:  عبدالرضا کرباسی امروز در نشست خبری معاونان سازمان محیط ‌زیست اظهار داشت: 75 درصد از کل آلودگی‌های دریای خزر مربوط به کشور روسیه می‌شود و در این میان سهم ایران در آلودگی این دریا فقط 12 درصد است که این مقدار هم ناشی از تخلیه فاضلاب‌های انسانی به این دریاچه است.

معاون سازمان محیط زیست با اعلام اینکه جمعیت ساحل‌نشین کل دریای‌خزر حدود 14 میلیون نفر است افزود: از این مقدار 75 میلیون نفر جمعیت ساحل‌نشین ایران است.

وی با اعلام اینکه ایران مقام اول را در تخلیه فاضلاب دریایی در منطقه دارد ابراز داشت: سالانه 14 میلیون متر مکعب فاضلاب در شمال کشور تولید می‌شود که به سختی 40 درصد تصفیه می‌شود، 60 درصد باقی‌مانده به طور مستقیم وارد آب‌های دریای خزر می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٢

اگر راه حلی  طبیعی برای سازگاری با اقلیم در حال تغییر می شناسید و یا کسی را می شناسید که چنین راه حلی را در اختیار دارد، آن را معرفی و برنده 20000 دلار جایزه شوید. موسسه حفظ طبیعت این مسابقه را برگزار نموده است.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩٢

این سومین بار است که دبیرخانه کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تعدیل اثرات خشکسالی (UNCCD) مسابقه عکاسی برگزار می کند. علاقمندان می توانند تا 5 قطعه عکس دیجیتال خود را تا 26 ژوئیه مصادف با 4 مرداد ماه 1392 را به دبیرخانه کنوانسیون ارسال نماید از طریق لینک ذیل:

http://www.unccd.int/en/media-center/photocontests/photocontest2013/Pages/default.aspx


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩٢

رشد اقتصادی اگر چه لازم است ولی برای کاهش ناامنی غذایی و سوء تغذیه کافی نمی باشد. فائو تنها مرجعی است که وضعیت ناامنی غذایی را در سطح جهان بررسی می کند. برای دریافت این گزارش اینجا کلیک کنید. برای مشاهده قسمت های مختلف گزارش هم اینجا کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٩ خرداد ۱۳٩٢

به تازگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد FAO کتاب مرجعی با عنوان Climate-Smart Agriculture Sourcebook در 570 صفحه منتشر کرده است که  روش های مختلف سازگاری با اقلیم در شقوق مختلف کشاورزی از مرتعداری، شیلات و جنگلداری را بررسی نموده است. برای دریافت این کتاب اینجا کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٩ خرداد ۱۳٩٢

یونسکو سیاست فعالی را برای افزایش فرصت‌های آموزشی از طریق مشارکت کشورهای عضو اتخاذ کرده است.

در طرح "بورس‌های مشترک یونسکو" دولت‌های کشورهای عضو، موسسات آموزش عالی، موسسات خیریه و بخش خصوصی می توانند بورس‌هایی را پیشنهاد دهند و یا از بورس‌های موجود حمایت مالی کنند.
به منظور آشنایی هرچه بیشتر علاقه‌مندان با بورس‌های یونسکو وب‌سایت زیر راه‌اندازی شده است:
www.unesco.org/new/en/fellowships

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٩ خرداد ۱۳٩٢

چند روزی به دلایل گرفتاری های شخصی فرصت مراجعه به سایت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور را نداشتم که امروز این مجال فراهم شد. پس از مرور عناوین خبری که در چند روز گذشته از آن ها بی اطلاع بودم متوجه عنوانی شدم با نام " بررسی محبویبت و  معروفیت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور" که از سر کنجکاوی روی آن کلیک کردم و این گزارش  13 صفحه ای را که ارزیابی مراجعه کنندگان به سایت سازمان جنگل ها از این سازمان بود، را دریافت کردم.

 

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٢

محورهای همایش عبارتند از:

-        تغییرات اقلیمی و تنش‏های محیطی زنده و غیر زنده

-        راه‏کارهای نوین در مقابله با اثرات منفی تغییرات اقلیمی

-        بحران آب  و خشک شدن دریاچه ها، رودخانه‏ها و تالاب ها

-        جنگل، مرتع و نقش پوشش‏های نباتی در ارتباط با تغییرات اقلیمی

-        تاثیر اقلیم و تغییرات آن بر گونه‏های گیاهی و جانوری

-        بهره برداری از ذخایر ژنتیکی در راستای تعدیل تغییرات اقلیم


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩٢

در جریان اجلاس Rio+20 سرمایه های طبیعی و نقش آن ها در توسعه پایدار مورد تاکید قرار گرفت. در پی آن نشست مهم صندوق حمایت از حیات وحش اسکاتلند همایشی در این خصوص برگزار می نماید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩٢

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست: دفتر برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی محیط زیست در سال ‌2013 میلادی، شعار «فکر کنید، بخورید، صرفه‌جویی کنید» را برای این روز انتخاب کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩٢

حوزه های آبخیز، خدمات و کالاهای بسیار زیادی تولید می نمایند. دور زمانی از طرح عبارت پرداخت عوارض بهره مندی از خدمات اکوسیستم یا Payment for Ecosystem Services که به اختصار به آن PES گفته می شود نمی گذرد اما در برخی از منابع از عبارت پرداخت عوارض برای بهره مندی از خدمات آبخیز (Payments for Watershed Services) یا PWS هم یاد کرده اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩٢

برداشت بی رویه از منابع آب های زیرزمینی به واسطه افزایش جمعیت، نیاز بیش تر به منابع آب، مصرف بی رویه و حتی کاهش نزولات جوی و وقوع خشکسالی های شدید، طولانی تر و فراوان تر نسبت به دوره ها و اعصار گذشته باعث شده که فشار بیش تری بر منابع آب های زیرزمینی وارد شده و شاهد افت سفره های آب زیرزمینی باشیم.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩٢

محورهای همایش-
جنبه های فیزیولوژیکی، بیوشیمیایی و مولکولی مقاومت به تنش شوری در گیاهان
راهکارهای کاربردی برای کشاورزی شور زیست

زراعی کردن گیاهان شورپسند
به کارگیری فناوری های نوین در توسعه گیاهان مقاوم به شوری
امکان سنجی استفاده های دارویی، شیمیایی، صنعتی و تجاری گیاهان در
شرایط شور از طریق استخراج و شناسایی متابولیت های اولیه و ثانویه
نقش به زراعی و به نژادی در مدیریت تنش شوری
به کارگیری فناوری های نوین در توسعه گیاهان
مقاوم به شوری


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٢

به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست:

مدیر کل موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تنوع زیستی برای هر کشوری ثروت ملی محسوب می شود و حفظ آن نیازمند حفظ منابع آبی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٢

در پی زلزله 9 ریشتری در شهر فوکوشیما و بحران اتمی روی داده در نیروگاه اتمی آن شهر، بالاخره آزانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم گرفت مرکزی بین المللی برای آمادگی در برابر بحران های اتمی در آن شهر ایجاد نماید.

 


ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :