طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٩ آذر ۱۳٩۱

چهارمین نشست چهارچوب کنوانسیون تهران در روزهای 12-10 دسامبر مصادف با 22-20 آذرماه 1391 در مسکو برگزار شد. در این نشست 5 کشور حاشیه دریای خزر ( ایران، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان) موافقتنامه الزامی آوری برای کنترل آلوده کننده های دریا با منشاء خشکی را تصویب نمودند.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٩ آذر ۱۳٩۱

محورهای همایش- بیوتکنولوژی دریایی (Marine Biotechnology)
• حسگرهای زیستی و باکتریهای دریایی
• ژنهای کاوشگر در شناسایی موجودات مفید و مضر (پاتوژنهای ماهی در سیستمهای آبزی پروری)
• ژنهای کاوشگر و اکولوژی آبزیان
• به کار گیری آفت کشهای زیستی در دریاهایی
• مهندسی میکروجلبکهای دریایی در تولید سوخت زیستی
• میکرو ارگانیزم های دریایی و پاکسازی زیستی آلودگیهای نفتی دریا
• حذف آلاینده های زیستی و میکروبی دریای خزر
• حذف آلاینده های زیستی ،نفتی ، فلزات سنگین ، مواد دفع کشتی ها در سواحل جنوبی
• کاربرد تکنیکهای مولکولی در ایجاد و حفاظت از منابع ژنتیک ذخایر ژنتیکی دریایی
• جلوگیری از روند رو به کاهش تثبیت تنوع گونه های دریایی
• بیوتکنولوژی در سلامت و بهداشت موجودات آبزی پروری


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩۱

اگر ابهام و یا سوالی در مورد مکانیزم توسعه پاک دارید می توانید به بخش سوالات متداول کنوانسیون تغییر اقلیم مراجعه نمائید که در هجدهمین نشست اعضاء کنوانسیون فوق در دوحه به روز رسانی شده است. اگر در مورد روند و سیکل پروژه های فوق هم می خواهید اطلاع به دست آورید به این فایل مراجعه کنید.

CDM “Frequently Asked Questions” Updated

UNFCCC14 December 2012: The UNFCCC Secretariat has updated the Clean Development Mechanism (CDM) Frequently Asked Questions (FAQs) page to provide clarifications relating to the operation of the CDM during the Kyoto Protocol second commitment period.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩۱

بر اساس گزارشی که توسط استراتژی جهانی کاهش بلایای طبیعی (UNISDR) منتشر شده است روند تلفات انسانی سیل های آسیا کاهشی ولی خسارات مالی آن ها افزایشی می باشد. برای دریافت این گزارش کلیک کنید.

UNISDR Reports on Decreasing Flood Mortality, Increasing Economic Losses in Asia

11 December 2012: The UN International Strategy for Disaster Reduction (UNISDR)’s early assessment of disaster trends across Asia for 2012 shows that flood event mortality has declined, but economic losses remained significant. Asia is the most disaster-prone region in the world, with 36% of worldwide reported disasters occurring there from 2000-2011


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٦ آذر ۱۳٩۱

به گزارش ایرنا، ˈمجید صابرˈ سفیر کشورمان در تقلیس در دیدارش با وزیر محیط زیست گرجستان با اشاره به سفر اخیر معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشورمان به تفلیس، بر اجرایی شدن یادداشت تفاهم ایران و گرجستان در خصوص همکاری های زیست محیطی تاکید کرد.

خاتونا گوگالادزه وزیر محیط زیست گرجستان نیز در این دیدار با ارایه گزارشی از ساختارهای جدید این وزارتخانه، از انتقال امور مربوط به منابع طبیعی به وزارت محیط زیست گرجستان خبر داد که پیش از این جزو وظایف وزارت انرژی این کشور بود.

این مقام گرجی ضمن معرفی ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم و تاثیرگذار در منطقه، از آمادگی وزارت محیط زیست گرجستان برای توسعه مناسبات زیست محیطی با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩۱

در سال جاری (1390) 4 دانشگاه به همراه پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری  از سوی شورای عالی تحقیقات و فن آوری ( عتف) برای انجام طرحی با عنوان مدیریت جامع حوزه های آبخیز انتخاب شده اند. این 4 دانشگاه عبارتند از: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ( مجری محوری) و دانشگاه های همکار هم عبارتند از: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، دانشگاه گیلان و دانشگاه شیراز. 

در روزهای 15 و 16 آذرماه سال جاری اولین کارگاه هم اندیشی با حضور طیف وسیعی از اساتید، پژوهشگران، کارشناسان دستگاه اجرایی و تنی چند از بهره برداران منابع طبیعی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩۱

اگر علاقمندید بدانید برنامه عمران ملل متحد (UNDP) در کشورهای مختلف چه پروژه هایی دارید و هزینه آن ها چقدر است و .... به این پرتال مراجعه نمائید.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩۱

محورهای همایش:

*آسیب شناسی تولید در بخش کشاورزی
*چالش های مالی ، اقتصادی ، بازرگانی و مدیریتی در بخش کشاورزی
*بیابان زدایی و آینده تولیدی بخش کشاورزی
*چالش های علمی در راه مکانیزه نمودن کشاورزی بومی
*کشاورزی با رویکرد دامپروری
*بحران آب در بخش کشاورزی
*تولید و مدیریت منابع و آبخیزداری
*آمایش سرزمین ، شناخت استعدادها
*تولید پایدار ، امنیت تولید کننده

برگزار کنندگان: اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان قم
مهلت ارسال چکیده مقالات: 15 دی 1391
مهلت ارسال متن کامل مقالات: 15 دی 1391
تاریخ برگزاری همایش: 10 اسفند 1391


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۱

بر گرفته از پایگاه اطلاع رسانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی:

 

شماره50158/ت34254هـ 4/4/1386
وزارت کشور ـ وزارت راه و ترابری ـ وزارت جهادکشاورزی
وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ـ وزارت نیرو ـ وزارت صنایع و معادن
سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ـ سازمان حفاظت محیط زیست
سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، هیئت وزیران درجلسه مورخ 23/3/1386 که در مرکز استان سمنان تشکیل گردید، بنا به پیشنهاد شماره 163953/101 مورخ 21/9/1384 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین‌نامه تشکیل شورای هماهنگی توسعه پایدار مناطق کویری را به شرح زیر تصویب نمود:


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٠ آذر ۱۳٩۱

خاک را بستر حیات می دانند و در سال 2012 برای اولین هفته ای برای آن نامگذاری شد و مراسمی در برلین آلمان برای آن برگزار شد. در این مراسم بیش از 400 نفر از طیف وسیعی از افراد شامل کارشناسان دولتی و سازمان های بین المللی، محققین و پژوهشگران و سمن ها حضور یافتند. یکی از مباحث مطرح شده در این همایش مقوله "رساندن تخریب سرزمین به صفر است" که کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تعدیل اثرات خشکسالی آن را مطرح و در سند نهایی احلاس ریو ( آینده ای که می خواهیم ) آن را گنجاند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٠ آذر ۱۳٩۱

محورهای همایش:

 پایش، مدل­سازی و کنترل آلایندهای ناشی از صنعت سیمان
← بهینه سازی مصرف انرژی و بازیافت انرژی در صنعت سیمان
← استفاده از سوخت های جایگزین در صنعت سیمان
← گازهای گلخانه ای و گرمایش جهانی مرتبط با صنعت سیمان 
← مدیریت پسماند در صنعت سیمان 
← فناوری های نوین و طرح های توسعه در صنعت سیمان 
← تعمیر و نگهداری دستگاه ها و تجهیزات در صنعت سیمان

← فرآیند پخت و سیمان های آمیخته
← اقتصاد محیط زیست و انرژی در صنعت سیمان
← مدیریت اقتصادی و مهندسی فروش در صنعت سیمان
← مواد اولیه و افزودنی ها در صنعت سیمان 
← انتقال مواد در صنعت سیمان 
← بهداشت، ایمنی، محیط زیست (HSE) در صنعت سیمان


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٩ آذر ۱۳٩۱

چند سالی است که ابتکار +REDD در لوای چهارچوب کنوانسیون تغییر اقلیم شکل گرفته است در این مقاله آینده این ابتکار، کشاورزی و  تغییر کاربری اراضی بررسی شده است.

A new working paper by Tony La Viña and colleagues explores the future of REDD-plus, agriculture and land use under the UNFCCC. The paper is available at

http://www.field.org.uk/files/la_vina_et_al_doha_redd_agriculture_lulucf_nov_12.pdf

The paper considers developments to date in the UNFCCCand in the REDD+ Partnership and provides analysis on possible future options for REDD-plus, agriculture and land use.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٩ آذر ۱۳٩۱

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست:

1391/9/7 سه شنبه هجدهمین کنفرانس اعضای متعهدین کنوانسیون تغییر آب و هوا در دوحه قطر برگزار می شودرییس سازمان حفاظت محیط زیست در هجدهمین کنفرانس اعضای متعهدین کنوانسیون تغییر آب و هوا حضور می یابد .

هجدهمین کنفرانس اعضای متعهدین کنوانسیون تغییر آب و هوا با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست 6  الی 17 آذرماه سالجاری در دوحه _ قطر برگزار خواهد شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٩ آذر ۱۳٩۱

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها:

سومین نشست کمیته ویژه علوم و فن آوری کنوانسیون مقابله با بیابان زایی در فراتوزلا در ایالت سیرای برزیل از تاریخ 16 تا 19 بهمن ماه سال جاری( 4 تا 7 فوریه 2013) برگزار می گردد.
در این نشست، نتایج دومین همایش علمی مقابله با بیابان زایی با موضوع ( ارزیابی اقتصادی بیابان زایی، مدیریت پایدار سرزمین و سازگاری مناطق خشک و نیمه خشک و نیمه مرطوب) که توسط GRF (انجمن جهانی خطر داووس) به عنوان نهاد هماهنگ کننده دومین کنفرانس علمی تحت نظارت کمیته علم و فن آوری مورد بررسی، بحث و تبادل نظر قرار خواهد داد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٦ آذر ۱۳٩۱

آن گونه که شنیدم  دفتر منطقه ای غرب آسیا برنامه محیط زیست ملل متحد واقع در بحرین بر اساس بیانیه اجلاس وزرای محیط زیست ایران- ترکیه- عراق و سوریه که در سال 2010 در آنکارا تنظیم شد، قصد دارد پروژه ای  منطقه ای برای مقابله با گرد و غبار و طوفان شن با مشارکت کشورهای ترکیه، ایران، سوریه، عراق، اردن، کویت و عربستان سعودی تعریف نماید.

علاوه بر برنامه محیط زیست نهادهای دیگری از سازمان ملل متحد هم مشارکت دارند  که عبارتند از: سازمان هواشناسی جهانی، برنامه عمران ملل متحد، سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد.

اعتبار این پروژه از محل مشارکت کشورها و تسهیلات محیط زیست جهانی  تامین خواهد شد.  بیانیه آنکار هم در پی می آید. ظاهراً بعد از این نشست، جلسه ای نیز در تهران برگزار شد که به برنامه اقدام تهران معروف می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٤ آذر ۱۳٩۱

محورهای همایش:

برنامه‌ریزی، ترتیبات نهادی و مدیریت
برنامه‌ریزی شهری و شهرسازی
قوانین، استانداردها، آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها در حوزه مدیریت سیلاب
مدیریت سیلاب‌های شهری در کلانشهرها


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۳ آذر ۱۳٩۱

اگر می خواهید از وضعیت منابع، صنایع و زیرساخت های استفاده از انرژی های تجدید پذیر اطلاع یابید به این آدرس مراجعه کنید. http://www.map.ren21.net

در این سایت نقشه های پویا و تعاملی از موارد مختلف ارائه شده است.

The topic of ‘energy’ has gradually moved over the last decades to the very top of the international political agenda. Renewable energy, in particular, has received high attention as a potential ‘win-win’ option in both the environment and development arenas. Combined with growing attention, a rapid expansion and development of renewable technologies, finance possibilities, policies and targets is occurring. As a result, information and knowledge exchange about ongoing renewable energy development on national, regional and global scales is desirable for further advancement.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢ آذر ۱۳٩۱

عبارت SLM که مخفف Sustainable Land Management که ترجمه پارسی آن مدیریت پایدار سرزمین است یکی از عبارت هایی است که به فراوانی در متون کنوانسیون مقابله با بیابان زایی مشاهده می شود. فائو گزارشی دارد که این عبارت را از زوایای مختلف بررسی نموده است برای دستیابی به این گزارش فنی اینجا کلیک کنید. عنوان این گزارش چهارچوب بین المللی برای ارزیابی مدیریت پایدار سرزمین می باشد.

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱ آذر ۱۳٩۱

بانک جهانی در گزارشی فنی به بررسی وضعیت گرمایش سطح زمین و علل و پیامدهای آن پرداخته است. این گزارش فنی در 106 صفحه تهیه شده است که برای دریافت آن می توانید اینجا کلیک کنید.

World Bank Report Explores Impacts of a Warmer World

World Bank18 November 2012: The World Bank has released a scientific report titled, “Turn Down the Heat: Why a 4°C Warmer World Must be Avoided.”  The report, prepared by the Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK) and Climate Analytics, examines the implications of a four degree Celsius increase in global mean temperatures by the end of the century.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱ آذر ۱۳٩۱

مکانیزم توسعه پاک منتج از پروتکل کیوتو می باشد که اهداف آن در بند  12 پروتکل تصریح شده است و عبارتست از: " کمک به اعضا متعاهد غیر ضمیمه 1 در جهت دستیابی به توسعه پایدار و کمک به اهداف غائی معاهده تغییر اقلیم و نیز کمک به اعضا متعاهد ضمیمه  1برای رسیدن به محدودیت های اعلام شده در انتشار گازهای گلخانه ای".

در گزارشات مختلف اشاره به این شده است که این مکانیزم با اهداف خود فاصله دارد. علی ایحال به تازگی گزارش جامعی تهیه شده است که اقدامات انجام شده این راهکار را ارزیابی نموده است. برای دستیابی به این گزارش کلیک کنید. این گزارش را High Level Panel on the CDM Policy Dialogue در 180 صفحه تهیه نموده است.

 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱ آذر ۱۳٩۱

کتاب "راهنمای مدیریت پروژه‌های آبخیزداری" تالیف: "توماس ای دیونپورت" و ترجمه "دکتر واحدبردی شیخ و مهندس رئوف مصطفی ‌زاده"،  توسط انتشارات دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به چاپ رسید


ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :