طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۱

هفته زمین پاک در سال 91 با شعار سلامت زمین- سلامت انسان از روز شنبه 2 اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا 10 اردیبهشت ماه جاری ادامه دارد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست(پام)، دفتر روابط عمومی و امور رسانه سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: روز اول هفته "زمین پاک" به نام ' زمین پاک مدیریت پسماند ' و روز دوم به نام ' زمین پاک حمایت از بازیافت' نامگذاری شده است.
' زمین پاک  حفاظت از منابع آب ' و ' زمین پاک حفاظت از منابع خاک ' و ' زمین پاک باور های دینی و اخلاقی' و ' زمین پاک مشارکت عمومی ' به ترتیب  بعنوان روزهای هفته زمین پاک نامگذاری شده است.
گفتنی است روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با دوم اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می‌شود.
 
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۱

در تصاویر منتشره توسط ناسا ارتفاع درختان به شرح ذیل می باشد.

Global Forest Heights: Take Two


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۱

نقاط بسیاری در جهان وجود دارند که نام گرم ترین نقطه را با خود یدک می کشند اما بد نیست بدانیم که بالاترین درجه حرارتی که تاکنون اندازه گیری شده است 58 درجه سانتی گراد برابر با 136.4 درجه فارنهایت در روز 13 سپتامبر 1922 در ایستگاه هواشناسی ای در العزیزه لیبی می باشد. پیش از آن هم این عنوان به دره مرگ ایالت کالیفرنیا تعلق داشت که رکوردش 7/56 درجه سانتی گراد برابر با 134 درجه در مقیاس فارنهایت بود که در ماه ژوئیه 1913 ثبت شده بود.

اما بر پایه مطالعات ماهواره ای (Landsat 7) بخشی از کویر لوت ایران در 5 سال گرم ترین نقطه زمین بوده است. تصاویر ذیل را ملاحظه نمائید. تصویر بالائی رنگ طبیعی و تصویر پائینی تصویر مادون قرمز است که هر دو مربوط به روز 6 ژوئیه 1999 می باشند. به هر حال این تصاویر و نوشتار منتشره توسط ناسا تائیدی بر ادعای دکتر کردوانی می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۱

برندگان سال 2012 جایزه زیست محیطی بنیاد گلدمن معرفی شدند. امسال بیست و سومین  سالی است که این بنیاد جوایز زیست محیطی خود را توزیع می نماید. مبلغ جایزه این برندگان 120 هزار دلار است. این برندگان عبارتند از: 

Announcing the 2012 Recipients

Related topics:

The day is finally here! The Goldman Environmental Foundation is proud to announce the 2012 Goldman Prize recipients. Click the links below to find out more about each recipient.

Africa: Ikal Angelei, Kenya

Asia: Ma Jun, China

Europe: Evgenia Chirikova, Russia

Islands & Island Nations: Edwin Gariguez, Philippines

North American: Caroline Cannon, USA

South & Central America: Sofia Gatica, Argentina

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩۱

به نقل از سایت خبرگزاری مهر:

خرم آباد - خبرگزاری مهر: تبدیل جنگلهای بلوط لرستان به ذغال، معضلی است که گریبانگیر منابع طبیعی و محیط زیست این استان شده است به طوریکه سرمایه های طبیعی و خدادادی این دیار به بهایی اندک از دست می رود.

به گزارش خبرنگار مهر، در سالهای اخیر زیستگاههای منحصر به فرد زاگرس در استان لرستان مورد بی مهری های زیادی قرار گرفته است به طوریکه آتش سوزی، تغییر کاربری، تجاوز به مراتع و عرصه های جنگلی و در کنار این عوامل خشکسالی و ریزگردهای عربی قلب زاگرس را نحیف و بیمار کرده است به طوریکه به نظر می رسد باید هر چه سریعتر برنامه ها برای احیا این منطقه از زاگرس آغاز شود.

استان لرستان به عنوان بام طبیعت ایران میزبان یکی از غنی ترین رویشگاه های اصلی گونه منحصر به فرد بلوط در غرب کشور است که از لحاظ وسعت جنگل بعد از استان های فارس و خراسان جنوبی در رده سوم کشور قرار گرفته است.

همچنین جنگلهای استان لرستان در بین استانهای زاگرس نشین بعد از استان فارس در رده دوم قرار دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩۱

دفتر مواد مخدر و جرائم سازمان ملل (UNODC) در گزارشی به اثرات زیست محیطی مفاسد و ارتشاء می پردازد. برای دریافت فایل آن اینجا را کلیک کنید.

UNODC Publication Highlights Environmental Impacts of Corruption

12 April 2012: A collection of papers, titled "Corruption, Environment and the UN Convention Against Corruption," has been published by the UN Office on Drigs and Crime (UNODC) to highlight the role of the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora (CITES) in fighting corruption and illegal trade.

The papers stem from a special event, titled “Impact of corruption on the environment and the UN Convention against Corruption as a tool to address it,” held at the fourth Conference of States Parties to the UN Convention against Corruption in Marrakesh, Morocco, on 26 October 2011.

The CITES contribution, written by Marceil Yeater, highlights the existence of corruption in the environment and natural resource sectors, and shows the impact, such as over-exploitation, pollution, loss of wildlife habitat and loss of  revenues, that result from these crimes. Yeater highlights that the crimes do not attract sufficient government resources, and underscores the promising role of the International Consortium on Combating Wildlife Crime (ICCWC) in fighting illegal cross-border trade in wildlife.

Yeater concludes that the growing use of electronic permitting and other information technologies should be used to make it more difficult to engage in corruption. She also emphasizes the role of incentives and recognition of those who refuse to engage in corrupt practices. [Publication: Corruption, Environment and the UN Convention Against Corruption]

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۱

دنبال مطلبی روی کامپیوترم می گشتم که در لابه لای جستجوهایم با فایل مقاله ای با عنوان فوق برخورد نمودم که متاسفانه بی نام و نشان بود ولی مطالبش را مناسب انتشار از این طریق دیدم.

چکیده

خاک به عنوان منبع طبیعی تجدید ناپذیر، سرمایه ملی و بستر حیات در معرض تخریب بسیاری قرار گرفته است. سرعت رشد جمعیت جهان با نسبت 8/1 درصد در هرسال و متعاقب آن ناآگاهی و عدم مدیریت مناسب با توجه به توزیع نامتعادل منابع خاک در کره زمین، تلاش انسان به منظور دستیابی به انواع مواد غذائی و محصولات کشاورزی، محدودیت موجود در منابع خاک و سرانه زمین و… این تخریب و هدر رفت را تشدید نموده است. در کل دنیا، 562 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی و 685 میلیون هکتار از زمین های مرتعی تحت تخریب شدید خاک قرار دارند. 75 درصد هدررفت خاک در جهان بر اثر فرسایش آبی، 83 درصد بر اثر فرسایش بادی، 90 درصد تخریب شیمیائی و 60 درصد تخریب فیزیکی بوده که بیشترین تخریب خاک در کشورهای در حال توسعه می باشد. آلودگی خاک ناشی از دفن زائدات شهری – صنعتی، شور شدن خاک بر اثر مصرف نامعقول کود ها، شخم های نامناسب زراعی، از دست رفتن جنگل ها و پوشش های گیاهی، نامناسب بودن سیستم های آبیاری و… از عوامل عمده تخریب خاک به شمار می روند. بیابان زائی در زمین های خشک و نیمه خشک که کشورمان نیز جزو آن ها محسوب می شود به وقوع می پیوندد و یکی از پیامدهای هدر رفت خاک به شمار می رود. ایران یکی از هفت کشور آسیائی است که بیشترین میزان هدررفت خاک را دارد. 20 درصد کاهش قابلیت تولید محصول نیز یکی دیگر از پیامدهای اتلاف منابع خاک در کشور به شمار می آید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۱

به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست:

در نشست زمین در زیر بار جمعیت و مصرف مطرح شد: مصرف بیش از اندازه سوخت های فسیلی زمین را از حالت طبیعی در آورده است عضو پیوسته گروه علوم پایه فرهنگستان علوم گفت: در حال حاضر مصرف بیش از اندازه سوختهای فسیلی زمین را از حالت طبیعی در آورده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست(پام) ،جلسه شاخه بین گروهی محیط زیست فرهنگستان علوم روز چهارشنبه مورخ 23/1/1391 با حضور برخی از مسئولان و اعضای فرهنگستان، استادان، دانشجویان و علاقمندان برگزار شد.
 در این جلسه آقای دکتر یوسف ثبوتی عضو پیوسته گروه علوم پایه فرهنگستان علوم و استاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه- زنجان تحت عنوان «زمین در زیر بار جمعیت و مصرف» سخنرانی کرد.
دکتر ثبوتی ضمن مقایسه الگوی زندگی در 200 سال گذشته با الگوی پایان سده بیستم و همچنین مقایسه رشد جمعیت در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: «در حال حاضر مصرف بیش از اندازه سوختهای فسیلی زمین را از حالت طبیعی در آورده و دی­اکسید کربن حاصل از این سوختها، بر روی اکوسیستمهای انسانی، حیوانی و گیاهی تأثیر گذاشته است و از طرف دیگر اسیدی شدن دریاها و گرم شدن کره زمین نیز باعث بر هم خوردن این اکوسیستمها شده است». ایشان در بخش دیگری از سخنان خود «توسعه پایدار» و «اقدام فوری» را چاره جلوگیری از تخریبهای بیشتر کره زمین برشمرد.  
جلسه با میزگرد پایانی و صحبتهای اعضای شاخه بین گروهی محیط زیست فرهنگستان و پرسش و پاسخ درخصوص سخنرانی استاد ثبوتی پایان یافت
 
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۱
گزارش تصویری / سنت پشم چینی درعشایر بویراحمد و قشقایی - سایت خبرگزاری مهر
یاسوج – خبرگزاری مهر: هر ساله با آغاز فصل بهار عشایر بویراحمد و قشقایی در سنتی دیرینه اقدام به شستشو و چیدن پشم گوسفندان خود می کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩۱

امروز صبح نزدیکی های محل کارم بودم که از رادیو شنیدم اولین ساختمان انرژی خورشیدی در ایران مشغول به کار است. گوینده و یا به عبارتی مجری برنامه با فردی به صورتی تلفنی صحبت کرد و ایشان از این ساختمان صحبت کرد. به محض رسیدن به اداره جستجویی روی اینترنت کردم تا شرح ماوقع را بدانم. در اولین گزینه جستجو خبر را مشاهده نمودم که مربوط به پایگاه اطلاع رسانی جام نیوز بود اما خبر در تاریخ 29 فروردین 1390 بارگذاری شده بود که امروز 26 فروردین 91 در رادیو اطلاع رسانی شده بود!!! حالا بماند که من هم اطلاعی از این خبر نداشتم!

تامین انرژی کل ساختمان از خورشید
اولین ساختمان خورشیدی در ایران * عکس
نخستین ساختمان «انرژی پلاس» کشور با پوشش‌های نانوعایق در سقف و جداره ها، شیشه‌های دو جداره با پوشش ضد UV، پوشش سبز گیاهی، سیستم آبگرم خورشیدی و برق خورشیدی توسط هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع و مدیریت سیستم دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد.
 
به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز ( 18 فوریه / 29 بهمن)، دکتر داوود فدایی مبتکر ساختمان در بیان جزییات این پرو‍ژه گفت: ساختمان «انرژی +» که در زمینی به مساحت 116 متر مربع در سه طبقه در خیابان استاد نجات الهی تهران احداث شده، تمام انر‍ژی مورد نیاز خود را از خورشید جذب و تامین می‌کند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٥ فروردین ۱۳٩۱

یازدهمین کنفرانس توسعه مناطق خشک در پکن برگزار خواهد شد. زمان برگزاری همایش فوق 22-18 مارس 2013 خواهد بود.

Dear Colleagues,

 

It is a pleasure for the organizers to  extend a cordial invitation for the participation at the 11th International Conference on Dry Lands  Development, with the theme “Sustainable Development in Dry Lands in  the Face of Global Climate Change”  (11th  ICDD) in Beijing,  China on March 18-22,  2013.

 

This conference will be organized  by the International Dryland Development Commission (IDDC) and hosted by the  Chinese Academy of Sciences (CAS) and Cold and Arid Regions Environmental and  Engineering Research Institute (CAREERI) China. It will be co-sponsored by  the Association of Agricultural Research Institutions of Near East and North  Africa (AARINENA), Arid Land Research Centre (ALRC, Japan), Asia Pacific  Association of Agricultural Research Institutions (APAARI),  Centre  International de Hautes Etudes Agronomiques Méditerranéennes (CIHEAM), Desert  Research Institute (DRI, USA), Food and Agriculture Organization of the United  Nations (FAO), International Center for Agricultural Research in the Dry Areas  (ICARDA), National Natural Science Foundation of China (NSFC), United Nations  University (UNU), and World Meteorological Organization (WMO). The Conference  will be supported by the Arab Authority for Agricultural Investment and  Development (AAAID), Arab Organization for Agricultural Development (AOAD),  International Development Research Center (IDRC-Canada), International Fund for  Development (IFAD), other international and national  organizations.

 

The conference will include invited  presentations, oral presentations and poster  presentations.

 

Beijing is a modern capital with an  ancient history. She is celebrated for her attractive natural surroundings,  historic sites and cultural monuments. The Olympic Games was held in Beijing in  2008. Meanwhile, with her numerous research institutes, universities and  colleges, Beijing is also the scientific and educational center in  China.

 

On behalf of the  Organizing Committee of the 11th ICDD, it is my great pleasure to invite all the  interested researchers and educators in the international scientific community  to join us at the conference in Beijing and share the excitement of good science  for the benefit of mankind.

 

For  more information, please refer to

http://icdd-11th.csp.escience.cn/dct/page/1

 

If you are interested in the above  conference and would like to receive further announcement, would you please do  the pre-registration with your email address  through

http://icdd-11th.csp.escience.cn/dct/page/65554

 

 

Thank you very much for your support.  Please also kindly help us by circulating this letter, and by encouraging your  friends and colleagues to register as early as  possible.

 

We are looking forward to meeting you in Beijing in March  2013.

 

 

Prof. Dr. Tao  Wang

 

Chairman of the  organizing committee, 11th ICDD

Director General, Cold  and Arid Regions Environmental and Engineering Research Institute, Chinese  Academy of Sciences

-------------------------------------------

Topics of Interest

 

It has now been well established       that the global climate change is occurring and is having a wide impact on       the environment and the livelihood of the people across the world. Dry       areas of the world have highly fragile ecosystem, which is highly       vulnerable to climate changes. For sustainable development of the drylands       and other dry areas in the face of global climate change, it is important       to recognize the impacts of climate change and human activities on dryland       ecosystem and understand the process and mechanism of dry lands ecosystem       changes occurring because of these pressures. The Conference will provide       an opportunity to exchange research results and experiences among       colleagues from around the world on the impact of climate change and human       activities on different dryland ecosystems and to promote international       cooperation in developing strategies to meet the challenge of sustainable       development of the drylands in the face of climate change. Adaptation and       mitigation strategies using traditional knowledge as well as modern       science and technology for different dryland ecologies will be identified.      

 

Subjects to be addressed include the       following:

  1. Global climate change and its impact on different dryland ecosystems
  2. Sustainable use of  water resources in dry areas
  3. Sustainable land use and management in dry areas
  4. Sustainable range management         under global climate change
  5. Stress physiology: drought,         heat, cold and salinity
  6. Application of new technologies         for the improvement of stress resistance in dry areas        
  7. Arid lands communities and socio-economic studies
  8. Indigenous/traditional knowledge and heritage
  9. Role of government, non-government organizations and private sector in enhancing resilience of dryland communities in facing the challenge posed by climate change        
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩۱

به نقل از سایت جهاد دانشگاهی مشهد:

سال ۲۰۱۲ مصادف است با پنجاهمین سال انتشار کتاب باارزش بهار خاموش، که به همین مناسبت برنامه های مختلفی در سال جاری میلادی در سراسر جهان توسط دوستداران محیط زیست برگزار می شود. از جمله آنها برگزاری کنسرت موسیقی با الهام از کتاب خانم راشل کارسون توسط ارکستر سمفونیک پیتزبورگ با نام بهار خاموش، که توسط استیون استاکی نوشته و در ماه فوریه در چند شهر آمریکا به اجرا درآمد. بهار خاموش با وجود گذشت نیم قرن هنوز هم واکنش‏های بسیاری را برمی‏ انگیزد. راشل کارسون زمانی که کتاب را می‎نوشت هیچ تصوری از تاثیری که برجا خواهد گذاشت نداشت‌ و حتی زمانی که کتاب را به انتها رساند به یکی از دوستان نزدیکش نوشت: "واقع بینانه نیست که بپذیریم یک کتاب بتواند تغییری اساسی ایجاد کند." بنابراین خود او قادر به پیش بینی تاثیر عمیق و پایدار کاری که کرد نبود.
با مرور کودکی و نوجوانی راشل کارسون به هیچ نشانه ای از اینکه او روزی به یک مبارز سرسخت بدل شود برنمی‏ خوریم. او در ۱۹۰۷ در اسپرینگدل به دنیا آمد و کودکی آرام و بی‎صدا بود و خودش خود را فردی منزوی تعریف میکند که بیشتر وقت خود را در جنگل و کنار رودخانه میگذراند و از پرنده ‏ها، گل‏ها و حشرات می ‏آموخت. او همیشه کششی به سوی نوشتن احساس میکرد و اولین داستانش را در ۱۱ سالگی منتشر نمود. در دانشگاه زمانی که خود را برای یافتن شغل نوسندگی آماده می کرد ناگهان رشته تحصیلی اش را از ادبیات انگلیسی به زیست شناسی تغییر داد. اگر چه به او هشدار داده شده بود که برای یک زن در رشته های علوم طبیعی به جز تدریس در دبیرستان و کالج های سطح پایین شغل دیگری وجود ندارد و اساسا این رشته‏ ها برای زنان بسیار دشوار است. زمانی که او مشغول گذراندن دوره لیسانس در دانشگاه بود، گمان نمی کرد بتواند روزی هر دو حوزه مورد علاقه اش یعنی زیست شناسی و نویسندگی را تلفیق کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩۱

روز پنجم از ماه پنجم ( می) امسال 2012 را روز تاثیر تغییر اقلیم نام گذاری نموده اند 

The Invitation

Dear Friends,

Across the planet now we see ever more flood, ever more drought, ever more storms. People are dying, communities are being wrecked — the impacts we’re already witnessing from climate change are unlike anything we have seen before.

But because the globe is so big, it’s hard for most people to see that it’s all connected. That’s why, on May 5, we will Connect the Dots.

In places from drought-stricken Mongolia to flood-stricken Thailand, from fire-ravaged Australia to Himalayan communities threatened by glacial melt, we will hold rallies reminding everyone what has happened in our neighborhoods. And at each of those rallies, from Kenya to Canada, from Vietnam to Vermont, someone will be holding a…dot. A huge black dot on a white banner, a “dot” of people holding hands, encircling a field where crops have dried up, a dot made of fabric and the picture taken from above — you get the idea. We’ll share those images the world around, to put a human face on climate change–we’ll hold up a mirror to the planet and force people to come face to face with the ravages of climate change.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩۱

گاوبازی رسمی دیرین در کشورهای اسپانیولی زبان می باشد که مخالفین بسیاری دارد به تازگی کمپینی برای توقف گاوبازی راه افتاده است که شما هم می توانید به آن بپیوندید. کافی است اینجا را کلیک کنید برای امضا این کمپین.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩۱

کنفرانس بین المللی دریاچه ارومیه - چالش ها و راهکارها در شهریور ماه سال جاری در دانشگاه ارومیه برگزار می شود. برای مشاهده اطلاعات تکمیلی به آدرس سایت همایش مراجعه نمائید. http://urmialake-ch.ir/uybu7i

 

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩۱

همایش بین المللی جنگل های مناطق کوهستانی و مردم 2012 در دسامبر 2012 در شهر کلمبو کشور سریلانکا برگزار خواهد شد. برای دریافت بروشور همایش اینجا را کلیک کنید. برای مشاهده سایت همایش و دریافت اطلاعات هم اینجا را کلیک کنید. محورهای همایش هم عبارتند از:

1. Ecosystem dynamics 2. Livelihoods 3. Conservation of forest & mountains 4. Sustainable use and biodiversity 5. Ecological and Earth Sciences 6. Energy & Water Solutions 7. Disasters and risk reduction 8. Climate change 9. Communities and traditional knowledge 10. Natural resource management 11. The policy and regulations 12. Governance & Decision-Making 13. Tourism, Trade & Resource Development

 International Conference on Forest Mountain & People 2012
12 Dec 2012 - 13 Dec 2012, Colombo, Sri Lanka 

This Conference will provide a unique forum for participants to explore the many multidisciplinary aspects of forest and mountain science. In addition to the outstanding symposia and contributed papers, this event will feature a broad range of technical, social, and legal topics that are of national and international interest ensuring the sustainability of forest and mountain resources. Deadline for abstracts/proposals: 15 August 2012

Contact Person(s): Prabhath Patabendi

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩۱

یکی از موضوعات مطرح در تغییر اقلیم، تاثیر آن بر ناامنی غذایی است فائو به منظور ارائه راهکاری برای کاهش اثرات زیانبار تغییر اقلیم بر معیشت و امنیت غذایی مردم اقدام به برگزاری یک دوره آموزشی در این زمینه نموده است که این دوره رایگان بوده و به صورت راه دور و از طریق اینترنت برگزار می شود.

FAO Launches e-Learning Course on Food Security and Climate Change

FAO21 March 2012: The Food and Agriculture Organization of the UN (FAO) has launched a free course that aims to build understanding on how climate change effects agriculture and food security and practical steps that can be taken to minimize negative impacts.

The course is available through online registration or via CD-Rom, and is aimed at policy makers and people working within development agencies. It contains training materials that can be used and adapted for face to face training. In the session on Climate Change Adaptation and Mitigation in Agriculture, the course identifies people-centered strategies, improved water management, conserving soil moisture, organic matter and nutrients, and using short-cycle seed varieties that allow for harvesting before the peak of the cyclone season. The final session on Climate Smart Agriculture presents insights on how climate smart agriculture can transform agricultural systems to make them more productive, while preserving the environment. [FAO e-learning course on Food Security and Climate Change]

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩۱
محورهای همایش- آموزش - پژوهش
- آسیب شناسی و کاهش آسیب پذیری زیرساخت ها
- تهدیدات نوین
- مدیریت بحران
محورهای همایش
برگزار کنندگان: استانداری خراسان جنوبی-قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)آجا منطقه شرق کشور
مهلت ارسال چکیده مقالات:
مهلت ارسال متن کامل مقالات: 10 اردیبهشت 91
تاریخ برگزاری همایش: 27 و28 اردیبهشت 1391
سایت همایش: www.pdc4-sk.ir
تلفن تماس دبیرخانه: 05612210005
آدرس دبیرخانه: بیرجند-استانداری خراسان جنوبی-دبیرخانه پدافندغیرعامل استان
محل برگزاری: بیرجند-تالارعلامه فرزان
ایمیل: info@pdc4-sk.ir
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩۱

یونیتار UNITAR اقدام به برگزاری یک دوره آموزش از راه دور با عنوان  "آشنایی با اقتصاد سبز" از 14 ماه می تا 22 ژوئن نموده است. برای اطلاع از مباحث و سرفصل دوره و نیز هزینه ثبت نام به متن ذیل مراجعه نمائید.

Introduction to a Green Economy:

Concepts, Principles and Applications

 

UNITAR/UNEP E-Learning Course, 14 May – 22 June 2012

 

Dear Madam/Sir,

In the run up to Rio+20, the United Nations Institute for Training and Research (UNITAR) in partnership with the United Nations Environment Programme (UNEP) will deliver a new e-learning course entitled “Introduction to a Green Economy: Concepts, Principles and Applications”, from 14 May to 22 June 2012. Participants will learn about different concepts and facets of the green economy, as well as global, national and sector-specific challenges and opportunities to advance low-carbon, resource efficient and socially inclusive development. Additionally, participants will begin to develop basic skills for applying the green economy concept in a real world economic, policy and/or personal context. The e-course has been developed to comply with the requirements of the International ECBCheck Quality Label for e-Learning.

Comprehensive information and registration details are available at http://www.unitar.org/event/unitarunep-e-learning-course-introduction-green-economy-concepts-principles-and-applications and in the attached flyer.Registration is open until 7 May 2012. Get your virtual seat reserved now!

 

Please feel free to disseminate information about this course through your networks, and don’t hesitate to contact us (envgov@unitar.org) should you need any further information.

 

Yours,

 

The UNITAR Environmental Governance Programme Team

 

 

 

Background

The concept of a green economy is receiving increasing international attention, as countries explore new patterns of development that take into account economic, social and environmental sustainability considerations. “Green economy in the context of sustainable development and poverty eradication” will be one of the main themes of the UN Conference on Sustainable Development (Rio+20), June 2012.

 

In order to provide interested stakeholders from government, business, civil society and academia with an introduction to the green economy concept the United Institute for Training and Research (UNITAR) and the United Nations Environment Programme (UNEP) are offering an interactive e-learning course.

Target Groups

The course targets groups and individuals that are interested in obtaining a general understanding about the green economy concept and latest developments. They include:

 

    Civil servants in national Ministries, provincial departments and local authorities

    Diplomats from Permanent Missions and Ministries of Foreign Affairs

    Environmental managers in private sector and civil society organizations

    Faculty, researchers and students

    Interested citizens

Learning Objectives

Participants will learn about different concepts and facets of the green economy, as well as global, national and sector-specific challenges and opportunities to advance low-carbon, resource efficient and socially inclusive development. Additionally, participants will begin to develop basic skills for applying the green economy concept in a real world economic, policy and/or personal context.

After completing the course, participants will be able to:

·       Define the concept of a green economy and explain its value

·       Describe social, environmental and economic benefits of advancing a green economy

·       Identify enabling conditions for greening national economies

·       Provide examples of successful green economy investments, initiatives and projects

·       Identify principal challenges and opportunities for greening key economic sectors

·       Describe national planning processes in support of a green transformation

·       Recognize the range of international and regional green initiatives and support services to foster green development

·       Apply the green economy concept to a real world economic, policy and/or personal context

Methodology

The course pedagogy is adapted to professionals in full-time work. Participants are provided with the opportunity to learn through various experiences: absorb (read); do (activity); interact (socialize); and reflect (relate to one’s own reality). The estimated average workload is seven hours per week over a 6 week period. The reading of an e-book is complemented by a range of learning activities and experiences that include interactive exercises, discussion forums and experiential learning.

Course Fee and Registration

The course participation fee is 600 USD. A number of fellowships are available for participants from Developed Countries (LDCs) and non-profit organizations. For details please contact the UNITAR Environmental Governance Programme at envgov@unitar.org.

 Register at: http://www.unitar.org/event/unitarunep-e-learning-course-introduction-green-economy-concepts-principles-and-applications. Registration deadline: 7 May 2012.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩۱

جل العجایب دیگر شکی نیست که تغییر اقلیم حادث شده است و گریزی نیست از تبعات آن و کشورهای مختلف دنیا هم هر روز در حال تلاش برای یافتن راهکارهایی جهت کاهش تبعات بد آن می باشند.

این بار همایشی بین المللی برای بررسی اثرات تغییر اقلیم بر مناطق حفاظت شده در آلمان برگزار خواهد شد.

نمی دانم تغییر اقلیم در کشور ما هم روی خواهد داد؟ آیا همه جوانب بررسی و راهکارهای مناسب تدوین شده است؟ مناطق حفاظت شده شاید پیش کش باشد؟

the Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development (IOER) is organizing an International Conference on Managing Protected Areas under Climate Change - IMPACT - within the framework of the HABIT-CHANGE project (http://www.habit-change.eu) from 24-26 September 2012 in Dresden, Germany.

IMPACT sets out to meet the growing need for sharing knowledge and experiences in the field of biodiversity conservation and climate change by bringing together researchers, conservation managers and decision-makers in the field of nature conservation. IMPACT provides a platform for dialogue to develop a better understanding of the complex impacts of climate change on biodiversity on local level and the means to adapt management in protected areas accordingly.

Conference themes include:
• Assessing sensitivity
• Modelling of climate-induced impacts
• Management practices
• Monitoring of climate-induced impacts
• Awareness raising, communication and stakeholder involvement
• Managing the unknown / Decision Support
• Legal aspects and policy recommendations
Climate change impacts on species and invasive species
Further information is available at the conference website (http://www.habitchange.eu/impact).

Proposals for oral and poster presentations are accepted until 27 April 2012. The call for contributions can be found at http://www.habit-change.eu/index.php?id=206.
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩۱

هر 5 سال یکبار فائو گزارشی از کشورها در مورد منابع جنگلی اخذ و جمع آوری می نماید که به گزارش منابع جنگلی یا Forest Resources Assessment - FRA معروف است. اخیراً فائو در قالب یک سی دی کلیه گزارشات را جمع بندی کرده است که می توانید آن را از بخش انتشارات فائو درخواست نمائید.

2010 FAO Forest Assessment Available on CD-ROM

FAO2 April 2012: The Global Forest Resources Assessment 2010 (FRA 2010), compiled by the UN Food and Agriculture Organization, is now available on CD-ROM. 

The CD contains the key findings, country reports, result tables, terms and definitions, as well as the main report of FRA 2010, all in the six UN languages (Chinese, English, French, Russian and Spanish). Information has been collected from 233 countries and territories between 1990 and 2010, and presents results for 90 variables measuring the extent, condition, uses and values of forests and other wooded land.

In addition to deforestation, the Assessment identifies unsustainable forest management, climate change, forest fires, insect pests and diseases, natural disasters and invasive species, as threats to forest biodiversity. [FAO Press Release] [IISD RS Story on the Launch of FRA 2010]

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۱

پرداخت عوارض زیست محیطی یاPayments for Environmental Services) PES) تقریباً یکی از جدیدترین ابتکارات برای حمایت از محیط زیست با استفاده از منابع مالی جذب شده از ناحیه بهره برداران خدمات زیست محیطی می باشد. مطلع شدم که کنیا با این مقوله بسیار فعالانه برخورد نموده و در حال تدوین سیاست اجرایی شدن این مقوله می باشد. برای دریافت گزارش آن اینجا را کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۱

علاقمندان به مباحث بین رشته ای مرتبط با محیط زیست و منابع طبیعی می توانند با آبونمان شدن در این مجله به طور مرتب آن را دریافت نمایند.

New Issue Announcement

Volume 17, Issue 1| March 2012

Editors-in-Chief Carl Folke and Lance Gunderson are pleased to announce the publication of Volume 17, Issue 1 of Ecology and Society. This issue sees the closure of the following special features: (1) Local, Social, and Environmental Impacts of Biofuels edited by Laura German, George C. Schoneveld, and Pablo Pacheco; (2) The Energy–Water Nexus: Managing the Links between Energy and Water for a Sustainable Future edited by Karen Hussey and Jamie Pittock; and (3) Implementing Participatory Water Management: Recent Advances in Theory, Practice, and Evaluation edited by Yorck von Korff, Sabine Moellenkamp, Pieter Bots, Katherine A. Daniell, and Rianne M. Bijlsma. We are also pleased to publish the first manuscript in the following special feature: (1) Sustainability Impact Assessment of Forest Management Alternatives in Europe edited by Geerten Hengeveld, Bill Mason, and Jean Michel Carnus. Also, we would like to congratulate Jan Sendzimir, Chris P. Reij, and Piotr Magnuszewski whose manuscript Rebuilding Resilience in the Sahel: Regreening in the Maradi and Zinder Regions of Niger was selected for the Ralf Yorque Memorial Prize for most novel paper of 2011! To read the full text of these articles, or to access all other articles published in this issue, please see the table of contents below.

 guest editorial  
 (sf)
Implementing Participatory Water Management: Recent Advances in Theory, Practice, and Evaluation
   HTML      
 
  Yorck von Korff, Katherine A. Daniell, Sabine Moellenkamp, Pieter Bots, and Rianne M. Bijlsma

 (sf)
The Energy–Water Nexus: Managing the Links between Energy and Water for a Sustainable Future
   HTML      
 
  Karen Hussey and Jamie Pittock

 research  
 (sf)
Aspects of Mussel-Farming Activity in Chalastra, Thermaikos Gulf, Greece: An Effort to Untie a Management Gordian Knot
   HTML      
 
  Zoi I. Konstantinou, Yannis N. Krestenitis, Dionysis Latinopoulos, Kalliopi Pagou, Sofia Galinou-Mitsoudi, and Yiannis Savvidis

 (sf)
Participation and Protected Areas Governance: the Impact of Changing Influence of Local Authorities on the Conservation of the Białowieża Primeval Forest, Poland
   HTML      
 
  Krzysztof Niedziałkowski, Jouni Paavola, and Bogumiła Jędrzejewska

 
Time to Talk? How the Structure of Dialog Processes Shapes Stakeholder Learning in Participatory Water Resources Management
   HTML      
 
  Melanie Muro and Paul Jeffrey

 (sf)
Social Thresholds and their Translation into Social-ecological Management Practices
   HTML      
 
  Lisa Christensen and Naomi Krogman

 
Growing into Interdisciplinarity: How to Converge Biology, Economics, and Social Science in Fisheries Research?
   HTML      
 
  Päivi Haapasaari, Soile Kulmala, and Sakari Kuikka

 (sf)
Logging Concessions and Local Livelihoods in Cameroon: from Indifference to Alliance?
   HTML      
 
  Guillaume Lescuyer, Samuel Assembe Mvondo, Julienne Nadège Essoungou, Vincent Toison, Jean-François Trébuchon, and Nicolas Fauvet

 
Managing Rangeland as a Complex System: How Government Interventions Decouple Social Systems from Ecological Systems
   HTML      
 
  Wenjun Li and Yanbo Li

 
Total Environment of Change: Impacts of Climate Change and Social Transitions on Subsistence Fisheries in Northwest Alaska
   HTML      
 
  Katie J. Moerlein and Courtney Carothers

 
Is Decentralization Leading to “Real” Decision-Making Power for Forest-dependent Communities? Case Studies from Mexico and Brazil
   HTML      
 
  Reem F. Hajjar, Robert A. Kozak, and John L. Innes

 
Exploring Social Capital in Chile’s Coastal Benthic Comanagement System Using a Network Approach
   HTML      
 
  Andrés Marín, Stefan Gelcich, Juan C. Castilla, and Fikret Berkes

 
Collapse and Recovery in Sahelian Agro-pastoral Systems: Rethinking Trajectories of Change
   HTML      
 
  Laura Vang Rasmussen and Anette Reenberg

 
A Biodiversity Informatics Approach to Ethnobotany: Meta-analysis of Plant Use Patterns in Ecuador
   HTML      
 
  Lucia de la Torre, Carlos E. Cerón, Henrik Balslev, and Finn Borchsenius

 (sf)
Can REDD+ Reconcile Local Priorities and Needs with Global Mitigation Benefits? Lessons from Angai Forest, Tanzania
   HTML      
 
  Irmeli Mustalahti, Anna Bolin, Emily Boyd, and Jouni Paavola

 
Power and Conflict in Adaptive Management: Analyzing the Discourse of Riparian Management on Public Lands
   HTML      
 
  Jennifer S. Arnold, Mirka Koro-Ljungberg, and Wendy-Lin Bartels

 
Implementing the Western Gulf of Maine Area Closure: The Role and Perception of Fishers’ Ecological Knowledge
   HTML      
 
  Mateja Nenadovic, Teresa Johnson, and James Wilson

 (sf)
Cumulative Effects Planning: Finding the Balance Using Choice Experiments
   HTML      
 
  Amanda Spyce, Marian Weber, and Wiktor Adamowicz

 (sf)
A Typology of Indigenous Engagement in Australian Environmental Management: Implications for Knowledge Integration and Social-ecological System Sustainability
   HTML      
 
  Rosemary Hill, Chrissy Grant, Melissa George, Catherine J. Robinson, Sue Jackson, and Nick Abel

 (sf)
Environmental and Social Impacts of Oil Palm Plantations and their Implications for Biofuel Production in Indonesia
   HTML      
 
  Krystof Obidzinski, Rubeta Andriani, Heru Komarudin, and Agus Andrianto

 (sf)
Facilitating Transitional Processes in Rigid Institutional Regimes for Water Management and Wetland Conservation: Experience from the Guadalquivir Estuary
   HTML      
 
  Pablo F. Méndez, Nicola Isendahl, Jaime M. Amezaga, and Luis Santamaría

 (sf)
Public Preferences Across Europe for Different Forest Stand Types as Sites for Recreation
   HTML      
 
  David M. Edwards, Marion Jay, Frank S. Jensen, Beatriz Lucas, Mariella Marzano, Claire Montagné, Andrew Peace, and Gerhard Weiss

 
Landscape Influences on Fisher Success: Adaptation Strategies in Closed and Open Access Fisheries in Southern Chile
   HTML      
 
  Tracy Van Holt

 
Seed Exchange as an Agrobiodiversity Conservation Mechanism. A Case Study in Vall Fosca, Catalan Pyrenees, Iberian Peninsula
   HTML      
 
  Laura Calvet-Mir, Maria Calvet-Mir, José Luis Molina, and Victoria Reyes-García

 
A Wall out of Place: a Hydrological and Sociocultural Analysis of Physical Changes to the Lakeshore of Como, Italy
   HTML      
 
  Sarah Laborde, Jorg Imberger, and Sandy Toussaint

 
Closing the Gap: Communicating to Change Gardening Practices in Support of Native Biodiversity in Urban Private Gardens
   HTML      
 
  Yolanda M. van Heezik, Katharine J. M. Dickinson, and Claire Freeman

 insight  
 
Can We Be Both Resilient and Well, and What Choices Do People Have? Incorporating Agency into the Resilience Debate from a Fisheries Perspective.
   HTML      
 
  Sarah Coulthard

 (sf)
The Management of Fire-Adapted Ecosystems in an Urban Setting: the Case of Table Mountain National Park, South Africa
   HTML      
 
  Brian W. van Wilgen, Greg G. Forsyth, and Philip Prins

 synthesis  
 (sf)
Payments for Ecosystem Services in the Context of Adaptation to Climate Change
   HTML      
 
  Isabel van de Sand

 
A Typology of Benefit Sharing Arrangements for the Governance of Social-Ecological Systems in Developing Countries
   HTML      
 
  Bimo Abraham Nkhata, Alfons Mosimane, Linda Downsborough, Charles Breen, and Dirk J. Roux

 
An Indicator Framework for Assessing Agroecosystem Resilience
   HTML      
 
  Joshua F. Cabell and Myles Oelofse

 
Forest Landscape Restoration in the Drylands of Latin America
   HTML      
 
  Adrian C. Newton, Rafael F. del Castillo, Cristian Echeverría, Davide Geneletti, Mario González-Espinosa, Lucio R. Malizia, Andrea C. Premoli, José M. Rey Benayas, Cecilia Smith-Ramírez, and Guadalupe Williams-Linera

 
Learning in Support of Governance: Theories, Methods, and a Framework to Assess How Bridging Organizations Contribute to Adaptive Resource Governance
   HTML      
 
  Beatrice I. Crona and John N. Parker

 (sf)
Threshold Considerations and Wetland Reclamation in Alberta’s Mineable Oil Sands
   HTML      
 
  Lee Foote

 response  
 
Migrations Between Villages: Incidents or Significant Drivers of Swidden Agriculture Changes?

A response to: Downey. 2010. “Can Properties of Labor-Exchange Networks Explain the Resilience of Swidden Agriculture?”

   HTML  
 
  Denis Couvet

 
On the System Properties of the Planetary Boundaries

A response to: Rockström et al. 2009. “Planetary Boundaries: Exploring the Safe Operating Space for Humanity”

   HTML  
 
  Sarah Cornell

 perspective  
 
Geo-engineering, Governance, and Social-Ecological Systems: Critical Issues and Joint Research Needs
   HTML      
 
  Victor Galaz
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩۱

فائو در قالب گزارشی 8 صفحه ای، 100 حقیقت مرتبط با اجلاس Rio+20 را منتشر کرد. در این گزارش ارتباط مردم با محیط زیست، معیشت غذایی، محیط زیست و ... بررسی شده است. برای دریافت این گزارش 8 صفحه ای اینجا را کلیک کنید.

FAO Releases 100 Facts in the Run-up to Rio+20

FAOMarch 2012: The Food and Agriculture Organization of the UN (FAO) has produced a fact sheet ahead of the UN Conference on Sustainable Development (UNCSD, or Rio+20), highlighting the links between people, food and the environment. The fact sheet, titled "100 days to Rio+20, 100 facts: Making the link between people, food and the environment," documents sustainable development challenges related to hunger, water, forestry, gender, fisheries, land, food supplies/production/waste, and nature and the environment. It presents simple facts that together describe the current status of these systems. [Publication: 100 days to Rio+20, 100 facts: Making the Link between People, Food and the Environment]

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱

خبرنامه شماره ماه آوریل شبکه مدیریت ریسک خشکسالی در آفریقا و اسیا منتشر شد. در این خبرنامه ضمن معرفی چندین گزارش مرتبط با مدیریت خشکسالی مانند خشکسالی سال 2011 کنیا و بلایای طبیعی سال 2011، اشاره ای به تعدادی سایت فعال در زمینه خشکسالی در منطقه آسیا و آفریقا داشته است. علاوه بر موارد فوق به اختصار به برخی نشست های مرتبط در سطح منطقه اشاره شده است. برای دریافت شماره اخیر آن اینجا را کلیک کنید. 

We are pleased to inform you that the March 2012 issue of Africa-Asia Drought Risk Management Peer Assistance Network (AADP) newsletter is now available for download at http://www.disasterriskreduction.net/fileadmin/user_upload/drought/docs/1_AADP%20Newsletter%20-%20April%202012.pdf.   

 AADP builds on the successful experiences of African Drought Risk and Development Network (ADDN), which was established jointly by the United Nations International Strategy for Disaster Reduction (UN-ISDR) and the UNDP Drylands Development Centre in 2005. It intends to scale up the ADDN’s drought peer-learning/-assistance efforts from Africa regional to Africa-Asia inter-regional level.

 

All the previous issues of the AADP e-newsletter are available for download here.

All the previous issues of the ADDN e-newsletter are available for download here. 

 Please contact Yuko Kurauchi at yuko.kurauchi@undp.org for any comments you may have on this E-Newsletter and/or for any information you would like to share with over 2,000 ADDN Newsletter subscribers in Africa, Asia and beyond. 

 We would also like to take this opportunity to request your participation in a short survey related to the ongoing mid-term review of the Africa-Asia Drought Risk Management Peer Assistance Project under the framework of the Integrated Drylands Development Programme. We would like to hear from you, as members of the AADP network, to have your opinions and insight as to what the project is doing well, and what could be improved. To that end, we have designed an online survey, accessible here: http://www.surveymonkey.com/s/ZVV2H3L.  

 The survey will be available online until Wednesday, 11th May, 2012. It is a short survey and should take no more than 10 minutes of your time to complete. Thanks in advance for your collaboration.  If you experience any issues with completing the survey online, please email Mairead Heffron, the consultant responsible for the mid-term review, at maireadheffron@gmail.com

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱

در منابع مختلف اشاره شده است که قریب یک میلیارد نفر ساکن مناطق خشک جهان می باشند. این مردم عمدتاً متعلق به کشورهای در حال توسعه و به تعبیری فقیر جهان می باشند. در نشست های بین المللی (سال 2000 ) کشورها متعاهد به ارتقاء وضعیت در اهداف یا آرمان توسعه هزاره شده اند.

کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و برنامه عمران ملل متحد در گزارشی 67 صفحه ای به وضعیت ساکنین مناطق خشک و همکاری بین این دو مجموعه سازمان ملل برای رسیدن به اهداف توسعه هزاره در مناطق خشک می پردازند. برای دریافت گزارش فوق اینجا را کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱

دبیراجرایی کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و مدیر برنامه عمران ملل متحد برای اجرای برنامه های استراتژیک کنوانسیون مقابله با بیابان زایی در خلال سال های 2014-2012 توافق نامه ای امضا نمودند. در این تفاهم نامه بر مباحث متنوعی تاکید شده است که از آن جمله 4 محور ذیل می باشد:

1- بهبود شرایط معیشتی جمعیت مبتلابه در مناطق خشک،

2- بهبود شرایط اکوسیستم های متاثر،

3- تولید منافع جهانی از طریق اجرای کنوانسیون مقابله با بیابان زایی،

4- بسیج منابع برای حمایت از اجرای کنوانسیون از طریق ایجاد همکاری موثر بین بازیگران ملی و بین المللی.

برای دریافت متن تفاهم نامه اینجا را کلیک کنید.

UNCCD, UNDP Strengthen Strategic Collaboration on Life of Drylands Populations

28 March 2012: The UN Development Programme (UNDP) and the UN Convention to Combat Desertification (UNCCD) have signed a Programme of Cooperation to formalize their long-standing strategic partnership to address poverty among the poorest populations.

 Motivated by the findings of a joint study they conducted on the scope of poverty in areas affected by desertification and/or land degradation, and in view of the current scenarios of climate change, the partnership identifies three priority areas of action. The organizations will collaborate in supporting affected countries to align their National Action Programmes (NAPs) with the 10-year Strategy of the UNCCD and in mainstreaming the Programmes in national and sectoral development planning. In addition, there will be joint efforts in undertaking knowledge sharing, learning and improving the knowledge on the drylands, as well as in conducting policy analyses and advocacy, giving particular attention to the linkage between sustainable land management, climate change and biodiversity.

At the signing, Olav Kjorven, Assistant Secretary General and Director of UNDP's Bureau for Development Policy, emphasized that "Addressing desertification, land degradation and drought is essential for attaining sustainable development. It will be impossible to meet the Millennium development Goal (MDG) of halving poverty and hunger if life does not improve for the poor people of the drylands.”

A study that UNDP and UNCCD carried in 2011, titled "The Forgotten Billion," showed that poverty eradication is lagging the most among a majority of the over two billion people who live in the drylands. [UNCCD Press Release] [UNCCD-UNDP Programme of Cooperation (2012-2014)] [Publication: The Forgotten Billion]

 

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩۱

هیات بین دول تغییر اقلیم گزارش کاملی در مورد مدیریت ریسک های مرتبط با اقلیم منتشر نموده است. در این گزارش تاکید ویژه ای بر آسیب پذیری جامعه در معرض بلایا شده است و به نوعی تاکید شده است که مدیریت بلایا در گرو توانمند سازی و به تعبیری ارتقا توان برگشت پذیری جامعه در مقابل بلایا می باشد. برای دریافت گزارش فوق اینجا را کلیک کنید.

IPCC Releases Full Report on Managing the Risks of Disasters

28 March 2012: The Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) has released its full report on Managing the Risks of Extreme Events and Disasters to Advance Climate Change Adaptation (SREX). The report examines how climate extremes, in combination with social vulnerability, determine the impacts and likelihood of disasters, and the influence of climate change on climate extremes and other events that can contribute to disasters.

The Special Report features nine chapters on: risk management, observed and projected changes in extreme weather and climate events; exposure and vulnerability to, as well as losses resulting from, such events; local and international adaptation options; the role of sustainable development in modulating risks; and insights from specific case studies. The Special Report was drafted jointly by Working Group I (The Physical Science Basis) and Working Group II (Impacts, Adaptation and Vulnerability) of the IPCC.

Among other findings, the Special Report identifies a likely increase in the frequency of heavy precipitation events or proportion of total rainfall. SREX also identifies, with medium confidence, an increase in the length or number of warm spells or heat waves.

At the launch of the report, Chris Field, Co-Chair of IPCC Working Group II explained that “the main message from the report is that we know enough to make good decisions about managing the risks of climate-related disasters. Sometimes we take advantage of this knowledge, but many times we do not.”

SREX authors will present report findings to stakeholders in developed and developing countries, and are scheduled to share findings with policy makers in Latin America, Asia and Africa. [IPCC Press Release] [Publication: IPCC Special Report on Managing the Risks of Extreme Events and Disasters to Advance Climate Change Adaptation]

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩۱

ساعت 20:30 به وقت محلی روز سی و یکم مارس مصادف با 12 فروردین ساعت خاصی بود که به "ساعت زمین" معروف بود. در این لحظه بنا بود در حرکتی نمادین یک ساعت کلیه وسایل برقی خاموش شوند تا به این ترتیب به کنترل گرمایش زمین و تغییر اقلیم کمکی شود.

این حرکت را صندوق جهانی حمایت از طبیعت  (World Wide Fund for Nature (WWF))  در سال 2007 مطرح نمود که از سال 2010 هم سازمان ملل به آن حرکت پیوست و یک ساعت کلیه وسایل برقی خاموش شدند. در سال جاری 135 کشور و 5200 شهر در این حرکت مشارکت نمودند.

اما به راستی با یک ساعت خاموش کردن وسایل برقی می شود به فکر محیط زیست بود!!

SPOTLIGHTING SUSTAINABILITY, THE UN GOES DARK FOR EARTH HOUR 2012
New York, Mar 31 2012  3:05PM
The United Nations will today turn off the lights for one hour at its Headquarters in New York and other facilities around the world in observance of “Earth Hour”, an annual global event that seeks to raise awareness on the need to take action on climate change. 

Secretary-General Ban Ki-moon said in a statement that the UN was turning off its lights “in solidarity with men, women and children – 20 per cent of all humankind – who live with no access to electricity.” 

Mr. Ban, who in September launched an initiative to achieve universal and sustainable access to this vital resource, called Earth Hour “a symbol of our commitment to sustainable energy for all,” and underscored the need to “fuel our future with clean, efficient and affordable energy.” 

Earth Hour, launched in 2007 in Australia by the World Wide Fund for Nature (WWF), calls for people, organizations and cities to turn off their non-essential light for one hour starting at 8:30 p.m. local time. 

This is the third year that the United Nations joins hundreds of millions of people around the world in switching off the lights. Last year, more than 5,200 cities and towns in 135 countries participated in the event. 

While the actual hour is a symbolic call to action on climate change and not intended as an energy-saving measure, event organizers are asking people to “go beyond the hour” and take meaningful steps to reduce their energy consumption after the light go back on. 

Secretary-General of the UN Sustainable Development conference (Rio+20) that will take place this June in Brazil, Sha Zukang, said Earth Hour is an event that helps people think about the need to take actions that promote sustainable development. 

“We cannot continue business as usual. We need to rethink the way we use our resources, how we promote well-being and protect the environment. We need to pursue new ideas,” Mr. Zukang said.   

 

On Saturday, March 31 at 8:30pm EST, hundreds of millions of people, businesses, and governments around the world will unite to celebrate Earth Hour by switching off lighting and electronics to raise awareness for climate change and other sustainability issues.

Earth Hour is an event organized by the World Wildlife Fund and is considered the largest environmental event in history. Hundreds of millions of people, businesses, and governments around the world unite to switch off lighting and electronics to raise awareness for climate change and other sustainability issues.

The GEF – as one of the largest public funders of climate change projects – is inviting you to join our GEF secretariat staff by switching off your computers, monitors, printers, other electronics and office lights at work before you are leaving for the weekend. At home, on Saturday evening the only thing you have to do to be part of the environmentally sensitive global community is to switch off your lights for one hour. It's an easy, energy-saving signal to the world.

We will do it, and we are counting on you to do it too....

Last year, more than 5,200 cities and towns in 135 countries participated by switching off their lights ––sending a powerful message for action on climate change. During previous Earth Hours, the lights have been turned out at iconic landmarks such as the Eiffel Tower and the Giza Pyramids, as well as in major cities such as Sydney, Australia, and Toronto, Canada.

If you want to explore local Earth Hour events in your respective country please check the interactive map on Earth Hour's website: http://www.earthhour.org/page/around-world/explore-map

 For the GEF, it's more than an hour, it's part of its 20 year old mandate: The GEF/UNEP en.lighten initiative is one good example for that.

Electricity for lighting accounts for almost 20% of electricity consumption and 6% of CO2 emissions worldwide. If not addressed immediately, global energy consumption for lighting will grow by 60% by the year 2030. If all developing and emerging countries join the en.lighten initiative, CO2 emissions from lighting can be reduced by almost half.

The phase-out of inefficient incandescent lamps and their replacement with higher efficiency light bulbs, such as light emitting diodes (LEDs) or compact fluorescent lamps (CFLs), is one of the easiest and most cost effective ways to significantly reduce carbon emissions. The UN Environment Programme (UNEP) /Global Environment Facility (GEF) en.lighten initiative has been established as a globally coordinated effort to accelerate the transition to efficient lighting to reduce the threat of global climate change.

Despite improvements in technology and the looming climate threat, most developing and emerging countries around the world have not taken steps towards the switch to energy efficient lighting. Making the transition would significantly impact the ability to use existing power without having to build new and expensive generation facilities. For example, India would be able to provide power to 35 million homes, and South Africa to 4 million homes, from the electricity saved from replacing all existing incandescent lamps with energy efficient alternatives.

En.lighten is a top prioritty for lighting industry leaders Philips and Osram Sylvania who are providing substantial technical and financial resources to promote this effort.

En.lighten and its partners have targeted 2016 for the global phase-out of inefficient lighting products. Providing expert technical and policy guidance to countries will help to meet this date and ensure that replacement bulbs meet global quality standards and that used bulbs are disposed of in an environmentally sound way. So far, a total of 30 countries from four continents have joined the Global Partnership Program and more countries are expected to join soon, with your help.

So take the challenge now! Show your support for the switch to energy efficient lighting to reduce the threat of global climate change and improve the quality of life for people. Everyone around the world should be able to look forward to a brighter and more sustainable future.

It's as easy as turning off your lights during Earth hour. Then let that be a reminder to replace any inefficient light bulbs with new efficient ones! 

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩۱

موسسه بین المللی توسعه محیط زیست در زمینه یادگیری از طریق عمل بسیار فعال می باشد. چندی است که مشارکت از مفاهیم پایه آن که مداخله فعالانه در برنامه ریزی، اجرا، پایش و ارزیابی فراتر رفته و رویکردش به سطح " حکمرانی یا Governance" رسیده است. در گزارش ذیل که خلاصه آن را ملاحظه می کنید روی این که چگونه می شود جوانان را برای مشارکت در برنامه ها و نهایتاَ حکمرانی از طریق یادگیری از طریق عمل  آماده نمود کار نموده است که می توانید این گزارش 17 فصلی را از اینجا داونلود کنید.

All over the world citizens are starting to demand accountability from those in power. We are seeing exciting experiments in participatory governance. But are they working for young people? What spaces are most promising for the participation of children and young people in governance?

Across Africa youth (particularly boys and young men) are seen as a ‘lost generation’: frustrated, excluded and marginalised from decision-making processes. 

Contributors to this special issue demonstrate how this is changing. Young people in Africa are challenging the norms and structures that exclude them, engaging with the state and demanding accountability. This special issue describes how young people are exercising their right to participate and developing the knowledge, skills and confidence to affect to change. It explores methods of communication, appraisal, monitoring and research which are involving young people in decision-making spaces. It asks how can we re-shape how young people perceive and exercise citizenship? How can we redefine and deepen the links between young citizens and the state? 

This issue demonstrates the persistence, passion and enthusiasm that youth bring to governance processes – and how they are driving change in creative and unexpected ways. It highlights how young Africans are addressing the documentation gap that surrounds youth and governance in Africa and enabling other participatory practitioners – young and old – to learn from their experiences. 
It will also be valuable for those working in other regions. 

Participatory Learning and Action is the world’s leading informal journal on participatory approaches. It uses the expertise of guest editors to provide up-to-the minute accounts of participatory approaches in specific fields. Since 1987, PLA has provided a forum for participatory practitioners – community workers, activists and researchers – to share experiences, reflections and methodological innovations with others, providing a genuine ‘voice from the field’.

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩۱

پرداخت عوارض زیست محیطی برای کمک به حفظ محیط زیست ابتکاری بدیع است که در کشور ما نیز تاکنون به اجرا در نیامده است و برای اولین بار در قالب پروژه منارید از این ابتکار استفاده خواهد شد. موسسه بین المللی توسعه محیط زیست در تحقیقی عملی به دنبال یافتن انگیزه هایی برای راه اندازی این ابتکار برای حفظ محیط زیست بوده است که ماحصل این تحقیق را در این گزارش می توانید بیابید.

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩۱

موسسه بین المللی برای توسعه محیط زیست یا بخشی به نام مناطق خشک دارد و حدود 25 سال است که در این زمینه در کشورهای آفریقایی کار کرده است. اخیراَ در ماه مارس 2012 گزارشی دو صفحه ای ماحصلی از این 25 سال کار خود در تحقیقات عملی را ارائه داده است که می توانید از اینجا به آن دسترسی یابید.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩۱

در میان آزانس های علمی و اجرایی مختلفی که هر از چند گاهی سر می زنم این یکی یعنی IFPRI یا موسسه بین المللی تحقیقات سیاست غذایی یکی از مهم ترین ها می باشد. این موسسه یکی از 15 مرکز تحققیاتی وابسته به گروه مشورتی تحقیقات بین المللی کشاورزی یا CGIAR می باشد. هر از چند گاهی این موسسه مجله ای با عنوان INSIGHT منتشر می کند عنوان روی جلد باعث شد با ولع و علاقه بیشتری برای داونلود آن اقدام نمایم " زنجیره ارزش" . اگر چه مطالب دیگری هم در این شماره ارائه شده است که برای افرادی که با دیدی کلی نگرانه به مباحث می پردازند بسیار قابل استفاده می باشد. برای دریافت شماره اخیر آن اینجا را کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳٩۱

از روز 26 مارس 2012 مصادف با 7 فروردین 1391 کنفرانسی با عنوان حکمرانی سیستم جهان در سیاره تحت فشار برگزار شد. در این کنفرانس بیش از 2000 نفر از نقاط مختلف جهان و از طیف های مختلف حضور داشتند.

شما می توانید از طریق اینجا وارد سایت فوق شده و در جریان مباحث مطرح شده قرار گیرید.

Earth System Governance at Planet under Pressure Conference

The scientific community is meeting at the Planet under Pressure Conference, which begins today. It is expected that over 2000 participants will gather to discuss global sustainability issues. The Earth System Governance Project will play a role in the conference in engaging on discussions of governance, from local to global.

An overview of panel sessions related to earth system governance or convened by researchers from the Earth System Governance research alliance is available here.

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳٩۱

در ایام باقی مانده تا برگزاری اجلاس ریو + 20 دبیرخانه کنوانسیون مقابله با بیابان زایی اقدام به برگزاری یک سلسله کارگاه های آموزشی در زمینه تخریب سرزمین، بیابان زایی و خشکسالی می نماید.

در این مقطع دبیرخانه کنوانسیون یاد شده شروع به انتشار فراخوان برای دعوت 15 نفر خبرنگار فعال و موفق برای شرکت در این کارگاه سه روزه نموده است. در این نشست کارشناسانی هم حضور خواهند داشت که ضمن ارائه مباحث مرتبط، یک بازدید میدانی هم برگزار خواهد شد. آخرین مهلت برای ثبت نام 9 آوریل می باشد.

In the run-up to Rio+20, UN Convention to Combat Desertification (UNCCD) plans a series of regional media workshops on land degradation, desertification and drought.

At this time, UNCCD is calling for applications from environmental journalists from Asia. Up to 15 successful journalists will be sponsored to participate in a 3-day workshop, which will include meetings with land experts and a field trip, showcasing both the challenges of land degradation and the best practices of combating it. Deadline for applications is 9 April.

For more information please visit:
http://www.unccd.int/en/media-center/MediaNews/Pages/highlightdetail.aspx?HighlightID=67

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳٩۱

یونسکو یا سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد هر دو سال یکبار به افراد و یا موسسات فعال در زمنیه ارتباط با جوامع روستائی جایزه ای به ارزش 20000 دلار آمریکا می پردازد. امسال دو سمن یکی از کشور کنیا و دیگری از نپال به عنوان برندگان این جایزه معرفی شدند که باید این جایزه بین این دو تقسیم شود.

 UNESCO Announces Winners of Rural Communication Prize

UNESCO24 March 2012: The UN Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) has announced the two winners of the Prize for Rural Communication of the International Programme for the Development of Communication (IPDC). The two organizations, one in Kenya and the other in Nepal, help rural communities improve their lives and take part in public debate.

The winner organizations, which will share the US$20,000 Prize for Rural Communication, were announced at a ceremony held at UNESCO headquarters in Paris, France, on 24 March 2012. According to UNESCO, Arid Lands Information Network (ALIN) is based in Nairobi, Kenya, and provides free access to information about development and social issues to communities living in the arid parts of East Africa, through 12 community-based Maarifa (knowledge) centers in Kenya, Tanzania and Uganda.

In Nepal, the Community Radio Support Centre/Nepal Forum of Environmental Journalists (CRSC/NEFEJ) is a non-governmental organization that promotes environmental journalism and public awareness of sustainable development issues.

The UNESCO-IPDC Prize for Rural Communication, which is awarded every two years, recognizes meritorious and innovative efforts to improve communication for rural communities in developing countries. [UNESCO Press Release]

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٧ فروردین ۱۳٩۱

چهارمین کنگره علوم ترویج و آموزش کشاورزی و سومین کنفرانس بین‌المللی ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی - شهریور 1391


انجمن علمی ترویج و آموزش کشاورزی ایران مفتخر است با همکاری دانشگاه تهران، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر دانشگاه‌ها و سازمان‌ها، در راستای  ارتقاء و توسعه  دانش ترویج و آموزش کشاورزی در کشور و  گسترش و تقویت هر چه بیشتر پیوندهای فعالان حوزه‌های اندیشه و عمل، استادان دانشگاه، صاحب‌نظران و دانش‌پژوهان، مسئولان و مدیران، دانشجویان و  کارشناسان در عرصه ترویج، آموزش و توسعه کشاورزی، نسبت به برگزاری چهارمین کنگره ملی و سومین کنفرانس بین‌المللی تحت عنوان " ترویج وآموزش، پیشران توسعه پایای زنجیره کشاورزی و غذا" و کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه جنبی در شهریور ماه 1391 اقدام نماید.

بدین وسیله از کلیه استادان دانشگاه، متخصصان و صاحب‌نظران  در حوزه‌های اجرائی، مدیران، کارشناسان و دانشجویانی که در زمینه‌های مرتبط با محورهای کنگره صاحب نظر و اثر می‌باشند، دعوت می‌گردد با ارائه دیدگاه‌ها و آثار  خود در این همایش عظیم ملی شرکت و بر غنا و کیفیت آن بیفزایند. در این راستا از طرف هیئت داوران و کمیته علمی کنگره، به برترین آثار ارائه شده جوایزی تعلق خواهد گرفت.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٥ فروردین ۱۳٩۱
محورهای همایشتولید گیاهان زراعی و اثرات آنها بر روی محیط زیست

تولید گیاهان باغبانی و اثرات آنها بر روی محیط زیست

تولید گیاهان دارویی و اثرات آنها بر روی محیط زیست

آلودگی آب و خاک و تاثیر آن بر کشاورزی و محیط زیست

اثرات تنش های زنده و غیر زنده بر روی تولیدات گیاهی و محیط زیست

نقش فن آوری نانو در تولیدات گیاهی و محیط زیست

بیوتکنولوژی کشاورزی و نقش آن در تولیدات گیاهی و محیط زیست
محورهای همایش
برگزار کنندگان: دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان
مهلت ارسال چکیده مقالات: 10 خرداد 1391
مهلت ارسال متن کامل مقالات: 15 مرداد 1391
تاریخ برگزاری همایش: 15 مهر 1391
سایت همایش: www.pmrt.ir/enpp
تلفن تماس دبیرخانه: 5256003 کد 0232
آدرس دبیرخانه: دامغان بلوار دانشگاه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان، معاونت پژوهشی، دبیرخانه همایش ملی محیط زیست و تولیدات گیاهی
محل برگزاری: دامغان
ایمیل: enpp2012@gmail.com
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱

بانک جهانی اقدام به بررسی وضعیت قطع غیر قانونی درختان جنگلی نموده و سپس در ادامه به بررسی راه کارهای قانونی برای کنترل و توقف تخریب جنگل ها از ناحیه قطع غیر قانونی نمود البته این مطلب حاکی از آن است که این بانک با شرکت های بزرگ و بعضاً چند ملیتی و دولت ها که به طور قانونی اما نابخردانه اقدام به قطع و نابودی جنگل ها می نمایند کاری ندارد.

برای دریافت گزارش فوق اینجا را کلیک کنید.

World Bank Releases Study on Illegal Logging

World Bank21 March 2012: A World Bank study, titled “Justice for Forests: Improving Criminal Justice Efforts to Combat Illegal Logging,” looks at law enforcement tactics to prevent corruption and prosecute criminal organizations dealing in “dirty money” from illegal logging.

According to the World Bank, illegal logging is controlled by organized crime, accounts in some countries for up to 90% of all logging, and involves “dirty money” that is untaxed and used to pay off corrupt government officials. The World Bank study delves into policy and operational strategies to combat corruption. It aims to inform policy makers and forestry and law enforcement actors how they can use the criminal justice system in fighting illegal logging.

 The study opens with an overview of illegal logging and the criminal justice system. It then outlines how the law can be used to better combat forest crime, and suggests ways of strengthening stakeholder engagement in forest law enforcement.

The study underscores that illegal logging has "enormous environmental and societal costs," as it leads to biodiversity loss, increases carbon emissions, causes landslides, and undermines the resource-based livelihoods of rural peoples. [Publication: Justice for Forests: Improving Criminal Justice Efforts to Combat Illegal Logging]

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱

بیش از 1 میلیون نفر آمریکایی در اقدامی اعتراضی نسبت به ساخت آفت کشی که باعث مرگ زنورهای عسل می شود، طوماری را امضا نموده و بدین ترتیب اعتراض خود را به آژانس حفاظت محیط زیست نشان دادند و خواستار بررسی دقیق و توقف تولید آن شدند.

Million Petitioners Want to Halt Bee-Toxic Pesticide

WASHINGTON, DC, March 21, 2012 (ENS) - More than a million citizens signed an emergency legal petition filed with the U.S. EPA today seeking suspension of use of a pesticide linked to honey bee deaths.

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱

روز 21 مارس مصادف با سال نو (1391) جمعی از مردم ایالت تامیل نادو هندوستان به راه اندازی نیروگاه اتمی در تجمعی اعتراض آمیز شرکت کردند که با مخالفت پلیس مواجه شدند و در پایان بالغ بر 190 نفر از معترضین دستگیر شدند. اصل خبر هم  اینجاست.

ناخودآگاه یاد انفجار کارخانه تولید مواد شیمیایی در بوپال هندوستان در دهه 80 افتادم که به فرض نیروگاه منفجر شود چه می شود؟ بخشی از جمعیت 1.3 میلیارد نفری تلف می شوند ...   

 

Thousands of Protesters Fail to Block India's Nuclear Power Plant

IDINTHAKARAI, Tamil Nadu, India, March 21, 2012 (ENS) - Police Monday arrested 190 demonstrators objecting to the start of work at the stalled Kudankulam nuclear power plant in the village of Idinthakarai at the southern tip of the Indian subcontinent.
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳٩۱

سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد یا فائو در واپسین روز سال 1390 آمارنامه سال 2012 خود را منتشر کرد. گزارش فوق آمارهای بسیار قابل توجهی از رشد جمعیت گرفته تا سرمایه گذاریف فقر و گرسنگی و ... را ارائه می دهد. برای مشاهده و دریافت گزارش فوق اینجا را کلیک کنید.

FAO Statistical Yearbook Provides Figures on Food, Agriculture and Sustainable Development

FAO20 March 2012: The Food and Agriculture Organization of the UN (FAO) has presented a collection of global statistical data on the state of the agricultural resource base, hunger dimensions, feeding the world, and sustainability.

The yearbook provides an in-depth examination of various issues, including: pressures on land and water resources by agriculture; the impacts on national economic and social development of women’s lack of access to agricultural tools and land; the status of investment in agriculture; malnutrition; food wastage and loss; agriculture and environmental stability; and food price volatility.

The information in the yearbook allows users to deepen their understanding on agricultural productivity increases as it relates to social and environmental inputs, and provides evidence of the inter-relationship between agriculture and a cross-sector of development challenges. [Publication: FAO Statistical Yearbook 2012] [FAO Press Release]

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳٩۱

اقیانوس ها گستره وسیعی از جهان هستی ما را اشغال می کنند و خدمات بسیار گسترده ای ارائه می دهند. متاسفانه اقدامات و فعالیت های نابخردانه انسان ها خسارات جبران ناپذیری به این جزء مهم کره زمین وارد می نمایند.

اخیراً موسسه محیط زیست استکهلم ( Stockholm Environment Institute) با کمک طیف گسترده ای از کارشناسان و دانشمندان کشورهای مختلف اقدام به تهیه گزارش با عنوان ارزش گزاری بر اقیانوس نموده است که برای دریافت پیش نویس آن می توانید اینجا را کلیک کنید.

Valuing the Ocean: Preview Summary

This study, the work of an international, multi-disciplinary team of experts coordinated by SEI, will be published as a peer-reviewed book later this year; this summary is being released to inform preparations for the Rio+20 Earth Summit.

The ocean faces a multitude of interconnected threats that is unprecedented in modern history. This book intends to help crystallise our understanding of the value of ocean services to humankind, allowing them to be accounted for as we plan for a future fraught with risk and uncertainty.

This book is a link in a chain rather than an end in itself. The conclusions and monetary figures it presents are not definitive – too much is yet unknown and uncertain for that – but are intended to contribute towards a new approach to ocean governance, one that is fully integrated and prioritised within the broader picture of social, environmental and economic policy. We critically need to go beyond the current approach of addressing (or ignoring!) one problem at a time. We must create management strategies that are aimed at optimising the sustainable benefits we can obtain from marine resources across scales from local to global, and in the face of several interacting and escalating threats.

The very chemical, thermodynamic and biological foundations of the ocean are being jeopardised by human activity, putting at risk marine ecosystems and services on which humankind so essentially depends. We need to be made aware of what we stand to lose if we continue to neglect the ocean and fail to adequately address global environmental change. This book hopes to guide policy-makers, accelerate the implementation of new management tools and systems, and – most importantly – encourage people to ask themselves what the oceans are really worth to them and to the future of our planet.


Download the draft Executive Summary (PDF, 1.48MB)

Download previews of selected chapters:
The impacts of multiple stressors (PDF, 1.02MB)
Economic perspectives (PDF, 173kb)
The Pacific Ocean: a case for coordinated action  (PDF, 225kb)

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳٩۱

امروز جهانی آب است. می دانید روزی 2 تا 5 هزار لیتر آب لازم است برای تامین نیازهای غذایی روزانه هر فرد. حساب کنید چقدر آب هر روز لازم است برای تامین نیازهای روزانه جمعیت بالای 7 میلیارد نفری دنیا. ظاهرا بر اساس اعداد و ارقام موجود این جمعیت به 9 میلیارد نفر در سال 2050 خواهد رسید. حساب کنید اون موقع چقدر آب لازم خواهد بود. میزان کمبود آب هم باید محاسبه شود...

برای دریافت بروشور 4 صفحه ای UN Water اینجا را کلیک کنید تا مباحث مرتبط با آب که سازمان ملل باید دنبال کنند کدام ها هستند.


Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)
Countdown to World Water Day! Did you know that it takes 2,000 to 5,000 litres of water to produce one person's daily food? Learn more and find out what's happening near you

World Water Day 2012 - Water and Food Security - 22nd March 2012
www.unwater.org
There are 7 billion people to feed on the planet today and another 2 billion are expected to join by 2050. Statistics say that each of us drinks from 2 to 4 litres of water every day, however most of the water we ‘drink’ is embedded in the food we eat: producing 1 kilo of beef for example consumes 1

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :