طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

سایت انجمن مرتعداری از سال گذشته راه اندازی شده و هر از چند گاهی به روز می شود. در این قسمت سایت فوق شما می توانید اطلاعاتی راجع به موارد ذیل بیابید.


اطلاعات مراتع استان کردستان

شرح خدمات طرح های مرتعداری

دستورالعمل طرح ممیزی سال 1381

بخش نامه ها

قانون افزایش بهره وری

دستورالعمل ممیزی مرتع سال 1369

فرم قرارداد طرح مرتعداری

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
Climate and Energy Update

New Worldwatch Project Aims to Measure the Impact of Renewable Energy

RDI

Worldwatch, in partnership with the International Renewable Energy Agency, is taking a leading role in facilitating a global shift to sustainable energy through the creation of aRenewable Development Index. The project aims to help governments develop policies that will help them best utilize their renewable energy potential as a way to meet national growth and development goals. It seeks to identifybarriersconstraining renewable energy deployment, to developstrategiesthat can help policymakers overcome those hurdles, and to develop a set ofrenewable energy indicators that countries can use to assess the effectiveness and efficiency of renewable support programs.

Read: Why We Need the "Renewable Development Index": New Worldwatch Project Aims to Measure the Impact of Renewable Energy (Part 2 of 2), by Evan Musolino and Alexander Ochs
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۱

بانک جهانی در گزارشی 254 صفحه ای آمار و ارقامی از وضعیت کشاورزی، جنگل و تنوع زیستی، اقیانوس، انرژی و انتشار گازهای گلخانه ای، آب و بهداشت، محیط زیست و سلامت، حسابداری ملی ارائه داده است. این گزارش Little Green Data Book نام دارد و آمار کلیه کشورها در گزارش فوق ارائه شده است. به اطلاعات مربوط به کشورمان هم مراجعه نمائید. برای دریافت گزارش فوق اینجا را کلیک کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۱

به نقل از پایگاه خبررسانی دانشجویان ایران: 545 مقاله به همایش ملی مرتع و مرتعداری ایران ارسال شد. 

دبیر علمی همایش ملی مرتع و مرتعداری ایران گفت: 545 مقاله از سراسر کشوربه این همایش ارسال شد.

 به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه لرستان، دکتر حسین ارزانی در پنجمین همایش ملی مرتع و مرتعداری ایران در بروجرد افزود:از میان این مقالات 85 مورد تکراری که حذف شدند و مابقی از سوی تیم داوری نواقص آنها برطرف و مورد بررسی قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: در مجموع 76 مقاله در اولویت قرار نگرفت و در کل 384 مقاله پذیرفته شده که طی سه روز برگزاری این همایش ارائه خواهند شد.

دبیر علمی همایش ملی مرتع و مرتعداری ایران تصریح کرد: از این تعداد مقاله 112 مورد با موضوع پایش مرتع، 40 مقاله با موضوع مسایل اقتصادی و اجتماعی مراتع، 88 مقاله مدیریت اصلاح مراتع ، 54مقاله اکولوژی مراتع است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۱

به نقل از سایت دانشگاه تهران:

رگزاری کارگاهی تحت عنوان

کاربرد انرژی های نو در اقلیم بیابان

توسط جناب آقای دکتر محمد تقی رضایی حریری، استاد دانشگاه تهران

جناب آقای دکتر مجید جمیل عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی

جناب آقای دکتر بهروز محمد کاری عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

جناب آقای دکتر شاهین حیدری عضو هیات علمی دانشگاه تهران


 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩۱

لوک ناکاجا دبیر اجرایی کنوانسیون مقابله با بیابان زایی ملل متحد از سال2007 می باشد آقای لوک ناکاجا در کشور آفریقایی بنین متولد شده و فارغ التحصیل رشته معماری و شهرسازی از دانشگاه لومه می باشد. وی چندین سال به عنوان رئیس یک شرکت مشاوره ای فعالیت نمود و متعاقباً برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه هارورد و انستیتوی بانک جهانی شد. وی از سال 1999 تا 2005 به عنوان وزیر محیط زیست، مسکن و 

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۱

آدم تعجب می کند از این همه همت برای برگزاری همایش در زمینه های مختلف. آن هم از نوع ملی و خاصه نخستین که گاهاً دومین هم هرگز ندارند. بگذریم  چندی قبل تعدادی چکیده مقاله برای پنجمین همایش ملی مرتع و مرتعداری ایران  و یک چکیده مقاله هم برای هشتمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری ارسال کردم که بعد از پذیرش چکیده ها و ارسال مقاله کامل نهایتاً 5 مقاله ام در همایش مرتع و تنها مقاله ام در همایش آبخیزداری پذیرفته شدند که پیرو اطلاعیه دبیرخانه همایش ها هزینه هر کدام را واریز و فیش واریزی را اسکن و ارسال نمودم. تا این جا همه چیز عادی است اما با نزدیک شدن به زمان برگزاری همایش مرتع، متوجه شدم که ای داد بی داد همایش ها با هم تقارن دارند یعنی همایش مرتع در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد در روزهای 26- 27 و 28 اردیبهشت ماه برگزار می شود و همایش آبخیزداری در روزهای 27 و 28 اردیبجهشت در دانشگاه لرستان ( خرم آباد).

القصه تصمیم گرفتم که در همایش مرتع که مقاله شفاهی داشتم حضور یابم و در همایش آبخیزداری هم فردی را بیابم که جورم را بکشد. خلاصه پرسان پرسان یکی از


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۱

به نقل از پایگاه خبر رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

به منظور بهبود و اصلاح در ساختار تشکیلات منابع طبیعی و مدیریت یکپارچه جنگل ها، مهندس علیرضا اورنگی رییس  سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور طی حکمی کلیه اختیارات، وظایف و تعهدات دفتر امور منابع جنگلی ( حوزه اختیارات جنگل های خارج از شمال) را به معاون مناطق مرطوب و نیمه مرطوب و مدیریت گیاهان دارویی را به دفتر امور مراتع واگذار کرد. متن حکم ریاست سازمان بدین شرح است:  

                                            
                                                بسمه تعالی

                                           جناب آقای منتظری
                                        معاون محترم مناطق مرطوب و نیمه مرطوب

با سلام ؛
        در راستای اصلاح ساختار، انسجام تشکیلاتی و مدیریت یکپارچه بخش جنگل، به استناد بند یک ماده 23 قانون حفاظت و  بهره برداری از جنگل ها و مراتع و تبصره ذیل آن، بدینوسیله وظایف، اختیارات و تعهدات دفتر امور منابع جنگلی به جنابعالی تقویض می گردد و در همین راستا، مدیریت گیاهان دارو ئی و ردیف اعتباری مربوطه نیز از دفتر امور منابع جنگلی منفک و به دفتر امور مراتع ملحق میگردد.
        امید است با برنامه ریزی مناسب،همدلی و استفاده بهینه از توان همکاران نسبت به ارتقاء وضعیت جنگلهای کشور اقدام فرمائید.

                                                                                      

                                        علیرضا اورنگی - معاون وزیر و رییس سازمان

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۱

وزارت محیط زیست ژاپن با همکاری موسسه استراتژی محیط  زیست جهانی (Institute for Global Environmental Strategies) ) اقدام به بررسی وضعیت مدیریت زیست محیطی آب در برخی کشورهای آسیایی نموده است که در قالب یک گزارش 132 صفحه ای آن را منتشر نموده است. کشورهای مورد مطالعه عبارتند از: کامبوج، چین، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، لائو، مالزی، میانمار، نپال، فیلیپین، سریلانکا، تایلند و ویتنام. برای دریافت گزارش فوق اینجا را کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۱

یکی از جنبه هایی که به اقتصاد سبز می انجامد و یا به تعبیری به ارتقائ آن کمک می کند اکوتوریسم یا طبیعت گردی است. در روزهای 22 و 23 اردیبهشت سال جاری مصادف با 11 و 12 می که روزهای آخر هفته یعنی شنبه و یکشنبه می باشد که مصادف با روز جهانی پرندگان مهاجر است، تاکید ویژه ای بر پرنده نگاری پرندگان مهاجر شده است. برای دریافت فایل مربوطه اینجا را کلیک کنید.

 

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

به نقل از بوم سا: ششمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست با شعار تولید ملی در راستای اقتصاد سبز ، 24 تا 26 خردادماه 1391 در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر روح الله نقدی پور بیرگانی رییس پژوهشکده محیط زیست و دبیر ششمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست با اعلام این خبر گفت: حفاظت از زیست‌ بوم‌های مختلف و همچنین تنوع زیستی در جهان عاملی اساسی برای دست یافتن به یک اقتصاد پایدار و سبز است. انعطاف‌پذیری ساختار اقتصاد جهانی تا حد زیادی به وضعیت محیط زیست و طبیعت وابسته است و این نکته‌ای است که در چند دهه اخیر مورد اتفاق نظر بسیاری از اقتصاددانان و همچنین حافظان محیط زیست قرار گرفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

محورهای همایش
1 . بهداشت و پرورش آبزیان
2 . بیماری های آبزیان .
3 . تغذیه آبزیان .
4 . نقش مصرف آبزیان در سلامت انسان .
5 . تولید و فرآوری آبزیان .
6 . راهکارهای بهبود کیفی و کمی صادرات آبزیان .
7 . نقش بسته بندی در بازاریابی صنعتی .
8 . اهمیت رعایت استانداردهای بین المللی بهداشت .
9 . نقش سازمانهای بهینه گر .
10 راهکارهای افزایش سرانه مصرف آبزیان .
و ...

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

محورهای همایش:

- صنایع فرآورده‌های گوشتی و امنیت غذایی

- صنایع فرآورده‌های لبنی و امنیت غذایی
- صنایع فرآوری آبزیان و امنیت غذایی
- صنایع کشاورزی و باغبانی و امنیت غذایی
- صنایع بسته‌بندی و امنیت غذایی

- صنایع حمل و نقل و امنیت غذایی
- قوانین موضوعه در حوزه سلامت و امنیت غذایی

- نقش مشاغل وابسته به صنایع غذایی در امنیت غذایی
- نقش تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی در امنیت غذایی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

برگرفته از سایت مشرق:

کوچ عشایر به منطقه ییلاقی سمیرم استان اصفهان آغاز شد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩۱

یکی از منابع آلوده کننده محیط زیست خودروها می باشند و به این نتیجه رسیده اند که با تولید و ترویج استفاده از اتومبیل های الکتریکی می توان با این معضل برخورد نمود. در این راستا آزانس بین المللی انرژی سیاست های 16 شهر کشور آسیایی، اروپایی و آمریکای شمالی را بررسی نموده است.

Publication Surveys Electric Vehicle Policies in 16 Asian, European and North American Cities

EV City Casebook5 May 2012: An International Energy Agency (IEA) supported publication, titled "EV City Casebook: A Look at the Global Electric Vehicle Movement," addresses best practices for electric vehicle usage.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩۱

بانک جهاین عملکرد خود در زمینه کاهش مصرف آب و کاغذ و کاهش انتشار گازهای گلهانه ای را خوب ارزیابی کرد.

World Bank Sustainability Review Shows Efforts to Reduce Water and Paper Use, Offset Emissions

World Bank3 May 2012: The World Bank's Fiscal Year 2011 Sustainability Review highlights the Bank's efforts to reduce water and paper use and offset greenhouse gas (GHG) emissions attributable to Bank activities


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩۱

مرکز محیط زیستی - بنیاد دیوید سوزوکی


Environmental centre- David Suzuki Foundation

 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩۱

به نقل از پایگاه خبررسانی روزنامه ایران:

رئیس اداره منابع طبیعی ورامین از تهدید تاغزارها می‌گوید: تاغ‌های مسروقه ورامین درکوره‌های زغال‌سازی

 امیر گودرزی
شاید بسیاری از ساکنان امروز ورامین ندانند این شهرستان تا همین 30سال پیش با معضل عجیبی روبه رو بود. شن‌های روان همه چیز را می‌پوشاند؛ از زمین‌های کشاورزی گرفته تا ریل‌های قطار و مناطق مسکونی .تنها راهی که جلو این دردسر را گرفت درختچه‌هایی به نام تاغ بود. گیاهانی که امروز به ضرب پتک و به زور اره روانه کوره می‌شوند تا سودجویان از فروش ذغال جیب خود را پر کنند.
دو نیم قرن ورامین با مشکل شن‌های روان درگیر بود .ضیا نصرتی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ورامین به ایران می‌گوید: 30 تا 40 در صد ورامین بیابان است و از سال 1347 حرکت تپه‌های شنی به معضلی برای تردد قطار‌ها تبدیل شد.راه‌آهن مشهد از این منطقه می‌گذرد و شن روی ریل را می‌پوشاند و از حرکت قطار جلوگیری می‌کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱

رییس سازمان حفاظت محیط زیست : ایران در توانمند سازی  کارشناسان عراقی جهت مهار گرد و غبار همکاری می کندرییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوال نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق گفت: ایران  در توانمند سازی کارشناسان عراقی جهت مهار گرد و غبار همکاری می کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام) ، رییس سازمان حفاظت محیط زیست با نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق   در خصوص پدیده گردو غبار در منطقه و مسائل مربوط به آن دیدار کرد.
 در این دیدار محمد جواد محمدی زاده با اشاره به اینکه حاصل حوادث در منطقه به 50 سال پیش میرسد افزود: بخشی از مشکل پدیده گرد و غبار مربوط به جنگ عراق با ایران و کویت است و بخش دیگر آن به دلیل برنامه های توسعه ای برخی از کشور ها است که فقط به نیاز های خود توجه داشتند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩۱

به نقل از سایت عصر ایران:

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی
تهران با بیان اینکه یکی از چگونگی‌های ایجاد آلرژی ارثی بودن این بیماری است، گفت:
همچنین یکی دیگر از عوامل آن ورود ماده حساسیت زا در بدن است ولی آلرژی مسری
نیست.
فارس: رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران با اشاره به اینکه برای هر یک میلیون ایرانی
فقط یک آلرژیست وجود دارد و داروهای پرمصرف آلرژِی نیز بیمه نیستند، گفت: تهران،
اهواز و کرج نیز 3 شهر نخست آلوده جهان به حساب می‌آیند.
محمد قراقوزلو در حاشیه همایش هفته جهانی آسم و آلرژی با انتقاد از عملکرد برخی
پزشکان‌ اظهار داشت: متأسفانه پزشکان لیستی از غذاهای ممنوعه برای بیماران مبتلا به آسم و آلرژی تهیه کرده و در اختیار بیمار قرار می‌دهند که این کار صحیح نیست زیرا
متهم نخست آلرژی غذاها نیستند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩۱

خانم الینور استرم برنده جایزه نوبل در رشته اقتصاد در مصاحبه ای که ژوهانسبورگ داشت و بیان داشت که با حکمرانی منابع طبیعی مانند سرزمین، اقیانوس، رودخانه و جو می توان بر برخی از بزرگ ترین بحران های وقایع طبیعی مانند خشکسالی و سیل تاثیر گذاشت. بهترین شیوه مدیریت این منابع محور اصلی کار برنده جایزه اقتصاد نوبل خانم دکتر الینور استرم می باشد.

GLOBAL: Interview with Nobel prize winner Elinor Ostrom on climate change

JOHANNESBURG, 25 April 2012 (IRIN) - The governance of natural resources like land, the oceans, rivers and the atmosphere, can affect the impact of some of the world’s biggest crises caused by natural events like droughts and floods. How best to manage those resources has been at the heart of the work by Nobel Prize winner (economics) Elinor Ostrom.

She has been looking at how communities across the world, from developing and rural economies like Nepal and Kenya to developed ones like the USA and Switzerland, manage their commonly shared resources such as fisheries, pasture land and water sustainably.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩۱

برندگان جایزه مسابقه عکس روز جهانی جنگل معرفی شدند:

World Forest Day Photo Contest Winners

Congratulations to Mr. Abhay Gandhe, who won 1st and 3rd prizes in the World Forest Day Photo Competition, and Mr. Ravi Kumar Shrestha, who won 2nd prize. Their inspiring photographs are on display on the RECOFTC website

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۱

 The International Journal of Forest, Soil and Erosion (IJFSE) ISSN:
2251-6387has been Indexed/Listed/Archived in:
          Islamic World Science Citation Center (ISC)

Dear Colleague,
The International Journal of Forest, Soil and Erosion (IJFSE) ISSN:
2251-6387 is currently accepting manuscripts for publication. IJFSE publishes high-quality solicited and unsolicited articles, in English, in all areas of natural recourses, soil sciences and natural hazards including environmental sciences, forestry, Biological richness, disturbance ecology, soil science, arid soil research, relationship of soil an tree fruit production, irrigation, agricultural extension and role of soil in agricultural and agronomy development, root and soil ecology, Root and soil interaction, root and soil interface, soil bio-engineering techniques, soil fixing techniques, Soil loss protection with plants root, soil moisture relations and vegetation, soil nailing, soil protective techniques, soil sealing with plant roots, species selection for soil protection, Forest Soil Environment, Forests and Water Interactions, medicinal plants and natural productions,


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۱

هر روز در خبرها شاهد کشت و کشتار و جنگ در گوشه و کنار جهان هستیم که این جنگ ها علاوه بر مرگ و میر انسان ها، خسارات زیانباری هم به محیط زیست وارد می کند. این بار برنامه عمران ملل متحد در قالب گزارشی از منظر محیط زیست به این جنگ ها می پردازد. برای دریافت گزارش 134 صفحه ای آن، اینجا را کلیک کنید.

UNEP Releases Report on Environmental Impacts of Peacekeeping Operations

1 May 2012: The UN Environment Programme (UNEP) has released a report on the environmental impacts of UN peacekeeping operations. “Greening the Blue Helmets: Environment, Natural Resources and UN Peacekeeping Operations" provides an overview of how peacekeeping operations affect and are affected by natural resources and environmental conditions. The 16 current peacekeeping missions constitute the largest environmental footprint in the UN system


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۱

محورهای همایش

الف: اقتصاد روستایی

1- اثرات و پیامدهای طرح هدفمندی یارانه ها در اقتصاد روستایی
2- جهاد اقتصادی و کاربست آن در اقتصاد روستایی
3- فرهنگ و مدیریت جهاد در توسعه اقتصادی روستاها
4- الزامات تحول در اقتصاد روستایی
5- الزامات و ضرورت های برنامه ریزی کاربری زمین در نواحی روستایی
6- راههای گسترش و فعال سازی کشاورزی صنعتی
7- راههای گسترش و فعال سازی صنایع روستایی
8- راههای گسترش و فعال سازی خدمات گردشگری
9- راههای گسترش و فعال سازی بازارهای هفتگی- محلی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۱

پروژه جدیدی  به نام "تنوع زیستی برای خوراک و تغذیه" با هدایت موسسه تنوع زیستی بین الملل در 4 کشور کنیا، برزیل، سریلانکا و ترکیه با مشارکت مالی تسهیلات محیط زیست جهانی و یونپ و فائو راه اندازی  شد. در این پروژه 35میلیون دلاری محققین به دنبال بررسی نقش تنوع زیستی در تامین خوراک و مواد غذایی میلیاردها انسان در کره زمین می باشند.

Biodiversity for Food and Nutrition Project Launched

28 April 2012: A new project has been launched to address the narrowing variety of foods in people’s diets, titled the “Biodiversity for Food and Nutrition Project.” The project is coordinated by Bioversity International, under the leadership of Brazil, Kenya, Sri Lanka and Turkey. The project is co-financed by the Global Environment Facility (GEF), as well as by international agencies, with implementation support from the UN Environment Programme (UNEP) and the Food and Agricultural Organization of the UN (FAO).


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۱

تا کنون برای تغییر اقلیم، انواع و اقسام گزارش و کارگاه را داشتیم که در حد بضاعت و حوصله بخش کوچکی را از این طریق اطلاع رسانی نمودم اما این بار کنوانسیون تنوع زیستی هم خواسته عقب نماند با همکاری سازمان بهداشت جهانی کارگاهی در مورد ارتباط تنوع زیستی و سلامت انسان ها برگزار می کند.

WHO and CBD Hold Workshop on Interlinkages between Human Health and Biodiversity

April 2012: The World Health Organization (WHO) and the Secretariat for the Convention on Biological Diversity (CBD) recently convened a workshop on the interlinkages between human health and biodiversity.

Participants included representatives from multiple WHO departments and regional offices, the CBD, the UN Environment Programme (UNEP), and members of the scientific community.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩۱

شبکه مدیریت ریسک خشکسالی آفریقا - آسیا خبرنامه شماره ماه می 2012 خود را منتشر کرد. انتشار شماره های قبلی آن را هم از این طریق اطلاع رسانی نموده بودم. در این شماره اخباری راجع به چند همایش و کارگاه آموزشی مرتبط، چند فرصت شغلی و چندین گزارش راجع به مدیریت خشکسالی ارائه شده است. برای دریافت شماره ماه می این خبرنامه اینجا را کلیک کنید.

 Description: http://www.disasterriskreduction.net/fileadmin/user_upload/drought/images/small_About004.jpgWe are pleased to inform you that the May 2012 issue of Africa-Asia Drought Risk Management Peer Assistance Network (AADP) newsletter is now available for download


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩۱

سومین همایش ملی مقابله با بیابان زایی و توسعه پایدار تالاب های کویری ایران - شهریور 91 - فراخوان مقاله

محورهای همایش1-پتانسیل‌ها و کارکردهای مناطق بیابانی و تالاب‌های کویری
1-1- آمایش سرزمین
1-2- انرژی‌های نو و پاک
1-3- معدن کاوی
1-4- اکوتوریسم‌ - ژئوتوریسم
1-5- مدیریت تالاب‌های کویری
2- دامداری و دامپروری در مناطق خشک و بیابانی
2-1- مرتعداری
2-2- ژنتیک و اصلاح نژاد دام
2-3- تغذیه دام و ارزش غذایی گیاهان
3- اقلیم و منابع آب در مناطق خشک و بیابانی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩۱

به نقل از وبلاگ مزدک دربیکی:

گزارش

ده هکتار از جنگل های ناهارخوران
تخریب می شود

Report

Ten hectares of
Naharkhoran forests are being destroyed

 برای تاسیس موزه توسط یکی از نهادهای دولتی در استان گلستان
 

10هکتار از جنگل‌های
«ناهارخوران» تخریب می‌شود

روزنامه شرق/یکشنبه 10 اردیبهشت 1391/ص 13

الهه موسوی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩۱

به راستی چه طور می شود مخاطرات بلایا را کمتر و کمتر نمود. شوربختانه در حال حاضر سامانه مناسبی برای بررسی روند این موضوع وجود ندارد و با انشاء الله و ماشاء اله بلایا مدیریت می شوند!

در اینجا به منابعی برای مدیریت بلایا و بررسی اقدامات و اثربخشی آن ها در زمینه کاهش مخاطرات بلایا اشاره شده است.

Monitoring and Evaluating Disaster Risk Reduction

Given the growing risks of natural hazards and the need to adapt to climate change, there is a pressing need for national and local governments to understand what constitutes effective investment in disaster risk reduction. Limited attention has been given to M&E methods specifically for disaster risk reduction (DRR). 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

باز هم تغییر اقلیم این بار در کارگاهی تاثیر تغییر اقلیم بر حوزه های آبخیز دارای آب های بین المللی بررسی شده است. برای دریافت برنامه کارگاه اینجا را کلیک کنید. طبق معمول اصلاً این مقوله ها به ما ارتباطی ندارد بنابراین شرکت کننده ای هم در این کارگاه نداشتیم!

UNECE Workshop Focuses onTransboundaryClimate Change Impacts on  Basins

UNECE26 April 2012: The Third Workshop on Water and Climate Change in Transboundary Basins, which addressed the theme "Making Adaptation Work," called attention to the expected impacts on climate change, including the higher risk of drought and floods, on shared transboundary basins. The event brought together over 140 participants to discuss conflict prevention and cooperation to address climate change adaptation at the transboundary level


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

در دهه های اخیر بر شدت و فراوانی وقوع بلایای طبیعی در مناطق مختلف جهان افزوده شده است. در اینجا آمار و اطلاعاتی راجع به بلایای طبیعی منطقه آسیای مرکزی ارائه شده است. برای دریافت فایل گزارش اینجا را کلیک کنید.

Data and analysis
 
Natural disasters in Central Asia Natural disasters in Central Asia
Understanding disaster risk is key for developing effective measures to limit the impact.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

پایش و ارزیابی یکی از بخش های مدیریت پروژه می باشد که متاسفانه در کلیه پروژه های داخلی مغفول می باشد و تنها در پروژه های بین المللی هستند که رعایت می شوند. پایش و ارزیابی به حدی کارآمد هستند که هر گونه خطا و انحرافی از اهداف و برنامه های پروژه را در کوتاه ترین زمان ممکن به مدیریت پروژه اعلام و مدیریت مجبور به اصلاح آن ها می شود. افسوس که در کشور مغفول هستند.

Towards better monitoring and evaluation


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۱

دکتر مجید مخدوم در اولین نشست علمی انتشارات جهاددانشگاهی مشهد در سال 1391

تولید ناخالص داخلی معیار مناسبی برای سنجش موفقیت و پیشرفت یک کشور نیست و معیار رفاه اقتصادی پایدار باید جایگزین آن شود. ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۱

ایکاردا یکی از 15 مرکز تخصصی تحقیقات کشاورزی است که زیر نظر گروه مشورتی تحقیقات بین المللی کشاورزی فعالیت می نماید. این مرکز تحقیقات مختص تحقیقات مناطق خشک می باشد  یکی از شاخه های تحقیقاتی این مرکز کشاورزی حفاظتی است برای دریافت گزارش 26 صفحه ای کشاورزی حفاظتی منتشره در سال 2012 اینجا را کلیک کنید. 

ICARDA-Conservation agriculture-Research to Action-2

April 12, 2012 at 2:47 pm | Posted in Publications | Leave a comment 
Tags: ,

Conservation agriculture: opportunities for intensified f


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۱

گزارش جامعه سلطنتی در مورد کاهش فقر، مصرف پایدار و تنظیم داوطلبانه خانواده را می توانید از اینجا دریافت کنید.

Royal Society Report Calls for Poverty Reduction, Sustainable Consumption and Voluntary Family Planning

26 April 2012: A new report by the Royal Society provides an overview of the impacts of people on the planet's resources and offers several recommendations, including a call to not consider population and the environment as two separate issues.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۱

ژورنال کشاورزی و امینت غذایی مجله ای الکترونیک است که مباحث و موضوعات مرنبط با کشاورزی و امنیت غذایی را پوشش می دهد. آدرس سایت این ژورنال عبارتست ازhttp://www.agricultureandfoodsecurity.com/ 

 

 

 

 

 

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۱

به گزارش موسسه سیاست زمین، چین یک چهارم گوشت تولیدی جهان را مصرف می کند.

 

 

MEAT CONSUMPTION IN CHINA NOW DOUBLE THAT IN THE UNITED STATES

Janet Larsen

More than a quarter of all the meat produced worldwide is now eaten in China, and the country’s 1.35 billion people are hungry for more. In 1978, China’s meat consumption of 8 million tons was one third the U.S. consumption of 24 million tons. But by 1992, China had overtaken the United States as the world’s leading meat consumer—-and it has not looked back since. Now China’s annual meat consumption of 71 million tons is more than double that in the United States. With U.S. meat consumption falling and China’s consumption still rising, the trajectories of these two countries are determining the shape of agriculture around the planet.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۱

مرتع یکی از عرصه های طبیعی است که خدمات و کالاهایی متعددی ارائه می دهد و بالطبع بهره برداران مختلفی نیز از این خدمات و کالاها بهره مند می شوند.  هدف از برگزاری این کنفرانس انتقال تجارب در خصوص پرداخت عوارض بهره مندری از خدمات زیست محیطی مرتع می باشد.

Announcement and Call for Papers: Announcement: Call for Papers - Experience Sharing and Planning Workshop on Payment Mechanisms for Ecosystem Goods and Services Provided by Rangelands - Testing and Piloting

  Workshop Organizers:Chengdu Institute of Biology (CIB); Chinese Academy of Sciences (CAS); International Centre for Integrated Mountain Development (ICIMOD)

Co-Organizer:Sichuan Grassland Society (SGS), China

Background and Objectives
Rangelands account for more than 60% of the land cover in the Hindu Kush Himalayan (HKH) region. They comprise a mix of woodlands, open grasslands, and wetland habitat offering valuable natural resources. These rangelands also provide varied ecosystem services:

  • regulating services such as the control of climate and disease;
  • provisioning services such as the production of food, feed, and clean drinking water;
  • supporting services such as nutrient cycles and crop pollination; and
  • cultural services such as spiritual and recreational benefits.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۱

چندی پیش شنیدم که موسسه جایکای ژاپن پروژه ای در زمینه حفظ و احیائ جنگل ها و مراتع استان چهار محال و بختیاری دارد. دیگه خبری نشد گفتم لابد حرفی بود مثل حرف های دیگر، چون اگر بنا بود کاری انجام شود، در سطح ملی هم دفاتر ستادی باید مطلع می شدند و به هر حال اهمیتی ندادم تا چند روز پیش که یکی از دوستانم که مامورتی به آن دیار داشت خبر از اجرای این پروژه در آن استان داد. والله چه بگویم. اگر بنا بر احیاء باشد با زور و تامین اعتبار هم می شود عرصه را احیا کرد ولی اگر بنا بر این است که روشی جدید ارائه شود خوب بد نبود در سطح ملی هم طرح ارائه می شد تا ایرادات احتمالی برطرف و اگر هم ایرادی نداشت که یک بازآموزی و ظرفیت سازی برای کارشناسان باشد.ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۱

بانک جهانی و صندوق بین المللی پول گزارش سال 2012 خود در خصوص رسیدن و یا تحقق اهداف توسعه هزاره در سال 2012 را منتشر کردند. عنوان گزارش سال 2012 عبارت است:" قیمت خوارک، مواد غذایی و اهداف توسعه هزاره". بررسی این گزارش تاثیر نامطلوب افزایش قیمت ها بر مردم خصوصاً در کشورهای در حال توسعه را تشریح می نماید. برای دریافت گزارش اینجا را کلیک کنید.

World Bank, IMF Report on MDGs Progress

April 2012: The World Bank and the International Monetary Fund (IMF) have published the 2012 Global Monitoring Report (GMR) on progress in meeting the Millennium Development Goals (MDGs). This year's edition, titled “Food Prices, Nutrition, and the Millennium Development Goals,” highlights the need to help developing countries deal with the harmful effects of higher and more volatile food prices.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۱

دپارتمان مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست وبسایتی با عنوان راه پایداری راه اندازی نموده است. آدرس سایت عبارتست از: http://www.fao.org/nr/sustainability/en/

This is to inform you of the release of a new website of the FAO Natural Resources Management and Environment Department called Sustainability Pathways.
This website hosts projects under development that looks at some aspects of sustainability, such as:

Ø  How do we define and measure sustainability in the food and agriculture sector? Check the SAFA project and e-Forum;
Ø  In a choc scenario such as high energy price, could organic livestock systems meet consumption demands sustainably? Check the SOL project;
Ø  How could producers be best rewarded for environmental stewardship? Check the PES project;
Ø  What is the environmental footprint of the food loss and waste and could it be reduced? Check the FWF project and database;
Ø  What are the agriculture, forestry and fisheries issues in the global move towards a green economy? Check the GEA project.

We also feature relevant FAO publications and partnerships, as well as a list of interesting meetings: www.fao.org/nr/sustainability

Enjoy!

Noemi Nemes

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۱

موسسه بین المللی سیاست غذایی گزارش 2011 خود را منتشر نمود برای دریافت نسخه های مختلف آن به قسمت پائین مراجعه نمائید.

2011 Global Food Policy Report

Woman farmerIFPRI launches the 2011 Global Food Policy Report, a new annual publication that provides a comprehensive, research-based analysis of major food policy challenges at the global, regional, national, and local levels.

The report highlights important developments and events in food policy that occurred in 2011, discusses lessons learned, offers policy recommendations, presents IFPRI’s food policy tools and indicators, and takes a look forward into 2012.

Read report online
Launch event
Download or order
Preview booklet
Media materials
Video

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۱

شیراز - خبرگزاری مهر: رنگ
دریاچه مهارلو شیراز قرمز شد تا شرایط برای حیات زیستمندان و آبزیان تالاب و فلامینگوهایی که به این منطقه مهاجرت کرده اند، تهدیدآمیز شود. برای مشاهده تصاویر اینجا را کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۱
محورهای همایشآشنایی با مفاهیم اولیه انرژی باد و مزارع بادی
اطلاعات اولیه در مورد مدل¬های نرم¬افزاری تجاری موجود
معرفی نرم¬افزار WindPRO2.7 به همراه مدول¬های مختلف
مراحل انجام محاسبات مربوط به مایکروسایتینگ
تجزیه و تحلیل داده¬های خام باد
محاسبه انرژی خام یک توربین بادی
استفاده از مدل بین¬المللی WAsP برای محاسبه انرژی
محدودیت استفاده از مدل WindPRO و تفاوت با مدل کامل¬تر CFD
ایجاد اطلس باد یک منطقه با توجه به شرایط جغرافیایی و محیطی
محاسبات مربوط به چیدمان توربین¬های بادی
ایجاد نقشه باد یک منطقه و استفاده از آن در محاسبات چیدمان توربین¬ها
بهینه سازی چیدمان توربین¬ها
انجام محاسبات اقتصادی مزرعه بادی
محاسبات محیط زیستی نویز، سایه و جنبه¬های بصری
تصویر¬سازی
معرفی مدول¬های مربوط به محاسبات الکتریکال EGRID
کارگاه (انجام محاسبات برای یک نمونه واقعی مزارع بادی)

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩۱

بشر در چنددهه اخیرمتوجه نیازبه توسعه منابع پاک و تجدیدپذیر انرژی گشته است. بدین منظور هدف او کاهش شدت استفاده از انرژی همگام با توسعه منابع انرژی پاک بوده و امید بر این است که بتواند وابستگی اش را به سوخت های فسیلی قبل از اتمام کامل این منابع از بین ببرد. مهمترین عوامل ترغیب در این راستا، نه تنها از بین رفتن کامل منابع فسیلی بوده بلکه اثرات سوء زیست محیطی ناشی از کلیه مراحل تولید، توزیع و مصرف این سوخت نیز می باشد و از این روی است که ویژگی پاک برای انرژی مطرح می گردد. روشن است که بهره برداری از انرژی بدون اثرات سوء زیست محیطی امکان پذیر نبوده و الزاماً واژه (پاک) با قیدی سبکتر برای حرکت هایی است که منجر به کاهش این اثرات گردند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

سایت اتحادیه جهانی حفظ طبیعت یک تعداد سوال چند گزینه ای تعبیه نموده است برای سنجش دانش مردم از محیط زیست. برای انجام آزمون اینجا را کلیک کنید.

How much do you know about the many benefits that nature provides? Find out by having a go at our quiz, then challenge your friends!

 
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست:

وجود فلزات سنگین در ترکیبات مواد سازنده اسباب بازیها موجب ایجاد مسمومیتهای حاد در کودکان می شود وجود فلزات سنگین در ترکیبات مواد سازنده اسباب بازیها موجب ایجاد مسمومیتهای حاد در کودکان می شود که از جمله این فلزات سرب، جیوه، کادمیم و ارسنیک است که قرارگیری در معرض آن موجب لطمات جبران ناپذیر به کلیه، شش و کبد می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

فاتو مجموعه ای از گزارشات جنگلداری منطقه شامل یادگیری برای آینده: آموزش جنگلداری، جنگل برای آینده ای سبزتر، بازنگری بر سیاستها و نهادهای مرتبط با جنگلداری، حکمرانی بهتر- جنگلداری بهتر، جنگلها برای فقرا، جنگلها و مقوله جنسیت در محیطی در حال تغییر، چالش های تنوع زیستی جنگل، بخش دوم جنگلداری آسیا - اقیانوسیه منتشر نموده است که برای دریافت هر یک از آن ها به انتهای متن رفته و روی هر کدام کلیک نموده تا دریافت نمائید.

FAO Releases Asia-Pacific Forestry Briefs

April 2012: Policy briefs resulting from the second Asia-Pacific Forestry Sector Outlook Study (APFSOS II) highlight concerns with biodiversity loss in the region, a need for improved governance and better forest management at the field level, and a call for enhanced training and awareness of forestry issues. APFSOS II was issued by the Food and Agriculture Organization of the UN (FAO).

APFSOS II synthesizes observations and findings from almost 50 countries on the status and trends of Asia-Pacific forestry. The publication also analyzes key factors driving changes in forestry in the region, and sets out three scenarios for 2020: "Boom," "Bust" and "Green Economy." The report concludes by outlining priorities and strategies to move the region's forestry sector onto a more sustainable footing and to provide continued benefits to future generations.

The brief titled "Forests for a greener future" reviews trends in deforestation and forest degradation, biodiversity loss in the region and threats to biodiversity. It outlines the region's roundwood production and demand, and stresses that a way forward for the region is investment in forest resources as a mechanism for mitigating climate change and its impacts. It also calls for gradually relinquishing direct government control over forest resources, to improve social and economic justice.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست: رییس سازمان محیط زیست در دیدار با معاون رییس جمهور اتحادیه کومور: ایران تجربیات خود در زمینه های زیست محیطی را به کومور منتقل می کند عصر دیروز رییس سازمان حفاظت محیط زیست با معاون رییس جمهور اتحادیه کومور دیدار کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست(پام) رییس سازمان محیط زیست در دیدار با معاون رییس جمهور کومور و هیات همراه وی، گفت: با اعلام خرسندی از دومین سفر به کشور ما  امیدواریم این سفر بتواند در پیشبرد توسعه کشور اثر بخش باشد .

محمدجواد محمدی زاده ادامه داد:کشور کومور به عنوان کشوری دوست نزد ما جایگاه ویژه ای دارد بنابراین رابطه ما با این کشور در اولویت است . وی افزود:در شرایط کنونی که دنیا با بحران اقتصادی مواجه است و دسترسی به فناوری های نوین کشورهای قدرتمند برای کشوری مثل آفریقا سخت است برای ایران باعث افتخار است که به کشور کومور در همه زمینه ها به خصوص فن آوری نوین در دنیا و نیز در جهت توسعه منابع انسانی و خصوصا مسایل اقتصادی و طرح های زیر ساختی  کمک رساند تا اقدامات شایسته ای در این زمینه صورت گیرد .

ادامه مطلب ...
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :