طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩۱

"سازمان ملل در گذشته تنها با دولت ها سرو کار داشته است ما اکنون در یافته ایم که دستیابی به توسعه پایدار تنها از طریق مداخله و مشارکت تمامی بخش های تاثیر گذار از جمله دولت ها، سازمان های بین المللی، بنیادهای مالی و تجاری و نیز جوامع مدنی، میسر و امکانپذیر خواهد بود."

                                                                  کوفی عنان دبیرکل وقت ملل متحد

 کنوانسیون مقابله با بیابانزایی ملل متحد ابداع کننده روش های نوین و مبتکرانه ای است که مبنای اصول و چهارچوب سیاستگزاری آن را تبیین می کند. این اصول مواردی از جمله: فرایند مشارکتی، بسترسازی و ایجاد یک محیط توانمند برای ارتقاء توانایی های عملی در سطح محلی، تدوین برنامه های عمل بر مبنای همکاری و مداخله کلیه ذینفعان و تعریف کلیه فعالیت ها در راستای توسعه پایدار و مدیریت جامع را شامل می شود..


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩۱

امسال مراسم روز جهانی مقابله با بیابان زایی در حاشیه اجلاس Rio + 20  برگزار می شود. بر اساس خبر واصله فردا 17 ژوئن مصادف با 28 خرداد یک سری سخنرانی توسط مقامات کشورها و نهادهای سازمان ملل ارائه خواهد شد که اولین سخنران وزیر محیط زیست برزیل میزبان اجلاس خواهد بود. آقای دکتر کوه افکن هم به نمایندگی از فائو سخنرانی خواهد داشت.

Sunday, 17 June 2012, 10:30-19:00hrs
2012 World Day to Combat Desertification
Athletes’ Park, Rio Conventions Pavilion
Rio de Janeiro, Brazil
http://www.riopavilion.org/rio/ and http://www.unccd.int

This event brings together some of the world’s greatest minds drawn from the Ministerial to the community levels, from business to the scientific, practitioner and intergovernmental organizations to assess the feasibility of the sustainable development goal on land proposed for agreement at Rio + 20.
(See:http://www.unccd.int/Lists/SiteDocumentLibrary/Rio+20/UNCCD_PolicyBrief_ZeroNetLandDegradation.pdf).


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩۱

سورن سوزوکی دختری که بیست سال پیش در 12 سالگی با جمع آوری پول خود را به ریو رساند و سخنرانی کوتاهی داشت این بار مجددا خود را به ریو می رساند تا از چالش های امروز سخن بگوید. 

On behalf of We Canada, we would like to extend an invitation for you to attend A Journey for Canadian Leadership at Rio+20with keynote address by Severn Cullis-Suzuki, the girl who silenced the world at the historic 1992 Rio Earth Summit.

Keynote address from Severn Cullis-Suzuki, We Canada Champion

Severn will trace back her journey since she addressed the plenary of the 1992 United Nations Conference on Environment and Development in Rio de Janeiro. She will talk about how the world has changed since then, and will explore the new challenges we face. She will also highlight the role of civil society in democracy and sustainable development, and the opportunities we have to live fairly within the ecological carrying capacity of the planet.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩۱

خانم الینور استرم دو روز پیش یعنی 12 ژوئن 2012 مصادف با 23 خرداد 91 فوت کرد. وی برنده جایزه نوبل اقتصاد سال 2009 بود.

برای آشنایی بیش تر با وی این مطلب را که بر گرفته از سایت قطره است مطالعه نمائید.

جایزه 2009 نوبل اقتصاد کاربرد علم اقتصاد در پاسخگویی به سوالات غیر عادی را مورد تقدیر قرار داده است؛الیور ویلیامسون از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و الینور استرم از دانشگاه ایندیانا در بلومینگتون هیچکدام از اینکه برنده جایزه نوبل اقتصاد امسال خواهند بود بویی نبرده بودند. شاید به این دلیل که کار این افراد در حاشیه اقتصاد، حقوق و علوم سیاسی قرار داشته و با مسایلی متفاوت از آنچه اقتصاددانان سنتی به آنها علاقه مند بوده اند سر و کار دارد. خانم استرم از این نظر که نخستین زن برنده جایزه نوبل اقتصاد در تاریخ 40 ساله این جایزه می باشد نیز مورد توجه ویژه قرار دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩۱

به نقل از سایت سبزپرس:

در دهه های 30 و 40 خورشیدی در غیاب سیگارهای فیلتردار ارزان، رایج ترین نوع سیگاردر کشور ما، سیگار اشنو بود که عوام به آن سیگار گازوئیلی می گفتند. در یک سر این سیگار شرکت دخانیات، عکس تاج پهلوی را حک کرده بود. هر کس بنابر فراخور حال یک سر سیگار بدون فیلتر را در دهان می گذارد بدون آن که متوجه باشد از طرف تاج دار آتش می زند یا سر دیگر را. نقل است که یک ژاندارم تلکه ای و مال حرام خوار، یک روستایی بی نوا را نشان کرده بود که شتیله ای از او بگیرد. از او طلب شناسنامه عکس دار با مهر انتخابات کرد، روستایی نشانش داد. قباله ازدواج خواست، برگه خاتمه خدمت سربازی خواست، جواز نصب آنتن برای رادیو طلب کرد و بهانه های دیگر. هر چه خواست روستایی حاضر و آماده نشانش داد. دیگر بهانه ای نداشت که تلکه ای از روستایی بگیرد. خسته شد و کنار جوی آبی نشست. روستایی بیچاره هم از زور خستگی کنار وی لب جوی آب هم جوار شد و سیگاری گیراند. روستایی بخت برگشته نادانسته از سری که عکس تاج بر آن بود سیگار را آتش زد. ناگهان ژاندارم از جا پرید و پرخاش کرد: تاج آتش می زنی، ضد سلطنت هستی به اعلیحضرت توهین می کنی و چه و چه. بالاخره روستایی مجبور شد شتیله مورد نظر را بپردازد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩۱

فائو گزارشی در زمینه اقتصاد سبز تدوین نموده است.  این گزارش ماحصل و جمع بندی گزارش همایشی با همین عنوان است که در مورخه 7-5 دسامبر 2011 در شهر پاریس برگزار شد. برای دریافت فایل گزارش فوق اینجا را کلیک کنید.

The GEA document is downloadable from: http://www.fao.org/docrep/015/i2745e/i2745e00.pdf

The document includes a series of four working papers seeking to support discussions on the green economy of the United Nations Conference on Sustainable Development (Rio+20) process. The draft papers were presented and discussed at an FAO/OECD Expert Meeting on Greening the Economy with Agriculture (GEA), held in Paris, France, 5-7 September 2011. This formed the basis of the GEA summary presented to, and endorsed by, the 143th Session of the FAO Council in November 2011.

Kind regards,
Noemi Nemes
www.fao.org/nr/sustainability

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩۱

در روز 17 ژوئن 1994 در شهر پاریس تعداد کشورهایی که متن کنوانسیون یا معاهده بین المللی مقابله با بیابان زایی و تعدیل اثرات خشکسالی را امضاء نمودند به نود کشور رسید و از آن پس این روز به عنوان روز حهانی مقابله با بیابان زایی و به عبارت ناصواب آن روز جهانی بیابان زدایی نام گذاری شد که در تقویم ها هم قید شده است. در سراسر جهان در این روز مراسم های مختلفی برگزار می شود. در کشور ما نیز که از فعالین کنوانسیون مقابله با بیابان زایی است، در سال جاری مراسم فوق در محل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار می شود و تعدادی سخنرانی توسط نمایندگان نهادهای خانواده سازمان ملل و مسئولین سازمان جنگل ها ارائه خواهد شد. همچنین یک بازدید میدانی هم از سایت های پروژه های بیابان زدایی (!!) و تعدادی معیشت های ایجاد شده در مناطق بیابانی در اطراف استان تهران بازدید خواهد شد.

ناگفته نماند که برگزاری همایش ملی بیابان هم مصادف با این روز می باشد که در محل پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج در جریان خواهد بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩۱

به نقل از سایت ایرن:                    نهضت جهانی برای تغییر
بان کی مون- هفته آینده، رهبران جهان برای مناسبتی مهم یعنی کنفرانس ملل متحد برای توسعه پایداردر شهر ریو دوژانیور گردهم می آیند. آیا این کنفرانس موفق خواهد بود؟ به نظر اینجانب، بلی.         


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩۱

چندی قبل مطلبی در مورد سرمایه گذاری یا همان یارانه های پرداختی کشورها برای تخریب محیط زیست قرار داده بودم. این بار با گزارشی  در مورد روند سرمایه گذاری جهانی در استفاده از انرژی های تجدید پذیر برخورد کردم که توسط یکی از بخش های برنامه محیط زیست ملل متحد تهیه شده است. برای دریافت این گزارش 82 صفحه ای اینجا را کلیک کنید.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۱

به نقل از سایت الف:

آمار تکان دهنده تأثیر ریزگردها بر سلامت مردم
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۹

یک فوق تخصص ریه اعلام کرد: ریزگردها برای همه افراد و به ویژه مردم تهران که مجبورند ترکیبی از ریزگردها و آلودگی هوای ناشی از آلاینده‌های صنعتی را تنفس کنند، نگران کننده هستند.

به گزارش روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، یک فوق تخصص ریه با استناد به تحقیقی که به تازگی از سوی «انجمن آسم و آلرژی ایران» در تهران انجام شده، افزود: متاسفانه علائم آسم بین تهرانی‌ها بسیار بالا بوده و از شیوع 35 درصدی در پایتخت برخوردار است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۱

حداقل از اواسط دهه 80 خودمان نه فرنگی مد شده که مدیریت جامع بهتر از مدیریت ایزوله و جزیره ای است. تا این جا کسی منکر این موضوع نیست. اما این که چرا نزدیک به یک دهه از زمان طرح موضوع گذشته و هنوز هیچ گام عملیاتی برداشته نشده را باید جست. چند شرکت تهران نشین هم قراردادهایی با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور منعقد و به زعم خود روند تدوین و تهیه طرح های مدیریت جامع منابع طبیعی و یا مدیریت جامع منابع طبیعی در حوزه های آبخیز را ارائه دادند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۱

در آستانه بزرگ ترین اجلاس زیست محیطی جهان Rio + 20 کارشناسان محیط زیست 100 توصیه زیست محیطی ارائه داده اند که از عموم مردم خواسته شده است از طریق لینک ذیل به آن ها رای دهند:

Dear All,

With theRio+20 Conference on Sustainable Development, just around the corner, we launched a public site at http://vote.riodialogues.org for anyone to vote on 100 recommendations from experts around the world which will be taken up to the Heads of States gathered at the Summit. I hope you can take five minutes to select those which are important to you and to let others know through your personal and online networks.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۱

روز 17 ژوئن را روز جهانی مقابله با بیابان زایی نام گذاری نموده اند که در کشورهای مختلف به مناسبت این روز مراسم هایی برگزار می شود. پوستری برای مراسم سال جاری با شعار " پایدار حیات در گرو خاک سالم - بیائید تخریب سرزمین را مهار نمائیم " طراحی شده است. برای داونلود فایل آن می توانید به سایت سازمان جنگلها مراجعه نمائید.

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۱

به نقل از سایت ایرن:

محمدی‌زاده خبرداد: ارسال نامه گله‌آمیز به عراق در خصوص ریزگردها
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه 23 استان کشور درگیر موضوع پدیده گرد و خاک هستند، از ارسال نامه گله‌آمیز ایران به طرف عراقی خود در خصوص برخورد با کانون‌های گرد و غبار در این کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا مهندس محمدجواد محمدی‌زاده، معاون رییس جمهوری روز چهارشنبه با اشاره به اینکه 17 کشور در منطقه ما متاثر از پدیده ریز گردها هستند گفت: علاوه بر ایران، کشورهای منطقه نیز با این پدیده مواجهند و این در حالی است که تنها 10 درصد مشکل گرد و خاک متعلق به داخل کشور و حدود 90 درصد مربوط به خارج از کشور است.


هنوز هم برخی تالاب‌های ما تولید ریزگرد می‌کنند


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٩ خرداد ۱۳٩۱

ایفاد یا صندوق بین المللی برای توسعه کشاورزی در گزارشی از مزایای کشاورزی هوشمندانه در مقابل تغییر اقلیم سخن گفته و از مزایایی که این روش برای کشاورزان خرده پا نسبت به روش های متداول کشاورزی دارد سخن ها رانده است. برای دریافت گزارش 23 صفحه ای این جا را کلیک کنید.

IFAD Launches Paper on Sustainable Smallholder Farming

6 June 2012: In the lead up to the UN Conference on Sustainable Development (UNCSD, or Rio+20), the Internatioanl Fund for Agricultural Development (IFAD) has launched a paper that describes how climate-smart agriculture differs from traditional agricultural interventions for rural development


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٩ خرداد ۱۳٩۱

اجلاس Rio+20 نزدیک است و آژانس های مختلف در حال رایزنی و گردآوری اطلاعات هستند تا خود را به نیکی عرضه کنند. سازمان همکاری اقتصادی و توسعه OECD هم یکی از این دست موسسات فعال زیست محیطی است که اقدامات مرتبط با ریو را در قالب گزارش حمع بندی نموده است. برای دریافت این گزارش 48 صفحه ای  این جا را کلیک کنید.

OECD Publication Compiles Rio-Related Work

OECD30 May 2012: The Organisation for Economic Co-operation and Development (OCED) has issued a publication titled "Inclusive Green Growth: For the Future We Want," compiling OECD work of relevance to the UN Conference on Sustainable Development (UNCSD, or Rio+20). Angel Gurría, OECD Secretary-General, noted that its Green Growth Strategy provides a clear framework for how countries can achieve economic growth and development while preventing costly environmental degradation, climate change and inefficient use of natural resources.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٩ خرداد ۱۳٩۱

UN Champions of the Earth Announced

UNEP4 June 2012: The UN Environment Programme (UNEP) has announced the six winners of this year's UN Champions of the Earth prize, which recognizes visionaries and leaders in the fields of policy, science, entrepreneurship and civil society action.

The 2012 winners are: President Tsakhia Elbegdorj (Mongolia), in the category of policy leadership, for delivering on promises to put the environment at the forefront of policies; Fábio Barbosa (Brazil) and Sultan Ahmed Al Jaber (United Arab Emirates (UAE)), in the category of entrepreneurial vision, for their efforts in sustainability and promoting renewable energy and clean technology respectively; Bertrand Piccard (Switzerland), in the category of inspiration and action, for raising global awareness of the possibilities of renewable energy-driven transport; Sander Van der Leeuw (the Netherlands), in the category of science and innovation, for his research applying lessons learned from history to understand why humanity is not facing up to the long-term issue of environmental change; and Samson Parashina (Kenya), in the special category of grassroots initiatives, for leading community efforts to conserve Kenya's Tsavo-Amboseli ecosystem. [UNEP Press Release] [UN Press Release] [Champions of the Earth Website]

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٩ خرداد ۱۳٩۱

در روز هشتم ژوئن به مناسبت روز جهانی اقیانوس ها، آقای بان کی مون دبیر کل سازمان ملل از کشورها خواست که بر حفظ محیط دریایی اهتمام ورزند. این محیط ها به دلیل ماهی گیری مفرط، انتشار ضایعات سمی و تغییر اقلیم در معرض خطر می باشند. لازم به ذکر است که این پیام را وی در سی و امین سالروز کنوانسیون حقوق دریاها بیان داشته است.

ON WORLD OCEANS DAY, BAN URGES COUNTRIES TO PROTECT MARINE ENVIRONMENT
New York, Jun  8 2012  1:05PM
United Nations Secretary-General Ban Ki-moon today urged countries to boost their efforts to protect the world’s oceans, which are threatened by overfishing, toxic waste, and climate change.

“We must do more for our world’s oceans, which are threatened by pollution, depleted fishery resources, the impacts of climate change and the deterioration of the marine environment,” Mr. Ban said in his message marking <"http://www.un.org/Depts/los/reference_files/worldoceansday.htm">World Oceans Day, which also coincides with the 30th anniversary of the UN Convention on the Law of the Sea – the so-called ‘constitution of the oceans.’

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۱

مشارکت جمعی جنگل (CPF) که گروهی متشکل از 14 نهاد مرتبط با جنگل است 8 گزارش در مورد مدیریت پایدار جنگل منتشر کرد. این گزارشات به سه زبان انگلیسی، فرانسه و اسپانیولی منتشر شده است. برای دریافت گزارشات فوق اینجا را کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر رفته و بر اساس موضوع گزارش را دریافت نمائید. گزارشات فوق عبارتند از: کارکردهای چندگانه جنگل، جنگل های اولیه، امنیت غذایی و معیشت، بومیان، کاهش انتشار از جنگل یا REDD، تنوع زیستی، مباحث جنسیتی، سازگاری با تغییر اقلیم،  

CPF Publishes Sustainable Forest Management Fact Sheets

5 June 2012: The Collaborative Partnership on Forests (CPF), a group of 14 international forest-related organizations, has released eight fact sheets on sustainable forest management (SFM).

The fact sheets address: the multiple functions of forests; primary forests; food security and livelihoods; indigenous peoples; REDD+ (reducing emissions from deforestation and forest degradation in developing countries, and the role of conservation, sustainable management of forests and enhancement of forest carbon stocks); biodiversity; gender; and adaptation to climate change. The fact sheets were released by the CPF Working Group on Advancing a Common Message on SFM, which aims to clarify concepts and develop common messages on SFM.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۱

محورهای همایش- تاثیر روش‏های مختلف کشاورزی بر تنوع زیستی، پایداری و توسعه کشاورزی

2- تاثیر توسعه گیاهان جدید، دارویی و فناوری‏های نو مثل بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی بر تنوع زیستی

3- تاثیر تنوع زیستی بر توسعه تجارت ملی و اقتصاد جوامع روستایی

4- تنوع زیستی و آلودگی محیط زیست


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۱

این کنفرانس بین المللی به صورت دوره ای برگزار می شود که طیف وسیعی از مباحث مرتبط با اکوسیستم ها و توسعه پایدار را پوشش می دهد. برای دریافت بروشور همایش این جا را کلیک کنید.

9th International Conference on Ecosystems and Sustainable Development

 18 - 20 June, 2013

Bucharest, Romania

This successful series first started in Peniscola, Spain (1997) and continued in Lemnos, Greece (1999); Alicante, Spain (2001); Siena, Italy (2003); Cadiz, Spain (2005); Coimbra, Portugal (2007); Chianciano Terme, Italy (2009) and Alicante, Spain (2011).


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۱

ناسا تصویری از گرد و غبار مورخ 2 ژوئن مصادف با 13 خرداد 1391 را روی سایتش قرار داده است.برای دریافت اطلاعات و دریافت تصویر با کیفیت بالاتر این جا را کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩۱

در همایش چهار روزه ای که از 28 تا 31 می 2012 در شهر قونیه ترکیه برگزار شد تاکید بر ایجاد توان برگشت پذیری در چشم اندازهای جنگلی شد. در این همایش شرکت کنندگان در مقالات خود اقدامات احیای جنگل در مناطق مدیترانه, آسیای مرکزی و آفریقا را نشان دادند. در این همایش بالغ بر 80 کارشناس جنگل از 24 کشور دنیا و آژانس های بین المللی حضور داشتند. این همایش با همت وزارت جنگلداری و امور آب ترکیه, آژانس همکاری های بین المللی ترکیه و GTZ آلمان و فائو برگزار شد. در این نشست توجه ویژه ای به پیش بین های IPCC شد و تاکید بر ایجاد توان برگشت پذیری جنگل ها شد.برای دسترسی به سایت همایش اینجا را کلیک کنید.

FAO Drylands Workshop Addresses Building Resilient Forest Landscapes

FAO28 May 2012: At an international workshop titled "Building forest landscapes resilient to global changes in drylands," participants discussed a restoration monitoring tool and shared experiences in forest restoration projects. They heard presentations on restoration efforts in the Mediterranean, Central Asia and sub-Saharan Africa.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩۱

یکی از بهترین روش هایی که به رشد اقتصادی در مناطق فقیر می انجامد تامین وام های کوچک برای کشاورزان و صاحبین مشاغل کوچک می باشد. اعتبارات خرد برنامه هایی هستند که سرمایه را به جوامعی که دارای وصیغه بانکی نبوده و امکان اخذ تسهیلات از بانک معمولی ندارند، تزریق می کنند.

Five Microcredit Programs That are Breaking the Cycle of Poverty

One of the best ways to encourage economic growth in poor areas is to provide affordable small loans to farmers and small business owners. Called microcredit or microloans, these programs can inject capital into communities that lack the collateral required by conventional banks. In this post, we present five innovative microcredit programs that are encouraging economic growth in poor communities.

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩۱

در سایت  دولت های محلی برای پایداری لیستی از شهرهای اکولوژیک ارائه شده است که برای مشاهده آن لیست اینجا را کلیک کنید. بر اساس شمارشگر موجود در سایت فوق تاکنون 7771 شهر اعلام آمادگی کرده اند که برای پایداری فعالیت می نمایند.

 جالب این که در این لیست ایتالیا با 1965 شهر در صدر و پس از آن ایالات متحده آمریکا با 1301، اتریش با 651، آلمان با 551 و فرانسه با 386 شهر قرار دارند. در این لیست بلند بالا ایران هم با 3 شهر ( بانه، سنندج و تهران) در اواخر لیست قرار دارد. حالا راست و دروغش پای این سایت.

برای اطلاع از فرآیندها و ترتیبات حاکم بر این ابتکار به این فایل مراجعه نمائید.

 

 

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩۱

این بار تعهدی جدید با عنوان ابتکار عمل استانداردها و چارچوب شهر اکولوژیک به ثبت رسید. این ابتکار به همت سازندگان شهر اکولوژریک و با مشارکت دولت های محلی برای پایداری، شبکه شهرهای قابل سکونت و موسسه تکنولوژی بریتیش کلمبیا ( مدرسه ساختمان و محیط زیست) با هدف ایجاد تعادلی بین شهرها، مناطق مسکونی، طبیعت و فرهنگ راه اندازی شده است.  

International Ecocity Framework and Standards (IEFS) Initiative


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩۱

به نقل از تارنمای مرکز پژوهش های زیست محیطی:

پیام بان کی مون دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی محیط زیست، پنجم جون 2012

درحالی که جهان آماده برگزاری کنفرانس توسعه پایدار ملل متحد (ریو+ 20) می شود، روز جهانی محیط زیست فرصتی است برای تاکید بر نیاز به تغییر جهتی مثال زدنی به سوی جهانی پایدارتر. موضوع امسال این روز 'اقتصاد سبز: آیا شما هم در آن نقشی دارید؟' بر نیاز به ایفای نقش مستمر هر فرد در زمینه رد پای انسان در زیست بوم سراسر مرزهای کره ارض تاکید دارد

در زمان حاضر جمعیت جهان به رقم هفت میلیارد نفر رسیده و ممکن است تا سال 2050 به بیش از 9 میلیارد نفر افزایش یابد. این به معنای فشار بیشتر بر شهرهای پر جمعیتی است که بیش از نیمی از مردم جهان هم اکنون در آن به سر می برند و در عین حال هیچ منبع طبیعی مورد نیاز برای تامین غذا، آب و انرژی افزایش پیدا نخواهد کرد. این آمار به معنای این است که مردم بیشتری به دنبال شغل آبرومند هستند. هم اکنون در سطح جهان، یک میلیارد و 300 میلیون نفر بیکارند یا شغل مناسبی ندارند و تقریبا نیم میلیارد نفر متقاضی بیشتر طی دهه آینده به بازار کار افزوده می شود


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩۱
ششمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست
ششمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست با شعار اقتصاد سبز در راستای تولید ملی با همکاری پژوهشکده محیط زیست بسیج دانشجویی از 26-24 خرداد ماه در دانشگاه تهران برگزار میگردد .
مهلت ثبت نام : 1391/3/7
دبیرخانه دائمی کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست
شماره تلفن : 66465222
پایگاه اینترنتی : www.wediran.ir
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩۱

برخی مواقع به قسمت آمار وبلاگ مراجعه می کنم تا ببینم بازدیدکنندگان دنبال چه چیزی گشته اند که به صفحات این وبلاگ رسیده اند. این کار کمک می کند تا نوشتن مطالب را بر اساس اولویت های بازدیدکنندگان تنظیم نمایم. یکی از موضوعات پروژه منارید بود که به این سبب با استفاده از مطالب وبسایت قدیمی منارید، مطالب ذیل را اینجا بارگذاری نمودم.

برای دانستن مشخصات لوگوی منارید هم اینجا را بخوانید.

معرفی منارید

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۱

امروز به طور کاملاً تصادفی با گزارشی برخورد کردم در خصوص نابودی و مرگ تالاب های بین النهرین.  این گزارش Demise of an Ecosystem : The Mesopotamian Marshlands نام دارد که توسط بخش سیستم هشدار اولیه و ارزیابی برنامه محیط زیست ملل متحد با همکاری برخی از کارشناسان سایر دستگاه های ملل متحد تهیه شده است. جالب این که در این گزارش هم اشاره به علل اصلی خشک شدن تالاب ها و سپس خشک شدن منطقه بین النهرین شده که امروزه منشاء اصلی گرد و غبار ورودی به کشور ما می باشد.

چه می شود گفت همایش از پی همایش و گزارش از پی گزارش و همچنان این مردم هستند که باید تاوان ناکارآمدی قوانین زیست محیطی بین المللی را بپردازند.

برای دریافت این گزارش 58 صفحه ای اینجا را کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۱

شاید برای اولین بار باشد که خبرنامه های اجلاسی فقط در فرمت الکترونیک منتشر خواهد شد و از کاغذ خبری نخواهد بود. کاش فکری هم برای انبوه نشریات و گزارش هایی می کردند که تاریخ مصرفشان همین چند روز برگزاری اجلاس است.

Be PaperSmart: Read Outreach online

inf3day2qremailRio+20 will be a 'PaperSmart' conference so we are encouraging our readers to move online and access our Outreach on our newsly optimised website: www.stakeholderforum.org/sf/outreach or download each daily edition using a Quick Response (QR) code displayed here.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۱
سایت Rio+20 یا کنفرانس توسعه پایدار ملل متحد پایگاهی دارد که اطلاعات اقدامات انجام شده در سطح محلی،ملی، منطقه ای و جهانی را جمع آوری و در قالب نقشه ای ارائه نموده است. برای مشاهده اطلاعات فوق روی نقشه اینجا را کلیک کنید.
 
 
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۱

برای دریافت گزارش 269 صفحه ای اینجا را کلیک کنید.

In the run-up to Rio+20, this Asia-Pacific Human Development Report takes a close look at climate change and what can be done about it. Tackling head-on the issue of poverty reduction and human development, the Report argues that the option to grow now, clean up later no longer exists for developing countries. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٩ خرداد ۱۳٩۱

به نقل از سایت خبرگزاری مستقل محیط زیست ( ایرن):

وزیر محیط زیست برزیل اعلام کرد: تقویت UNEP موضوع مذاکرات اخیر Rio
ایرن- وزیر محیط زیست برزیل اعلام کرد: اجلاس ماه آینده ریو در زمینه توسعه پایدار به بحث و تبادل نظر درباره چگونگی تقویت دفتر برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) خواهد پرداخت.

به گزارش سرویس محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فرانسه که در این زمینه دست کم از سوی 100 کشور دیگر حمایت می‌شود در نظر دارد که UNEP را به یک آژانس جهانی برجسته در سطح آژانس‌های تخصصی سازمان ملل نظیر سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد تبدیل کند. این در حالی است که واشنگتن مخالف شدید این ایده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طرفداران و فعالان محیط زیست از مدتها پیش گله داشته‌اند که دفتر برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) در نایروبی که در سال 1972 میلادی تاسیس شد و فقط 58 کشور عضو آن هستند، فاقد قدرت کافی برای مقابله با بیماریهای فزاینده محیط زیست است. به این ترتیب قرار است در اجلاس ریو تقویت این نهاد مهم در سازمان ملل مورد مذاکره قرار بگیرد. www.iren.ir

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٥ خرداد ۱۳٩۱

کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تعدیل اثرات خشکسالی خبرنامه دوماهانه ای دارد که اطلاعات جامعی در زمینه مدیرت پایدار سرزمین ارائه می دهد برای دریافت این خبرنامه می توانید به لیست دریافت کنندگان آن بپیوندید.

UNCCD News issue 4.1 is online
Access whole issue:
http://newsbox.unccd.int
IN THIS ISSUE:
EDITORIAL
From the Executive Secretary
Safeguarding a sustainable water supply for all the world's people will become a greater challenge in the decades to come, because water is a finite resource. A holistic approach which links sustainable management of water resources and land is essential.
> More


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٥ خرداد ۱۳٩۱

فائو یا سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد بخشی تحت عنوان جنگل دارد که این بخش به موضوعات مرتبط با جنگل می پردازد. در سال های اخیر به دنبال مطرح شدن بحث تغییر اقلیم و اثرات شگرف جنگل بر کنترل تغییر اقلیم، بخش فوق موضوعات تغییر اقلیم را نیز با وسواس دنبال می کند و راهکارهایی هم برای درگیر شدن بیش تر در کنترل تغییر اقلیم تدوین نموده است که REDD یکی از این دست موارد می باشد. علی ایحال بخش جنگل به طور ادواری گزارشات فنی ای منتشر می کند که عنوان گزارش فنی شماره 11 آن Forest Management and Climate change: Stakeholder perceptionیا جنگلداری و تغییر اقلیم: درک دست اندرکاران نام دارد. برای دریافت این گزارش 30 صفحه ای اینجا را کلیک کنید.

FAO, in collaboration with forest management, climate change experts and relevant stakeholders, is developing guidelines to assist forest managers to effectively respond to climate change challenges and opportunities.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٥ خرداد ۱۳٩۱
محورهای همایش
فیزیولوژی تنش های گیاهی،
فیزیولوژی تنش های گیاهان زراعی،باغی و مرتعی،
بیوتکنولوژی تنش های گیاهی،
مظالعات سلولی-مولکولی و ژنتیک تنش های گیاهی،
اکوفیزیولوژی تنش های گیاهی،

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۱

در میان انبوه ایمیل هایی که در زمینه های مختلف دریافت می نمایم امروز ایمیلی در زمینه تغییر اقلیم دریافت کردم که ماحصل همایشی بین الملل در زمینه تغییر اقلیم که در هانوی پایتخت ویتنام برگزار شده بود را ارائه می داد. در آن همایش خانم دکتر رضوی از موسسه توسعه پایدار و محیط زیست ( سنستا) از دانش و توان عشایر ایران برای سازگاری با تغییر اقلیم سخن به میان راند که مورد توجه عموم هم قرار گرفته بود. 

HANOI (AlertNet) – Indigenous communities around the world are highly vulnerable to climate change but instead of seeing them as victims, policy-makers should tap into their centuries-old knowledge of adapting to extreme weather patterns, aid workers say.

In Iran, which has some 700 nomadic tribes, pastoralists have been successfully adapting to climate fluctuations for 12,000 years, development expert Catherine Razavi told an international conference on climate change


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۱

سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد ( فائو) در ایران دارای نمایندگی می باشد این نمایندگی هر دو ماه یکبار، خبرنامه ای از فعالیت های خود و مسائل مورد توجه فائو به زبان انگلیسی منتشر می کند. برای مشاهده خبرنامه باید از طریق کلیک این جا وارد سایت سازمان تحقیقات آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی شده و به آن ها دسترسی یابید.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۱

آرژانتین یکی از کشورهایی است که سیستم دام داری گسترده به سبک کوچندگی در آن رواج دارد. به تازگی دولت این کشور قصد دارد قوانینی برای حفظ ایلراه ها تدوین نماید و در فراخوانی از عموم خواسته است تا اگر تجاربی در این خصوص دارند در اختیار آن ها قرار دهند.legisla.transhum@gmail.com

We would like to share with you the following request sent by the World Initiative for Sustainable Pastoralism (WISP):

 Argentina, is currently discussing the elaboration of a legal framework for the use, access & conservation of the corridors to perform the local transhumance. To contribute to this process, WISP is looking for regulatory examples of stock routes worldwide. If you know of legislation in your country or region you can provide us with their information sources, please write to legisla.transhum@gmail.com

 

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳٩۱

به نقل از سایت خبررسانی خوزستان (خوزنا): 

همایش "روز ملی حمایت از رودخانه ها در برابر سدهای بزرگ"، با همکاری مشترک گروه دوستداران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف و انجمن دیدبان کوهستان ایران، در دانشکده‌‌‌ى مهندسی شیمی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خوزنا به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد ابریشمچی ـ عضو هیأت علمی دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف ـ با تاکید بر ضرورت برگزاری همایش‌های دانشجویی درباره رودخانه و سد و موضوعات مشابه، گفت: برگزاری چنین جلساتی در سطح دانشگاه و در دیگر محافل علمی ضرورت دارد، زیرا اگر این جلسات بدرستی هدایت شوند نقش بسیار بالایی در ارتقا آگاهی عمومی از خود بر جای می‌گذارند.

دانشیار دانشکده‌‌ی عمران دانشگاه شریف در ادامه به جایگاه آب در زندگی مردم اشاره کرد و گفت: آب آسیب پذیرترین و حساس‌ترین مؤلفه در محیط زیست است و رودخانه‌‌ها شاهرگ حیات طبیعت هستند و ما باید تا جایی که ممکن است با بهره‌برداری صحیح از اتلاف این ثروت خدادادی جلوگیری کنیم؛ به صورتی که تعادل میان نیاز آبی طبیعت در مقابل نیاز آبی انسان رعایت شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳٩۱

به نقل از سایت ایرن

ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، اولین هم‌اندیشی علمی بین المللی ریزگرد با منشاء طبیعی و روش‌های کنترل آن درایران 5-3 خردادماه در کرمانشاه با حضور وزیر بهداشت و درمان و رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود.

این گزارش می افزاید: بررسی و شناسایی کانون های اصلی انتشار ریزگرد، علل شکل گیری پدیده ریزگرد، تحلیل و بررسی مدل های انتشار ریزگرد، شناسایی و بررسی کمی و کیفی ریزگردها، روش های کاربردی کنترل ریزگردها از مبدا، بررسی اثرات اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و زیست محیطی ریزگردها، معرفی فناوری ها و تجربیات جهانی درخصوص مهار و کنترل ریزگرده از محورهای اصلی این هم اندیشی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳٩۱

محورهای همایش:

مدیریت نیروی انسانی
مدیریت تولید
مدیریت بازرگانی و بازاریابی
مدیریت سیستم اطلاعات مدیریت
مدیریت دولتی
مدیریت سیستم اطلاعات مدیریت


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳٩۱

در هشتمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری که در روزهای 27 و 28 اردیبشهت ماه 1391 در دانشگاه لرستان برگزار شد مقاله ای با عنوان "لزوم محوریت انسان در طرح جامع آبخیزداری یا طرح جامع منابع طبیعی در حوزه آبخیز" ارائه دادم که به قرار ذیل می باشند:

چکیده:

در پی ادغام معاونت آبخیزداری وزارت جهاد سازندگی در سازمان جنگل ها و مراتع کشور، تلاش های بسیاری برای هماهنگ نمودن دو مجموعه به عمل آمد که اساسی ترین طرح در این راستا، مطرح نمودن طرح جامع آبخیزداری بود. قریب 5 سال از تاکید بر اجرای طرح جامع آبخیزداری می گذرد اما علی رغم اقدامات زیادی که برای سر و سامان دادن به این مقوله انجام شده است هنوز اجرای طرح فوق در سطح ملی، در هاله ای از ابهام قرار دارد.

نظر به این که دیدگاه تکنوکراتیک و فن محورانه بر سازمان غالب است لذا به تصور این که مشکل در شرح خدمات مطالعه می باشد، همواره سازمان در این فاز متوقف مانده و دور و تسلسل باطلی را شاهد هستیم. بنابراین بر سازمان جنگل ها لازم است بر روند جاری بازنگری نموده و با نگاهی تازه به این طرح بپردازد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳٩۱

آقای لوک ناکاجا دبیر اجرایی کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تعدیل اثرات خشکسالی به اتفاق آقای یانگ یولین هماهنگ کننده منطقه آسیای کنوانسیون فوق در روز اول خرداد 1391 دیداری با آقای محمدی زاده معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست داشتند. ادامه خبر به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست آمده است:  

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: عراق ملزم به اجرای تعهدات منطقه ای خود شود. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از دبیر اجرایی کنوانسیون مقابله با بیابان زایی خواست از همه ظرفیت های قانونی خود در مجامع بین المللی برای اعمال فشار بر کشور عراق استفاده شود تا این کشور ملزم به اجرای تعهدات منطقه ای خود در زمینه کاهش گرد و غبار شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام ):محمدجواد محمدی زاده در دیدار با "لوک ناکاجا" دبیر اجرایی کنوانسیون مقابله با بیابان زایی ملل متحد اظهار داشت: وظیفه اصلی ما پیشگیری از وقوع بحران‌ها است و این مهم با ایجاد مکانیزم کارآمد در منطقه میسر می شود.ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :