طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢۸ آبان ۱۳٩۱

در روزهای 15-13 نوامبر سال 2012 ( 23-25 آبان 91) چهل و سومین نشست شورای تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF ) در واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا که مقر جف نیز می باشد برگزار شد. افرادی که با این نهاد آشنایی ندارند می توانند این مقاله فارسی را مطالعه کنند.

برای مشاهده خلاصه گزارش این نشست اینجا کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٧ آبان ۱۳٩۱

هنور چند ماهی بیش تر از برگزاری اجلاس سران زمین Rio+20 در ریو نگذشته، آیا باید منتظر بود تا اجلاس Rio+30 و آن موقع گلایه و شکایت از کشورها و سازمان های بین المللی نمود که آن ها برنامه های خود را به هنگام اجرا ننموده اند.

مرکز بین المللی قانون توسعه پایدار (CISDL) اقدام به بررسی اسناد ریو و خلاصه سازی دستاوردهای حقوقی سند فوق در 7 صفحه نموده است که برای دریافت آن اینجا کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩۱

خاک بستر حیات است و بدون آن تولید به شیوه مرسوم امکان پذیر نیست  مگر هیدروپونیک. با توجه به اهمیت والای آن امسال برای اولین بار مراسم هفته جهانی خاک با همت چندین نهاد زیست محیطی برگزار می شود. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩۱

محورهای همایش·

مرتعداری (آنالیز و ارزیابی،اکولوژی،اصلاح،استفاده چند‌منظوره)

· آبخیزداری (حفاظت آب و خاک، هیدرواقلیم و مهندسی رودخانه، زمین‌شناسی و ژئومرفولوژی،اکوهیدرولوژی)

· بیابان‌زدایی (مدیریت و کنترل مناطق بیابانی،فرسایش بادی و ریزگردها،ارزیابی و پایش مناطق بیابانی)

· ترسیب کربن،انرژی‌های نوین

· تغییر اقلیم،آلودگی آب و خاک


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩۱

محورهای همایش

تغییر اقلیم و تاثیر آن بر منابع آب
هیدرولوژی برف در مناطق  نیمه خشک
مدیریت سیل آبهای آنی (Flash Floods)
سازه های هیدرولیکی و هیدرولوژیکی مناطق نیمه خشک
مدیریت کاربری اراضی در هیدرولوژی مناطق نیمه خشک
کاربرد تکنیک ها و مدل های هیدروکلیماتولوژی در مناطق نیمه خشک


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩۱

فصلنامه علوم محیطی وابسته به پژوهشکده  علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی، به منظور انتشار نتایج پژوهش‌ها، رشد آگاهی، توسعه علمی و ترویج دانش تخصصی در زمینه علوم زیست محیطی منتشر می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩۱

به نقل از سایت خبری زیست بوم: برنامه توسعه و عمران ملل متحد در ایران بر اساس مطالعاتی که در ایران انجام داده رتبه خوبی برای ایران اعلام می کند. ایران در زمینه شاخص های توسعه انسانی خوب عمل کرده و در این زمینه توانسته است رتبه خوبی در آسیای جنوبی به دست آورد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٢ آبان ۱۳٩۱

در پستی از قانون الحاق دولت ج.ا.ایران به کنوانسیون مقابله با بیابان زایی ملل متحد سخن به میان آوردم و متن آن را برای مطالعه عموم در آن پست قرار دادم. یکی از تعهدات اعضاء متعاهد (Party) تدوین و ارائه گزارشات ادواری می باشد. در سال های 2000، 2003، 2006 و 2010 گزارشات کشوری اول تا چهارم مقابله با بیابان زایی تهیه شده بود و امسال (2012) هم گزارش پنجم کشوری تهیه و ارسال شد.

سه گزارش اول از مبنای مناسبی برخوردار نبودند و هر کشور به زعم خود اطلاعاتی را ارائه می داد و امکان تحلیل آن حجم عظیم داده های ارائه شده وجود نداشت. در گزارش چهارم، دبیرخانه کنوانسیون به فکر راه اندازی سایتی برای گردآوری اطلاعات دسته بندی شده افتاد که برای این امر هم با مبلغ یک میلیون دلار سایت PRAIS راه اندازی شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩۱

گروه بین المللی مشورتی تحقیقات کشاورزی (CGIAR) که جمهوری اسلامی ایران هم عضو آن می باشد اقدام به بررسی آثار مختلف گرمایش زمین نموده و گزارش آن را منتشر نموده است که می توانید آن را دریافت کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩۱

محورهای همایش- ترافیک وبحرانهای شهری

- بافتهای فرسوده وبحرانهای شهری

- حوادث طبیعی ، آلودگی های زیست محیطی و بحرانهای شهری

- انرژی وبحرانهای شهریادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٩ آبان ۱۳٩۱

در اقدامی مشترک میان سازمان هواشناسی جهانی و سازمان بهداشت جهانی که در پی جلساتی در ژنو نهایی شد. این دو سازمان اقدام به ترسیم اطلس سلامت و اقلیم نمودند که در آن رابطه اقلیم و سلامت، من جمله تخریب محیط زیست، فقر، وضعیت نامناسب بهداشت و زیرساخت های آبی بررسی شده است. برای اطلاع از فرایند کار و خروجی آن به این گزارش مراجعه نمائید.

WHO, WMO Launch Atlas of Health and Climate

29 October 2012: The World Health Organization (WHO) and the World Meteorological Organization (WMO) launched "The Atlas of Health and Climate" at an Extraordinary Session of the World Meteorological Congress (WMC) in Geneva, Switzerland. The Atlas highlights current and emerging challenges to human health and showcases how climate services can protect human health through prevention, preparedness and risk management.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٩ آبان ۱۳٩۱

به تازگی گزارشی توسط سرویس جهانی هشدار زیست محیطی (GEAS)  برنامه محیط زیست ملل متحد در خصوص فزاینده گازهای گلخانه ای ناشی از افزایش تولید گوشت تهیه و منتشر شده است. برای دریافت گزارش فوق اینجا کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٦ آبان ۱۳٩۱

تسهیلات محیط زیست جهانی یا ( Global Environment Facility ( GEF یکی از منابع تامین اعتبار پروژه های زیست محیطی است که سال هاست در این زمینه فعالیت دارد. برای اطلاع از ساختار، موضوعات تحت پوشش، مقیاس پروژه های تحت پوشش، مشارکت سازمان های مردم نهاد و ...  در پروژه های فوق می توانید به این فایل مراجعه نمائید.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٤ آبان ۱۳٩۱

بخش آسیا - اقیانوسیه استراتژی جهانی کاهش بلایا ( UNISDR) گزارش سال 2012 خود از کاهش آسیب پذیری نسبت به بلایا را منتشر نموده است که اطلاعات خوبی راجع به کشورهای بلاخیز و نوع بلایا در منطقه ارائه داده است. برای دریافت این گزارش اینجا کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٤ آبان ۱۳٩۱

دبیرخانه کنوانسیون رامسر نقشه ای تعاملی تهیه و روی سایت قرار داده است که اطلاعات مفیدی راجع به عضویت کشورها، تعداد سایت ها و وسعت تحت پوشش این معاهده و .... منتشر نموده است که در صورت مراجعه به آن سایت اطلاعات بسیار زیادی بدست خواهید آورد. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٤ آبان ۱۳٩۱

امروز مطلبی نظرم را به خود جلب کرد با عنوان اولین هفته جهانی خاک، خوب برای نگارش همین مختصر مطلب هم لازم است یک اطلاعاتی کسب نمود. خلاصه دنبال واژه ها جستجو نمودم که در این میان به سایت انجمن علوم خاک ایران کشیده شدم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٤ آبان ۱۳٩۱

گزارش منابع جهانی تحلیل هایی در مورد مباحث توسعه ای و  زیست محیطی برای سیاست گزاران، جوامع مدنی و تجار ارائه می دهند. گزارشات موسسه منایع جهان کار مشترک 20 ساله ای میان برنامه محیط زیست، برنامه عمران ملل متحد، بانک جهانی و موسسه منابع جهان می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱ آبان ۱۳٩۱

به نقل از وبلاگ های محیط زیست البرز و مرکز پژوهش های زیست محیطی:

یونسکو هر سال با هدف تشویق دانشمندان جوان کشورهای در حال توسعه به تحقیق در خصوص مسائل مرتبط با ذخیره‌گاه‌های زیستکره و همچنین تبادل اطلاعات و تجربیات بین دانشمندان نسل جدید، جایزه‌ای را با عنوان دانشمند جوان انسان و کره مسکون اعلام می‌کند.


ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :