طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٠
 
وضعیت کره زمین  
آمارهاى زیر وضعیت کره زمین را نشان می‌دهند. آمارهایى که حتماً براى شما هم جالب هستند:
 
 
جمعیت
57 ٪ آسیایی
21 ٪ اروپایى
14 ٪ آمریکایى (شمالى و جنوبی)
8 ٪ آفریقایى
 
 
 
 
جنسیت
52 ٪ زن
48 ٪ مرد
 
 
 
 
مردم‌شناسى
٧٠ ٪ رنگین پوست
٣٠ ٪ قفقازى ریخت
 
 
 
در آمد 
6٪ 
مردم صاحب 59 ٪ از تمام ثروت جهان هستند و همگى آن‌ها نیز آمریکایى هستند.
شرایط زندگى 
80 ٪ در شرایط بدى زندگى می‌کنند
تحصیلات 
70 ٪ بی‌سواد و کم‌سواد (تحصیل نکرده
٪ (تنها ١ ٪) با تحصیلات دانشگاهى 
تغذیه 
۵٠ ٪ دچار سوء تغذیه
زاد و ولد 
١ ٪ در حال مرگ 
٢ ٪ در حال متولد شدن
کامپیوتر 
١ ٪ داراى کامپیوتر
وقتى از این منظر به دنیا نگاه کنید در می‌یابید که ما واقعاً به همبستگى، درک متقابل، شکیبائى و آموزش، نیاز جدّى داریم.
 
همچنین بد نیست به نکته‌هاى زیر هم توجه کنید:
اگر امروز صبح سالم از خواب برخاستید، قدر سلامتى خود را بدانید زیرا یک میلیون نفر تا یک هفته دیگر زنده نخواهند بود.
اگر تاکنون از آسیب‌هاى جنگ، 
تنهایى در سلول زندان، عذاب شکنجه، 
یا گرسنگى در امان بوده‌اید، 
وضعیت شما از وضعیت ۵٠٠ میلیون نفر در دنیا بهتر است.
اگر می‌توانید بدون ترس از زندانى شدن یا مرگ، وارد محل عبادات خود مانند مسجد یا کلیسا شوید، وضع شما از ٣ میلیون نفر در دنیا بهتر است.
اگر در یخچال شما خوراکى و غذا وجود دارد، 
اگر کفش و لباس دارید، 
اگر تختخواب و سرپناهى دارید، 
در این صورت شما از ٧۵٪ مردم جهان ثروتمندتر هستید
اگر در بانکى حساب دارید، و اگر در جیب‌تان پول دارید، 
 
شما به ٨٪ مردم دنیا که چنین شرایطى دارند تعلّق دارید
اگر شما این نوشته را می‌خوانید، از سه خوشبختى بهره‌مند هستید:
1- بالاخره یک کسى بوده که برای شما Email بفرستد.
2- شما به ٢٠٠ میلیون نفرى که قادر به خواندن نیستند تعلّق ندارید
3- و ... شما جزو ١٪ از مردم دنیا هستید که کامپیوتر دارند
حال که اینها را می دانید:
·         طورى کار کنید که انگار نیازى به پول ندارید، 
·         طورى عشق بورزید که انگار هرگز آرزده خاطر نشده‌اید، 
·         طورى آواز بخوانید که انگار هیچکس صداى شما را نمی‌شنود،
·         و بالاخره طورى زندگى کنید که انگار زمین، بهشت است
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٩ مهر ۱۳٩٠

مطلع شدم که این گردهمایی با حمایت جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست برگزار خواهد شد.

گردهمایی آبان ماه جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست

  • موضوع سخنرانی: وضعیت محیط بانان و جنگلبانان در کشور
  • سخنران: جناب آقای دکتر اسماعیل کهرم
  • زمان : یکشنبه اول آبان نود ساعت: 6-4 بعد از ظهر
  • مکان: خ انقلاب، خیابان قدس، جنب دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، کوچه آذین، پلاک 13، ساختمان شماره دو دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران

 امیدوارم این گردهمایی ها به بهبود وضعیت محیط بانان و جنگلبانان، از منظر کاری و وضعیت معیشتی این عاشقین طبیعت بیانجامد.

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٩ مهر ۱۳٩٠

چندی قبل لایحه جامع منابع طبیعی تدوین و در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت که اعتراضاتی از سوی فعالان محیط زیست در سایت ها و روزنامه ها منتشر شد که برخی از آن ها عبارتند از:

http://hamshahrionline.ir/news-145488.aspx

http://isdle.ir/news/index.php?news=6600

http://www.tabiatbakhtiari.com/archives/1197

در پی این اعتراضات نسبت به لایحه جامع منابع طبیعی، روسای انجمن های زیست محیطی ذیل: 

انجمن مدیریت و کنترل مناطق بیابانی ایران، انجمن مرتعداری ایران، انجمن آبخیزداری ایران، انجمن اعضاء هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، انجمن جنگلبانی ایران، انجمن ارزیابی محیط زیست ایران، انجمن علوم و صنایع چوب و کاغذ ایران، انجمن علمی آبزی پروری ایران، جامعه جنگلبانی ایران نامه ای خطاب به مقام معظم رهبری نگاشته و خواستار بازنگری در این لایحه قانونی شده اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٠

هر از چند صباحی رسانه ها در بوق و کرنا می کنند که ای داد و ای بیداد که سبزیجات تولیدی مزارع جنوب شهر تهران آلوده اند و باید کاری کرد. راستش این موضوع به حدی تکراری است که ارزش نه گفتن دارد و نه نوشتن. با توجه به تکراری بودن موضوع فقط یکی دو سایت را از نظر گذراندم. ملاحظه نمودم که ظاهراَ باز هم بناست از ته قضیه را اصلاح کنیم. مسئولین امر تاکید کرده اند که این سبزیجات آلوده را با 4 مرحله شست می شود سم زدایی نموده و بعد نوش جان نمود.

 کمی عجیب نیست؟ آب آبیاری در نسوج رسوخ کرده و باعث رشد گیاه شده است. این حرف مسئولین محترم وزارت بهداشت، به مثابه آن است که به کودکی که سیبش به زمین افتاده تاکید کنیم  قبل از گاز زدن مجدد آن را زیر آب ببر تا آلودگی هایش پاک شود. اما این کجا و آن کجا. آیا با 4 مرحله شستن سبزی آلوده به املاح فاضلاب انسانی پاک می شود؟ در مخیله بنده نمی گنجد کاش تحقیقی انجام می شد اعداد و ارقامی از کیفیت آب مصرفی و محصول تولیدی بدون شستشو، با یک شستشوی معمولی و یک محصول تولیدی با شستشوی 4 مرحله ای که مورد تاکید وزارت بهداشت است، ارائه می شد. به این طریق می شد ذهن عامه مردم و طبقات تحصیل کرده جامعه را که اکثریت جامعه را هم تشکیل می دهند روشن نمود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٠

 Newsletter of the United Nations Conference on Sustainable Development
14 October 2011, Volume 2, Issue 19

در شماره 19 خبرنامه کنفرانس توسعه پایدار سازمان ملل مطلبی درج شده است با عنوان : " زنان روستایی: عوامل توسعه پایدار و رفع فقر".
به راستی سهم زنان در توسعه پایدار و رفع فقر به چه میزان است؟ در مطلب آمده است که زنان از پتانسیل های خود استفاده ننموده اند و در صورتی که از توانمندی کافی برخوردار شوند و دسترسی به منابع برای آن ها فراهم شود،‌ شاهد نتایج چشمگیری در این زمینه ها خواهیم بود. این عبارات را دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی زنان روستایی که مصادف با 15 اکتبر است، بیان نمود.
بر اساس گزارش سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد آمده است که اگر زنان روستایی دسترسی برابر با مردان به منابع داشته باشند در آن صورت بیش از 100 میلیون نفر از ورطه فقر رهایی می یابند. به نقل از بان کی مون در گزارش فائو  آمده است که بهره وری مزارع زنان می تواند تا 30 درصد افزایش و تعداد فقرا تا 17 درصد کاهش یابد که این ها باعث بهبود وضعیت تا  150 میلیون نفر می گردد.  

According to the UN Food and Agricultural Organization (FAO), if rural women had the same access to productive resources as men, then more than 100 million people could be lifted out of poverty. Mr. Ban also citing FAO stated, "Productivity on women's farms would increase up to 30 per cent and the number of hungry people would drop by as much as 17 per cent, which translates into improvements for up to 150 million individuals."

He added, "let us remember that rural women have enormous untapped potential to generate results," as we head towards Rio+20.

As established by the General Assembly in its resolution 62/136 of 18 December 2007, the International Day of Rural Women was first observed on 15 October 2008. The Day raises awareness to "the critical role and contribution of rural women, including indigenous women, in enhancing agricultural and rural development, improving food security and eradicating rural poverty."

In a related event, the United Nations will commemorate the International Day for the Eradication of Poverty on 17 October 2011, under the theme: "From Poverty to Sustainability: People at the Centre of Inclusive Development," to draw attention to the importance of poverty eradication in building a sustainable future for all

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٦ مهر ۱۳٩٠

در دهمین کنفرانس اعضا متعاهد کنوانسیون مقابله با بیابان زایی که در کره جنوبی برگزار شد و این روزها، روزهای پایانی اش را می گذراند سخنرانان کلیدی بر احیا اراضی تخریب شده به عنوان راه کاری برای کنترل بخشی از تغییرات جهانی شامل فقر، کمبود مواد غذایی و تخریب تنوع زیستی تاکید ورزیدند.

" اگر خاک و سرزمین را حفظ و مدیریت نمائیم، خواهیم توانست بر بسیاری از چالش های موجود که همسو و هماهنگ با هم هستند مانند فقر، کمبود مواد غذایی و انرژی و نخریب تنوع زیستی، تغییر اقلیم و مهاجرت های اجباری و ناپایداری ژئوپولیتیک فائق آئیم". این عین عبارتی بود که دبیر کل سازمان ملل بان کی مون در پیام ویدیوئی اش به کنفرانس کنوانسیون مقابله با بیابان زایی عنوان کرد.

" این مباحث به هم مرتبط بوده و دست اندرکاران زیادی هم درگیر آن ها می باشند. بنابراین بیائبد با هم کار کنیم برای استفاده معقول از اراضی که بنیاد و شالوده توسعه پایدار مبتنی بر آن است."

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٠

سازمان ملل به مناسبت سال جهانی جنگل تمبرهای ذیل را منتشر کرد.

 

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٠

از سال های آغازین اشتغالم در سازمان جنگل ها ذهنیتم این طور شکل گرفته بود که مراتع به واسطه جمعیت انسانی و دامی مازاد بر ظرفیت در حال تخریب هستند و اعداد و ارقامی به ترتیب ذیل هم آویزه گوشم شده بود:

-        جمعیت انسانی متکی به مرتع بیش از 7/5 برابر ظرفیت،

-        دام مازاد، بیش از 2/2 برابر ظرفیت مرتع، 

هر جا هم می شد و می شود این عبارت را کپی و پیوست نموده و می نمایم. اما چگونه می شود بر این دو معضل که قاعدتاً یکی هستند، فائق آمد؟ ظاهراَ باید به دنبال افزایش توان تولید مراتع و در کنار آن افزایش تولید خوارک دام از منابع غیرمرتعی رفت و دوم به دنبال ایجاد فرصت های شغلی در سایر بخش ها بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٠

هفته گذشته دهمین نشست کنفرانس اعضا’ یا COP10 کنوانسیون بیابان زدایی در کره جنوبی شروع به کار کرد. از امروز هم دهمین نشست کنفرانس اعضا’ یا COP10 کنوانسیون بازل Basel در کاتاگنا Cartagena, کشور کلمبیا هم شروع به کار می کند.

هدف کنوانسیون فوق عبارتست از:

الزام دولت های عضو به کاهش حجم نقل و انتقال برون مرزی مواد زائد موضوع کنوانسیون و ایجاد این مواد در حد بی ضرر به محیط زیست و اعمال مدیریت مناسب و موثر نسبت به نقل و انتقال و دفع مواد مذکور. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٤ مهر ۱۳٩٠

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران برگزار می کند:

برای اطلاعات بیش تر به سایت انجمن مراجعه نمائید:

http://www.iraneia.ir/modules/wfchannel/index.php?pagenum=22

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢۳ مهر ۱۳٩٠
دوم و سوم اردیبهشت ماه 1391 – مشهد مقدس
همایش ملی مدیریت پسماند به عنوان یکی از مهمترین گردهمایی های علمی و اجرایی کشور در عرصه مدیریت بهینه پسماند کشور با هدف گسترش پژوهشهای بنیادی ، کاربردی و توسعه ای، پیشبرد مرزهای دانش و روزآمد سازی آگاهی جامعه علمی و اجرایی از آخرین دستاوردهای علمی و فنی جهان در موضوع مدیریت پسماندها، به صورت دو سالانه توسط سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور برگزار می گردد. پس از پنجمین دوره برگزاری موفق این همایش، اینک سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور با همکاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد افتخار میزبانی اولین همایش بین المللی و ششمین همایش ملی را در تاریخ دوم و سوم اردیبهشت ماه سال 1391 در شهر مقدس مشهد برعهده دارد. بر این اساس، از تمامی پژوهشگران، متخصصان، صاحبنظران و اندیشمندان مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی دعوت می شود با شرکت در این همایش و ارائه آخرین دستاوردهای علمی خود، زمینه دستیابی به اهداف یاد شده را فراهم سازند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٢ مهر ۱۳٩٠

این روزها دهمین کنفرانس اعضاء متعاهد کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تقلیل اثرات خشکسالی در کره جنوبی در حال برگزاری است. کارشناسان شرکت کننده در کنفرانس فوق برای توقف و معکوس کردن روند بیابان زایی بر "رویکرد مراقبت از زمین" تاکید کردند. رویکرد فوق برای مدیریت پایدار سرزمین ظاهراً مورد توافق عموم قرار گرفته است. رویکرد فوق کاملاً مشارکتی و پائین به بالا  است که به بهبود وضعیت معیشتی مردم ضمن حفاظت از منابع طبیعی کمک می کند. در جریان مذاکرات مربوط به این رویکرد آقای Dennis Garrity، رئیس Landcare International و سفیر مناطق خشک کنوانسیون بیابان زدایی تلاش های بسیاری برای توجیه شرکت کنندگان در کنفرانس به خرج داد.

در این میان کارشناسانی از کشورهای استرالیا، ایسلند، آفریقای جنوبی و ایالات متحده از تجارب خود در زمینه چالش ها و موفقیت های خود سخن گفتند.

کارشناسان استرالیایی حین توجیه این رویکرد به داوطلبانه بودن این رویکرد سخن گفتند و این که وزارت کشاورزی به ازاء هر یک دلاری که گروه Landcare  جمع کرده و به دولت ارائه دهد، دولت هفت برابر آن ارائه می دهد.

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٢ مهر ۱۳٩٠

در پی وبگردی که نام امروزین و متحول شده ولگردی است سری هم به سایت سازمان حفاظت محیط زیست زدم که ببینم اسعد تقی پور اعدام می شود ( به همین سادگی!!!) یا تغییری روی داده است.

خبری با عنوان " تصویب طرح ملی مدیریت گرد و غبار و مقابله با آثار زیانبار آن در استان قم تصویب شد" نظرم را به خود جلب کرد. آن را مطالعه کردم تا اطلاعاتی در خصوص کلیات آن ( و نه بیش تر) از مفاد طرح بدست بیاورم اما چیزی دست گیرم نشد و گویا مسئولین سایت برای روزنامه مطلب تهیه کرده اند که بگذریم خودتان بخوانید:

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٢ مهر ۱۳٩٠

امروز بعد از چند روز پر مشغله مجالی پیش آمد تا سری به سایت های مختلف بزنم خوب نان سازمان جنگل ها را می خوریم طبیعی است که باید از خانه خودمون شروع کنیم. سر تیتر خبرها تصویر ذیل بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱٩ مهر ۱۳٩٠

حتما تا کنون به کرات عنوان سفیر صلح به گوشتان رسیده است. امروز که مصادف با اولین روز دهمین نشست کنفرانس اعضا کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تقلیل اثرات خشکسالی است خبری را دربافت کردم با عنوان  UN NAMES DRYLANDS AMBASSADORS TO RAISE AWARENESS ON LAND DEGRADATION. خبر برایم جالب بود متن خبر را هم مطالعه کردم و موضوع از این قرار بود که سازمان ملل برای ارتقا’ سطح آگاهی عموم در مورد تخریب سرزمین افرادی را به عنوان سفیر مناطق خشک معرفی می کند. آن گونه که از متن خبر دست گیرم شد قبلاَ فوتبالیست اسپانیایی Carlos Marchena مفتخر به دریافت این عنوان بوده است.

اما این بار همزمان دو نفر صاحب این عنوان شدند. اولی یک کارشناس کشاورزی و جنگلداری و آن هم کسی نیست مگر دکتر Dennis Garrity که بیش از 10 سال مدیریت ایکراف (ICRAF) یا مرکز جهانی آگروفارستری را به عهده داشت و دیگری خانم Deborah Fraser خواننده کلیسا از کشور آفریقای جنوبی. برای مشاهده اصل خبر کلیک کنید.

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱٦ مهر ۱۳٩٠

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین پیشوا درنظر دارد با مشارکت واحدهای دانشگاهی علوم و تحقیقات اهواز، شهر قدس، تاکستان و اسلامشهر، با  برگزاری   همایش ملی  «کشاورزی پایدار» گامی هر چند کوچک در این عرصه برداشته و در رهگذر به چالش کشاندن این موضوع، بستر مناسبی را برای ایجاد تحرک و پویایی علمی در میان اعضای هیأت علمی، محققان و دانشجویان بردارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٠

اولین همایش بین المللی طراحی، ساخت، نگهداری، پایش و کنترل سیستم های آبرسانی شهری با حمایت ژورنال بین المللی طراحی و توسعه پایدار برگزار می گردد. برای دسترسی به سایت همایش اینجا را کلیک کنید.

1st International Conference on the Design, Construction, Maintenance, Monitoring and Control of Urban Water Systems

25 – 27 April 2012

New Forest, UK

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٠

 

راستی اگر دریاچه خشک شود (که خواهد شد) باید مطلب مربوط به آن را در کتاب تاریخ یا جغرافی نوه هایمان بیابیم؟ نامش را چه گذاریم دق- پلایا- کویر- دریاچه نمک‌، حتماَ دوستان ژئومورفولوژیست و جغرافیای طبیعی دان نامی پرطمطراق برایش بیابند.

 
مریدی شیخ را پرسید: یا شیخ

دریاچه ارومیه چیست که بر سر آن چنان بلواست؟

فرمود: دیگرهیچ!! مطلبی بود در جغرافی که به کتاب تاریخ انتقال یافت!

و مریدان بسیار شیون نمودندی ...

 

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٦ مهر ۱۳٩٠

روسیه در صورت ناتوانی در کنترل قطع غیر قانونی درختان بازار چوب اروپا را از دست خواهد داد.

Russia may lose the EU timber market

22 September 2011 | News story

Russia may not be able to export timber to the EU anymore if effective measures to stop illegal logging are not taken in the country as soon as possible.

Ways of addressing this challenge were discussed, among other subjects, in Irkutsk at a session of the Forestry and Forest Use Working Group of the Forest Development Council of the Russian Federation organized in the framework of the VII Baikal International Economic Forum chaired by the Head of Rosleskhoz Victor Maslyakov. The participants, including WWF, discussed questions such as the regulation of forest use and reproduction in Russia; investment in the forest sector; and illegal timber harvesting and how to deal with this problem in the context of Regulation (EU) No 995/2010 adopted at the end of 2010. The ENPI FLEG Program focuses a lot of its efforts on these issues.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٦ مهر ۱۳٩٠

بعد از وقوع زلزله شدید و مرگ باری که در ماه فوریه شهر کرایسچرچ  نیوزلند را به شدت لرزاند. این کشور بر لزوم توجه به اقدامات آمادگی برای مواجهه سخن می گوید و قول می دهد که تجارب خود را در اختیار سازمان ملل و سایر سازمان های مرتبط قرار دهد.

AFTER DEADLY EARTHQUAKE, NEW ZEALAND STRESSES DISASTER PREPAREDNESS AT UN
New York, Sep 27 2011 11:05PM
New Zealand today underlined the need for effective disaster preparedness and promised to share with the United Nations and other concerned organizations the lessons the country had learned from responding to the deadly earthquake that struck its second-largest city, Christchurch, in February.

“For regions as vulnerable as ours, disaster preparedness is no desktop exercise – it’s a matter of survival,” Jim McLay, New Zealand’s Permanent Representative to the UN, <"http://gadebate.un.org/sites/default/files/gastatements/66/NZ_en_0.pdf">told the general debate of the General Assembly in New York.

The country’s Pacific neighbours are also threatened by the consequences of rising sea levels as a result of climate change, amid fears that whole populations could be on the move, with implications for international stability and security.

“Faced with that, it is self evident that all relevant international fora – including the Security Council – must play their part in addressing this challenge. That means effective action on emissions reduction,” Mr. McLay said.

“It means strengthening adaptation in developing countries, particularly the most vulnerable. And it means acknowledging and planning for security implications, before they become threats to regional and international security.”

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٥ مهر ۱۳٩٠

Grazing zebras help fatten cattle

Source: Science NOW

23 September 2011 | EN

Zebras may help cattle get more food out of pastures in rainy seasons

Image courtesy of Ryan Lee Sensenig

Rearing cattle alongside wildlife can help herds thrive, contrary to popular belief, a study in Kenya has found.

It is commonly thought that wild animals compete with cattle for food, leading ranchers to separate them, reports Science.

To test this theory a team of Kenyan and US scientists conducted a field experiment in Kenya. They fenced off pastures in a local savannah into two sections: cattle-only and cattle and wildlife. In the dry season, cattle sharing land with wildlife lost weight. But in rainy seasons, they fattened up much more than their isolated counterparts.

The effect seems to be because of zebras, the team reports. Thanks to their specialised digestive systems they eat the grasses that other herbivores avoid, possibly exposing richer vegetation below for other animals, such as cattle.

Wilfred Odadi, a rangeland ecologist at the Mpala Research Centre, Kenya, told Science: "The hoof print was obvious even to the naked eye. You would see that [the grassland] is greener and leafier, especially after it had started raining."

Norman Owen-Smith, an ecologist at the University of Witwatersrand, South Africa, said the findings are "of wide, practical importance".

According to Johan du Toit, an ecologist at Utah State University, United States, natural selection has favoured a mix of herbivores living together on pastures. He added that changing ranchers' minds on wildlife would be tough, but possible if scientists and policymakers could communicate the potential economic benefits.

Link to full article in Science NOW

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٥ مهر ۱۳٩٠

کنوانسیون بیابان زدایی و همکارانش ابتکار عمل " اقتصاد تخریب سرزمین" را راه اندازی می نمایند. در این ابتکار کلیه هزینه های ناشی از تخریب سرزمین شامل تاثیرات آن بر امنیت غذایی، تغییر اقلیم و از بین رفتن تنوع زیستی محاسبه می شود. 

UNCCD and Partners Launch Economics of Land Degradation Initiative

UNCCD21 September 2011: The European Commission, the German Government and the Secretariat of the UN Convention to Combat Desertification (UNCCD) have launched the Economics of Land Degradation (ELD) initiative.

The ELD initiative will be a comprehensive assessment of land degradation that looks both at the costs of failing to prevent further land degradation and at the economic benefits of addressing it through sustainable land management policies, taking into account land degradation impacts on food security, climate change and biodiversity loss.

The global study is expected to: raise awareness of this issue and help policy makers in affected countries to implement effective strategies to address the problem; help the private sector to set out clearly incentives for investment in sustainable land management policies; and build on experience with similar reports on the costs of climate change and the economic value of biodiversity. The initiative was announced during the 20 September High Level Event on Desertification, held at the opening of the UN General Assembly

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٥ مهر ۱۳٩٠

 جمهوری جزایر مارشال کشوری جزیره‌ای است در اقیانوس آرام. پایتخت آن ماجورو. مساحت جزیره مارشال ۱۸۱ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۶۱٬۹۶۳ نفر است. در دهه 1950، 67 بمب هسته ای آزموده شده است و مردم این کشورها علی رغم گذشت بیش از 6 دهه از آن زمان، هنوز تاوان آن بمب ها را به صورت فیزیکی و روانی می پردازند. رئیس جمهور این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دبیر کل خواست تکیلف مسئولیت این بمب ها را معین نماید.

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٥ مهر ۱۳٩٠

سیاست های توسعه جنگل کشورهای روآندا، ایالات متحده آمریکا و گامبیا برنده جایزه سازمان ملل شدند. سیاست های روآندآ برنده جایزه طلا شد. در این مراسم کارل لوئیس دونده آمریکایی قهرمان المپیک 9 مدال المپیک که اکنون سفیر حسن نیت سازمان ملل است گفت: این جایزه مهم تر از مدال های بسیار زیادی است که من در دوران ورزشی خود کسب نمودم .

بعد از روآندآ سیاست توسعه جنگل کشورهای آمریکا و گامبیا مشترکاَ مقام دوم را کسب کردند و جایزه نقره به آن ها رسید. هیات داوران این جایزه متشکل از 50 نفر از 5 قاره و طیف وسیعی از افراد دولتی، نمایندگان مجلس، هنرمندان، دانشمندان و جامعه مدنی می باشد که ( World Future Council (WFC شورای آینده جهان نام دارد.

FOREST POLICIES IN RWANDA, UNITED STATES AND GAMBIA WIN UN-BACKED AWARDS
New York, Sep 21 2011  5:05PM
Rwanda today won a United Nations-backed gold award for its forest promotion policies, an event that former United States track and field star Carl Lewis, himself a nine-time Olympic gold winner and now UN Goodwill Ambassador, called more important than the many medals he has garnered.

Policies from the United States and Gambia were runners-up, winning joint silvers in the Future Policy Award announced at UN Headquarters in New York by the World Future Council (WFC), a group of 50 respected personalities from all five continents representing governments, parliaments, the arts, civil society, science and business world.

The annual awards celebrate policies that create better living conditions for current and future generations, and seek to raise global awareness and speed up action towards just, sustainable and peaceful societies. This year’s topic was forests, with 16 entries from 20 countries, and the announcements took place under the sponsorship of the UN Food and Agriculture Organization (FAO).


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٥ مهر ۱۳٩٠

رهبران کشورهای کوچک اقیانوس آرام که شدیدآَ تحت تاثیر تبعات تغییر اقلیم هستند در مجمع عمومی عمومی سازمان ملل درخواست نمودند که کشورها با انجام اقدامات کنترلی در جهت کاهش اثرات تغییر اقلیم به آن ها کمک نمایند.

PACIFIC ISLAND STATES CALL FOR UN MEASURES TO HELP COUNTRIES FIGHT CLIMATE CHANGE
New York, Sep 23 2011  9:05PM
The leaders of three Pacific Island countries called on the United Nations today to take a series of measures to help them and other small island nations combat the effects of climate change.
“Climate change threatens to undo all of our recent development gains if the major biggest polluters continue down the path of business as usual,” Nauru’s President Marcus Stephen <"http://gadebate.un.org/sites/default/files/gastatements/66/NR_en.pdf">told the General Assembly annual general debate.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٤ مهر ۱۳٩٠

سازمان ملل نسبت به فعال محیط زیست و برنده جایزه صلح نوبل پروفسور Wangrai Maathai که روز یکشنبه 24 سپتامبر 2011، در سن 71 سالگی فوت کرد ادای احترام نمود. وی بنیانگزار نهضت کمربند سبز بود. در این اقدام از زنان روستایی کنیا خواسته می شد که با هدف بهبود وضعیت معیشتی اقدام به کشت درخت بنمایند. از مزایای این طرح دسترسی به آب سالم، هیزم برای تامین سوخت و سایر منابع بود. 

UN PAYS TRIBUTE TO LATE ENVIRONMENTALIST AND NOBEL LAUREATE WANGARI MAATHAI
New York, Sep 26 2011 10:05AM
The United Nations today <"http://unep.org/newscentre/Default.aspx?DocumentID=2653&ArticleID=8873&l=en">paid tribute to Professor Wangari Maathai, Nobel Peace Prize laureate and one of Africa’s foremost environmental campaigners, who died on Sunday.
Ms. Maathai, 71, was the founder of the Green Belt Movement that encouraged women in rural Kenya to plant trees to improve their livelihoods through better access to clean water, firewood for cooking and other resources.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠

کشور پالائو کشور بسیار کوچکی است در اقیانوس آرام با جمعیت 20840 نفری که به دلیل کم ارتفاع بودن آن جزو اولین مناطق جهان است که پدیده تغییر اقلیم باعث محو شدنش از نقشه کره خاکی می شود.

روز 22 سپتامبر 2011  اعلام شد که این کشور می خواهد از دادگاه سازمان ملل نظر بخواهد که نظر خود را در مورد این که آیا کشورها در مورد فعالیت هایی که انجام می دهند ( انتشار گازهای گلخانه ای) و باعث خسارت به سایر کشورها می شوند مسئولیت حقوقی دارند؟

To:
news4@secint00.un.org
 
PALAU SEEKS UN WORLD COURT OPINION ON DAMAGE CAUSED BY GREENHOUSE GASES
New York, Sep 22 2011  9:05PM
The Pacific island nation of Palau announced plans today to seek an advisory opinion from a United Nations court on whether countries have a legal responsibility to ensure that any activities on their territory that emit greenhouse gases do not harm other States.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠

تعداد راکتورهای جهان در سال 2011، 443 عدد می باشد که در نقشه ذیل نشان داده شده است.

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠

 در تصویر ذیل رابطه بین کنوانسیون هایی که بیست سال پیش در اجلاس ریو شکل گرفتند ترسیم شده است یعنی تنوع زیستی، تغییر اقلیم و بیابان زدایی. چندی بعد جشن بیست سالگی اجلاس سران زمین Earth Summit مجددا در همان ریو دو ژانیرو گرفته می شود که به Rio + 20هم معروف می باشد.

 به راستی غیر از چندین و چند جلسه برگزار شدن و خواندن این کنوانسیون ها به نام کنوانسیون های خواهر اتفاق خاصی افتاده است؟ آیا این کنوانسیون ها از اعتبار هم سنگی برخوردار می باشند؟  

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :