طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٠

برنامه عمران ملل متحد ابتکار عملی با نام " تسهیلات حکمرانی آب" راه اندازی نموده است که این ابتکار بخشی از اقدامات موسسه بین المللی آب استکهلم می باشد. ابتکار فوق با مشارکت برنامه عمران ملل متحد UNDP و اژانس توسعه بین المللی سوئد SIDA افتتاح و راه اندازی شده است. بناست این ابتکار مکانیزمی برای انجام بخشی از برنامه حکمرانی آب UNDP باشد.

هدف این راه اندازی ابتکار کمک به کشورهای در حال توسعه برای ارتقاء وضعیت حکمرانی آب و کاهش فقر از طریق حمایت های سیاسی و خدمات مشاوره ای در زمینه های مختلف مانند: مدیریت جامع آب، آب های بین المللی، عرضه و بهداشت آب، سازگاری با تغییر اقلیم، همکاری های جنوب - جنوب، تبادل تجارب، ظرفیت سازی و برابری جنسیتی می باشد.

برای عضویت و کسب اطلاعات بیش تر به این آدرس مراجعه نمائید:http://www.watergovernance.org/

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٠

 برنامه عمران ملل متحد در اوایل سال جاری میلادی گزارشی با عنوان Mainstreaming Drought Risk Management یا به جریان اندازی مدیریت ریسک خشکسالی تهیه و منتشر نموده است. گزارش فوق که در  73 صفحه تهیه شده است مشتمل بر بخش های ذیل می باشد:

Table of contents

List of boxes, figures and tables

Acknowlegements

List of abbreviations and acronyms

Executive summary

Introduction

Scope and objectives

Target audience

Terms and concepts

Basic concepts of DRM

Basic concepts of mainstreaming

I. STEP 1: SETTING UP A STAKEHOLDERS’ COORDINATION MECHANISM

1.1. Procedures for setting up a stakeholders coordination mechanism

1.2. Capacities needed for mainstreaming DRM

II. STEP 2: DEFINING A DROUGHT RISK PROFILE

2.1. Gathering of climate/hazard data

2.2 Analysis of drought vulnerability/resilience

III. STEP 3: IDENTIFYING DRM OPTIONS AND DEFINING

THE MAINSTREAMING ENTRY POINT

3.1 Identifying DRM options

3.2 Defining the mainstreaming entry points

IV. STEP 4: INTERNALIZING DRM INTO DEVELOPMENT FRAMEWORKS

4.1 Mainstreaming DRM into National Development Frameworks

4.2 Mainstreaming DRM into Sectoral Frameworks

4.3 Mainstreaming DRM into Local Development Planning

V. STEP 5: MEASURING THE IMPACT OF DRM MAINSTREAMING

5.1 Result-based Roadmap to Monitor DRM Mainstreaming

5.2 Evaluating the Effectiveness of the Mainstreaming Process

CONCLUSION

ANNEX: CASE STUDIES

Integration of Drought Risk into National, Sectoral and Local Development Planning inIndia

Mainstreaming of Drought Issues inZambia

Local DRM for Enhanced Resilience inNiger

REFERENCES


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٠

یک مصاحبه ای دیدم که برایم فوق العاده جالب و دردناک بود از اظهار نظرها راجع به دریاچه ارومیه. بد ندیدم دوباره کپی پیست کنم. زکات علم نشره

اگر خوانا نیست به ادامه مطلب مراجعه کنید که متن آن را ارائه کرده ام.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٠

دو تن از دانشجویان کالج Red River College (RRC که دوره کارآموزی خود را  در ماه های آوریل و مارس 2011 در موسسه بین المللی توسعه پایدار سپری می کردند، ویدیویی 5 دقیقه ای تهیه کردند که مرحله به مرحله تعریف تحقیق و آزمایش طرح خود را که از قطع Cattail  در دریاچه Winnipeg کشور کانادا را برای تولید سوخت زیستی نشان می دهد. در این تحقیق علاو بر موسسه فوق، دانشگاه Manitoba و Ducks Unlimited Canada هم مشارکت داشتند.

برای مشاهده ویدیو فوق می توانید به این آدرس مراجعه نمائید:

The video can be viewed at: http://www.iisd.org/publications/pub.aspx?id=1481

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٠

وضعیت خشکسالی بسیار اسف بار است چند روز پیش هم در خبرها دیدم که به دلیل خشکسالی شدید در استان یزد 8 آهو تلف شده است. نگاهی به آمار بارندگی سال جاری و مقایسه آن با بارش سال گذشته و بلندمدت می تواند بهتر از صد گفته و نوشته از زبان من و امثال من باشد. البته اگر چه گفته می شود میانگین بارش کشور نزدیک 242 میلی متر است اما به هر حال توزیع نامناسب ایستگاه های باران سنجی می تواند باعث ایجاد تردیدهایی در صحت آمارهای ارائه شده در این جدول باشد ولی به هر حال بضاعت فعلی کشور همین است و بس.

بگذریم جدول حاکی از این است که فقط یک استان بارشی بیش از بلندمدت دریافت کرده و آن هم آذربایجان غربی و یک استان هم بارشی کمتر از 60 درصد دریافت کرده که آن هم همان استانی است که 8 آهو بی زبان قربانی داده است. 

حکایت غریبی است بروز خشکسالی اما آرام آرام می آید و برخی را به فلاکت و بیچارگی می اندازد. حتماَ تصاویر این روزهای سومالی را از تلویزیون دیده اید. آیا این وضعیت برای مردم ما هم روی خواهد داد؟؟

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩٠

روز 19 آگوست در نشستی که با حضور کارشناسان و طرفداران حفاظت محیط زیست جهانی با حمایت سازمان ملل در ژنو برگزار شد تصمیمات مهمی در خصوص حفظ و حمایت از گونه های در معرض خطر اتخاذ شد که از جمله این تصمیمات تشکیل و راه اندازی صندوقی برای حمایت از فیل آفریقایی بود. 

تا کنون چندین کشور کمک هایی برای اجرای برنامه اقدام فیل آفریقایی به ائتلاف فنی چندجانبه ارائه داده اند و شرکت کنندگان در کمیته اجریی کنوانسیون تجارت جهانی گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر (CITES) انتظار دارند کشورهای بیش تری در این زمینه همکاری نمایند.

امیدوارند اعتبار این صندوق به رغم 100 میلیون دلار آمریکا برسد." http://cites.org/eng/news/press/2011/20110819_SC61.php">

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩٠

با کنوانسیون مقابله با بیابان زایی از بدو همکاری ام با سازمان جنگل ها آشنا هستم و در برخی از کارهایش درگیر بوده و هستم. 

این روزها هم این کنوانسیون آماده می شود برای برگزاری دهمین نشست کنفرانس اعضا’ COP10 خود که در کره جنوبی برگزار خواهد شد. اگر علاقمند هستید در جریان آخرین اخبار کنوانسیون فوق قرار گیرید به عضویت خبرنامه آن که هر دو ماه یکبار منتشر می شود ( کنوانسیون کم سر و صدایی است بر عکس خواهرش تغییر اقلیم) به عضویت آن در آئید.  

 
                                                Alert No. 15/08/2011
8-19 August 2011

COP 10 Preparations
Regional Preparatory Meetings: The agenda and information notes the regional meetings for the Africa, Asia, Latin America and the Caribbean, Central and Eastern Europe, and Northern Mediterranean regions, follow the links at: http://www.unccd.int/meetings/menu.php
Exhibition booths: updated information on the COP10 exhibition booths is available at: http://www.unccd.int/cop/cop10/docs/Exhibition_Technical%20details.pdf
CSO blog: Korean CSOs have launched a blog on COP10 participation, which is accessible at: http://unccdcso.blogspot.com/
Science & Technology Correspondents: An updated mailing list of the STCs is available online at: http://www.unccd.int/science/docs/List%20STCs_080811.pdf


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢۸ امرداد ۱۳٩٠

چندی است که بحث شیوه های جایگزین و یا تکمیلی برای درآمد بهره برداران باب شده است و توجهات را به خود جلب کرده است و پروژه ای پیدا نمی شود که هنگام تدوین اسناد اولیه آن به مواردی مانند PES اشاره نشده باشد. چندی قبل همایشی با نام بازارهای اکوسیستم در آمریکا برگزار شد که اطلاعیه آن را می بینید.

با دبیرخانه همایش تماس گرفتم و خواستم ببینم امکان دسترسی به سخنرانی ها وجود دارد که در پاسخ آدرس لینکی را ارائه دادند که تمام سخنرانی ها روی آن بارگذاری شده است. کاش در مملکت خودمان هم بعد از همایش ها کل فایل ها را از PDF و Word گرفته تا PPT بارگذاری می کردند و در به در دنبال گیرآوردن مقالات نمی گشتیم.

تازه مد شده بعضی ها لوح فشرده مجموعه مقالات را گیر می آورند و مقاله مقاله برای فروش تبلیغ می کنند. عجب!!


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢۸ امرداد ۱۳٩٠
روز اولی که این آرم را برای سازمان دیدم اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که شباهتی به آرم ندارد زیرا آرم باید ساده باشد و نه نقاشی. بعد این عدد 1284 و 1906 را دیدم که باعث حیرتم شد که اشاره به سال تاسیس یا بنیان سازمان جنگل ها می نمود. راستش در طی سال های گذشته که در سازمان هستم همیشه از زمان تاسیس بنگاه جنگل به عنوان سال بنیاد نهادن سازمان صحبت به میان می آمد. به هر حال این تاریخی که برایش اعلام کرده اند از این قرار است که عینا از سایت سازمان جنگلها کپی پیست شده است:
تشکیلات اولیه برای مدیریت جنگل‌ها
به طور کلی تا زمان حکومت قاجار منابع طبیعی تجدید شونده کشور به هیچوجه مورد توجه دولت نبود و هیچگونه مدیریتی از نظر بهره‌برداری علمی و فنی صورت نمی‌گرفت و تشکیلاتی برای امور مربوط به جنگل، مرتع، شیلات، و محیط‌زیست وجود نداشت. سال 1202 شمسی که سال تشکیل وزارت فواید عامه در زمان حکومت فتحعلی شاه است را می‌توان سرآغاز توجه دولت به منابع طبیعی دانست. اما شکل‌گیری رسمی ادارات برای مدیریت منابع طبیعی عملاً از سال‌ها بعد آغاز شد.
اولین نامی که از منابع طبیعی در تشکیلات اداری کشور به چشم می‌خورد در نخستین کابینه قانونی پس از اعلام مشروطیت در زمان محمد علی شاه قاجار است که در 29 اسفند 1284 شمسی به مجلس معرفی شد. در این تشکیلات اداره‌ای تحت عنوان «اداره شوسه و راه‌آهن و جنگل‌ها» در وزارت فوائد عامه تشکیل گردید. در کابینه دوم که پس از به توپ بستن مجلس و موافقت مجدد محمدعلی شاه با مشروطه در روز 21 اردیبهشت 1288 تشکیل شد، وزارت «طرق و شوارع و معادن و جنگل‌ها» آغاز به کار کرد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٠

اگر چه بحران اقتصادی دنیا را فلج کره و شاهد نزول شدید شاخص های بورس هستیم اما بازار کربن داغ داغ است. به همین منظور ششمین کارگاه آموزشی بازارهای کربن در پرو برگزار خواهد شد. کارگاه فوق با موضوع بازارهای کربن به عنوان فرصت تجاری جدید با حمایت وزارت محیط زیست پرو و برنامه محیط زیست ملل متحد برگزار می شود. در کارگاه فوق با حضور جمعی از سرشناس ترین کارشناسان بازار جهانی کربن برگزار خواهد شد.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٠

15 آگوست 2011: تسهیلات محیط زیست جهانی GEF فعالیت هایی را که برای آمادگی خود جهت شرکت در اجلاس توسعه پایدار ریو (Rio + 20) به منظور ارائه تجارب خود در زمینه تامین هزینه پروژه های زیست محیطی طی 20 ساله گذشته را اعلام کرد.

GEF همچنین از تجاربی که در طی 20 سال گذشته یعنی از زمان اجلاس سران که در سال 1992 در ریو برگزار شد سخن به میان خواهد آورد و اثرات پروژه هایی که با اعتبارات آن در کنوانسیون های تنوع زیستی، تغییر اقلیم و مقابله با بیابان زایی انجام شده است را هم بیان خواهد نمود. 

بر اساس اطلاعیه که GEF روی وبسایت اجلاس توسعه پایدار داشته است کتابی در خصوص تجارب و درس های فراگرفته از مشارکت در پروژه ها، کارگاه ها و ... طی 20 سال گذشته تهیه و منتشر خواهد شد.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٠

 موسسه پایداری و صلح دانشگاه سازمان ملل برای کارشناسان مراکز تحقیقاتی کشورهای در حال توسعه که در زمینه های مرتبط با توسعه پایدار کشاورزی فعالیت دارند فرصتی را فراهم نموده برای ارتقا’ وضعیت علمی اشان. این دوره با حمایت وزارت کشاورزی، جنگلداری و شیلات ژاپن و موسسه پایداری و صلح دانشگاه سازمان ملل برگزار می شود.

آخرین فرصت برای ثبت نام 10 اکتبر می باشد و ثبت نام از نوامبر 2011 آغاز می شود. اصل ایمیلی که دریافت کردم به قرار ذیل است:

Call for Applications

 On-the-Job Research Capacity Building

for Sustainable Agriculture in Developing Countries (OJCB)

 ****************************

DEADLINE: 10 October 2011

**************************

 to start from November 2011

http://isp.unu.edu/news/2011/ojcb-application-guidelines.html

 The United Nations University Institute for Sustainability and Peace (UNU-ISP) has the pleasure to announce Open Calls for On-the-Job Research Capacity Building for Sustainable Agriculture in Developing Countries (OJCB). This programme is funded by the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries of Japan and coordinated by UNU-ISP.

 For detailed information on the capacity building programme and application procedures, please visit the UNU-ISP website at:

http://isp.unu.edu/news/2011/ojcb-application-guidelines.html.

 

Should you have any questions/inquiries, please feel free to contact Akira Nagata, Senior Programme Coordinator (nagata@unu.edu) of UNU-ISP.

 

Please circulate this message widely to those who could be interested within your networks.

 Thank you in advance for your interest and my apologies for cross-posting.

 ___________________________________

Shimako Takahashi
Visiting Research Fellow
United Nations University
Institute for Sustainability and Peace (UNU-ISP)

http://isp.unu.edu

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٠

گزارشی راجع به عشایر دریافت کردم با عنوان آینده عشایر در جهان در حال تغییر اقلیم. گزارش بسیار مختصر و در 8 صفحه بود که در واقع شماره 7 از سری نشریات Jotoafrica بود که سمن بین المللی  (Arid Lands Information Network (ALIN یا شبکه اطلاعات مناطق خشک تهیه و منتشر می کند.

برای آشنایی با سمن فوق می توانید به ادرس www.alin.net مراجعه کنید. کارهایی در زمینه ارائه اطلاعات و تبادل دانش بین کارشناسان ترویج در کشورهای کنیا، اوگاندا و تانزانیا انجام داده است. از جمله مواردی که اقدامات این سمن پوشش می دهد عبارتست از کشاورزی پایدار در مقیاس خرد،سازگاری با تغییر اقلیم، مدیریت منابع طبیعی و سایر مباحث معیشتی.

این سمن ماموریت خود را این گونه بیان کرده است:" بهبود معیشت جوامع ساکن در مناطق خشک شرق آفریقا از طریق ارائه اطلاعات عملی با استفاده از تکنولوژی های مدرن".

اما گزارشی که از آن ذکری به میان آمد از سری کارهای Jotoarica است که آرم آن را می بینید. 

در شماره فوق مطالب ذیل ارائه شده است:
Guest Editor: Eric Kisiangani, Practical Action Eastern Africa, Kenya
 
 Key messages include:
 • Recognise the multiple processes and stressors that govern the vulnerability of pastoralists to climate change
 • Protect pastoral land and enhance the mobility of pastoralists and their livestock
 • Consider index-based livestock insurance schemes as one of the strategies for protecting livestock keepers against climate risks
 • Invest in building the capacity of pastoralists.
 The full issue can be found here: http://bit.ly/jotoafrika_pastoralism
 
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٠

برنامه رصد زمین ناسا یا NASA's Earth Observatory  تصایر جدیدی را برای استفاده عموم روی سایت خود قرار داده است که شما می توانید از روی لینک های ذیل به آن ها دسترسی داشته باشید. توصیه می کنیم اگر علاقمندی خاصی دارید به عضویت این سایت در آئید که آدرس آن در پائین این نوشتار درج شده است.

The latest from NASA's Earth Observatory (16 August 2011)
------------------------------------------------------------------------
Latest Images:
http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/
* Looking Down on a Shooting Star
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51754&src=eoa-iotd
* Flooding in the Missouri Basin
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51721&src=eoa-iotd
* Island of Crete, Greece
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51726&src=eoa-iotd
* Omulyakhskaya and Khromskaya Bays, Northern Siberia
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51712&src=eoa-iotd
* Cakaulevu Reef, Fiji
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51731&src=eoa-iotd
* Runoff Raises Lake Powell
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51692&src=eoa-iotd
* Drought across the United States
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51684&src=eoa-iotd
* Winter and Summer in the Tarim Basin
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51678&src=eoa-iotd
--------------------
Recent Blog Posts:
http://earthobservatory.nasa.gov/blogs/

Earth Matters
* Out of Sight, But Not Out of Mind
  http://earthobservatory.nasa.gov/blogs/earthmatters/?p=290&src=eoa-blogs

--------------------------------------------------------------------
Earth Observatory weekly mailing -- http://earthobservatory.nasa.gov/

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٠

بنیاد Getulio Vargas از طریق دانشکده حقوق در ریو دو ژانیرو برزیل (FGV DIREITO RIO) و برنامه حقوق و محیط زیست (PDMA), به تازگی وبسایتی در مورد مباحثی که اجلاس جهانی بعدی محیط زیست و توسعه که قرار است در شهر ریو در سال 2012 برگزار شود، راه اندازی نموده است.

بناست از این وبسایت به عنوان راهی برای گردآوری نظرات و مبادله افکار عمومی مردم در خصوص موضوعات مرتبط با اجلاس فوق استفاده شود که به دو زبان انگلیسی و پرتقالی تعبیه شده است. 
 
آدرس وبسایت هم عبارتست از:
The website can be accessed at http://riomais20.direitorio.fgv.br/ .

برای اطلاعات بیشتر می توانید با این آدرس تماس بگبرید:

 Prof. Carina Oliveira at carina.oliveira@fgv.br

بد نیست دوستان زیست اندیش ما هم اظهار نظر نمایند.

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩٠

روز 11 آگوست 2011، مجمع عمومی سازمان ملل، گزارش دبیر کل را که توسط فائو در پاسخ به بیانیه 205/64 که از دبیرکل خواسته شده بود گزارشی در مورد وضعیت توسعه پایدار مناطق کوهستانی به نشست شصت و ششم  ارائه دهد، منتشر نمود.

در این گزارش آمده است که مناطق کوهستانی با چالش های بسیاری مواجه هستند که تغییر اقلیم یکی از آن هاست. وی خطاب به حاضرین گفت که توسعه پایدار مناطق کوهستانی باید از جایگاه بالایی در کنفرانس توسعه پایدار (Rio +20 ) برخوردار شود. سپس وی به اختصار به برخی از اقداماتی که در سطوح ملی در کشورهای آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و اروپا انجام شده بود اشاره نمود. در سطح بین المللی نیز از برخی ابتکارات موضوعی در مورد حفظ تنوع زیستی و اکوسیستم های کوهستانی، تغییر اقلیم خاصه از نقطه نظر تاثیر آن بر یخچال ها، مدیریت آبخیزها، مدیریت مخاطرات، مباحث مردم بومی، پرداخت خدمات زیست محیطی، تولیدات با کیفیت بالای مناطق کوهستانی و گردشگری سخن به میان آورد.

در گزارش فوق در مورد مشارکت، همکاری فرامرزی و  مکانیزم های تامین اعتبار هم مطالبی ارائه شده است. در مورد مشارکت، وی از مشارکت کوهستان که در اجلاس سران توسعه پایدار (WSSD) که با حضور نمایندگان بیش از 180 کشور برگزار شد افتتاح شده بود یاد نمود. در خصوص همکاری های فرامرزی هم به تلاش های منطقه ای میان سازمان های کشورها و نیز ارتباطات با سازمان های بین المللی اشاره نمود. وی خاطر نشان کرد که بانک جهانی  نزدیک به 66 میلیارد دلار برای توسعه پایدار مناطق کوهستانی  هزینه نموده است.

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩٠

ابتکار جهانی برای پایدار نظام عشایری یکی از برنامه هایی است که اتحادیه جهانی حفظ طبیعت IUCN راه اندازی نموده است و اقدام و شبکه ای جهانی است که توسعه پایدار عشایری را از جنبه های رفع فقر و مدیریت زیست محیطی ترویج می نماید. WISP کاتالیزور و تسهیل گری برای ایجاد همکاری میان عشایر، دولت ها، سمن ها و سازمان های بین الملیی و نیز بخش خصوصی می باشد.

با رویکرد مدیریت دانش و مداخله ای که برای حمایت، پشتیبانی و ظرفیت سازی و کار مشترکی که  WISP دارد ، برنامه به توانمند سازی عشایر در زمینه مدیریت پایدار مراتع کمک می کند و شیوه بهره برداری آن ها از عرصه را روشی کارآمد در بهره برداری از مرتع معرفی می کند.

جوامع عشایری اغلب از منظر اجتماعی و سیاسی در حاشیه قرار داند. معاش آن ها به کرات به وسیله سیاست ها و قوانین  نامناسب و فشار بر منابع آن ها از ناحیه همسایگان و رقبای قدرتمند به مخاظره افتاده است. WISP بدین منظور در جهت قدرتمند نمودن عشایر و نهادهای عشایری از طریق توامندسازی آن ها برای کسب و گردآوری دانش و تاثیر بر سیاست هایی که معاش آن ها را تهدید می کند و توانایی آن ها برای مدیریت پایدار منابع اشان اقدام می کند.

WISP مباحث اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی برای اردقاء درک عموم از شیوه بهره برداری عشایری به عنوان روشی پایدار و اقتصادی در مدیریت منابع طبیعی راه می اندازد.   WISP همچنین برای فراهم سازی محیطی توانمند برای مدیریت پایدار مراتع، بهبود وضع معیشتی عشایر و قدرتمند سازی آن ها تلاش می کند.

 

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩٠

دبیرخانه کنوانسیون تغییر اقلیم ( چارچوب تغییر اقلیم) مسابقه بین المللی فیلم و عکس 2011 را با عنوان تغییر زندگی برگزار می کند. هدف از برگزاری این مسابقه ارتقا سطح آکاهی های مردم نسبت به مکانیزم توسعه پاک پروتوکل کیوتو می باشد. برگزار کنندگان امیدوارند داستان هایی راجع به ایجاد فرصت های شغلی جدید، سبز نمودن صنایع و یا توسعه خدمات و زیرساخت های روستایی دریافت نمایند.   

عکس و تصاویر دریافتی در حاشیه کنفرانس تغییر اقلیم چهارچوب تغییر اقلیم که در دوربان آفریقای جنوبی در دسامبر 2011 برگزار خواهد شد به نمایش عموم گذاشته خواهند شد.

عکس ها و فیلم را می توان تا روز 15 اکتبر به آدرس ذیل ارسال نمود. راستی هزینه ای بابت شرکت در مسابقه اخذ نمی شود.

For more information, please visit: <https://cdm.unfccc.int/contest/11>

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩٠

در شماره آگوست جنگل ها و مردم می خوانید:

Indonesia: Joint statement with US on commitments made at Lombok

Rights and Resources, 26 July 2011

Indonesia: Government pledges to resolve forestland conflicts

Alertnet, 13 July 2011  

Laos: Environmental group links Vietnam's military to timber smuggling

Voice of America, 29 July 2011

Myanmar: Abuse of environment destroys livelihoods, fuels conflict

Alertnet, 26 July 2011

Pakistan: Poverty pushing people to join timber mafia

Dawn.com, 15 July 2011

Vietnam: Dong Nai grows greener - and greener

Viet Nam News, 21 July 2011

International: Community, not government, control helps forests recover 

Mongabay, 7 July 2011

International: WWF accused of failing to regulate sustainable timber scheme

The Guardian, 25 July 2011

Opinion

Book Review - Regreening the Bare Hills

Publications

REDD+, Governance, and Community Forestry: Highlights from Asia Experts Meeting

RECOFTC, July 2011

Communicating research: A beginner's guide for researchers at the Vietnamese Academy of Social Science (VASS)

Overseas Development Institute, July 2011

The Greener Side of REDD+: Lessons from Countries where Forest Area is Increasing

RRI, July 2011

Chopping for chips: An analysis of wood flows from smallholder plantations in Vietnam

CIFOR, July 2011

What Rights? Measuring Indigenous Peoples and Community Forest Tenure

RRI, July 2011

Stacking Ecosystem Services Payments: Risks and Solutions 

Duke University Nicholas Institute, July 2011

Enhancing the trade of legally produced timber: A guide to initiatives

Tropenbos International, May 2011

 

Events and activities

Training: Governance for forest, nature and people

Indonesia, 24 October – 4 November 2011

Training: ELD Courses

Bangkok, Thailand, September 2011

ELD Training will hold the following workshops at RECOFTC’s facilities in Bangkok:

 • Reporting Skills and Professional Writing, 5-9 September
 • Participatory Monitoring and Evaluation, 5-9 September
 • Project Proposal Writing, 12-16 September
 • Facilitation and Presentation Skills, 12-16 September

Call for Applications: Vavilov-Frankel Fellowship 2012

Application Deadline: 6 November 2011

Two fellowships, for up to US$ 20,000 each, are available for 2012 to carry out research, from 3 to 12 months, on a wide range of biophysical, economic and social themes related to the conservation and use of plant genetic resources in developing countries. 

Conference: Alternative futures to meet demands for food, fibre, fuel and REDD+

Jakarta, Indonesia, 27 September 2011

Conference: Forest Tenure, Governance, and Enterprise – Dealing with Challenges of Food Security and Climate Change in Forests and Agriculture

The Hague, The Netherlands, 7-8 September 2011

Call for Papers: Planet Under Pressure: New knowledge towards solutions

Submission Deadline: 16 September 2011

Training: Landscape Functions and People

Bangkok, Thailand, 21 November–2 December 2011
Registration Deadline: 21 October 2011

Conference: Asia-Pacific Forestry Week: New Challenges, New Opportunities

Beijing, China, 7 – 11 November 2011

 

Jobs

Accounts and Administration Officer, RECOFTC Thailand Country Program 

Location: Bangkok, Thailand
Application Deadline: 28 August 2011

Lao National Program Officer, World Wildlife Fund Global Forest & Trade Network

Location: First 6 months in Vientiane, then transfer to Landscape office (Pakse or Savanakhet)
Application Deadline: 18 August 2011

Scientist, Global Comparative Study on REDD+, CIFOR

Location: Bogor, Indonesia
Application Deadline: Until filled

Research Fellow, Climate Finance, Overseas Development Institute

Location: London, England    
Application Deadline: 29 August 2011

Director, Forest & Climate, WWF

Location: Washington, D.C., USA
Application Deadline: 1 September 2011

Environmental Economist, The Global Canopy Program

Location: Oxford, England
Application Deadline: 26 August 2011

 

Featured this months

Second Regional Forum for People and Forests, Bangkok

Highlights from the Second Regional Forum for People and Forests, held in Bangkok August 8 and 9. 

 From our readers

Fuel-efficient Stoves Protect Women’s Health and Forests

Ghasiram Panda, India

 

RECOFTC updates

RECOFTC Training Course Catalog Now Available

Seventeen programs build skills and knowledge in community-based management of natural resources

RECOFTC is pleased to announce the release of its online Training Courses Catalog, with 17 programs available for the upcoming year. Designed to respond to contemporary contexts and challenges in community management of natural resources, the courses build essential skills and knowledge around five key topics:  

 • Community forestry and natural resource management
 • Climate change mitigation and adaptation
 • Forest conflict and governance
 • Livelihoods and markets
 • Community-based outreach skills  

Each course is available upon request and can be tailored to a range of participant numbers, locations, durations, and contexts.  In addition to customizable courses, RECOFTC also offers several open training open events each year.

 

 

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٠

امروز خبری دریافت کردم با عنوان " ژاپن کمیته آمادگی اجلاس توسعه پایدار سازمان ملل را راه اندازی می نماید".

Rio+20

 آگوست 2011: ژاپن برای شرکت در اجلاس جهانی توسعه پایدار که معروف به Rio+20 می باشد کمیته ای ملی اش را از هم اکنون راه اندازی کرده است تا با توجه به مباحثی که در چند ماه اخیر در نشست های منطقه ای و یا آژانس های تخصصی سازمان ملل و مواردی از این دست مطرح می باشد بتواند با دقت نظر و منافع ملی موضع گیری نماید.

آن گونه که روی سایت کنفرانس اجلاس توسعه پایدار رج شده است هدف دولت ژاپن از راه اندازی این کمیته فراهم نمودن شرایط برای اظهار نظر کلیه گروه های ذی ربط بوده است. در پایان این اظهار نظرها در قالب گزارشی با عنوان " نظرات گروه های ذی ربط مختلف" جمع بندی و به اجلاس ارائه خواهد شد.

ما کجا و این ها کجا. امیدوارم روزی ما هم یک سال زودتر برای چنین اجلاس هایی کارگروه و کمیته تشکیل دهیم.

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٠

 

مجمع تولیدات جنگلی در پورتلند آمریکا - 2011 با محوریت موضوعات ذیل برگزار می شود: 

 September 22, 2011 * World Forestry Center * Portland, Oregon

 View Agenda here: http://www.getfea.com/component/content/article/765

 
Nobody said being a decision-maker in the North American wood products and timber markets was easy. The most pressing problem of course, is a US housing sector that cannot pull itself off the mat.  Beyond that one must figure the ramifications of a Mountain Pine Beetle epidemic that threatens to curtail a substantial portion of the continent’s wood supply, triple-digit oil prices, a Canadian dollar at parity and an ever-changing regulatory environment that threatens to markedly shift the economics of wood-processing industries.  Please join the industry-leading analysts of Forest Economic Advisors as they dive into these issues and what they are likely to mean for your business. 
 
 
• How Will We know When the Economy has Turned the Corner?
• Where are Douglas Fir 2X4 prices headed over the next 12 months?
• What Role Will Deferred Harvests Play in the Timber Price Recovery?               
• Beetlemania? Is the Threat to BC's Pine Resource Overstated?
• Near-Term Pain Meets Long-Term Term Gain. What will the Transition Look Like?         
• What cost pressures will particleboard and MDF producers face over the next five years?
• Is China's Lumber Import Boom Sustainable?
• Who is Best Positioned to Capitalize on the Eventual Demand Recovery?      
• Which Regions are Potential Exporters of Wood Products to North America?
• Will Triple-Digit Oil Prices Revive Interest in Wood Biomass?
 
Earn 5.0 SAF Forestry Continuing Education Credits
 
Presented by:
  
 
As a non-profit educational organization, the World Forestry Center is dedicated to providing educational and networking events on important and timely forestry issues.  Sponsorship and attendance fees help to support our museum exhibits, school field trips, international fellowship program, tree farms and other educational services.
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٠

این خبر را از سازمان ملل دریافت کردم که حاکی از توافق جدید کشورهای ساحلی دریای خزر برای تقویت اقدامات کنترلی آلودگی های نفتی می باشد. کشورهای فوق به توافق جدیدی رسیدند که تاکید ویژه ای بر پایش به هنگام و منظم آلودگی های نفتی توسط کشورهای حاشیه دریای خزر در لوای پروتوکل های جدید سازمان ملل دارد.

 ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٠

هر ماه ابتکار جهانی پایداری عشایر خبرنامه ای منتشر می کند که مطالب ارزشمندی در خصوص مباحث مربوط به عشایر از مرتع و دام و زندگی عشایر گرفته تا سیاست هایی که زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. به علاقمندان توصیه می کنم به عضویت این خبرنامه در آیند. در این خبرنامه، آدرس آن لاین شماره جدید مجله pastoralism هم   ارائه شده که می توانید به آن هم دسترسی داشته باشید.

 

 

Science Digest
Soil property changes following conversion of acacia woodland into grazing and farmlands in the Rift Valley area of Ethiopia , Land Degradation and Development 22,425-431, F. Yimer, A. Abdelkadir
Climate, Livestock, and Vegetation: What Drives Fire Increase in the Arid Ecosystems of Southern Russia? Ecosystems 14, 547-562 Maxim Dubinin, Anna Luschekina and Volker C. Radeloff
Nitrous Oxide Emission from Grazed Grassland Under Different Management Systems Ecosystems 14, 563-582 Rashad Rafique, Deirdre Hennessy and Gerard Kiely
Protection from livestock fails to deter shrub proliferation in a desert landscape with a history of heavy grazing Ecological Applications 21, 1629–1642, Dawn M. Browning and Steven R. Archer
Soil hydrological and erosional responses in areas of woody encroachment, pasture and woodland in semi-arid Australia Journal of Arid Environments 75, 936-945, C. Muñoz-Robles, N. Reid, M. Tighe, S.V. Briggs and B. Wilson
NRM engagement between remote dryland communities and government agencies: Success factors from Australia Journal of Arid Environments 75, 968-973, T.G. Measham, L. Brake, C.J. Robinson, S. Larson, C. Richards and T.F. Smith
Punishment sustains large-scale cooperation in prestate warfare PNAS 108, 11375-11380. Sarah Mathew and Robert Boyd.
Exploiting fodder potentials of Cactus (Opuntia spp) in Kenya for pastoral livestock feeding under a changing climate Pastoralism and Climate Change Adaptation in Africa conference, J.N.N. Kang’ara and J.N. Gitari.
Vulnerability of Worldwide Pastoralism to Global Changes and Interdisciplinary Strategies for Sustainable Pastoralism Ecology and Society 16, art 10, Shikui Dong, Lu Wen, Shiliang Liu , Xiangfeng Zhang , James P. Lassoie, Shaoliang Yi, Xiaoyan Li, Jinpeng Li and Yuanyuan Li

 

tem 10:New Pastoralism Journal articles now published open access on line
Odessa Centre is pleased to announce the publication on Springer open access online of  5 research articles, 4 book reviews and a short report, as well as the editorial. 
 -          Indigenous Fodder Trees Can Increase Grazing Accessibility for Landless and Mobile pastoralists in northern Pakistan
-      Rapid Change of Strategy is Necessary for Development of Dromedary Camel Pastoralism in the Cholistan Desert of Pakistan
-      Sedentarisation of Tibetan Nomads in China: Implementation of the Nomadic Settlement Project in the Tibetan Amdo Area, Qinghai and Sichuan Provinces
-      Some Like It Hot: Environmental Determinism and the Pastoral Economies of the Later Prehistoric Eurasian Steppe
-      Evolution of Sedentary Pastoralism in South India: Case Study of the Kangayam Grassland

 

Please visit this link to read and download all the publications: http://www.pastoralismjournal.com/content

 

 
Item 11: Milking Drylands: gender networks, pastoral markets and food security in stateless Somalia
This thesis explores the extensive networks and sophisticated arrangements and mechanisms of cooperation and examines the set of social and cultural relations that characterise the commercialization of camel milk production in Somalia. Through a comparative analysis with the more traditional trade of livestock which characterises Somali pastoralism, the dynamics behind the integration of pastoral economies into market dynamics are unveiled. The commoditisation of camel milk involves on one hand the construction of a new market and on the other a reshaping of range resource management patterns.
 To read more: http://www.cabdirect.org/abstracts/20103083109.html   
 For further information contact: Michele.NORI@ec.europa.eu

 

Item 12: Major camel diseases in Southern Ethiopia
An epidemiological study in the Borana lowland. This report describes the seasonal occurrences of major camel diseases along with participatory investigations of constraints and potentials of camel production in the Borana lowland areas.
To read more: http://www.drylands-group.org/Articles/1922.html

 

Item 13: Publications on the Pastoral Land Tenure System in Sudan
Competition over natural resources, especially land, has become an issue of major concern and cause of conflict among the pastoral and farming populations of the Sahel and the Horn of Africa. Sudan, where pastoralists still constitute more than 20 percent of the population, is no exception. To help address the root-causes of these tensions the Embassy of the Kingdom of the Netherlands, the Canadian International Development Agency (CIDA) and the United Nations Development Programme launched in 2004 the Reduction of Resource Based Conflicts Project with the support of the Government of Norway in the preparatory phase (2002-2003).
Under this project, UNDP and development partners commissioned experts to research case studies covering the identified areas of conflict in rural Sudan. In this context, access to land, water and other productive resources have been identified as major factors in aggravating conflicts and in marginalizing many rural populations. The research undertaken under the project’s guidance led to the following series of publications:
 
1. Nomads’ Settlement In Sudan: Experiences, Lessons and Future Action -http://www.sd.undp.org/publications/rrbc/NOMADS'%20SETTLEMENT%20IN%20SUDAN.pdf
2. Pastoral Production Systems in South Kordofan -http://www.sd.undp.org/publications/rrbc/PASTORAL%20PRODUCTION%20SYSTEMS%20IN%20SOUTH%20KORDOFAN.pdf
3. Share the Land or Part the Nation: The Pastoral Land Tenure System in Sudan -http://www.sd.undp.org/publications/rrbc/Share%20The%20Land%20Or%20Part%20The%20Nation.pdf
They shed some new light on the sources of conflicts in rural Sudan, and help policy makers and development partners to identify priority areas for policy interventions and development planning.

 

Entrefilet 14:

 

Item 14:  Economic Model Data Card - sheep fattening (article in French)

 

This sheet is an excerpt from a document entitled "Model data cards in the  agrosylvo-pastoral and fisheries’ procedures", funded by PADAB2  and technically implemented  by Biosphere Association in Burkina Faso, in December 2009. They are currently the most complete technical and economic information data cards that can be found. These data cards are issued to inform the Chambers of Agriculture and Pastoralist Organizations. This model can be used by the teams supporting the producers and their organizations in the preparation of their microprojects, after adaptation to local conditions, of course.
For more information - http://www.reca-niger.org/IMG/pdf/RECA_FT_embouche_ovine_PADAB2-2.pdf

 

Item 15: Pastoral Innovation Systems: Perspectives from Ethiopia and Kenya
While there has been much discussion of the importance of innovation in African agriculture, remarkably little has focused on mobile pastoral systems. Everyone agrees that science, technology and innovation must be at the centre of economic growth, livelihood improvement and development more broadly. But it must always be asked: what innovation - and for whom? Decisions about direction, diversity and distribution are key in any discussion of innovation options and wider development pathways.
This occasional paper by the Futures of Agriculture Consortium (FAC) can be accessed on this link: http://www.future-agricultures.org/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=126&Itemid=523

 

Item 16: Broken Lands, Broken Lives? Causes, processes and impacts of land fragmentation in the rangelands of Ethiopia, Kenya and Uganda
 This study highlights the key trends and processes of land fragmentation in Ethiopia, Kenya and Uganda.  It explores the relationship between the fragmentation and the reduced ability of pastoralists to overcome drought, it highlights their strong linkages.  Recommendations follow thereafter as to how the negative impacts of land fragmentation on pastoral livelihoods can be reduced or mitigated.

 

The 10-page policy brief can be accessed on this link: http://www.disasterriskreduction.net/east-central-africa/library/detail/en/?dyna_fef[backuri]=%2Feast-central-africa%2Flibrary%2Fen&dyna_fef[uid]=1083 . Full reports (including country-by country chapters) can be downloaded from: http://www.disasterriskreduction.net/east-central-africa/library/en if put in a search for 'Flintan'.

 

 Item 17: IFAD Newsletter - From the Andes to the Mongolian steppes

 

Item 18: IRIN News - Drought exacerbates conflict in Turkana
Item 19: IRIN News - When a cow is part of the family
Item 20: IRIN News - Risk of starvation in Karamoja region
Item 21: Amnesty International – Israel sues Bedouin villagers for cost of repeated evictions
 
Item 17: IFAD Newsletter - From the Andes to the Mongolian steppes

 

In May 2011, IFAD organized a workshop on Livestock and Rural Microfinance in Western Asia that took place in Ulaan Baatar in Mongolia. The objective of the workshop was to promote knowledge sharing and south-south cooperation among the staff of IFAD-supported projects and programmes  in Africa, Latin America, the Near East and Asia and the Pacific. One of the participants, Mr Guillermo Vila Melo from Argentina, reflects on his experience in Mongolia and compares it the Andean Region.
To read more: http://www.ifad.org/newsletter/pi/38_full.htm#1

 

Item 18:   IRIN News - Drought exacerbates conflict in Turkana
Cross-border armed conflict over resources among Turkana pastoralists in northeastern Kenya has increased following the severe drought ravaging parts of the Horn of Africa. Besides rampant malnutrition, the desperate competition has led to increased livestock theft, shootings and forced migration.
This report online: http://www.irinnews.org/report.aspx?reportID=93363
Item 19:   IRIN News - When a cow is part of the family
In his Kiliwehiri village in northeastern Kenya, Abdullah Mohamed is known as "that mentally disturbed man".
This report online: http://www.irinnews.org/report.aspx?reportID=93353
Item 20:   IRIN News - Risk of starvation in Karamoja region
Several districts in Uganda will need urgent relief aid to mitigate the risk of starvation following poor rains that have affected this year's harvest, the Minister for Disaster Preparedness warned.
This report online: http://www.irinnews.org/report.aspx?reportID=93338
Item 21: Amnesty International – Israel sues Bedouin villagers for cost of repeated evictions
Residents of a Bedouin village in Israel’s Negev desert are facing a lawsuit for the cost of Israeli government agencies repeatedly destroying their homes and other structures.
This report online: http://www.amnesty.org/en/news-and-updates/israel-sues-bedouin-villagers-cost-repeated-evictions-2011-07-29
IGAD Livestock Information Portal - http://www.igad-data.org/
International Center for Agricultural Research in the Dry Areas (ICARDA) - http://www.icarda.org/cac/fiber/
IIED Haramata Communications Initiative - http://www.iied.org/climate-change/key-issues/community-based-adaptation/haramata-communications-initiative
Drylands Coordination Group - http://www.drylands-group.org/Articles/1922.html
Pastoral Peoples - www.pastoralpeoples.org
Future Agricultures - http://www.future-agricultures.org/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=126&Itemid=523
Community of Practice for Pro-Poor livestock Development  - http://www.cop-ppld.net/nc/cop_home/

 

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٠

PENHA  یا شبکه عشایری و زیست محیطی در شاخ آفریقا نام شبکه ای است که در شاخ آفریقا فعالیت دارد. دبیرخانه آن در لندن مستقر می باشد و شبکه فوق که توسط یک سمن بین المللی اداره می شود، در سال 1989 بنیاد نهاده شده یعنی در حال حاضر بیست و دومین سال خدمت رسانی خود را می گذراند.

وظیفه این شبکه بررسی و رفع مسائل مبتلابه عشایر شاخ آفریقا می باشد. این شبکه با تعداد اندکی نیرو کار خود را ادامه می دهد که برخی از کارکنان به صورت داوطلبانه در فعالیت های شبکه مشارکت دارند.

با وجود تعداد قلیل نیروهای دبیرخانه، شبکه فوق دارای دفاتری در کشورهای اوگاندا، سومالی، اریتره و سودان می باشد که اخیراً یک مقدار کارهایی در اتیوپی توسط دفتر سودان در حال انجام می باشد.

این شبکه دارای خبرنامه ای می باشد که علاقمندان به مباحث عشایری و نظام شبانی منطقه شاخ آفریقا می توانند با عضویت در خبرنامه آن، در جریان پروژه ها و فعالیت های این شبکه قرار گیرند.

خبرنامه شماره 7 ( آگوست ) 2011 دارای موضوعات ذیل است:

1-     خشکسالی در شاخ آفریقا

2-     توزیع چرخ خیاطی و ماشین کشبافی میان زنان اوگاندایی

3-     فرصت های جدید برای عشایر سومالی لند

4-     برنامه توانمندسازی اقتصادی زنانWEEP

5-     پیاده روی با هدف حمایت از عشایر و جمع کردن کمک های مردمی برای شبکه

6-     تماس با شبکه PENHA

   PENHA - 1 Laney House, Portpool Lane, EC1N 7FP, London

   Tel: 0044 (0) 207 242 0202; Fax:0044 (0) 207 404 6778

 info@penhanetwork.org and www.penhanetwork.org

Charity number 1038957 Company number 2658932

 

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٠

سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی کمک های انسان دوستانه (World Humanitarian Day - 2011) و ارزش نهادن به نظرات مردم به عنوان شهروندان سفیر سازمان ملل مسابقه ای ترتیب داده است برای افراد زیر 18 سال که پیامی را به صورت ویدیوئی به دبیر کل سازمان ملل بدهند و نظرات و یا پیشنهاداتی که تصور می کنند برای اصلاح امور جامعه جهانی می تواند مفید واقع شود ارائه دهند.

http://www.un.org/wcm/content/site/citizenambassadors/lang/en/Home/contest2011

این ویدیوها باید به یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسوی تهیه شوند البته ویدیوها می توانند به زبان دیگری تهیه شوند ولی باید زیرنویسی به یکی از دو زبان فوق داشته باشند. در ابتدای عبارت و یا متن هم جمله گوینده باید با " ببخشید جناب دبیر کل " آغاز شود.

مجدداً تاکید می کنم فقط و فقط در 30 ثانیه و فرصت ارسال ویدیوها تا 8 سپتامبر می باشد. برای اطلاعات بیشتر به آدرس فوق مراجعه نمائید.

راستی جایزه این مسابقه هم:  3 نفر برتر مسابقه به مدت 2 سال شهروند سفیر سازمان ملل خواهند بود و در پائیز و زمستان هم به دعوت سازمان ملل بازدیدی از شهر نیویورک خواهند داشت.

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٠

همایش فوق را دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان- دبیرخانه کانون هماهنگی دانش و صنعت چوب و کاغذ در روزهای اول و دوم آذرماه 1390 برگزار می کند.

 

محورهای همایش :

 •  الگوی تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع چوب و کاغذ کشور، اعم از جنگل، زراعت چوب، پسماند های کشاورزی، بازیافت ، واردات چوب و مواد اولیه (وضعیت موجود، مطلوب، چشم انداز).
 • اصلاح الگوی استحصال و فرآوری مواد اولیه چوب و کاغذ (ضایعات، استاندارد سازی و ...).
 • میزان و نوع تولیدات چوب و کاغذ (وضعیت موجود، مطلوب، چشم انداز).
 • تکنولوژی تولیدات چوب و کاغذ (وضعیت موجود، مطلوب، چشم انداز).
 • آموزش، پژوهش و فناوری های نوین و کارآفرینی (وضعیت موجود، مطلوب، چشم انداز).
 • اقتصاد و بازرگانی چوب و فرآورده های چوب و کاغذ در حوزه ملّی و بین المللی.
 • قوانین و مقررات مزتبط با تولید ، واردات و صادرات چوب و کاغذ.
 • چشم انداز صنعت چوب و کاغذ در افق 1404.   

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٠

Civil Society Forum prior to the Eye on Earth Summit, December 11, 2011, Abu Dhabi, UAE

از طریق ابتکار عمل داده های زیست محیطی ابوظبی Abu Dhabi Global Environmental Data Initiative (AGEDI) دولت ابوظبی یک اجلاس جهانی با عنوان دسترسی بیش تر به اطلاعات زیست محیطی و اجتماعی برگزار می کند.  

آژانس محیط زیست ابوظبی میزبان اجلاس چشم به آسمان می باشد که در 15-12 دسامبر 2011 در ابوظبی برگزار خواهد شد. این اجلاس با مشارکت آژانس محیط زیست ابوطبی و یونپ برگزار می شود. قبل از برگزاری این اجلاص مجمعی برای جوامع مدنی در روز 11 دسامبر در ابوظبی برگزار می شود که یونپ آن را هماهنگ کرده است.

هدف از برگزاری مجمع جامعه مدنی فراهم آوردن فرصتی برای نمایندگان 150 جامعه مدنی برای گردهمایی قبل از اجلاس جهانی و جمع بندی نظرات آن ها برای ارائه به اجلاس می باشد. نمایندگان جوامع مدنی می توانند قبل از 15 آگوست پیش ثبت نام خود را انجام دهند.

 www.unep.org/civil-society by August 15, 2011.

افرادی که ثبت نامشان تایید گردد تا اوایل سپتامبر دعوت شرکت در اجلاس را دریافت خواهند نمود  که نشان گر تامین هزینه های سفر و اقامت در طول اجلاس می باشد. برای اطلاعات بیش تر می توانید از این راه تماس بگیرید:

Jose de Mesa (Jose.Demesa@unep.org) or Alexander Juras (Alexander.Juras@unep.org).

For more information on the Summit, please also visit www.eyeonearthsummit.org

The Major Groups and Stakeholders Branch
United Nations Environment Programme (UNEP)
P.O. 30552 Nairobi, Kenya

http://www.unep.org/civil_society/

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٠

UNEP organizes two consultations with major groups and stakeholders in Bonn, Germany

در روزهای اول و دوم سپتامبر برنامه محیط زیست ملل متحد دو گردهمایی با حضور تشکل های عمده و ذی نفعان در شهر بن آلمان برگزار می کند که این دو همایش در راستای آماده سازی برای اجلاس Rio  +20 می باشد.

این همایش ها با هدف بررسی نحوه مشارکت دادن ذی ربطان و جامعه مدنی در سیاست گذاری ها و تدوین برنامه کار توسعه پایدار برگزار می شود. در همایش دیگری که یوبپ برای منطقه اروپا برگزار می کند هدف آماده سازی برای جلسه دوزادهم شواری حکام یونپ و اجلاس جهانی وزیران محیط زیست که در ماه فوریه سال 2012 برگزار خواهد شد می باشد.

UNEP Global Consultation with Major Groups and Stakeholders on Rio+20

UNEP Global Consultation on Rio+20, September 1, 2011
UNEP Regional Consultation Meeting for Europe, September 2, 2011 
   
On September 1 and 2, 2011, UNEP will organize two consultations

1.        UNEP Global consultation on Rio+20 on the theme “Engaging with Major Groups and Stakeholders on Rio+20: the Role of Civil Society in Shaping the Sustainable Development Agenda for the 21st century!”, September 1, 2011 
2.        UNEP Regional Consultation for Europe (RCM) in preparation for UNEP’s 12th Special Session of the Governing Council / Global Ministerial Environment Forum in February 2012 on September 2, 2011
 
These consultations are held prior to the UN DPI Conference, September 3-5, 2011 in Bonn (see: http://www.un.org/wcm/content/site/ngoconference/pid/16700).

The consultations will contribute to the preparations of UNEP’s Global Major Groups and Stakeholder Forum and the 12th Special Session of the Governing Council / Global Ministerial Environment Forum to be held from 20-22 February 2012, as well as to the Rio+20 Conference.

All interested Major Groups and Stakeholders are invited to participate in both events and in the UN-DPI Conference ( please note: a seperate registration for the UN-DPI conference is needed if interested).

For more information, the agendas of both meetings and relevant links please follow the link:
http://www.unep.org/majorgroups/bonnconsultations

Follow this link for registration as a participant:
http://www.unep.org/majorgroups/register

Registration is still open, but no more coverage for travel costs are available from UNEP

Kindly contact UNEP : civil.society@unep.org
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩٠

به مناسبت سال جهانی جنگل، اتحادیه جهانی پست یک مسابقه انشاء نویسی در مورد جنگل ترتیب داد. این چهلمین مسابقه ای است که اتحادیه فوق برگزار می نماید که هر سال با عنوانی خاص و عموماً مرتبط با سال.

امسال بیش از 2 میلیون نفر در این مسابقه شرکت کردند که عمدتاً مطب خود را به صورت دستنویس ازسال کرده بودند.

هیات داوران این مسابقه هم مجموعه ای متشکل از رئیس دبیرخانه مجمع جهانی جنگل (UNFF)، رئیس واحد پشتیبانی شبکه ابتکارات (director of the network initiatives support unit) و رئیس دایره ارتباطات و روابط عمومی اتحادیه حفظ طبیعت (IUCN) و یک کارشناس از دفتر بین المللی اتحادیه جهانی پست و یک نفر کلکسیونر تمبرهای جنگل بود.

برندگان این مسابقه به ترتیب عبارت بودند از:

1- Charlée Gittens از باربادوس و   Wang Sa از چین ( مدال طلا مشترکاً)

2-  Jonathan Andrew از گرانادا ( مدال نقره)

3- Charlene Tiagae از بوتسوانا ( مدال برنز)

قابل توجه این که این مسابقات برای افراد زیر 15 سال می باشد. مسابقه سال آینده هم به المپیک 2012 لندن اختصاص یافته است و از مخاطبین می خواهد که به یک ورزشکار نامه بنویسند.

<"http://www.upu.int/en/the-upu/international-letter-writing-competition-for-young-people/2012-international-letter-writing-competition-for-young-people.html"

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢۱ امرداد ۱۳٩٠

 

همایش منطقه ای جنگل های زاگرس مرکزی ؛ قابلیت ها و تنگناها

( اهمیت جنگل های زاگرس مرکزی در چشم انداز توسعه منطقه )

 

اهداف برگزاری همایش

خیزش جهانی کنونی پیرامون حفاظت و بهره برداری پایدار از جنگل ها بر نقش کلیدی و محوری انسان در مدیریت و توسعه ی پایدار و حفاظت از این ذخایر ارزشمند تاکید دارد .

منطقه ی رویشی زاگرس علی رغم وجود قابلیت ها و پتانسیل ارزشمند ، دارای چالش ها ، محدوذیت ها و تنگناهایی است که اگر مولفه های آن بدرستی شناخته شده و مورد مداقه قرار گیرند می تواند افق های روشنی را جهت پایداری این منابع و بهره برداری بهینه از آنها فراهم آورد . از سویی مهم ترین مسئله ای که بقای این منطقه ی رویشی را با مخاطره مواجه نموده است معضلات انسان منشاء ای است که نیاز به مدیریت جامع بر مبنای مولفه های زیست محیطی و اقتصادی را مورد تاکید قرار می دهد . از این منظر فراهم آوردن بستری جهت افزایش دانش پیرامون مسائل جنگل های زاگرس مرکزی و ارائه ی راهکارهای علمی و کاربردی نمودن آنها زمینه را برای احیاء و بازسازی این منطقه ی رویشی و پایداری آن فراهم می آورد .

اهداف برگزاری همایش ( جنگل های زاگرس مرکزی ؛ قابلیت ها و تنگناها ) را می‌توان به شرح زیر خلاصه نمود:

– معرفی و شناخت دخایر ژنتیکی ( فون و فلور ) در جنگل های زاگرس مرکزی

– بررسی فرصت ها و تهدیدات در جنگل های زاگرس مرکزی

ارائه راه حل های کاربردی و تخصصی در جهت جلوگیری از آسیب های وارده بر پیکره ی منطقه رویشی زاگرس مرکزی

به روزرسانی بانک اطلاعاتی علمی زاگرس مرکزی با معرفی دستاوردهای جدید پژوهشی و ایجاد منبع و مررجع قابل دسترس پژوهشگران و برنامه ریزان

– فراهم آوردن فضای مناسب جهت هم اندیشی اساتید و پژوهشگران و برنامه ریزان و سیاست گذاران منطقه ای و ملی

محورها

1 - ذخایر ژنتیکی ( فون و فلور )جنگل های زاگرس مرکزی

2 - علل و عوامل تخریب جنگل های زاگرس مرکزی

3- روش‌های و رویکردهای نوین مدیریت پایدار جنگل های زاگرس مرکزی

4- کاربرد تکنیک ها و فن آوری های نوین در برنامه ریزی و حفاظت پایدار از اکوسیستم های جنگلی زاگرس مرکزی

5- مسائل اقتصادی و اجتماعی موثر بر احیاء و بهره برداری بهینه از منابع جنگلی زاگرس مرکزی

6– برنامه های کلان توسعه کشور و آینده نگری پیرامون احیا و بهره برداری پایدار جنگل های زاگرس مرکزی

7-دانش بومی و سرمایه های اجتماعی و حفاظت و بهره برداری پایدار از منابع جنگلی زاگرس مرکزی

محور های جانبی

- اشاعه فرهنگ و اخلاق زیست محیطی بین ساکنین جنگل های زاگرس مرکزی

- پژوهش های دانش آموزی در حیطه ی جنگل های زاگرس مرکزی

- جهاد اقتصادی و پایداری جنگل های زاگرس مرکزی

تقویم برگزاری

شروع فراخوان.....................

    10مردادماه

پایان ارسال چکیده مقالات.......

    20مهر ماه

اعلام نتایج داوری مقالات........

    3  آبان ماه

مهلت ارسال متن کامل مقاله و ثبت نام در همایش

    14آبان ماه

برگزاری همایش...................

   2 آذر ماه

 
ارتباط با همایش

http://zagrosforest.ir/

دبیرخانه ی همایش از ساعت  8  لغایت   16 از طریق شماره تلفن  06613217477   و  تلفکس  06613214733   پاسخگوی سوالات پژوهشگران گرامی می باشد . 

آدرس پستی دبیرخانه ی همایش : لرستان . خرم آباد . میدان 22 بهمن . بلوار ولیعصر (عج) . معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان . دفتر کانون دانشجویی همیاران طبیعت . کد پستی : 73484-  68168

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢۱ امرداد ۱۳٩٠

مجمع جنگل سازمان ملل خبرنامه ای با عنوان " اقدامات منطقه ای جنگل" منتشر می کند.

اولین شماره این خبرنامه با عنواان " صداهای منطقه ای " روز 10 آگوست منتشر شده است و در آن اقدامات منطقه ای مربوط به مدیریت پایدار جنگل اطلاع شده است.

در اولین شماره این خبرنامه، اخباری ارائه شد در مورد کنفرانس وزارتی منطقه اروپا که در شهر اسلو در ژوئیه 2011 برگزار شده بود که طی آن نمایندگان شرکت کننده در مورد ابزارهای قانونی که برای حفظ جنگل می توانند بکار روند مذاکراتی انجام شد. همچنین از اقداماتی که توسط شبکه بین المجالس برای مدیریت پایدار اکوسیستم های جنگل در آفریقای مرکزی ( REPAR ) در مورد مقابله با تغییر اقلیم و بیابان زایی شامل فعالیت های احیا’ جنگل و مشارکت ذی ربطان و برگزاری نشست های سطح بالا برای بررسی پیشرفت و ارائه توصیه های جدیدنیز سخن به میان آمده است.

علاوه بر موارد فوق از کارهای شبکه جنگل های مدل بین المللی International Model Forests Network (IMFN), که ابتکار عمل کانادا است که در 24 کشور به منظور تبادل تجارب دست های فراگرفته در زمینه مدیریت پایدار منابع طبیعی و پیشرفت های حاصله در زمینه مدیریت مشارکتی جنگل در آفریقای مرکزی فعالیت دارد، نیز مطالبی  ارائه شده است.

برای دریافت خبرنامه:

http://www.un.org/esa/forests/news/en-regional-voices-1.html

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢۱ امرداد ۱۳٩٠

گردهمایی- اصول ابتکار عمل مالی برنامه محیط زیست سازمان ملل برای مشاوره در مورد بیمه پایدار

این گردهمایی چهارمین نشست از هفت نشست منطقه ای برنامه ریزی شده برای مشاوره ابتکار عمل مالی برنامه محیط زیست سازمان ملل  (UNEP FI) در مورد تدوین اصول پایداری صنعت بیمه می باشد. انتظار می رود با نهایی شدن این کار، از آن به عنوان چارچوب جهانی بیمه پایدار توسط شرکت های بیمه استفاده شده و بدین ترتیب در مورد ریسک های  زیست محیطی، اجتماعی و حکمرانی عملکرد بهتری داشته باشند. 

نشست فوق در روزهای 11 و 12 آگوست در شهر آوکلند نیوزلند برگزار خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر:

  contact: Wei Peng   fax: +41-22-7969-240   e-mail: asiapacific@unepfi.org   www: http://www.unepfi.org/events/2011/auckland/index.html

  

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٠

 امروز یک ایمیلی دریافت کردم که مجله تغییر اقلیم را معرفی می کرد. من به وبسایت سری زدم هر اطلاعاتی مربوط به تغییر اقلیم بخواهید روی آن بارگزاری شده است و آخرین اطلاعات در اختیار شما قرار می گیرد و لازم نیست به سایت های مختلف برای بدست آوردن اطلاعات روز سر بزنید.

 

این مجله بخشی از فعالیت های تغییر اقلیم  NOAA را پوشش می دهد. مجله فوق در مورد درک مفاهیم و پیش بینی وضعیت و طرح های نوسانات و تغییر اقلیم هم اطلاع رسانی می کند.

شما می توانید به آدرس ذیل مراجعه کنید:


http://www.climate.gov/#climateWatch

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٠

 برنامه محیط زیست سازمان ملل - یونپ- از سری گزارشات سیاست گزاری خود که مباحث کلان محیط زیست را شامل می شود شماره 4 خود را به هم افزایی ها و حذف رقابتی برخی خدمات و کالاها به منظور امنیت غذایی و اکولوژیک اختصاص داده است.

 

این گزارش در 12 صفحه تهیه شده است و تاکید می نماید که کشورها باید راهکارهایی برای تامین امنیت غذایی خود بردارند. افزایش مصرف نهاده های کشاورزی مانند کود، سم، آفت کش، آب و واریته های جدید محصولات که از طریق مهندسی ژنتیک به دست می آید، باعث ارتقاء سطح تولید می شود. این فشار مضاعف بر اکوسیستم های زراعی منجر به تضعیف توان آن ها برای ارائه خدمات به جامعه خواهد شد.

 لذا باید تصمیم گیری شود که انتخابی بین دستیافت های کوتاه مدت و اثرات بلند مدت بر اکوسیستم ها و خدمات آن ها به عمل آید. یعنی لازم است تعادلی بین سیستم های تولید مواد غذایی و تداوم خدمات اکوسیستم از طریق اقدامات سیاسی که انتخاب و حذف رقابتی (trade-off) پایدار را ترویج می کند به عمل آید.

این گزارش در مورد اثرات افزایش سریع تولید محصولات غذایی بر اکوسیستم ها و خدمات آن ها  خصوصاً اکوسیستم های زراعی بحث می کند و این که چگونه می تواند هر دو منافع همسو با هم باشند. در این راستا یک سری سیاست ها هم برای همسو سازی مورد بررسی قرار گرفته اند.
در این گزارش تاکید شده است که سیاست ها و رویکردهای مدیریتی با هدف به حداقل رساندن اثرات سبک و سنگینی و حذف برخی خدمات اکوسیستم ها باید از طریق درک سبک و سنگینی ها مبنا قرار گیرد.

این گزارش به زبان های فرانسوی و اسپانیولی هم روی سایت یونپ موجود می باشد که می توانید از روی سایت آن را دریافت نمائید:

www.unep.org/policyseries .

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٠

موسسه Institute of Development Studies یا موسسه مطالعات توسعه هم جزو موسساتی است که بخشی از فعالیت هایش را به تغییر اقلیم اختصاص داده است. این وسسه گزارشاتی تهیه و منتشر می کند که نشریه اخیر خود را به منظور درک ابتکار عمل بین المللی تغییر اقلیم به اقتصاد سیاسی اختصاص داده است. که روی مباحثی مانند اجرای آن ها در کشورهای در حال توسعه و سیاست فرایند سیاسی تمرکز دارد. خلاصه مقاله ای با عنوان " به سوی اقتصاد سیاسی جدید تغییر اقلیم وتوسعه" توسط  Tanner و Allouche تهیه شده است که می توانید از اینجا فایلش رادریافت نمائید:

http://www.ids.ac.uk/images/SourceImage/Bull423.jpgPolitical Economy of Climate Change - IDS Bulletin 42.3

Edited by Thomas Tanner and Jeremy Allouche

www.tinyurl.com/pecc2011

 مطالب این بولتن عبارتند از:

Towards a New Political Economy of Climate Change and Development
Thomas Tanner and Jeremy Allouche

The Political Dimension of Vulnerability: Implications for the Green Climate Fund
Richard J.T. Klein and Annett Möhner

Understanding the Political Economy of the Adaptation Fund
Sven Harmeling and Alpha O. Kaloga

Towards an Understanding of the Political Economy of the PPCR
Fran Seballos and Sönke Kreft

Forest Voices: Competing Narratives over REDD+
Rocío Hiraldo and Thomas Tanner

The Political Economy of Climate Resilient Development Planning in Bangladesh
Khurshid Alam, Md Shamsuddoha, Thomas Tanner, Moshahida Sultana, Muhammad Jahedul Huq and Sumaiya S. Kabir

Prioritising PPCR Investments in Mozambique: The Politics of ‘Country Ownership' and ‘Stakeholder Participation'
Alex Shankland and Raul Chambote

Negotiating Climate Resilience in Nepal
Jessica Ayers, Nanki Kaur and Simon Anderson

Indigenous Peoples and the Regulation of REDD+ in Brazil: Beyond the War of the Worlds?
Alex Shankland and Leonardo Hasenclever

The Political Economy of Clean Development in India: CDM and Beyond
Peter Newell, Jon Phillips and Pallav Purohit

Bridging Research and Policy Processes for Climate Change Adaptation
Lars Otto Naess, Emily Polack and Blessings Chinsinga

Meteorologists Meeting Rainmakers: Indigenous Knowledge and Climate Policy Processes in Kenya
Paul Guthiga and Andrew Newsham

The Political Economy of Adaptation through Crop Diversification in Malawi
Blessings Chinsinga, Ronald Mangani and Peter Mvula

 Hannah Bywaters

Administrator, Climate Change Team

Institute of Development Studies, Brighton BN1 9RE

Tel: +44(0)1273 915722

Email: H.Bywaters@ids.ac.uk

Website: www.ids.ac.uk/climatechange 

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٠

این خبر را امروز دریافت کردم خوب بازار Rio + 10 داغ داغ است و همایش روی همایش که این هم یکی ار آن هاست. تا آخر خبر نگاهی انداختم. چشمم به مدعوین هم خورد. دیدم نمایندگان چند تا کشورها دعوت شده اند. جوانان ایرانی چی؟ داشتم باد خودم می گفتم اگر سهمی در بهبود محیط زیست نداریم در تخریب آن که سهم داریم ( میزان انتشار گازهای گلخانه ای ایران). دیدم که ای بابا از قطر نماینده ای شرکت می کند. پس جوانان ما چی؟

راستی یادم نرفته افتتاحیه جام جهانی آهنگ جوانان Rio + 20 هم هست که آرمش همین تصویر ذیل است. 

همایش رایگان برگزار می شود و اگر کسی اون دور و ورهاست می تونه برای شرکت در همایش ثبت نام کنه. اگر هم در دوردست هاست و علاقه داره در جریان امور قرار بگیره با آدرس انتهای فراخوان تماس بگیره ظاهراً بناست لوح فشرده سخنرانی ها و مطالب ارائه شده منتشر گردد.  

Invitation to the International Conference

 Knowledge, Youth and Global Commons

-Orienting Knowledge Systems and Inter-Generational Relations

towards Sustainable Development and Rio+20

Date:

15. & 16. September 2011

 Venue:

Maria Loretto Palace, Klagenfurt am Wörthersee (Austria)

Organizers:

 

Austrian Science and Research Liaison Office Ljubljana www.aso.zsi.at

International Association for the Advancement of Innovative Approaches to Global Challenges www.glocha.info

Academic Council on the United Nations System – Vienna Liaison office www.acuns.org

http://www.glocha.info/iaai/index.php/conference2011

  General  Information

 

 

"Sustainable development is development that meets the needs of the present without compromising the ability of future generations to meet their own needs.”

(source: World Commission on Environment and Development (WCED). Brundtland Report: Our common future. 1987)  

 

 

Aiming for ‘sustainable development’ which would meet the needs of present generations without compromising the needs of future generations – this has been the promise of the heads of states and other global political leaders who gathered at Rio Earth summit in 1992.

 Where do we stand 20 years later?

 Progressing climate change and dead-locked post-Kyoto negotiations, biodiversity loss, ongoing extreme poverty in many places of the world, escalating sovereign debt crisis and resulting cuts in public investment in education, social welfare .. in times where the number of billionaires according to Forbes grew 20 % in one year alone etc. are indicators that humanity is far away from fulfilling the Rio 1992 summit promise and that something is systemically/radically wrong in the way we manage global wealth.

 The population group most exposed to the non-delivery of global sustainable development governance are global youth and future generations in general. For sustainable development concept to function, it is crucial that global resources management decisively maps and safeguards crucial sustainable development resources, tame market economy forces and correct market failures where they lead to destruction/overconsumption of natural resources and mobilize innovative multi-stakeholder partnerships for global public goods/global commons like provision of sustainable development related knowledge and human capacity worldwide.

 United Nations Conference on Sustainable Development (UNCSD) in Rio de Janeiro in June 2012 seems to be the one big window of opportunity for global community to take stock of the “State of the future”, its many challenges and systemic risks for ecosystems degradation and governance failure and to forge – with substantial global governance innovations - a strong global problem solving alliance which provides a multilevel and multi-actor governance framework for coherent collaborative action which would involve every global citizen.

 At the ‘Knowledge, Youth and Global Commons’ conference youth from around the world will have a voice to contribute to the process of UNCSD preparation.

 A special focus of the conference will be on ‘knowledge’ as the key global sustainable development governance coordination element.

 Another specific focus of the conference will be the IAAI proposal to frame all those resources that are needed by present and future generations for sustainable development as ‘global commons’ and to launch in the context of Rio 2012 a multi-stakeholder partnership (and a related documentation and assessment system) for global commons growth based on a shared social responsibility for such global commons. This would provide a new institutional framework for civic engagement and multilevel governance and help strengthen the knowledge base for global governance.

 Draft Agenda

(continuous updates of the conference agenda will be available on www.aso.zsi.at and www.glocha.info)

 Thursday, 15.09 Day 1 of the conference

(Focus on "Global Governance Perspectives on Sustainable Development Resources Management, Highlighting the Systemic Role of Knowledge and Youth")

 10.00 – 10.45     Session 1 - Introduction: Youth Perspectives - our VIPs

 Youth representatives from Austria, Slovenia, Southeast European countries and the world (South Africa, China, India, Australia, Mexico, US, Pakistan, Qatar, Russia ..)

 10.45-12.15        Session 2: Market Failures - Global Environmental Problems and Global Governance

 -     Market failures (externalities & Public Goods) & Global Resources Management

-     Sustainable development, Trans-Generational Justice and the Role of the UN System

-     United Nations Conference on Sustainable Development Rio 2012 - A Window of Opportunity!

-     Global Youth Claiming Sustainable Development Resources - the Rio2012 Youth Song World Cup

 12.15 - 13.30 lunch

 13.30 - 15.15      Session 2: Mapping and Mobilizing Resources for Sustainable Development

 -     Global Commons Innovations 4 Sustainable Development

-     Sustainable Development related Knowledge as Global Commons & Delhi Sustainable Development Summit 2012

-     Measuring intangibles - The 'We value' project

-     Mobilizing global civil society resources for knowledge based responses to global challenges

-     Reframing Global Philanthropy as Social Investment and Collaborative Global Commons Growth

-     Innovative Resource Mobilization for Global Environmental Governance - The IPCC Scholarship Program Experience

 15.15-15.45        Coffee break

 15.45 - 17.30      Session 3: How to measure the contribution of science and education to Sustainable  Development & Potentials of the 'knowledge commons' concept?

 -     The 'Knowledge and Learning for Changing Societies' program - International Human Dimensions Programme

-     The UNESCO Science, Technology and Innovation Global Assessment Program and the Need for innovations in the global monitoring of STI

-     World Symposium on Sustainable Development at Universities @ Rio 2012

-     Education for Sustainable Development metrics and post DESD

-     Knowledge and Sustainable Development metrics in the context of WBC regional STI strategy development process

-     Integrating SD related STI governance innovations in Southeast  Europe into (existing) science information systems

 18.00 - 18.45      Launch of GloCha Center Klagenfurt-Ljubljana

 19.00 - 19.45      Launch of Rio 2012 Youth Song World Cup    

 20.00 -                 Reception

 Friday, 16.09 - Day 2 of the conference

(Focus on "Research, Innovation and learning for Sustainable Development in SEE")

 09.00-10.00        Session 4: Integrating Global Challenges in local, national, regional and global innovation systems

 -     Knowledge, Grand Challenges and the Paradigm Shift from 'Research' to 'Innovation' Systems

-     Global Issues in Research Strategies and Programmes of Western Balkan Countries

-     Global Challenges and European Research Area governance (Ljubljana Process)

 10.00 - 10.30      Coffee break

 10.30-12.30        Session 5: From ASO Ljubljana to GloCha Centers network

Discussion of ideas/plans for project initiatives and event initiatives with Representatives of ministries of science, universities and local authorities/municipalities and youth organizations (from Southeast European countries) about future cooperation potentials ..)

 Invited special guests – envisaged cooperation partners of GloCha network; open meeting, everybody welcome

 12.30 - 13.00      Closing Session: Adoption of 'Conclusions' and a 'Plan of Action'

 

13.00h                 End of conference 

 

14.30 -                 Designing 'Our common future 2.0' - Development of event and project initiatives

(informal continuation of session 5 IAAI, ASO Lj & partners)

 -         Sarajevo workshop Mobilize Diaspora4SD (12 October 2011)

-         Knowledge as global commons event @ Delhi SustDev Summit 2012, TERI (2-4 February 2012) http://dsds.teriin.org/2012/

-         NY workshop ‚GlobalCommons, Knowledge and Ethics' connected with UNCSD intersessional meeting 26 March 2012

-         Global Forum on Philanthropy Innovations and Research and Education Funding @ Rio+20 universities conf. 6/12 http://www.haw-hamburg.de/wssd-2012.html

-         Project "Measuring the contribution of Research and Education to Sust Dev" (with links to UN AI, UNESCO STIGAP, KLSC-IHDP)  (to be submitted to foundations by the end of 2011)

-         project  Global Challenges Centers network in SEE (start planned early 2012)

-         GloBalkCan Youth – Promoting Global Citizenship and Future Orientation in Southeast Europe (is already part of UN AoC SEE Action Plan, http://www.investsciencesee.info/ccandun/images/stories/PRES/weiss.pdf)

 Further Information:

 There is no registration fee!

 For Registration follow these links: doc format or online registration form

 The conference will be video recorded and will be made available as video-on-demand soon

 

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٠

سازماان ملل یک ویژه نامه ای در مور توسعه پایدار دارد که از هم اکنون برای اخذ مقالات فراخوان منتشر کرده است و فرصت ارسال مقالات تا  15 نوامبر می باشد که نشریه در سال 2012 منتشر خواهد شد.

مجمع منابع طبیعی نام ویژه نامه ( فصل نامه) توسعه پایدار سازمان ملل است که مختص منابع طبیعی است که شماره فوق اختصاص به سناریوهای بلندمدت برای توسعه پایدار دارد. مباحث آب، تغییر اقلیم، سرزمین و انرژی از محورهای اصلی این ویژه نامه خواهند بود.

Call for Papers for a Special Issue on Long-term Sustainable Development Scenarios
Deadline for submission: 15 November 2011

Natural Resources Forum, a United Nations Sustainable Development Journal, a  quarterly journal issued by the Division for Sustainable Development of the United Nations calls for papers for a special issue on long-term scenarios for sustainable development, to be published in 2012.

This special issue will take stock of recent advances in the development of long-term sustainable development scenarios. Scenarios have become a standard tool in the analysis of global issues, including climate change, energy, land, and water. There have also been efforts to extend the coverage of models and scenario exercises to go beyond individual sectors and provide integrated analyses, simultaneously considering economic, social and environmental objectives, as well as multiple sectors. The United Nations Conference on Sustainable Development (“Rio+20”), to be held in Rio de Janeiro in June 2012, will be an occasion to reflect on progress in model-based scenario analysis and trends in the interface between scenario modeling and policy-making.

This special issue calls for papers considering, inter alia, the following areas:
• Integration of sustainable development objectives in model-based scenario analysis, including post-2015 development goals;
• Global sustainable development scenarios, including new insights regarding social outcomes, planetary boundaries and breaching of environmental thresholds;
• Trade-offs and synergies across sectors and in terms of multiple objectives;
• National-level integrated, multi-sectoral scenarios and their implications for policy making;
• Gaps in terms of model coverage of sectors, sustainable development dimensions, data quality and availability;
• Trends in the interface between the scenario modeling and policymakers since the Earth Summit in 1992, and suggestions for the future;
• Emerging approaches to scenario analysis, including those based on risk management, game theory, complexity science, political and institutional assessments, and the research agenda for the future.

Articles should contain original material and should be between 6,000 and 8,000 words in length. Please consult our Author Guidelines (http://www.wiley.com/bw/submit.asp?ref=0165-0203&site=1).

Contributions to the journal are accepted at the NRFs manuscript submission site at http://mc.manuscriptcentral.com/nrf.

Questions and comments can be addressed to NRFORUM@un.org

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٠

Regional Workshop on Mainstreaming Climate Change Adaptation in Environmental Impact Assessment in Asia, 25-26 October 2011, Bangkok, Thailand

 The workshop has an objective to build capacity for environmental impact assessment (EIA) practitioners in Asia to incorporate climate change impacts and adaptation in EIA processes. Workshop sessions aim to raise awareness and understanding on the implications of climate change in the context of development and project planning; explore opportunities and constraints in using EIA as a tool to enhance climate resilience of projects and plan for adaptation; and share experience from countries with more advanced practices in incorporating climate change considerations in EIA, using examples from real project cases.

 The workshop is organized by the Asian Environmental Compliance and Enforcement Network (AECEN), with support from the United States Agency for International Development (USAID), in collaboration with the Asia Pacific Adaptation Network (APAN).  As a side event to the Asia-Pacific Climate Change Adaptation Forum 2011 which will take place on 27-28 October 2011 at the United Nations Conference Center in Bangkok, the workshop targets adaptation practitioners who are planning to attend the Forum and also have interest in the EIA subject.

 

For more information on the Asia-Pacific Climate Change Adaptation Forum 2011, please visit the following link: http://www.asiapacificadapt.net/adaptationforum2011/participant-registration

 For more information on the Regional Workshop, please visit the following link: http://www.asiapacificadapt.net/adaptationforum2011/event-training-strengthening-capacity-incorporate-climate-change-impacts-and-adaptation-environmenta

 To register in this limited-space regional workshop, please contact EIA_ClimateChange@aecen.org by August 31, 2011

 

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٠

چند وقت پیش نوشتاری با عنوان روز جهانی شتر روی وبلاگ گذاشتم. امروز نگاهم به شماره 207 سال بیست و سوم مجله سنبله– اسفند 1389  افتاد و یک مطلبی دیدم با عنوان "درمان سرطان با شیر و شتر " مطلب توجهم را جلب کرد و آن را مطالعه کردم. با توجه به برگزاری مراسم روز جهانی شتر و اهمیت شتر، بد ندیم مطلب فوق را برای ملاحظه عموم روی وبلاگ بگذارم که به قرار ذیل است:

گروهی از محققان عرب ادعا می کنند با استفاده از شیر و ادرار شتر به فرمول دارویی برای درمان  سرطان دست یافته اند.

عبدالله النجار رئیس " بنیاد علوم و فن آوری عرب امارات متحده عربی در این رابطه اظهار داشت:« پژوهشگران این پروژه را در سال 2008 آغاز کرده اند و به نتایج شگفت انگیز و در سطح بین المللی دست یافته اند». به گفته وی این دارو که ترکیبی از شیر و ادرار شتر است، حاوی سلول های سرطانی هوشمندی است که بدون ایجاد هر گونه عوارض جانبی، به مواد سمی در سلول های سرطانی یورش می برد و آن ها را از بین می برد.

این دارو با موفقت 100 درصدی بر روی موش ها آزمایش گردیده و در آینده نیز آزمایش های انسانی آن وارد فاز عملیاتی می شود. این آزمایش ها در دانشگاه شارجه امارات متحده عربی و موسسه سرطان در بغداد انجام شده است.

صباح جاسم – رئیس شرکت زیست فن آوری عرب نیز گفت: « این گروه هر بار که نمونه شیر و ادرار شتر را مورد بررسی قرار داد، مشاهده کرد؛ سیستم ایمنی شتر خود را جوان و نوسازی کرده است. این امر موجب می شود، این حیوان قوی ترین سیستم ایمنی را داشته باشد». به گفته وی این فرمول دارویی، سرطان خون ( لوسمی) را درمان می کند و می تواند برای درمان دیگر بیماری ها نیز تولید شود. وی همچنین افزود:« اکنون شش ماه از تزریق این داروی جدید به موش ها می گذرد. این موش های آزمایشگاهی هنوز زنده هستند و رفتار آن ها مانند موش های سالم طبیعی است».

وی از ثبت این داروی جدید در اداره ثبت اختراعات انگلیس نیز خبر داد.

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩٠

Mainstreaming Poverty-Environment:Linkages into Development Planning

A Handbook for Practitioners

 قبلاً در یکی از نوشتارهای خودم از ابتکار عمل مشترک برنامه های عمران و محیط زیست ملل متحد در مورد ارتباط فقر و محیط زیست صحبت کرده بودم. این جا کتاب یا گزارش فنی را به شما معرفی می کنم که عنوانش گنجاندن رابطه فقر - محیط زیست در برنامه های توسعه. کتاب در 134 صفحه و 7 فصل و در سال 2009 تهیه و منتشر شده است که امیدوارم اول خودم بعد دوستان علاقمند به مباحث اقتصادی - اجتماعی آن را مطالعه کنند.

The Poverty-Environment Initiative (PEI) of the United Nations Development Programme (UNDP) and the United Nations Environment Programme (UNEP) is a global UN-led programme that supports country-led efforts to  mainstream poverty-environment linkages into national development planning.

The PEI provides financial and technical assistance to government partners to set up institutional and capacity strengthening programmes and carry out activities to address the particular poverty-environment context.

Mainstreaming Poverty-Environment Linkages into Development Planning: A Handbook for Practitioners is also available online at www.unpei.org.

Published March 2009

© 2009 UNDP-UNEP

ISBN: 978-92-807-2962-7

 

 

Purpose

The purpose of this handbook is to provide practical, step-by-step guidance on how governments and other national actors can mainstream poverty-environment linkages into national development planning. We here define poverty-environment mainstreaming as the iterative process of integrating poverty-environment linkages into policymaking, budgeting and implementation processes at national, sector and subnational levels. It is a multi-year, multi-stakeholder effort grounded in the contribution of the environment to human well-being, pro-poor economic growth and achievement of the MDGs.

It entails working with a range of government and non-governmental actors, and other actors in the development field.

The handbook lays out a programmatic approach to mainstreaming poverty-environment linkages into development planning that has been developed by the Poverty-Environment Initiative (PEI), a joint effort of the United Nations Development Programme (UNDP) and the United Nations Environment Programme (UNEP) that provides financial and technical support to countries for poverty-environment mainstreaming. The approach is largely based on the PEI experience in helping governments around the world mainstream poverty-environment linkages, primarily in Africa and Asia and the Pacific, as well as selected experiences from other development actors, particularly members of the Poverty Environment Partnership. The approach aims to provide a

flexible model that can be adapted to national circumstances to guide the choice of  activities, tactics, methodologies and tools to address a particular country situation.

It comprises the following components:

Finding the entry points and making the case

Mainstreaming poverty-environment linkages into policy processes

Meeting the implementation challenge Stakeholder engagement occurs throughout, from inception through policy development, implementation and monitoring. Each successive component builds on previous work, but the chronology is not fixed. Rather, mainstreaming poverty-environment linkages is an iterative process in which activities may take place in parallel or in an order different from that presented here, according to a country’s particular priorities and needs.

 

Table of Contents

Acknowledgements

Foreword

Chapter 1. About the Handbook

1.1 Purpose

1.2 Target Audience

1.3 Structure

Chapter 2. Understanding Poverty-Environment Mainstreaming

2.1 Defining Poverty-Environment Mainstreaming

2.2 Exploring Poverty-Environment Linkages

2.3 Importance of Natural Capital to the Wealth of Low-Income Countries

2.4 Importance of Climate Change for Poverty-Environment Mainstreaming

Chapter 3. An Approach to Poverty-Environment Mainstreaming

3.1 Programmatic Approach

3.2 Role of Stakeholders and the Development Community

Chapter 4. Finding the Entry Points and Making the Case

4.1 Preliminary Assessments: Understanding the Poverty-Environment Linkages

4.2 Preliminary Assessments: Understanding the Governmental, Institutional and

Political Contexts

4.3 Raising Awareness and Building Partnerships

4.4 Evaluating Institutional and Capacity Needs

4.5 Setting Up Working Mechanisms for Sustained Mainstreaming

Chapter 5. Mainstreaming Poverty-Environment Linkages into Policy

Processes

5.1 Using Integrated Ecosystem Assessments to Collect Country-Specific

Evidence

5.2 Using Economic Analyses to Collect Country-Specific Evidence

5.3 Influencing Policy Processes

5.4 Developing and Costing Policy Measures

5.5 Strengthening Institutions and Capacities: Learning by Doing

Chapter 6. Meeting the Implementation Challenge

6.1 Including Poverty-Environment Issues in the National Monitoring System

6.2 Budgeting and Financing for Poverty-Environment Policy Measures

6.3 Supporting Policy Measures at the National, Sector and Subnational Levels

6.4 Strengthening Institutions and Capacities: Establishing Poverty-Environment

Mainstreaming as Standard Practice

Chapter 7. Conclusion and Way Forward

Abbreviations and Acronyms

Glossary

References

Index

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٠

عضو خبرنامه سازمان محیط هستم و از این کار سازمان محیط زیست بسیار خشنودم و تقدیر هم می کنم. شاهد هستم که در برخی روزهای تعطیل مانند جمعه عصر مسئول سایت سازمان حفاظت محیط زیست خبری را بارگذاری می نماید و بلافاصله پیامی به افرادی که عضویت این خبرنامه را دارند ارسال می شود. ولی یک زرنگی زیرکانه ای به خرج داده اند که برای هر خبر یک ایمیل اسال می شود و آن هم به صورت کلیدی  اگر می خواهی باقی را بخوانی باید بیایی و سایت را بازدید کنی. این هم یک جور سیاست کاری است مثل بعضی از وبلاگ نویس ها که برای هر مطلبی باید دو سه مرتیه کلید ادامه را بزنی تا آمارشان بالا رود!! برای چه؟ نمی دانم!!

القصه خبری دریافت کردم با عنوان ذیل:

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه: صرفه جویی راهی برای کاهش آتش سوزی

با توجه به این که می خواهم برای همایش حریق که بناست در گرگان برگزار شود مقاله ای تهیه کنم به سرعت ایمیل را باز کردم و چون در آن چند کلام، چیزی راجع به اصل مطلب اشاره ای نشده بود. طبق معمول بیا یه دنبال من که سر از سایت سازمان حفاظت محیط زیست درآوردم. 

خبر را می خوانید:

مجید ابدی مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه درخصوص آتش سوزیهای اخیر در مناطق مختلف استان گفت: استان کرمانشاه به لحاظ قرار گرفتن در زاگرس دارای پوشش جنگلی متنوعی از جمله بلوط غرب می باشد که ذخیره ارزشمندی برای محیط زیست و زیستگاه  پستانداران حمایت شده ای همچون شوکا و سنجاب ایرانی می باشد. از طرفی با توجه به اینکه میانگین بارندگی در استان کرمانشاه امسال 44 درصد کاهش داشته، بنابراین خشکسالی موضوعی اجتناب ناپذیر بوده و همواره ردپای این پدیده طبیعی بر روی ارکان اقتصادی و زیست محیطی این استان قابل مشاهده می باشد.

وی با بیان اینکه اقلیم دنیا در حال تغییر است و آتش سوزی در تمام جهان به شیوه ای باور نکردنی گسترش یافته افزود: آتش سوزی دارای اثرات طولانی مدت بر سیکل مواد معدنی، ترکیب گونه ها، رشد و توسعه گیاهان، زندگی گیاهی و جانوری، فرسایش خاک و ایجاد سیل همچنین ایجاد آلودگی هوا بوده از طرفی هزینه های زیادی  را برای اطفاء و احیاء می طلبد که همه این شرایط سبب خسارات جبران ناپذیر بر پیکره طبیعت و اقتصاد کشور می شود.

مجید ابدی با بر شمردن شرایط فوق خطر احتمالی آتش سوزی را هشدار داده و از عموم مردم خواست که با رعایت نکات ایمنی حتی المقدور از بر افروختن هرگونه آتش در مناطقی که مستعد آتش سوزی می باشند خودداری نمایند.

ابدی اظهار امیدواری کرد با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها به ویژه در بخش اصلاح قیمتهای آب با رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی در مصرف این نعمت خدادادی در میان عموم مردم تا حدود زیادی از تبعات منفی پدیده خشکسالی بر جامعه کاهش یابد.

لطفا به پاراگراف آخر دقت نمائید. راستش یا اشتباهی رخ داده و یا مدیر وبسایت خواسته است آمار بازدید را بالا ببرد و از کارهایی که مجلات زرد می کنند پیروی کرده است. 

معلوم نشد صرفه جویی راهی برای کاهش آتش سوزی است یا خشکسالی؟

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٠

Better grazing practices hold key to Kenyan droughts

David Western, 5 August 2011 | EN

خشکسالی جاری در مناطق شمالی کنیا ریشه عیمقی در شیوه های جاری دام داری دارد که برای مقابله با خشکسالی لازم است به آن ها پرداخته و مشکلات مربوطه رفع شود.

 

فقدان بارش منجر به گرسنه ماندن 12 میلیون نفر فقیر که در شاخ آفریقا زندگی می کردند شده است. ولی در این میان از عمق فاجعه و تراژدی سخن به میان نمی آید و فقط سخن از  تهدید فزاینده تغییر اقلیم می باشد و در مورد اثرات تغییر اقلیم بر تخریب مراتع در دهه های اخیر مطلبی بیان نمی شود.  

از زمان وقوع خشکسالی دهه 1970 به این سو، سیستم های هشدار اولیه تهیه و به مروز ارتقاء یافته اند که یکی از آن ها عبارت است از:

the Famine Early Warning System Network (FEWS NET), predicted severe drought in 2011.

اما اندازه گیری ها، عمق خشکسالی را پیش بینی نمی کنند. در مقابل داده های جمع آوری شده در جنوب کنیا در طی چهار دهه اخیر با ارزیابان منابع جوامع محلی نه تنها لزوم پایش مرتع را اثبات می کند بلکه بر علل تشدید خشکسالی هم اشاره دارند.

چنین داده هایی که انتقال موفقیت آمیز از اقتصاد معیشتی به توسعه خود پایدار را نشان می دهد« به حل علل انسانی این تراژدی بستگی دارد.

 کمبودهای مراتع

مراتع کشور کنیا از دهه 1980 به شیبی تند روند تخریب را طی می کنند و بعد از هر دوره خشکسالی با کاهش فشار بر مرتع به کندی احیاء شده اند. امروزه چرخه های دامی فراوانی مراتع و مق خشکسالی ا بهتر  از بارش تعیین می کنند.

مراتع سنتی که برای دوره های خشکسالی در نظر گرفته شده بودند، تخریب شدند در اثر سال ها چرای فشرده قبل از افت بارش و خشکسالی 2009 که منجر به کمبود مراتع پدیدار گشت و بیش تر هم طول کشید با وجود فقدان بارش.

در نتیجه، با متفرق شدن و حرکت دام داران به سمت مناطق مرتفع و کشورهای همجوار در جستجوی علوفه، مراتع  کنیا رها شدند. دو سوم دام این دام داران در این فرآیند تلف شدند، اما علی رغم آن، همان گونه که سیاستمداران به آن بی توجهی می کنند،  رسانه ها هم با بی توجهی از کنار آن عبور می کنند.

متاسفانه شدت و فراوانی خشکسالی ها با دورتر شدن دام داران در جستجوی مرتع و از بین رفتن روابط و شبکه های اجتماعی، روبه افزایش می باشد. با دورتر شدن دام داران و نزدیک تر شدن دلالان و کامیون هاشیان برای فروش دام جهت دام گذاری مجدد روند احیاء مراتع هم بسیار کند می باشد.

شیوه های سنتی

شیوه های سنتی دام داری در مراتع حاکی از سازگاری دامداری با نظام شبانی می باشد و نشان دهنده راه حل مشکلات مراتع می باشد.

دامداری شبانی شیوه مناسب کاربری اراضی در مناطق خشک می باشد. مانند گله های وحوش، دام داران با حرکت از مراتع فاقد علوفه به سمت مراتعی سرسبزتر و استفاده از ذخایر اختصاص داده شده برای شرایط خشکسالی و سخت، به میزان شیر حاصله، درصد بره زایی و میزان زنده مانی بره ها بیشتری دست خواهند یافت.   

کوچ فصلی دام، به مرتع فرصت احیائ مجدد می دهد به طوری که بتواند تعداد زیادی دام و جمعیت بهره بردار را در مناطق خشک تامین نماید. شبکه های اجتماعی گسترده همراه با ارتباطات دوسویه و متقابل میان طایفه های همسایه باعث می شود که از هر دام داری در زمان های سخت حمایت شود.

جملگی این موارد به دام داران در انتقال ریسک و دام گذاری مجدد با سرعتی بیش از زمانی که فقط یک دام دار در مرتعی محصور به تنهایی بناست بر این مشکلات فائق آید، کمک می کند. اطلاعات جمع آوری شده توسط  Lale'enok scout در مورد وضعیت مرتع و عوامل ضروری برای موفقیت به جوامع محلی در اتخاذ تصمیمات جمعی در مورد مدیریت گله کمک می کند.

مسائل سستماتیک

بنابراین چرا در منطقه شرق آفریقا بحران روی داده است؟

ظرفیت اقتصاد دام داری به واسطه افزایش شدید و 10 برابری جمعیت دامدار در طی یک قرن اخیر از بین رفته است. سرانه دام هر دام دار کاهش یافته و منابع آب و زمین دام داران از آن ها سلب و به پارک ها، اراضی زراعی و روستا اختصاص یافته است. کوچک تر شدن وسعت مراتع و کوچ محدود و چرای دائمی منجر به تضعیف رشد گراس ها شود.

به طور خلاصه، مسائل زیست محیطی ای که دام داران با آن ها مواجه هستند سیستماتیک می باشند.

ولی سال 2011 نباید تبدیل بهه تراژدی ای که الان است می شد: در مصاحبه مطبوعاتی که مسئولین سازمان هواشناسی کنیا داشتند، بیان شد که چهار تا از شش ایستگاه هواشناسی واقع در شمال کنیا در دهه های 1980 و 1990 از افت نزولات جوی بیش تری نسبت به مقدار آن در دو سال اخیر برخوردار بودند.

تراژدی فعلی ریشه در دوری و در حاشیه بودن دام داران شمال کنیا و نیز اثرات جنگ داخلی، افزایش قیمت محصولات غذایی، مدیریت نامناسب ذخایر غله و ناکامی های سیاسی دارد.

بنیادهای توسعه

هیچ راه علاج سریعی برای مناطقی که دچار خشکسالی اند، وجود ندارد. اولویت اصلی رساندن غذا و مراقبت های بهداشتی به میلیون نفری است که در گرسنگی به سر می برند. اما فارغ از این امداد رسانی ها باید در خصوص توسعه پایدار اراضی حاشیه ای اقدام نمود.

توسعه تا زمانی که روی دو رکن مستقر نشود متزلزل است. این دو رکن عبارتند از: اول – احیاء و حفظ حق انتفاع زمین  و منابع برای دام داران واقع در حاشیه که اراضی اشان توسط دولت اشغال شده است. دوم- حق مالکیت باید به دام داران برگردد تا به واسطه آن برای حفظ منابع خود در مقابل بیگانگان، خشکسالی اقدام نمایند. این مهم به آن ها در سرمایه گذاری در عرصه خود و هدایت منابع برای توسعه کمک می کند.

David Western is Chairman of the African Conservation Centre, in Nairobi, Kenya.

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٠

زیستمندان در جریان هستند که سال بعد یعنی 2012 اجلاس زیست محیطی بزرگی برگزار خواهد شد که به مناسبت بیستمین سال بعد از اجلاس مهم ریو این بار این اجلاس Rio + 20 نام گذاری شده است . چندی است که جلسات محتلف منطقه ای و زیرمنطقه ای و ملی و... در اقصی نقاط جهان برگزار می شود که همه آن ها هم یک پیشوند دارند به نام مقدماتی. از همان مقدماتی ها که برای جام جهانی فوتبال داریم.

بگذریم از تاریخ 29-19 ژوئیه سال جاری در سولو اندونزی یک اجلاس بزرگ با حضور 300 نفر از نمایندگان 90 کشور ، آزانس های بین الملل و تشکل های عمده برگزار شد و خیلی سخت مشغول مذاکرات و بعد کافی بریک (Coffee Break)، حتما هم شب اول ریسپشن (Reception) بعد از هر ارائه و سخنرانی یک کف مرتب (Clap). القصه عجب دیدنی است این جلسات که انشاء الله خدا قسمت شما هم بکند.

این جلسه بسیار مهم با عنوان "چارچوب سازمانی برای توسعه پایدار" IFSD برگزار شد که شرکت کنندگان به این جمع بندی مهم و کلیدی رسیدند:

1- جایگاه مباحث اقتصادی - اجتماعی و زیست محیطی در توسعه پایدار و ضرورت تلفیق آن ها،

2- تاکید بر اجرای تعهدات در سطوح محلی، منطقه ای و بین المللی مربوط به توسعه پایدار.

در پایان هم از این گراف رونمایی شد.

 نمی دانم یه جایزه نویل زیست محیطی ای چیزی تو این دنیا نیست که به این جماعت 300 نفره بدیم و از شون تقدیر بشه؟

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٠

چند هفته پیش مدیرمان که معمولاً در جلسات خودش شرکت می کند بنده و معاون دفتر را صدا زد و به اتفاق معاون دفتر رفتیم محضر ایشان. دعوت نامه ای را نشان ما دادند که مربوط به وزارت نیرو بود که در مورد تفاهم نامه همکاری سازمان جنگلها با معاونت آب وزارت نیرو بود. مختصر توضیحی هم راجع به ماوقع و مباحث ارائه دادند که فردا رفتیم بدانیم اوضاع از چه قرار است. القصه صبح رفتم اداره و دنبال هماهنگی برای رفتن به وزارت نیرو بودم که اطلاع دادند جلسه لغو شده است. خوب از آن جا که سال ها ست از حق الجلسه خبری نیست بسیار خوشحال شدم.
گذشت تا روز 12 مرداد که مقارن با روز تودیع و معارفه دکتر سلاجقه رئیس قبلی و مهندس اورنگی رئیس جدید سازمان جنگل ها ( سرپرست ) که معاون دفتر بنده را احضار و دعوت نامه جدیدی برای همان روز به بنده داد و خلاصه هماهنگی انجام و بعد راهی مقصد شدم. با دقایقی تاخیر به محل جلسه رسیدم ( بماند که داخل وزارت خانه بین طبقات 12- 13 و 9 سرگردان بودم).
جلسه مربوط به کمیته رسوب بود و در مورد تفاهم نامه بین وزارت نیرو و سازمان جنگل ها و یک مورد دیگر بنا بود مذاکره و تبادل نظر شود. بحث اصلی در مورد این بود که کارهای آبخیزداری در بالای سدها چگونه انجام شود؟ نحوه تامین اعتبار و اجرای پروژه ها.
در جایی از مباحث هم مطرح شد که طرح جامع آبخیزداری در مجموعه سازمان در حال تهیه است که آن هم با این مباحث هم پوشانی دارد و لذا باید از چندین محل برای تامین اعتبار برای اجرای پروژه های آبخیزداری پیگیری نمود.
نوبت به بنده رسید. نکاتی که مطرح کردم عبارت بودند از:
1- اولاً در دنیا در مورد رد سد سازی کتاب ها و مقالات زیادی هست و سمینارهای زیادی هم در این مورد برگزار شده است لذا بنده تشکیکی در مورد اصل این قضیه دارم. ( تلویحاً اعلام شد که به آن چیزها کاری نداریم و اینجا برای عملیاتی کردن این تفاهم نامه دور هم آمده ایم).

تصویر یکی از همایش ها در مورد نفی سدسازی

2- عرض کردم نمی دانم بناست رسوب کنترل شود و یا کارهای آبخیزداری انجام شود. به زعم بنده این دو مقوله جداگانه است. اگر بناست که رسوب کنترل شود بنابر این، تجارب موجود ثابت می کند که کارهای آبخیزداری که مشخصاً سنگ و سیمان است پاسخگوی آن نیاز نیست و این اقدامات هزینه بر، هدف مورد نظر را تامین نمی نماید. مثال عینی آن، این است که بیماری فردی به اشتباه تشخیص داده می شود و خانواده بیمار، هزینه های سنگینی متقبل می شوند اما در نهایت بیمار فوت می نماید چون درمان اشتباه بوده است.
3- حوزه آبخیز بالادست سدها عرصه مرتعی است. آنجا بهره برداری دارد که به واسطه فقر و اقتصاد معیشتی اش، برای تامین مایحتاج زندگی اش به شدت به منابع مرتعی وابسته می باشد و بهره برداری بی رویه امری معمول می باشد. تا زمانی که به سراغ بهره بردار نرویم و در خصوص رفع مشکلات وی اقدام ننمائیم همواره وی از مرتع بهره برداری بی رویه، خارج از فصل و بیش از ظرفیت خواهد داشت یعنی عرصه مستعد فرسایش و تولید رسوب می گردد که با اندک بارانی شاهد انواع و اقسام فرسایش از پاشمان تا گالی خواهیم بود. در خاتمه ادامه دادم تا روی توسعه اجتماعی جوامع ساکن در بالادست حوزه آبخیز سدها کار نشود شاهد تولید رسوب می باشیم. ( عرض کردند چون کار با مردم سخت است بهتر است روی همین پروژه های آبخیزداری معمول تاکید کنیم!!).
4- در مورد طرح جامع آبخیزداری هم بیان کردم که از آن طرح هم نتایج قابل محسوسی کسب نخواهد شد زیرا علی رغم گذشت  5 سال از مطرح شدن طرح جامع، از کنار هم چینش شرح خدمات شروع شد و امروز هم با کمی اصلاحات با طرح اولیه در ماهیت هیچ فرقی نکرده است زیرا طرح جامع نیست بلکه ایجاد یک هم آهنگی در اجرا بین بخش های مختلف مرتع، جنگل و بیابان و آبخیزداری است. چون کار با دستگاه های دیگر مشکل است پس عطای کار جامع را به لغایش بخشیده و همان " کار هم آهنگ با خودمان را در پیش گرفته ایم". یعنی با بهره بردار و معیشتش کاری ندارم وفقط اجرای پروژه ملاک است یعنی هزینه کرد اعتبارات و کسب کم ترین منافع از هزینه کرد.  
5- در خاتمه برای این که نظرات خود را القا کنم. به سد البرز اشاره نمودم که وزرات نیرو و وزارت جهادکشاورزی با وام بانک جهانی مدیریت اجرای ان را در اختیار دارند. به حضار عرض کردم که بر اساس نظر کارشناسان شرکت DFS که تهیه کننده طرح جامع آن حوزه بالادست آن سد(AILWMP) بودند کارهای آبخیزداری سازمان جنگل ها در آن منطقه دارای اشکال می باشد و نباید در این حد روی پروژه های سازه ای تاکید می شد. ( که حاضرین از من فایل های آن را خواستند که آدرس سایت مورد نظر را برای ایشان ارسال کردم تا مطالب مورد نظر در اختیار مدعوین جلسه قرار گیرد). www.ailwmp.ir/
جلسه خاتمه یافت و بنا شد در جلسه بعدی اسناد سند البرز هم بررسی شود و در جلسه بعد در مورد عملیاتی نمودن تفاهم نامه منعقده بیش تر بررسی شود و راهکارهای عملیاتی ارائه گردد.

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩٠

 

Useful Links on Drought Status Updates

 

Africa

 African Centre of Meteorological Application for Development: http://www.acmad.ne/index.htm

 Experimental African Drought Monitor:

  http://hydrology.princeton.edu/~justin/research/project_global_monitor/

  Famine Early Warning Systems Network (FEWS NET) Africa: http://www.fews.net/Pages/default.aspx

 Food Security & Nutrition Working Group Update: http://www.disasterriskreduction.net/east-central-africa/fsnwg/drought

 IGAD Climate Prediction and Applications Centre (ICPAC): http://www.icpac.net/Forecasts/forecasts.html

 Integrated Regional Information Networks (IRIN) Africa: http://www.irinnews.org/IRIN-Africa.aspx

 Prevention Web Africa: http://www.preventionweb.net/english/countries/africa/

 Relief Web Africa: http://www.reliefweb.int/rw/dbc.nsf/doc115?OpenForm&rc=1

 Southern African Development Community (SADC) Climate Service Centre: http://www.sadc.int/dmc/

 UNOCHA (Southern & East Africa): http://ochaonline.un.org/rosea/LatestUpdates/tabid/6652/language/en-US/Default.aspx

 UNOCHA (West & Central Africa): http://ochaonline.un.org/Bulletinshumanitaires/tabid/3099/language/fr-FR/Default.aspx

 Asia

 Asian Disaster Reduction Center: http://www.adrc.asia/latest/index.php

 East Asian Drought Monitoring System: http://atmos.pknu.ac.kr/~intra2

 FEWS NET Central Asia: http://www.fews.net/Pages/default.aspx

 IRIN Asia: http://www.irinnews.org/IRIN-Asia.aspx

 Pacific Disaster Center/World Natural Hazards Website: http://www.pdc.org/iweb/pdchome.html

 Prevention Web Asia: http://www.preventionweb.net/english/countries/asia/

 Relief Web Asia: http://www.reliefweb.int/rw/dbc.nsf/doc115?OpenForm&rc=3

 SAARC South Asian Disaster Knowledge Network Weekly Disaster News:

 http://www.saarc-sadkn.org/about.aspx

 

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩٠

International Symposium on Integrated Drought Information Systems

 (Casablanca, Morocco; November 9-11, 2011)

The World Meteorological Organization, the National Oceanic and Atmospheric Administration, the United Nations Convention to Combat Desertification and the National Meteorological Service of Morocco are organizing the International Workshop on Integrated Drought Information System in Casablanca, Morocco from 9 to 11 November 2011. Because of its long-term socio-economic and environmental impacts, drought is by far the most damaging of all natural hazards. In some countries and regions, such as in Australia and the Mediterranean region, severe droughts have triggered water sector reforms in order to build greater water security, manage water demand, and safeguard livelihoods. It is essential to develop an integrated drought information system involving stakeholders from the communities and sectors affected by drought to better manage drought risks. Such a system would offer a sound basis for longer-term adaptation to climate change. The specific objectives of the symposium are:
 To provide a better scientific understanding and inputs such as indicators and thresholds for drought management in different regions of the world;
 To discuss and develop informed decisions drought risk assessment and management, and implementing early warning systems across climate timescales;
 To discuss and suggest the appropriate ways to promote policy and planning for drought preparedness and mitigation across sectors; and
 To develop appropriate mechanisms for drought risk reduction and response.
Senior experts in the field of drought preparedness, drought monitoring and integrated drought risk management will be invited to prepare state-of-the-art discussion papers to address the above objectives. The programme for the meeting will be designed to engage all the participants in discussions and develop appropriate recommendations for all organizations involved in drought preparedness and management. The workshop should result in enhanced capacity to: understand, anticipate and respond to droughts and their impacts in different sectors. Emphases will be placed on adaptation; drought mitigation and the different aspects of integrated drought management.
Please visit http://www.wmo.int/pages/prog/wcp/agm/meetings/isidis11/index.php for more information on the symposium.

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠

انگار همین دیروز نبود که این لوگو را برای سازمان انتخاب کردند حالا باید برای همیشه نام سازمان به فراموشی سپرده شود؟

نوشتار ذیل خبری است که عیناً از سایت خبرگزاری فارس بدون هیچ کم و کاست و اظهار نظری ارائه شده است.

گروه اقتصادی / حوزه کشاورزی و امور دام 90/05/14 - 12:21             شماره خبر:9005140252

تئوری تجزیه سازمان جنگل‌ها و تبعات پیش رو

خبرگزاری فارس: تجزیه سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بر خلاف مصالح ملی کشور بوده و چنانچه برخی عدم هماهنگی و یا بعضاً کم کاری وجود داشته باشد، دلیل نمی شود که کل سازمان جنگلها با نقش و اهمیت، منحل و بهره برداران محلی سردرگم شده و برای انجام هر کاری در عرصه منابع طبیعی، به چندین دستگاه مراجعه نمایند.

بعد از بحث ادغام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور که هنوز در مجلس جریان دارد و منتظر تصویب در این نهاد قانونگذار است چند روز پیش نیز با انتصاب رئیس سازمان امور اراضی با حفظ سمت به عنوان سرپرست سازمان جنگل‌ها، احتمال ادغام این دو سازمان قوت گرفته است اما ظاهرا اصل این تحولات مربوط به تجزیه سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و آن هم به این صورت است که بخش آبخیزداری به معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، بخش حفاظت و امور اراضی به سازمان امور اراضی و بخش جنگل و مرتع به سازمان حفاظت محیط زیست انتقال یابد.

اگرچه این صحبت‌ها هنوز به تصویب نهایی نرسیده، اما سوال این است که آیا تجزیه سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در راستای توسعه پایدار و تحقق مدیریت جامع حوزه آبخیز است؟ تبعات تفکیک بخشهای زمین و امور اراضی و یا آبخیزداری از بدنه سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و انتقال آنها به سایر معاونتهای وزارت جهاد کشاورزی چیست؟

مدتی است در خبرها، بحثهای کارشناسی و یا مدیریتی مختلفی در خصوص ضرورت ادغام دو سازمان متولی حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، مطرح است. اساتید محترم دانشگاه، انجمن های علمی ذیربط و برخی از سازمانهای مردم نهاد، خواستار تقویت دستگاه های متولی امور حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست هستند به امید آنکه بهره برداری اصولی از این منابع با ارزش و حیاتی، نه تنها برای نسل فعلی، بلکه برای نسل های آینده نیز تحقق یابد.

از سوی دیگر دولت با شوق زیاد، به دنبال حل برخی مشکلات اقتصادی موجود، اشتغال زایی، کارآفرینی، تامین مسکن و به طور کلی، توسعه اقتصادی (با هدفگذاری رشد اقتصادی سالانه به 8 درصد) است. بدیهی است که با این هدفگذاری و رویکرد، اولویت اول در سیاستگذاری کشور، پرداختن به پروژه های عمرانی و ساخت و سازهای سریع است و در نتیجه، مباحث حفاظت از منابع محیطی و محیط زیست، در اولویتهای بعدی قرار می گیرد.

بعضاً مشاهده می شود که در رابطه با نحوه بهره برداری از منابع طبیعی، دو دیدگاه افراطی و بعضاً سنتی وجود دارد:یک دیدگاه معتقد است که منابع طبیعی و محیط زیست، دارای ارزشهای تجاری و غیر تجاری فراوان و غیر قابل احصایی بوده و با توجه به نقش و اهمیت حیاتی آن و چالشهای جهانی پیش رو ( تخریب سرزمین، هجوم ریزگردها، تغییر اقلیم، به خطر افتادن تنوع زیستی گیاهی و جانوری و...)، صرفاً باید، این منابع به شدت محافظت شوند،هرگونه بهره برداری از آنها ممنوع است و باید به طبیعت فرصت خوداحیایی و بازسازی مجدد داده شود (و یا به تعبیر بعضی از کارشناسان، باید به طبیعت استراحت داد) و برعکس، دیدگاه دیگر، معتقد است که کشور دارای شرایط خاص سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی بوده و به دلیل تحریم های جهانی و مشکلات اقتصادی موجود و به تبع آن، بیکاری، فقر و محرومیت لازم است به صورت ضربتی، رشد اقتصادی سریعی در کشور تحقق یابد و بنابراین فعلاً ، مجال پرداختن به مباحث حفاظت از محیط زیست نبوده،در مقطع فعلی، منابع طبیعی کشور باید در خدمت توسعه اقتصادی کشور باشد و اگر مشکلاتی برای محیط زیست پیش آید، آیندگان به نحو مقتضی آن مشکلات و معضلات را چاره جویی می‌کنند.

البته در این میان، گروهی از مدیران ارشد و یا کارشناسان خبره نیز وجود دارند که با رویکرد میانه روی و به صورت کلی، اظهار نظر می‌کنند که باید استفاده اصولی و درستی از منابع طبیعی انجام شود و از سوی دیگر، با رعایت اصول توسعه پایدار، این منابع با ارزش باید برای آیندگان نیز حفظ شود اما باید دید که چه رویکردی به صرفه و صلاح کشور است؟ و برای تحقق آن، چه اصلاح ساختاری در جهت تقویت تشکیلات متولی امور حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، لازم است.

بررسی تاریخچه تشکیلات منابع طبیعی در 106 سال گذشته، حاکی از فراز و نشیب‌های زیادی است و سناریوهای مختلف تفکیک منابع طبیعی از بخش کشاورزی و ادغام مجدد آن و یا جابه‌جایی امور مربوط به زمین در بخش های مختلف وزارت جهادسازندگی (هیئت های هفت نفره واگذاری زمین) و یا وزارت کشاورزی (سازمان جنلگها و مراتع کشور)، با ادله مختلف، مطرح و اجرا گشته و بعضاً تبعات ناگواری داشته است،به عنوان مثال، بخش آبخیزداری و حفاظت خاک، در دهه 70 از بدنه سازمان جنگلها و مراتع وقت، جدا گشته و در مجموعه وزارت جهادسازندگی رشد و نمو می‌یابد و پس از یک دهه توفقیات کاری و مواجه شدن با اقبال عمومی بسیار خوب چه از طرف مسولان و چه از طرف مردم و بهره برداران محلی اما طبق مصوبه شورایعالی اداری در سال 1381، (با هدف انسجام بخشی و پرهیز از برخی فعالیتهای موازی و افزایش کارآیی و اثربخشی و ...) مجدداً به آغوش مادر خویش (سازمان جنگلها) بر می گردد.

اخیراً سناریوی جدیدی جهت ادغام دو سازمان (جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و حفاظت محیط زیست) مطرح است به بهانه اینکه سازمان حفاظت محیط زیست یک دستگاه نظارتی و حاکمیتی است و نه اجرایی، لذا اقدامات آبخیزداری که در حال حاضر بیشتر به امور اجرایی حفاظت آب و خاک می پردازد، در آن سازمان جایگاهی نداشته و باید به معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی (که متولی ارائه خدمات زیربنایی در محدوده دشت های زراعی است) منتقل شود و از طرف دیگر، چون توسعه کشاورزی منوط به داشتن قدرت و اختیار در زمینه مدیریت اراضی ملی است پس بخش امور اراضی سازمان جنگلها نیز باید به سازمان امور اراضی (در زیر مجموعه وزارت جهادکشاورزی) منتقل شود و پس از مثله شدن سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور (جدا شدن بخش های آبخیزداری و امور زمین آن) مابقی بخشها (جنگل، مرتع و بیابان) به سازمان حفاظت محیط زیست منتقل شود!؟

اشکالات مترتب بر این سناریو عبارتند از:

1ـ با توجه به اهداف و برنامه های معاونت آبخیزداری سازمان جنگلها و معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی، هیچ سنخیتی بین این دو مجموعه وجود ندارد زیرا آبخیزداری دارای نقش حفظ منابع آب و خاک در بالادست حوزه های آبخیز (مناطق کوهستانی و کوهپایه ای) را دارد ولی معاونت آب و خاک، متولی تسطیح و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی و تأمین آب زراعی و ایجاد شبکه های آبیاری و زهکشی و ... در محدوده دشت‌ها است و تنها وجه اشتراک آنها، شاید انجام اقدامات سازه ای و مکانیکی است، البته آبخیزداری به اقدامات مدیریتی، بیولوژیکی و بیومکانیکی نیز می پردازد که بیشتر با اقدامات اصلاحی و احیایی در بخش منابع طبیعی (جنگل، مرتع و بیابان زدایی) سنخیت دارد و نه برنامه و پروژه های معاونت آب و خاک.

 2ـ با توجه به نظام بودجه ریزی کشور و حاکم بودن سیاست بخشی‌نگری، بعضاً ملاحظه می شود که ایجاد هماهنگی بین دو مجموعه آبخیزداری و منابع طبیعی که هر دو در مجموعه یک سازمان (سازمان جنلگها، مراتع و آبخیزداری کشور) واقع می باشند، قدری مشکل است حال اگر آبخیزداری به معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی و بخشهای جنگل و مرتع به سازمان حفاظت محیط زیست منتقل شود، با توجه به تشابهات کاری و لازم و ملزوم بودن اقدامات آبخیزداری و منابع طبیعی، چگونه می توان بین این دو بخش هماهنگی لازم را ایجاد کرد و از موازی کاری ها، دوباره کاریها و پراکنده کاری های احتمالی، اجتناب کرد؟ آیا این تفکیک وظایف، سبب کاهش کارآیی و اثربخشی اقدامات آبخیزداری و منابع طبیعی نخواهد شد؟

 3ـ بخش های آبخیزداری و منابع طبیعی، روی عرصه کاری واحدی (جنگلها، مراتع و بیابانها و ...) نقش آفرینی می کنند،سوابق تاریخی و تجربیات داخلی و خارجی ثابت کرده است که این دو بخش باید دارای مدیریت واحدی باشند و گرنه، موفقیت و بهره‌وری آنها با مخاطرات فراوانی مواجه خواهد شد.

 4ـ طبق قانون، بخش های منابع طبیعی و محیط زیست دارای نقش حاکمیتی بوده و بخش آبخیزداری به معنی واقعی آن، نه تنها باید به امور حفظ آب و خاک (مهندسی آبخیزداری و امور سخت افزاری آبخیزداری) بپردازد، بلکه وظیفه دارد به امور سیاستگذاری، اولویت بندی، هماهنگی، مدیریت جامع و تعامل بالادست و پایین دست حوزه آبخیز نیز بپردازد،بنابراین با استفاده از ظرفیتهای قانونی موجود در بخش منابع طبیعی و محیط زیست، بهتر می تواند این امور نرم افزاری را دنبال کند(در مقایسه با فضای معاونت آب و خاک).

 5ـ به استناد قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع و اصلاحات بعدی آن، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، به نمایندگی از طرف دولت، متولی حفظ، اصلاح، احیاء، توسعه و بهره برداری اصولی از اراضی ملی (که مساحتی بالغ بر 83% از اراضی کشور را شامل می شود) است که حدود 84 میلیون هکتار آن مرتع، 14 میلیون هکتار آن جنگل و 34 میلیون هکتار آن، بیابان است، چنانچه بخش های جنگل و مرتع سازمان جنگلها به سازمان حفاظت محیط زیست، بخش امور اراضی آن به سازمان امور اراضی و بخش آبخیزداری آن، به معاونت آب و خاک منتقل شود، سؤالی که مطرح می شود این است که متولی اراضی ملی و دولتی چه دستگاهی خواهد بود؟ (سازمان حفاظت محیط زیست یا وزارت جهادکشاورزی؟). نحوه ایجاد هماهنگی بین آنها چگونه خواهد بود؟

اگر متولی اراضی ملی وزارت جهادکشاورزی باشد، آن وقت سازمان حفاظت محیط زیست، در 132 میلیون هکتار اراضی ملی (جنگلها، مراتع و بیابانها)، چه سمتی دارد؟ چطور می‌تواند مطالعه و برنامه ریزی و اجرا نماید حال آنکه صاحب اراضی (نماینده دولت در امور مدیریت اراضی ملی) وزارت جهادکشاورزی است؟!

اگر متولی اراضی ملی، سازمان حفاظت محیط زیست باشد، پس بخشی امور اراضی، وزارت جهادکشاورزی (که از ادغام بخش امور اراضی سازمان جنگلها در درون سازمان امور اراضی بوجود آمده است) چه نقشی دارد؟ و با توجه به دیدگاه حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست، توسعه بخش کشاورزی مختل می شود چرا که منوط به جلب موافقت سازمان حفاظت محیط زیست، خواهد بود.

 6ـ طبق قانون، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری متولی حفظ عرصه های طبیعی (اراضی ملی) است بنابراین از نیروهای انتظامی کشور در قالب "یگان حفاظت از منابع طبیعی " استفاده می کند. سازمان حفاظت محیط زیست نیز دارای نیروهای حفاظتی خاص خویش (محیط بان، قرقبان،، شکاربان و ...) است. سازمان امور اراضی نیز برای اجرای "قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی " دارای نیروی گشت و مراقبت مخصوص به خویش است با تحقق این تفکیک و یا ادغام آنها، تکلیف این نیروهای حفاظتی چه می شود؟ آیا نوعی موازی کاری و رویهم افتادگی وظایف، پیش نخواهد آمد؟

 7ـ با توجه به ماهیت و نقش نظارتی و حاکمیتی سازمان حفاظت محیط زیست (تدوین ضوابط و استانداردها و داشتن نقش نظارتی و پایش و ارزیابی)، آیا این سازمان می تواند به امور اجرایی، اصلاحی، احیایی، توسعه ای و بهره برداری از جنگلها، مراتع و بیابان ها بپردازد؟ اگر بنا باشد خود سازمان حفاظت محیط زیست، درگیر امور اجرایی شود، چه نهادی بر درستی و کیفیت انجام کارهای اجرایی سازمان حفاظت محیط زیست، نظارت خواهد کرد؟

 8ـ برخلاف عرف جهانی موجود و با فرض اینکه، سازمان جدید متولی حفاظت از محیط ریست و مدیریت جنگل و مرتع و بیابان، دارای دو بخش متفاوت اجرایی و نظارتی باشد، چه تضمینی وجود دارد که اشتغال به امور اجرایی در بخش های جنگل، مرتع و بیابان، سایر بخش های نظارتی سازمان جدید (در زمینه کنترل آلودگی، تدوین ضواط و استانداردها، پایش و ارزیابی زیست محیطی و ...) را تحت الشعاع قرار ندهد؟

9ـ از آنجایی که سازمان حفاظت محیط زیست در زیرمجموعه ریاست جمهوری بوده و در شرایط فعلی، کمتر زیر نظر دستگاههای نظارتی بخصوص مجلس شورای اسلامی است، آیا لازم نیست نمایندگان محترم مجلس، نظارت و کنترلی بر عملکرد دولت در سطح بالغ بر 83% از خاک کشور (اراضی جنگلی، مرتعی و بیابانی) داشته باشند؟

در پایان به نظر می رسد که لازم است مسئولان دلسوز و تصمیم‌گیران عالی‌رتبه با استفاده از تجربیات قبلی (ادغام و تفکیک وظایف متعدد در گذشته) به این دور سعی و خطا، در اصلاح ساختار تشکیلاتی دستگاههای متولی در بخش حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی و محیط زیست، خاتمه داده و در راستای اصول علمی و منطقی توسعه پایدار و همچنین تحقق مدیریت جامع حوزه آبخیز، به گونه ای چاره اندیشی نمایند که امور زمین و مدیریت اراضی ملی (منابع طبیعی) در یک مجموعه سازماندهی شوند و سازمان حفاظت محیط زیست نیز کمافی السابق به نقش نظارتی و حاکمیت خویش بپردازد.

 

گزینه تجزیه سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بر خلاف مصالح ملی کشور بوده و با منویات و دستورات مقام معظم رهبری نیز منافات دارد، چنانچه برخی عدم هماهنگی و یا بعضاً کم کاری در بخشی وجود داشته باشد، دلیل نمی شود که کل سازمان جنگلها با این سابقه طولانی و نقش و اهمیت زیاد (دستگاه چند وجهی حاکمیتی، اجرایی و خدماتی) منحل گشته و بهره برداران محلی سردرگم و بلاتکلیف گشته و برای انجام هر کاری در عرصه منابع طبیعی، به چندین دستگاه مراجعه کنند.

به امید روزی که سعی و خطا در اصلاح ساختار مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست کشور پایان یابد.

یادداشت از: یک کارشناس جنگل

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9005140252

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠
 
 محورهای همایش:
 کارهای عمرانی
تجهیزات الکتریکی
تجهیزات مکانیکی
تکنولوژی ساخت و مصالح ساختمانی
جنبه های ژئوتکنیکی و زمین لرزه ای
HSSE و جنبه های زیست محیطی
مهندسی رودخانه و سازه های هیدرولیکی
نیروگاه های کوچک، متوسط، بزرگ، جریانی و تلمبه ای ذخیره ای
توسعه پایدار و مدیریت یکپارچه منابع آب
بازسازی، احیا و نگهداری سدها
شبکه های انتقال برق
مدیریت پروژه، تحلیل ریسک و ایمنی
موضوعات حقوقی، اجتماعی و اقتصادی
سیستم های تصمیم ساز
تامین مالی، روش های واگذاری و مشارکت بخش خصوصی
پایش و ابزار دقیق
و دیگر موضوعات مرتبط
محورهای همایش
- برگزار کنندگان:
وزارت نیرو
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
انجمن برق آبی ایران
مهلت ارسال چکیده مقالات:
مهلت ارسال متن کامل مقالات: 8 مهر 90
تاریخ برگزاری همایش: 25 و 26 بهمن 90
سایت همایش: www.icdhp.com
تلفن تماس دبیرخانه: 27823835 -021
آدرس دبیرخانه: تهران، بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار ، شماره 3 کدپستی:13581/19649 صندوق پستی:5897/19395
محل برگزاری:
ایمیل: info@icdhp.com
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠

چندی قبل نوشتاری روی وبلاگ قرار دادم در مورد تاثیر مخرب دام بر محیط زیست و عرض کردم که در گزارشی که فائو منتشر کرده بیان شده است به دلیل این که گاز خروجی از شکم نشخوار کنندگان متان می باشد لذا با توجه به جمعیت دام های جهان، دام ها  تاثیر زیادی بر گرمایش زمین دارند. در پایان هم گفتم که دانشمندان برخی کشورها مانند آرژانتین در حال تحقیق برای کاهش میزان گاز متان منتشره از شکم دام ها می باشند. دیروز شبکه یورو نیوز خبری منتشر کرد با عنوان "Garlic vs. global warming" که معنی آن " سیر علیه گرمایش زمین" بود. به خبر دقیق شدم متوجه شدم دانشمندان انگلیسی پی برده اند که با افزایش سیر به علوفه و خوراک دام میزان متان منتشره از شکم دام ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

معما چو حل گشت آسان شود، دیگر لازم نیست نگران حذف دام و تغییر عادات و رژیم غدایی باشیم. چندی قبل از طریق یکی از دوستان که اندر فوائد گیاه خواری توضیح می داد با یک شبکه تلویزیونی آشنا شدم که تبلیغ می کرد " گیاه خواری کنید، جهان را نجات دهید".

بگذریم. اصل خبر را برای ملاحظه دوستان اینجا کپی - پیست کردم .

 Published 04 August 2011 - Updated 05 August 2011

Reducing farm animals’ wind by adding garlic to feed could substantially reduce greenhouse emissions, according to research by West Wales’ scientists featured by Euronews.

An organosulphur compound obtained from garlic kills off methane-producing bacterium in the digestive system of cows, according to Professor Jamie Newbold, who heads up a €5 million-research programme at Aberystwyth University.

Cows eating  feed enriched with the garlic compound — called Allicin – release 40% less gas without interference to their normal digestive fermentation, according to the research.

Methane is a far more potent greenhouse gas than carbon dioxide, and agricultural emissions constitute approximately 18% of global greenhouse gas production, Kenton Hart of Aberystwyth University told Euronews.

The scientists said cutting methane emissions by cows by 40% would substantially curtail global warming.

David Williams from Neem Biotech – which manufactures Allicin – said that supplying a quarter of the UK’s cattle herd would require five-and-a-half thousand tons of garlic a year, which he told the channel could be “very, very big business”.

The only negative is that Allicin appears to taint the taste of milk and other dairy products. So the researchers – who are also experimenting with sheep and other livestock – are looking at other kinds of garlic metabolites which would achieve the same effect, without the downside.

نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱٤ امرداد ۱۳٩٠

روز استفاده از دوچرخه برای رفتن به محل کار در روزهای مختلفی از فصل بهار در آمریکا و کانادا با هدف ترویج استفاده از دوچرخه برای رفتن به سرکار برگزار می شود. تشکل های محلی، منطقه ای و ملی برای ترویج استفاده از این وسیله سالم و دوستدار محیط زیست فعالیت می نمایند. این تشکل ها در برنامه های مختلفی که ترتیب می دهند حتی در نقاط خاصی از مسیر حرکت دوچرخه سوارها، مختصر خوراکی هم بین شرکت کنندگان توزیع می کنند. برای اولین بار روز استفاده از دوچرخه برای رسیدن به محل کار را لیگ دوچرخه سواران آمریکا در سال 1956 پایه گذاری نمودند.

اما در تازه ترین خبرها آمده است که بانک جهانی که مقر آن در واشنگتن دی سی پایتخت آمریکاست نیز این کار را ترویج می کند و بنا دارد روز اهدائ دوچرخه را با دوچرخه های غیرانتفاعی که به کشورهای در حال توسعه ارسال خواهد کرد، برگزار کند.

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٠

فاصله زمینی بین دریاچه ارومیه و دریاچه وان حدود 147 کیلومتر ناقابل می باشد یعنی اگر هم وطنان آذربایجان غربی معطلی پشت مرز دو کشور را نداشته باشند در کمتر از دو ساعت می توانند از دریای آن جا لذت برده و برای اندک زمانی فراموش کنند که دریاچه کنار دستی خودشان در حال خشک شدن است و در اندک مدتی تمام زندگی اشان را شوره فرا خواهد گرفت.

نمی دانم می گویند عامل اقلیمی باعث  خشک شدن دریاچه است. اگر تغییر اقلیم مد نشده بود چه می گفتیم؟
دو بار این مسیر را به طور زمینی طی کرده ام اولین بار سال 1378 و دومین بار سال 1382 اون موقع اقلیم آن قدرها عوض نشده بود. چه می دانم شاید تو 147 کمتر میکرو کلیماهای یکسان اون موقع ها هم عوض می شوند. الله اعلم
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٠

ANNOUNCEMENT:  International Conference on Green Economy and Sustainable Mountain Development, 5-7 September 2011, Kathmandu, Nepal

کنفرانس بین المللی اقتصاد سبز و توسعه پایدار کوهستان در تارخ های 7-5 سپتامبر در کاتماندو - نپال برگزار می شود.
این کنفرانس با ابتکار مشترک مرکز بین المللی مدیریت جامع کوهستان  و برنامه  محیط زیست ملل متحد برگزار خواهد شد  
متن فراخوان همایش بدین قرار است: 

 As a collaborative initiative of ICIMOD and the United Nations Environment Programme (UNEP), the International Conference on Green Economy and Sustainable Mountain Development – Opportunities and Challenges in View of Rio+20 will be held 5-7 September in Kathmandu, Nepal.  The conference brings together international, regional, and national experts and policy makers to discuss the relevance and scope of the green economy in the context of sustainable mountain development. It will seek strategies, approaches, and options for enhancing the role and prominence of mountain systems in regional and international debates and discussions. The outputs will feed into the forthcoming Rio+20 conference.

 If you have interesting ideas, examples, or studies related to green economy, sustainable mountain development, or mountain ecosystem services to share with us, please send them to Pavitra Rana, prana@icimod.org

Details about the conference, its structure, themes, programme,  and flyer are available at www.icimod.org/?q=3867.

Please feel free to share this information widely within your network.

 Thank you for your support!

 Best wishes,
Nira

نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٠

تیتر جالبی است" شکست عجیب جاتروفا به عنوان سوخت زیستی جهانی" که توسط دکتر Promode Kant ، رئیس موسسه اقتصاد سبز هندوستان و دکتر Wu Shuirong دانشیار آکادمی علوم جنگل داری چین در مجله  منتشر کردند.


 برنامه بلند پروازانه سوخت زیستی هند که در سال 2003 با حمایت کمیسیون برنامه ریزی هندوستان آغاز شد، پیش بینی کرده بود که از طریق توسعه کشت Jatropha curcus در تالاب ها، کاهشی 30 درصدی در  میزان اختلاط دیزل تا سال 2020 اتفاق بیفتد. برای بسیج میلیون کشاورزی فقیر و کم درآمد و فقرای فاقد زمین به آن ها قول درآمد بالا داده شده بود. به نظر می رسد کمیسیون فوق بیش از حد خوش بین بود و تصور درآمد 19 تا 28 درصدی را داشت حال آن که تجارب قبلی خلاف این میزان را نشان داده بوند. علاقه و تمایلات برنامه ریزان مرکز نشین نسبت به این گونه گیاهی، مانع هر گونه تحقیقی از ناحیه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی شد خاصه آن هایی که برای تحقیقات خود نیازمند منابع مالی کمیسیون یادشده بودند. باید یادآوری کرد که برخی از این موسسات خود نیز دست به دست کمیسیون فوق داده و در گسترش و توسعه کشت آن فعالیت نمودند. بعد از هندوستان، چین هم این کار را در سطح وسیع انجام داد. تا سال 2008، تعداد زیادی از کشورهای آسیا و آفریقا به تبعیت از این غول ها شروع به ترویج کشت این گونه نمودند. تا آن تاریخ حدود 900,000 هکتار از سطح جهان زیر کشت آن گونه رفت و برنامه ریزی شده بود که تا سال 2015 این سطح به 12.8 میلیون هکتار برسد.
طرحی که بنا بود کمک زیادی به فقرا نماید حالا با شکست روبرو شده و آن ها را دچار سرخوردگی و محنتی شدید نموده است. به نظر می رسد این رفتار، یکی از بهترین نمونه های برنامه ریزی بالا به پائین رویکردهای کاهش تغییر اقلیم باشد که بدون تحقیقات کافی انجام شده باشد و سایر کشورها هم بدون بررسی پذیرفته و اقدام نموده باشند که با شکست بدی مواجه شده است. با توجه به این که فعالیت های تقلیل اثرات و سازگاری با تغییر اقلیم به شدت جذاب هستند و سرمایه های کلانی را جذب می کنند، احتمال چنین شکست هایی در آینده بیش تر و بیش خواهد بود مگر این که پیش از شروع این گونه کارها اقدامات کافی انجام شده و موسسات تحقیقاتی به اجماع رسیده باشند. فی الحال، یکی از نهادهای بین الملی مانند فائو باید مداخله نماید و هر گونه گسترش بیش تر کشت جاتروفا در مناطق جدید را منوط به استفاده از نتایج تحقیقات کافی نماید.

The article can be accessed from the journal website http://pubs.acs.org/journal/esthag

 

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٠

کنوانسیون رامسر چارچوبی برای ارزیابی آسیب پذیری تالاب ها به تغییر اقلیم منتشر نمود.

دبیرخانه کنوانسیون تالاب های دارای ارزش بین المللی ( کنوانسیون رامسر) در ژوئییه 2011 گزارش فنی شماره 5 خود با عنوان "A Framework for assessing the vulnerability of wetlands to climate change." یا " چارچوب ارزیابی آسیب پذیری تالاب ها در مقابل تغییر اقلیم" را منتشر نمود. در این گزارش ضمن ارائه مفاهیم و تعاریف آسیب پذیری و ارزیابی آسیب پذیری تالاب ها، ارتباط بین ارزیابی آسیب پذیری و ریسک را نیز بیان می کند. علاوه بر آن ها نگاهی نیز به روش ها و رویکردهای جاری ارزیابی آسیب پذیری دارد و چارچوبی کلی برای ارزیابی آسیب پذیری تالاب ها برای اجرای کنوانسیون رامسر ارائه می دهد.
این گزارش به صورت مشترک با گزارش فنی شماره 57 کنوانسیون تنوع زیستی منتشر شد. مولفین این گزارش عبارتند از:


Habiba Gitay, World Bank; C. Max Finlayson, climate change lead member of Ramsar's Scientific and Technical Review Panel (STRP); and Nick Davidson, Ramsar Deputy Secretary General.


گزارش فوق ابزاری است که می توان از آن برای راه اندازی رویکردهای مناسب برای سازگاری مردم محور با تغییر اقلیم در تالاب ها استفاده نمود.
     این گزارش در 26 صفحه تهیه و تدوین شده است و فهرست مطالب آن عبارتند از:

                                    Contents
Foreword
Acknowledgements
Executive summary
1. Introduction
2. Vulnerability and assessment
2.1 A definition of vulnerability
2.2 Vulnerability assessment and risk assessment
3. Overview of methods and approaches for vulnerability assessment
3.1 Different available approaches to assessing vulnerability
3.2 Frameworks incorporating risks of climate change into development planning and projects
4. A framework for wetland vulnerability assessment
5. Challenges and information gaps
6. References

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٠


UN-DEVELOPED TOOL TO GAUGE ENERGY USE AND EMISSIONS UNDER CONSIDERATION
New York, Aug  2 2011  4:05PM

برنامه محیط زیست ملل متحد دستگاه ساده ای تولید کرده است که می تواند میزان مصرف انرژی و انتشار کربن در منازل و ادارت را اندازه گیری کند. در حال حاضر این دستگاه مراحل بررسی نهایی و استاندارد را طی می کند. به اعتقاد برخی این دستگاه می تواند حرکتی در راستای ایجاد سیستم واحدی برای تعریف اثرات تغییر اقلیم بر ساختمان ها باشد..
دستگاه معمول اندازه گیری کربن (CCM) که توسط ابتکار عمل اقلیم و ساختمان های پایدار برنامه محیط زیست ملل متحد ساخته شده است را موسسه بین المللی استاندارد(ISO)  آزمایش خواهد نمود.
دستگاه فوق سیستم واحدی برای تعیین اثرات اقلیم ساختمان ها از طریق پروتوکل ثابتی ایجاد خواهد کرد که به نوبه خود استانداردهای بین المللی برای استفاده معمارها، طراحان و صنایع ساخت و ساز ارائه می دهد.
در حال حاضر ساختمان ها بیش ترین سهم را در انتشار گازهای گلخانه ای دارند که منازل و ادارات حدود یک سوم انرژی جهانی را مصرف می کنند. انتشار دی اکسید کربن از ساختمان ها از سطح 8.6 میلیارد تن در سال 2004 به سطح 11.1 میلیارد تن در سال 2020 افزایش خواهد یافت.

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٠

 ناسا یا سازمان فضایی آمریکا برنامه ای تحت عنوان Earth Observatory یا رصد زمین دارد که در خصوص تغییرات پوشش گیاهی، یخچال ها، بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و گرد و غبار فعالیت می کند. 

 شما می توانید به عضویت آن در آمده و از تصاویر ماهواره ای آن استفاده نمائید. این متن ایمیلی است که امروز دریافت کردم با لینک های آن.

The latest from NASA's Earth Observatory (02 August 2011)
------------------------------------------------------------------------

New Features:
http://earthobservatory.nasa.gov/Features/

* 2011 Hurricane Season and NASA Research: An Interview with Scott Braun
  http://earthobservatory.nasa.gov/Features/Interviews/braun_20110801.php?src=eoa-features
    With the 2011 Atlantic hurricane season approaching its peak, a NASA meteorologist explores the key questions in hurricane research.

--------------------

Latest Images:
http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/

* Fires in Eastern Russia
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51539&src=eoa-iotd

* Puyehue-Cord贸n Caulle
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51541&src=eoa-iotd

* Massachusetts Coastline in Sunglint
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51523&src=eoa-iotd

* Burn Scar from Fourmile Canyon Fire
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51510&src=eoa-iotd

* Medvezhiy Glacier Advances
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51498&src=eoa-iotd

* Where on Earth? MISR Mystery Image
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51495&src=eoa-iotd

* Comet Atlantis
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51486&src=eoa-iotd

* Texas Drought Disaster
  http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=51444&src=eoa-iotd

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٠

        مقدمه: پایداری می باید اصل اول بهره برداری و برداشت سود و منافع در هر سیستم تولیدی باشد. متاسفانه امروزه بهره برداران از سرزمین عمدتا به فکر تامین نیازهای آنی و برداشت سود حداکثر از اراضی هستند که این طرز تفکر بسیار خطرناک بوده فقیر شدن اراضی از مواد آلی، فرسایش آبی و بادی، تخریب بافت و ساختمان خاک، شور شدن و رها شدن اراضی،افت کمی و کیفی آبهای زیرزمینی، از بین رفتن تنوع زیستی و گونه های گیاهی و جانوری و نیز فقر و مهاجرت روستاییان به شهر ها را به دنبال دارد اما در صورت اصل قرار گرفتن پایداری، بهره برداری به نحوی می باشد که اجزای هر زیست بوم(اکوسیستم) اعم از خاک، جانداران ذره بینی، جانوران و گیاهان حفظ و به طور مناسب به کارکرد خود ادامه خواهند داد. تاسف مضاعف آن که گاه دولت ها نیز به منظور رسیدن به تولید بیشتر اما موقت، سیاست هایی را به اجرا می گذارند که مغایر با اصول پایداری است.

 
 تعریف پرماکالچر یا طراحی کشاورزی پایدار:
      واژه پرماکالچر ترکیبی است از دو واژه perma که برگرفته از واژه permanent به معنی دائمی و نیز پسوندculture است. این پسوند در انتهای واژه های مرتبط با کشاورزی از جمله اگریکالچر(کشاورزی)، هرتیکالچر(باغبانی)، اکو کالچر(آبزی پروری) و ... دیده می شود و به طور خاص دارای معنی پرورش و رویاندن و تولید مواد غذایی است. این واژه بنا به تعریف، عبارت است از طراحی سامانه های(سیستم) تولیدی کشاورزی به نوعی که سه ویژگی تنوع، پایداری و انعطاف پذیری زیست بوم های طبیعی در آنها لحاظ شود. به عبارت دیگر در این نوع از طر احی، تامین نیازها مادی و غیر مادی روستانشینان اعم از مواد غذائی، انرژی، مسکن و... همراه با پایداری تولید و زیست بوم به طور جامع مورد نظر قرار می گیرد. به عبارت بسیار ساده می توان گفت متخصصان این رشته علمی-کاربردی دارای نگاه سنتی نسبت به کشاورزی نبوده و در جهت رسیدن به بهره برداری پایدار و بهینه اقدام به طراحی سامانه های کشاورزی می کنند. 
    2- برخی رهیافت های طراحی کشاورزی پایدار:
    در طراحی کشاورزی پایدار، آز آنجا که اصل تنوع جایگاه ویژه ای دارد و تا حدودی ضامن پایداری آن است با کاشت درختان متنوع اما دارای کارکرد و نقش مکمل از مزایای بسیار زیاد آن بهره مند می گردند. تنوع مورد بحث در طراحی کشاورزی پایدار شامل تنوع محصولات اعم از چوب، میوه، سبزیجات، گیاهان دارویی،علوفه و نیز تنوع فرم های رویشی شامل درخت، درختچه، بوته و گیاهان علفی، نوع کارکرد گیاهان در سیستم( مصرف کننده یا تثبیت کننده ازت)، تنوع رنگ و بوی گیاهان و گل ها، تناوب کشت و چرا و ...است که به نوبه خود در پایدار سازی سامانه، بهره مندی از محصولات و منافع متنوع، شتاب بخشیدن به بازسازی و بازسبزی سرزمین های تخریب شده، مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری های گیاهی، سالم سازی تغذیه مردم و کاهش بیماری هایی همانند سرطان از طریق تولید محصولات وغذاهای طبیعی(ارگانیک) و دارای کیفیت برتر می‌باشد.
     چیدمان زیر سامانه های تولیدی در طراحی کشاورزی پایدار به شکلی است که اگر به آن پلی کالچر یا طراحی چند سامانه(سامان) تولیدی پایدار کشاورزی اطلاق نمائیم سخن به گزاف نگفته ایم، پرورش انواع مرغ، دام، آبزیان،زنبور عسل، درختان باغی و جنگلی و... همه و همه به طور مکمل و منسجم و بدون استفاده از سم و کودهای شیمیائی به عنوان مثال پرورش مرغان در این مزارع در محیط باز و بزرگ و در بسترهای پوشیده از کاه و کلش انجام گردیده و مواد بستر پس از آمیخته شدن با کود مرغان جهت تولید کمپوست و تقویت دیگر اجزای سامانه استفاده می شوند.
   در این روش، الگوها برگرفته از طبیعت هستند و اقدامات، صرفاً در جهت شتاب بخشیدن به فرایندهای بازسازی و بازسبزی طبیعت می باشند و یافتن الگوهای طبیعی بسیار ارزشمند شمرده می شود. در اینجا لازم است با بیان یک یا دو مثال، بحث الگو گیری از طبیعت به شکل روشن تر تبیین گردد:
- مکانیزم تولید مواد آلی و هوموس در جنگل: بررسی خاک مناطق جنگلی نشان می دهد که این خاک ها از نظر مواد غذایی بسیار غنی و از نظر وضعیت زندگی در خاک (موجودات زنده ذره بینی متشکل از قارچها و باکتریهای همزیست با گیاهان)بسیار سرشار هستند که این خود بخشی از راز پایداری ، تنوع و انعطاف در جنگل ها را تشکیل می دهد. بنابراین در طرح های بازسازی و بازسبزی سرزمین های خشک که در طراحی کشاورزی پایدار اعمال می شود به سیستم، کمپوست آلی اضافه می شود. خاک این گونه اراضی معمولا با شوری و قلیائیت بالا، خشکی، فقر مواد غذائی و فقدان زندگی در خاک مواجه هستند و زنده کردن خاک راه حل بنیادی برای رفع تمام این مشکلات محسوب می گردد(ترکیب این موجودات عمدتاً آب و مواد آلی است) و این گام بر نهالکاری بدون زنده سازی خاک طرح های منابع طبیعی یا نهالکاری توام با تعویض خاک پروژه های باغبانی در خاک های نامناسب که مستلزم صرف هزینه و وقت بسیار هستند اولویت دارد.
   لذا در  سامانه های کشاورزی پایدار استفاده از کودهای شیمیائی که نه تنها هیچ کمکی به زندگی در خاک نمی نمایند بلکه در تخریب ساختمان آن نیز موثرند مردود شمرده می شود. کود های شیمیایی عمدتا به مدت 1 سال به مصرف تغذیه گیاه می رسند وعلاوه بر تخریب خاک، نقش مهمی در آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی دارند حال آنکه کودهای دامی تا 5 سال و کودهای کمپوستی بیش از 20 سال سلامت خاک و مواد غذایی لازم برای گیاه را فراهم می کنند.
- نمک شوئی از خاک توسط آب باران و ممانعت شوری زایی مجدد: نمک شوئی از خاک به کمک آب باران پدیده ای است که در بسیاری از روش های سنتی کشاورزی نیز رایج می شود. با عنایت به این مورد، در طرحهای کشاورزی پایدار جمع آوری و نفوذ دادن آب باران در خاک جایگاه ویژه ای دارد و سامانه های متعادل بهره برداری از آبهای زیرزمینی همانند قنات بسیار مغتنم شمرده شده توجه زیادی به گردآوری دانش بومی مربوطه می شود حال آنکه به ویژه در مناطق خشک، نصب موتور پمپ بر روی چاه های کشاورزی که غالباً با بهره برداری ناپایدار همراه بوده، زمینه افت آبهای زیرزمینی و شور شدن آب و خاک را فراهم می آورد. تفاوت قابل توجه روش های سنتی با روش های مورد استفاده در سامانه های کشاورزی پایدار در این زمینه، توجه به برخی اقدامات مکمل است که روند بالا آمدن نمک از لایه های زیرین و بازشوری خاک را متوقف می نماید که خود این اقدامات نیز برگرفته از درس ها و الگوهای طبیعی هستند. در اینجا، با استفاده از طراحی سازه های خاکی(Earth works) اعم از بندهای خشکه چین و گابیونی و نیز احداث کانال های عرضی برروی خطوط تراز موسوم به سوئل(Swale)، آب تمامی آبراهه های یک حوزه را جمع آوری و به درون خاک نفوذ
می دهند که ضمن نمک شویی و کاهش شوری و قلیائیت، زمینه لازم برای رشد جانداران خاک، حفظ و ذخیره موثرتر رطوبت، تقویت مواد آلی، رویش و استقرار پوشش گیاهی و نهایتاً کاهش تبخیر را فراهم می آورد. احداث کانال ها برروی خطوط تراز یکی دیگر از الگوها برگرفته از طبیعت است. در این الگو، رفتار آب تابع قانون ظروف مرتبط - علم فیزیک- بوده، نفوذ تدریجی هرزاب در خاک و تقویت آب های زیر زمینی و زیرقشری را موجب می گردد. متاسفانه در بیشتر پروژه های سنتی خطوط تراز مورد بی توجهی قرار گرفته و کانالها و جوی های سنتی عمدتا نقش انتقال آب را به عهده دارند. مطالعه اسناد مربوط به  پروژه های موفق انجام شده نشان می دهد حتی در سرزمین های دارای بارندگی 350-250 میلی متر پس از اجرای کار های خاکی، شاهد جوشش و پدیدار شدن چشمه بوده اند.نهالکاری بااستفاده از گونه های بومی و غیر بومی به عنوان گونه پیشرو یا هدف می تواند از طریق ایجاد سایه، کاهش سرعت باد ونیز پوشیده شدن خاک با لاشبرگ، به کاهش تبخیر کمک نماید. علاوه براین افزایش پدیده بخار – آب (تبدیل بخار آب موجود در هوا به قطره های مایع همانند شبنم و چکیدن آنها بر سطح خاک ) نقش بسزایی در حفظ رطوبت خاک و کاهش تبخیر دارد. جذب و قفل شدن نمک در بافت آلی گیاهان را نیز می باید مورد توجه داشت که عمدتاً از طریق رویاندن گونه های سریع الرشد غیر بومی و پیشرو پیگیری می شود. نتایج طرحهای انجام شده نشان می دهد که مجموعه اقدامات فوق سبب می گردد تا مصرف آب در اراضی کشاورزی تا 50 درصد کاهش یابد. استفاده از کمپوست ها به مفهوم کودهای آلی انسان ساز با هدف زنده سازی و افزایش زندگی در خاک که موجب بارور شدن آن به طور بلند مدت خواهد شد، یکی دیگر از رهیافت های مربوطه می باشد. کمپوست ها اساساً ازتمامی موادی که دارای منشا زنده و آلی هستند، قابل تهیه می‌باشد . بنابراین لاشبرگ، سرشاخه های خرد شده، درختان، خاک اره، پسماند ها و دور ریزهای غذای انسان، مقوای خرد شده، بقایای جانوری همانند لاشه جانوران مرده و یا پوست و گوشت و استخوان آنها، کود دامی به ویژه کود گوسفندی و کاه و کلش و حتی ادرار انسان و دام بدین منظور قابل استفاده است. برای تهیه کمپوست، لاشبرگ ها به صورت لایه لایه با کود دامی به خوبی مخلوط و با مقدار مناسب آب خیس می گردند و بقایای جانوری در میان آنها قرار می گیرد. پشته مواد کمپوستی به حجم حداقل یک متر مکعب همزمان شروع به تولید جانداران ذره بینی می نماید. گرم شدن پشته پس از روز چهارم بیانگر عملکرد صحیح و شکل گیری واکنشهای بیوشیمیایی مورد نظر است .اگر این پشته پس از روز چهارم به مدت 14 روز هر دو روز یکبار زیر و رو گردد ،پس از روز 18 قابل استفاده می باشد . می توان کمپوست تولید شده را در یک ظرف یک متر مکعبی حاوی یک پمپ 750 واتی دمنده اکسیژن قرار داد و با اضافه نمودن برخی مواد غذایی مکمل از جمله ملاس چغندر قند، پودر ماهی، خوراک کرمی، و ... آن را طی چند ساعت هزاران برابر آکنده تر از قارچها و باکتریهای مفید هوازی نمود که به آن چای کمپوستی گفته می شود. یک لیتر چای کمپوستی
می تواند برای غنی سازی 5 هکتار زمین مورد استفاده قرار گیرد. بخشی از مزایای استفاده از کمپوست ها به شرح زیر است:
• تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه برای درازمدت
• زنده کردن خاک از طریق افزایش جانداران ذره بینی هوازی مفید
• اصلاح ساختمان خاک
• تنظیم اسیدیته خاک
• ذخیره سازی آب در خاک
•  آب را به صورت تدریجی آزاد و به آسان در اختبار گیاه قرار می دهند.
• قابلیت تولید به صورت متناسب با شرایط محیطی و نوع کاربری ( اسیدی یا قلیایی بودن و یا مصرف باغداری یا زراعت)
• شتاب بخشیدن به بازسازی خاک
• کمک به اصلاح خاک  در محیط های شور
• افزایش اکسیژن خاک
• کاهش تبخیر تعرق
• پیشگیری از سله بستن خاک
• تقویت کمیت و کیفیت مواد غذایی تولید شده
• کاهش آفات و بیماری ها
• فراهم ساختن زمینه مبارزه بیولوژیک با آفات
• ارزان بودن
• در دسترس بودن مواد مورد نیاز برای تولید در همه جا
• کم مصرف بودن و قابل تقویت تا صدها و هزاران برابر
• ساده بودن فرایند و تجهیزات تولید
• امکان استفاده در هر مرحله از رویش گیاهی ( پیش یا پس از کشت یا جوانه زنی یا ...)
• ایجاد پایداری و تنوع در محیط زیست


3- برخی نمونه های و تجارب موفق:
      در اینجا لازم است برای روشن شدن بیشتر مطلب و ضرورت الگوسازی به برخی نمونه های موفق این طرح ها در مناطق خشک و بیابانی اشاره گردد. پروژه اجرا شده در کشور اردن یکی از تجارب موفقی است که هر چند در سطح کوچک 4 هکتار به اجرا در آمده اما نتایج اعجاب انگیزی به همراه داشته و توصیف آن به لحاظ سادگی و قابلیت تعمیم راهکارهای به کارگرفته شده در محیط بسیار خشک و شور سایت پروژه خالی از لطف به نظر نمی رسد. این پروژه در ابتدا با کم توجهی و بی رغبتی کشاورزان محلی مواجه شد اما پس از مدت کمتر از یکسال همگان را شگفت زده و جذب نمود.

 

 این پروژه از سال 1999 در دره رود اردن(دریاچه بحرالمیت ) به اجرا در آمد. مهمترین هدف این پروژه ارائه الگویی برای توسعه پایدار سرزمین های خشک بوده و نشان  می دهد، نیازهای پایه مورد نیاز برای یک زندگی سلامت، پرمعنا و با آرامش می تواند توسط مردم محلی درک و تامین شود. این منطقه دارای آب و هوای فراخشک بوده، متوسط بارندگی حدود 50 میلی متر است که در ترسالی ها به 150 میلی متر نیز می رسد حال آنکه میزان تبخیر تعرق پتانسیل بیش از 5 هزار میلی متر می‌باشد. دمای هوا در تابستان بیش از 40 درجه و چند روز نیز به بیش از 50 درجه سانتی گراد می رسد. میزان شوری خاک بسیار بالا(ppm98000) ، PH خاک بین 5/9-5/8، سطح آبهای زیرزمینی بسیار پایین، شوری آب (PPm40000) همراه با وزش بادهای شدید بوده است. در این پروژه شیوه های مناسب خانه سازی با سامانه های خنک کننده طبیعی و کارامد به لحاظ مصرف انرژی، نهالستان( تاسیسات تولید نهال)، برق خورشیدی، آبگرم خورشیدی، بازیافت پساب ها به کمک جانداران ذره بینی، توالت های کمپوست خشک، سازه های خاکی مخصوص جمع آوری باران و نیز سامانه های تولید مواد غذایی گیاهی و جانوری به صورت موثر و مکمل به کار گرفته شده است. در این طرح، کارهای خاکی به شکل سوئل و گابیون بر روی خطوط تراز طراحی گردید که آب  رگبارها را از اراضی بالادست و جاده حاشیه شمالی عرصه جمع آوری می نماید. متعاقباً در کنار هر درخت میوه، چهار درخت غیر مثمر تثبیت کننده نیتروژن مستقر شد. هدایت جریان باد به ارتفاعات بالاتر از سطح زمین، امکان کاهش تبخیر را فراهم  آورد و شاخه و برگ هرس شده درختان بالغ، به عنوان مالچ و علوفه دام مورد استفاده قرار گرفت. به منظور بهره مند شدن از مزایای کود دامی نیز اقدام به پرورش حیوانات اهلی و دام شد از جمله آشیانه ای برای استقرار کبوتران در بالای باغچه سبزیجات استقرار یافت که موجب تغذیه خاک و ایجاد سایه گردید. خرگوشها نیز در مکانی استقرار یافتند که مدفوع آنها به طور مستقیم موجب تغذیه کرم های کمپوستی شد که این کرمها به نوبه خود تولید کننده کودهای آلی هستند. جوجه ها در محوطه ای باکف پوشیده از کاه و کلش عمیق پرورش داده شدند که این سامانه به تولید مواد کمپوستی باکیفیت منجر شد .علاوه براین یک آشیانه اردک در بالای مزرعه و یک حوضچه کوچک در زیر آن احداث و آب آن به صورت ثقلی جهت آبیاری مصرف و خاک را تغذیه نمود. یک سامانه اکوپوتیک (Equapotic) به مفهوم تولید و پرورش در آب در نهالستان بنا شد که با استفاده از انرژی خورشیدی اقدام به تولید ماهی و سبزیجات می نماید. کمپوست هم برای افزایش حاصلخیزی خاک تولید و در یک سامانه کوچک تولید چای کمپوستی تقویت گردید. یک ساختمان اکولوژیک نیز طراحی و احداث شد که به عنوان کلاس و دفتر کار پروژه بهره برداری می گردد . این ساختمان به لحاظ ظاهر به شکلی طراحی شده که توسط مردم محلی قابل پذیرفتن و اجرا باشد. خانه های بومی در این منطقه به طور سنتی از بلوک های سیمانی ساخته می شوند اما خانه مورد احداث به جهت حفظ انرژی با دو لایه نازک سیمانی که حد فاصل آنها از بسته ها مکعب مستطیل شکل کاه پر شده ، ساخته شد. بنابراین خانه به لحاظ شکل ظاهری کاملاً  مشابه خانه های روستایی است اما یک محیط بسیار راحت و کارآمد از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی را فراهم می سازد. علاوه بر این انرژی مورد نیاز کل پروژه از انرژی خورشیدی تامین می گردد . همچنین یک سامانه توالت تولید کننده کمپوست خشک طراحی و نصب گردید که طراحی آن بسیار ساده است. پساب خانه های روستایی نیز با استفاده از یک سامانه شنی بازیافت و آب آن برای ایجاد باغچه های روستایی در کنار هر خانه به کار گرفته شد. در این سامانه ها از گیاهان و جانداران ذره بینی برای تصفیه بیولوژیک بهره می گیرند. مجموعه اقدامات انجام شده به ایجاد یک باغ بسیار متنوع و پایدار همراه شد که در سال نخست به مدت 6 ماه با استفاده از آب چاه آبیاری شد. در سال دوم 3 ماه و در سال سوم یک ماه و از سال چهارم به طور کامل عملیات آبیاری با آب چاه متوقف شد.


4- جمع بندی و نتیجه گیری:
با یک نگاه اجمالی به رهیافت های طراحی کشاورزی پایدار مشهود است که روشهای به کارگرفته بسیار ارزان و کم هزینه، ساده ، قابل درک و اعمال توسط مردم محلی بوده و همگی برگرفته از الگوهایی است که در طبیعت با سرعت آهسته تر در حال شکل گیری است. در واقع هدف طراحان و مجریان کشاورزی پایدار به کارگیری الگوهای طبیعی به شکل هدفمند، منسجم، مکمل و زمان بندی شده در جهت شتاب بخشیدن به پدیده های طبیعی در جهت رسیدن به مراحل بالاتر تکاملی زیست بوم می‌باشد بنابراین در کشاورزی پایدار اصل بر بهره برداری صرف نیست و پایداری زیست بوم های تولیدی به لطف توجه به جانداران خاک و زنده کردن آن جامه عمل پوشانیده می شود. در واقع دراین  سیستم ها برابر و یا فراتر از موادی که طی فرآیند تولید، از خاک جذب می گردد، به آن باز گردانیده می شود و به طور کلی روش های مورد استفاده، برای بازسازی اراضی تخریب شده بسیار مفید و موثر بوده و به شکل غیر قابل باوری بر سرعت مکانیزم های بازسازی و احیای اراضی می افزایند. بدیهی است بازسازی طبیعت در سرزمین های تخریب شده، بدون این گونه اقدامات مستلزم زمان طولانی است که به ویژه در اراضی خشک این زمان بسیار طولانی تر و شاید هزاران سال خواهد بود. در یک جمع بندی مختصر می توان به موارد ذیل به عنوان برخی مزایای طرح های کشاورزی پایدار اشاره نمود که این محاسن سرمایه گذاری در آموزش و اجرای پروژه های الگویی را یک ضرورت ساخته است:
- پایداری تولید
- تنوع تولید
- ارزان و قابل دسترس بودن روش ها
- مطالعه و انتخاب الگوها از طبیعت
- استفاده از آب باران برای شیرین سازی خاک و تامین آب مورد نیاز کشاورزی در مناطق خشک و نفی اتکا به پمپاژ آب از چاه
- استفاده از دور ریزها، پسماندها و ضایعات در جهت تقویت تولید و پایداری آن
- کمک گرفتن از متخصصان مختلف برای طراحی یک محیط روستایی بسیار روزامد اما تولید محور
- کنترل آفات و بیماری های گیاهی به صورت بیولوژیک و بدون استفاده از سموم شیمیایی
- زنده سازی خاک با استفاده از کمپوست های آلی و نفی استفاده از کودهای شیمیایی
- جلوگیری از شوریزایی و بازشوری خاک با استفاده از
مکانیزم های طبیعی
- برنامه ریزی برای توسعه روستا بر پایه آغاز تولید کشاورزی از درون روستا
- توجه به سامانه های پایدار تامین و مصرف انرژی همانند انرژی خورشیدی و خانه های انرژی-کارامد
- کاشت گونه های غیر مثمر تثبیت کننده از خانواده بقولات با درختان میوه
- شناسایی گونه‌های گیاهی بردبارتر و سریع رشدتر، از طریق ایجاد آنالوگ ( حوزه زوجی) و یافتن مناطق دارای شرایط مشابه آب و هوائی میان کشورها و  قاره ها به طور گسترده

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٠
دانشجویان دست به کار شدند /
تصاویر درخت انسانی در حمایت از جنگلها/ آغاز سرشماری درختان در هند
گروهی از دانشجویان داوطلب هندی سرشماری از درختان شهر "چنای" هند را آغاز کردند و در حمایت از جنگلهای این منطقه یک درخت انسانی تشکیل دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دپارتمان جنگلبانی "چنای" در هند اولین فاز سرشماری درختان را در این شهر آغاز کرد.

در فاز اول این سرشماری که با همکاری دانشجویان داوطلب از 23 موسسه آموزشی، 200 داوطلب "نیروی سبز" و NGO های حافظ محیط زیست انجام می شود درختان فضای سبز سازمانها و ادارات سرشماری می شوند و در فاز دوم درختان خیابانها، پارکهای عمومی و باغهای خصوصی شمارش خواهند شد.

در پایان سرشماری، هر موسسه آموزشی و سازمانی باید داده های خود را در یک پایگاه اطلاعاتی ذخیره کند تا در آینده از این آمار در طرحهای جنگل سازی و جنگل زایی استفاده شود.

براساس گزارش دکان کرونیکال، چنای اولین کلانشهر در هند است که در آن سرشماری درختان انجام می شود. این شهر پایتخت ایالت "تامیل نادو" است. درحال حاضر تنها 4 درصد از پوشش گیاهی چنای و تنها 19.65 درصد از پوشش جنگلی این ایالت باقیمانده اند و بنابراین مبارزه با جنگل زدایی یکی از اهداف اصلی برنامه سرشماری درختان در این منطقه است.

در این راستا روزنامه لارپوبلیکا نوشت که گروهی از دانشجویان چنای با هدف توجه به مشکل جنگل زدایی با قرار گرفتن در کنار هم یک درخت انسانی تشکیل دادند. 

 کپی شده از سایت خبرگزاری مهر:

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1347465

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٠

 

 توسعه روستایی نقش منحصر بفرد در فرآیند توسعه ملی دارد، شواهد و قرائن و تجربه سایر کشورها، بیانگر این است که توسعه روستایی مسیر گریز ناپذیر توسعه ملی می باشد. در این صورت توسعه روستایی می بایست از نظر ساختارهای تشکیلاتی به ویژه از منظر راهبردها، سیاست ها و برنامه ها جایگاه شایسته خود را در کشور بیابد تا ضمن تعامل مثبت و سازنده با بخش های مختلف، در دهه آینده که تحت عنوان "دهه پیشرفت و عدالت" نام گرفته است نقش موثر خویش را ایفا کند.

واقعیت این است که اهداف توسعه روستایی هم پیوندی و همراستایی مناسبی با اهداف توسعه ملی دارد. تامین نیازهای اساسی، افزایش تولید، امنیت غذایی و امنیت ملی، حفظ محیط زیست، توسعه و تنوع فرصت های شغلی، افزایش درآمد و کاهش فقر، ارتقاء کیفیت زندگی، توسعه سرمایه اجتماعی و پدافند غیرعامل در زمره این اهداف مشترک قرار دارد.

فرصتی فراهم آمده تا دستاوردهای صاحبنظران و محققان و کارشناسان داخلی و خارجی در چارچوب مقالات علمی و میزگردهای تخصصی که ویژگی مهم آن مساله گرایی، نتیجه محوری و کاربردی بودن می باشد در کنفرانس ارائه و در معرض نقد و تحلیل اندیشمندان قرار گیرد.

امید است که با همت صاحبان اندیشه و خرد، با خلاقیت و نوآوری و آینده نگری، افق های نو در مرزهای دانش در حوزه توسعه روستایی شکوفا شده و ظرفیت های جدیدی در مسیر توسعه ایجاد و زمینه های لازم برای توانمند شدن جوامع محلی و توسعه ملی فراهم آید.

سطح برگزاریبین المللی
محورهای همایش1- جایگاه توسعه روستایی در توسعه ملی
2- توسعه ملی و توسعه محلی
3- اشتغال، کارآفرینی و سرمایه گذاری در توسعه روستایی
4- جهاد اقتصادی در توسعه روستایی
5- تجربه کشورهای منتخب با شرکت دانشمندانی از کشورهای: هند، بنگلادش، چین، اندونزی، مالزی، پاکستان، ترکیه، برزیل، فرانسه و تاجیکستان.
محورهای همایش
برگزار کنندگان: دانشگاه سیستان و بلوچستان
مهلت ارسال چکیده مقالات:
مهلت ارسال متن کامل مقالات: 90-07-30
تاریخ برگزاری همایش: 25 الی 27 بهمن 90
سایت همایش: seminars.usb.ac.ir/1strd/fa-ir/default.aspx
تلفن تماس دبیرخانه: 0541-8056782
آدرس دبیرخانه: زاهدان- دانشکده اقتصاد دانشگاه سیستان و بلوچستان – صندوق پستی- 987-98135
محل برگزاری: زاهدان
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٠

تاریخ برگزاری: 23 آذر 1390 تا 24 آذر 1390
برگزار کننده: دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد
محل برگزاری: نجف آباد

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال اصل مقاله: 1390/7/15
اعلام نتایج داوری اصل مقاله: 1390/8/1
مهلت ثبت نام: 1390/8/12


همایش ملی بوم های بیابانی، گردشگری و هنرهای محیطی

معرفی همایش:
مجموعه ای از عوامل اقلیمی و جغرافیایی سبب گردیده است تا بخش عمده ای از ایران در ردیف سرزمین های گرم و خشک قرار گیرد. براساس آمار 43.7 میلیون هکتار از کل وسعت کشور در محدوده بوم های بیابانی قرار دارد و در این بین استان اصفهان با دارا بودن 3.2 میلیون هکتار اراضی بیابانی معادل %7.3 بوم های بیابانی کشور را در اختیار دارد.
یکی از راههای معرفی بیابان بعنوان فضایی برای گردشگری بکارگیری هنر های محیطی می باشد. هنر های محیطی (Environmental Art) اصطلاحی برای توصیف آثار سه بعدی است که تماشگر بتواند به فضای آنها داخل شود و خود را در محیطی ساخته شده حس کند. اصطلاح هنر های محیطی از دهه پنجاه میلادی قرن گذشته مرسوم گشت. در این هنر با انگیزش بصری، شنیداری جنبشی، بساوایی و البته گاه بویایی نسبت به درگیر کردن بیننده اثر اقدام می نماید. از جمله مشتقات هنرهای محیطی می توان به هنر بوم شناختی(Ecological Art) اشاره کرد که به توصیف هنری از فرایند های طبیعت می پردازد و در اواخر دهه 1960 شکل گرفت.
با استفاده از هنر های محیطی و بوم شناختی می توان نسبت به باز پس گیری و احیاء طبیعت بیابانی به عنوان فضایی که اجازه ادراک حسی را القاء می کند و در آن ارتباط بشر و محیط بیابانی میسر می شود، اقدام نمود.
همچنین از پیامد های اساسی عصر حاضر بر معماری، رابطه مختل شده انسان با طبیعت و تهدید تعادل اکولوژیکی است و جامعه معماری به دنبال راه حلی تکنولوژیک برای حل این بحران است. یکی از راههای خروج از این بحران و رد برخورد تکنولوژیک با طبیعت، استفاده از هنر معماری به عنوان ابزاری منحصر به فرد برای ارتباط غیر کلامی است. معماری لند اسکیپ همخوان با زمان بوده و با استفاده از آن می توان یک ارتباط قوی و سالم بین بشر و طبیعت بیابانی را احیاء کرد.

محورهای همایش

الف: معماری
1-تاثیر بوم‌های بیابانی بر معماری
2-مبانی زیبایی‌شناسی معماری در بوم‌های بیابانی
3-بررسی سازه‌ای بناهای بوم‌های بیابانی
4-بررسی تاثیر بوم‌های بیابانی و معماری پایدار
5-ارائه راهکارهای مناسب معماری برای بوم‌های بیابانی
6-بررسی علل و عوامل طبیعی و انسانی شکل‌دهنده به کالبد روستاهای واقع در بوم‌های بیابانی

ب: شهرسازی
1-برنامه‌ریزی و طراحی شهری در بوم‌های بیابانی
2-بوم‌ بیابانی و هویت‌پردازی در شهرهای تاریخی
3-سیما و منظر شهری در بوم‌های بیابانی
4-آموزه‌های دینی و طراحی بوم‌گرا در بوم‌های بیابانی
5-تغییر اقلیم و شهر در بوم‌های بیابانی
6-ویژگی‌های کالبدی، استخوان‌بندی، و فضاهای شهرهای تاریخی در بوم‌های بیابانی
7-تاثیرات بیابان‌زایی بر حیات شهری در بوم‌های بیابانی
8-مدیریت شهری در در بوم‌های بیابانی
9-طرح‌های بالادست شهری (طرح آمایش سرزمین، طرح‌های توسعه و عمران شهری، طرح‌های تفصیلی و ...) در بوم‌های بیابانی
10-آموزش معماری و شهرسازی در مراکز دانشگاهی شهرهای بیابانی

پ: گردشگری
1-توان‌های گردشگری بوم‌های بیابانی
2-تجارب گردشگری پایدار در بوم‌های بیابانی
3-الگوهای آینده توسعه گردشگری در بوم‌های بیابانی
4-شاخص‌های توسعه گردشگری پایدار در بوم‌های بیابانی
5-سکونت‌گاههای بوم‌های بیابانی و نقش آن در توسعه گردشگری
6-ناپایداری گردشگری در بوم‌های بیابانی و عوامل موثر
7-سیاست‌ها و روش‌های مدیریت گردشگری در بوم‌های بیابانی
8-شناسایی و طبقه‌بندی تسهیلات و تجهیزات مورد نیاز گردشگری در بوم‌های بیابانی
9-اثرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گردشگری در بوم‌های بیابانی
10-اثرات زیست‌محیطی گردشگری در بوم‌های بیابانی
11-اکوتوریسم و ژئوتوریسم در بوم‌های بیابانی
12-توریسم ورزشی در بوم‌های بیابانی
13-توریسم سلامت در بوم‌های بیابانی

ت: محیط زیست
1-توسعه پایدار و درخور زیست‌بوم‌های بیابانی ایران
2-تنوع زیستی (گونه‌های گیاهی و جانوری) زیست‌بوم‌های بیابانی ایران
3-معرفی کاربری‌ها و کارکردهای بهینه و استفاده‌های سازگار با طبیعت از بیوم‌های بیابانی
4-فرصت‌ها، تهدیدها و مدیریت زیست‌بوم‌های بیابانی
5-چشم‌انداز اکولوژی در زیست‌بوم‌های بیابانی ایران
6-معرفی بیوم‌های بیابانی به عنوان سازگان‌های محیط زیست
7-اهمیت گونه‌های گیاهی و جانوری زیست‌بوم‌های بیابانی به ویژه گونه‌ةای نادر، کمیاب و در معرض خطر و معرفی جایگاه اکولوژیکی آنها
8-ارزیابی اثرات زیست‌محیطی توسعه در زیست‌بوم‌های بیابانی ایران
9-ارزیابی توان و مهارت‌های آن در زیست‌بوم‌های بیابانی ایران
10-مدیریت استراتژیک زیست‌بوم‌های بیابانی ایران
11-مدیریت ریسک زسیت‌بوم‌های بیابانی ایران
12-ارائه شیوه‌های جدید آماربرداری از بیوماس محیط‌های بیابانی
13-معرفی کارکردهای تالاب گاوخونی و گونه‌های زیستی آن و مدیریت و حفاظت بهینه
14-طراحی و مدیریت سیستم‌های آبرسانی سازگار با بوم‌های بیابانی ایران
15-معرفی کاربری‌های جدید زیست‌بوم‌های ایران از نظر پزشکی، زیست‌محیطی، اقتصاید، تجاری، هنری و ...

ث: هنر
1- نقش بومهای بیابانی در پرداخت های تصویری هنرهای محیطی
2- تاثیر هنر محیطی در جذب توریسم به بومهای بیابانی
3- بهره گیری از طبیعت در اجرای هنر محیطی جهت تقویت و شناخت بومهای بیابانی
4- نقش و کاربرد بومهای بیابانی در اجرای هنرهای محیطی به منظور حفظ ، نگهداری و بهره وری توریستی این مناطق
5- استفاده از قابلیت های فرهنگی و طبیعی بومهای بیابانی با رویکردی زیباشناسانه
6- تاثیرات شرایط اقلیمی بومهای بیابانی در خلق آثار محیطی
7- کاربرد نگاره های سنتی برگرفته از بیابان در هنرهای محیطی
8- تاثیر بوم های بیابانی در شکل گیری و خلق صناعات دستی و هنر های سنتی منطقه و نقش متقابل آنها در هنر های محیطی

ج: محور ویژه تالاب گاوخونی
1-معماری در شهرها و روستاهای حاشیه تالاب گاوخونی
2-شهرسازی در شهرهای تالاب گاوخونی
3-توان‌های زیست‌محیطی تالاب گاوخونی
4-نقش تالاب گاوخونی در توسعه گردشگری
5-ژئوتوریسم تالاب گاوخونی
6-تغییر اقلیم و اثرات بر تالاب گاوخونی
7-ردیابی آثار تغییر اقلیم در تالاب گاوخونی و اطراف آن
8-دیرینه شناسی تالاب گاوخونی
9-بررسی تاثیر ساخت سد زاینده‌رود بر تالاب گاوخونی
10-بررسی احداث صنایع بزرگ (ذوب‌اهن، مجتمع فولاد، نیروگاه، پالایشگاه و ..) بر تالاب گاوخونی
11-بررسی اثرات تالاب گاوخونی بر شهر اصفهان
12-بررسی وضعیت گرد و غبار در تالاب گاوخونی و اطراف آن

اطلاعات تماس با دبیرخانه:
تلفن دبیرخانه: 03116615495
فکس دبیرخانه: 03116615495
ایمیل: info@iaunaau.com
وب‌سایت: http://www.iaunaau.com

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٠

 اولین کنفرانس ملی هواشناسی و مدیریت آب کشاورزی
1st National Conference on Agrometeorology and Agricultural Water Management

حوزه(های) تحت پوشش: علوم کشاورزی, هواشناسی, بوم شناسی, مهندسی آب و هیدرولوژی
تاریخ برگزاری: 1 - 2 آذر 1390
برگزار کننده: دانشگاه تهران، گروه مهندسی آبیاری
محل برگزاری: کرج

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال اصل مقاله: 1390/6/15
اعلام نتایج داوری اصل مقاله: 1390/7/15
مهلت ثبت نام: 1390/8/1


اولین کنفرانس ملی هواشناسی و مدیریت آب کشاورزی

محورهای پذیرش مقاله در نخستین کنفرانس ملی هواشناسی و مدیریت آب کشاورزی:
1- اقلیم شناسی کشاورزی و تغییر اقلیم (نوسانات اقلیمی ، فنولوژی گیاهان زراعی و باغی ، خرد اقلیم شناسی کشاورزی)
2- تاثیر پدیده های جوی بر کشاورزی (سرمازدگی،خشکسالی،آلودگی هوا و ...)
3- بهره وری آب و امنیت غذایی
4- مدیریت و تعدیل آثار پدیده های جوی
5- نقش بنگاههای اقتصادی و بیمه در ریسک پذیری کشاورزی
6- مدلسازی تبخیرتعرق و فرآیندهای گیاه و محیط
7- سازگاری کشاورزی با کم آبی و مدیریت کشت دیم
8- مدلسازی و پیش بینی های هواشناسی کشاورزی
9- کاربرد سامانه های داده برداری خودکار در مدیریت آب در مزرعه
10- موضوعات نوین در هواشناسی کشاورزی (روشهای هوشمند، سامانه های ترویجی Agroadvisory)
11- الگوهای ملی موفق در مدیریت و بهره وری آب کشاورزی

اطلاعات تماس با دبیرخانه:
تلفن دبیرخانه: 02612253980
فکس دبیرخانه: 02612253981
ایمیل: awm@awm.ir
وب‌سایت: http://www.awm.ir/index.html

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٠
کنفرانس ملی بهره‌برداری از آب دریا چاپ

 National Conference on Sea water Utilization

در مورخ 13 و 14 دی ماه 1390 در مرکز بین المللی علوم و تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی برگزار خواهد شد

برای اطلاعات بیش تر به آدرس ذیل مراجعه نمائید:

http://www.icst.ac.ir/index.php?

option=com_content&view=article&id=387:sea&catid=185:conf&Itemid=208

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٠

اولین کنگره بین المللی پدیده گرد و غبار و مقابله با آثار زیان بار آن

 دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین

 

برگزارکنندگان و حمایت­ کنندگان:

 

دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان، استانداری خوزستان، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان هواشناسی کل کشور،کمیسیون ملی یونسکو در ایران، یونسکو،  فائو، سازمان جهانی بهداشت، شرکت مدیریت منابع آب کشور، دانشگاه شهید چمران، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، سازمان آب و برق خوزستان، اداره کل حفاظت محیط­زیست خوزستان، سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان، شرکت ملی حفاری، شرکت ملی مناطق نفت­خیز جنوب، شرکت توسعه نیشکر و  ....

 

ریاست عالیه کنگره :

 

آقای دکتر محمد مهدی­ نژاد نوری، معاونت پژوهشی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری

 

ریاست کنگره :

 

آقای دکتر عبدالعظیم آجیلی، سرپرست دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

 

دبیر کمیته اجرایی:

 

 آقای دکتر محمد امین آسودار، دانشیار دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

 

 

زمان برگزاری :26 تا 28 بهمن
آخرین مهلت ارسال مقاله:10 مهر 1390
نتایج داوری مقالات :15 آبان 1390

 

آدرس سایت همایش:http://icodh.com

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۸ امرداد ۱۳٩٠

همانطورکه می دانید سال 2012 از نظر زیستمندان سال ریو به علاوه 20 است که سران دول دور هم جمع خواهند شد تا ببینند پس از گذشت دو دهه از اجلاس سران ریو در سال 1992 چه بر سر تنها کره مسکونی آمده است و سیاست ها و استراتژی های اتخاذ شده در سطح  جهانی، منطقه ای، زیر منطقه ای، ملی و محلی چه پیامدهایی در بر داشته است. آژانس ها و برنامه های مختلف سازمان ملل به همراه موسسات بین المللی و تعداد زیادی سمن هم حضور خواهند داشت تا هر یک از هر دری گزارشی ارائه دهند. نمی دانم دبیرخانه کنفرانس مربوطه توان تجزیه و تحلیل این گزارشات را خواهد داشت یا تجزیه و تحلیل آن ها به بعد موکول خواهد شد.

اما علاوه بر این کنفرانس، المپیک لندن را هم شاهد خواهیم بود که از چندی قبل بازی های انتخابی بسیاری از رشته ها برگزار شده و یا در حال برگزاری است. روز چهارشنبه 27 جولای یعنی درست 365 روز مانده به افتتاح آن، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که این المپیک دوستدار طبیعت باشد.

وی همچنین خاطر نشان کرد در سال های آتی، پایداری اولویت اول وی خواهد بود.

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٥ امرداد ۱۳٩٠

Land Degradation Assessment in Drylands

کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تقلیل اثرات خشکسالی برای اجرای اهداف خود، کشورها را ملزم به انجام یک سری تعهدات از جمله تدوین و اجرای برنامه اقدام ملی نمود. در خلال سال های گذشته از زمان امضائ کنوانسیون در سال 1994 تاکنون، اکثر کشورهای متعاهد برنامه اقدام ملی خود را تدوین و تا حدودی هم آن را اجرا نموده اند اما به دلیل نداشتن ابزاری برای پایش روند تغییرات بیابان زایی و یا کنترل بیابان زایی امکان ارزیابی کشورها و خود کنوانسیون وجود نداشته است.

ابزار فوق به عنوان چالش بزرگی برای کنوانسیون مطرح بود که نهایتاً با همکاری سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (FAO) این مهم انجام شد و روشی به نام ارزیابی تخریب سرزمین در مناطق خشک (LADA) تدوین و به صورت پایلوت در 6 کشور انجام شد که در حال حاضر FAO در حال برگزاری کارگاه های آموزشی برای بسط این روش در کشورهای دیگر می باشد که نگارنده در کارگاه آموزشی منطقه آسیا که در کشور چین برگزار شده حضور یافت. در این مختصر سعی شده است روش کار ارائه شود.

روند شکل گیری و تکامل LADA:

به دنبال درک ناتوانی کنوانسیون مقابله با بیابان زایی در ارزیابی روند بیابان زایی ( و یا کنترل آن) در کشورهای متعاهد، کنوانسیون از صندوق تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) و مکانیزم جهانی (GM) جهت تدوین روشی برای ارزیابی روند بیابان زایی درخواست منابع مالی نمود که این کار در سال 2002 با تکمیل سند اولیه PDF-A توسط دبیرخانه کنوانسیون عملیاتی شد.

به دنبال موافقت و تصویب دو آژانس فوق برای در اختیار قرار دادن منابع مالی، در خلال سال های 2004- 2002 در فاز دوم سند PDF_B برای تهیه و تدوین متدولوژی روش فوق تنظیم گردید. در این مقطع کشورهای چین، آرژانتین و سنگال اظهار آمادگی را اعلان نمودند.

در اول ماه می سال 2006، مرحله اجرای پروژه کامل با مشارکت 6 کشور آرژانتین، چین، کوبا، سنگال، آفریقای جنوبی و تونس آغاز شد. دوره اجرای این فاز 4 ساله تعیین شده بود که تا تاریخ 30 ژوئن 2011 تمدید شد.

حمایت کننده مالی اصلی این پروژه،  تسهیلات محیط زیست جهانی می باشد که آژانس ها و نهادهای دیگری هم با توجه به حیطه کاری و علاقمندی خود به این پروژه ، بخشی از هزینه ها را تامین نمودند که این نهادها عبارتند از: UNEP- FAO- ISRIC- WOCAT- GLCN- UEA- UNU. علاوه بر این، کشورهای مشارکت کننده هم کمک های مالی به صورت نقدی و یا کالا در اختیار پروژه قرار دادند. در مجموع اعتبار این پروژه 7 میلیون دلار از سوی حمایت کننده اصلی و 8/7 میلیون دلار هم از طریق سایر منابع تامین شد.

روش فوق در نشست نهم کنفرانس اعضاء به عنوان روشی برای شاخص اثربخشی مورد توجه قرار گرفت  و در صورت تائید آن در نشست آتی به عنوان یکی از شاخص های اثربخشی کشورها در گزارشات ملی کشورها گنجایده خواهد شد.

اهداف LADA:

1-      تهیه ابزارها و روشهایی برای ارزیابی شدت و میزان بیابان زایی. بررسی علل و اثرات بیابان زایی بر اکوسیستم ها از جمله پاسخ ها ( مدیریت پایدار سرزمین SLM) هم مد نظر می باشد.

2-      انجام ارزیابی جهانی، ملی از تخریب سرزمین و مدیریت پایدار سرزمین در 6 پایلوت ( آرژانتین، چین، کوبا، سنگال، آفریقای جنوبی و تونس)

3-      ظرفیت سازی در کلیه سطوح برای ارزیابی تخریب سرزمین و مدیریت پایدار سرزمین.

اما با این روش می توان به موارد ذیل پی برد:

¥       نوع تخریب سرزمین

¥       موقعیت و محل تخریب سرزمین

¥       علت تخریب سرزمین

¥       اثرات تخریب سرزمین بر اکوسیستم

 

استفاده کنندگان بالقوه LADA:

نظر به این که این روش بر اساس نیاز حیاتی کنوانسیون بیابان زدایی تدوین شده است بنابراین بالقوه ترین مصرف کننده کنوانسیون یاد شده می باشد. کنوانسیون فوق با توجه به ظرفیت های این روش از آن به عنوان یکی از  شاخص های اثربخشی استفاده خواهد نمود. علاوه بر آن از آن روش می تواند برای شناسایی بهترین شیوه های مدیریت پایدار سرزمین و ترویج و بسط آنها اقدام نماید.

کشورها هم خود از استفاده کنندگان بالقوه این روش می باشند که از آن در سطح ملی برای موارد ذیل استفاده نمایند:

- شناسایی اقدامات و مناطق دارای الویت

- مبنای متداولی برای سرمایه گذاری طرح ها در بخش ها مختلف شامل انرژی، تنوع زیستی، امنیت غذایی، توسعه روستایی و تغییر اقلیم

- مبنایی برای پایش و مدیریت سرزمین

برای اطلاعات بیش تر می توانید به مقاله ذیل مراجعه نمائید:

بدری پور، ح، 1390، LADA روشی استاندارد برای ارزیابی تخریب سرزمین در مناطق خشک، فصلنامه جنگل و مرتع، شماره 89، بهار 1390، 34- 28 ص ص

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٥ امرداد ۱۳٩٠

برگزاری همایش ملی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس

به اطلاع کلیه اساتید، پژوهشگران و دانشجویان می رساند که معاونت پژوهش و فناوری  واحد فردوس در نظر دارد که با مشارکت واحدهای گناباد، نیشابور و کاشمر،  همایشی ملی تحت عنوان

بحران آب و پیامدهای ناشی از آن

در زمستان سال 1390 برگزار نماید. اطلاعات تکمیلی در سایت دانشگاه به آدرس ذیل درج و سایت همایش به زودی راه اندازی خواهد شد.

http://main.ferdowsiau.ac.ir/

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٥ امرداد ۱۳٩٠
امروز ایمیلی به این عبارت دریافت نمودم که بد ندیدم آن را هم برای ملاحظه دوستان منتشر کنم.
"شنیده بودم که رضاشاه دستور داده بود درختهای باعمر بالای 10سال را بکارند تا درختها زودتر خودرا نشان بدهند به او گفته بودن قربان درخت با این سن اگر جابجا بشه نمیگیره گفته بود بگین رضاشاه گفته بگیر میگیره. باورم نمی شد تا این عکس را دیدم وجالبه همه درختها به خاطر دقت عزیزانی که زحمت کشیدند گرفته، روح تمامی ان زحمت کشان شاد"
 
تصویری از تهران قدیم که نشان می دهد 
عده ای در حال کاشت درختان چنار و
 ساخت خیابان پهلوی (ولی عصر) هستند. در دورنمای تصویر
 به جز هتل استقلال ، ساختمانی به چشم نمی خورد
 
 یاد داشت بنده:
راستش این عکس مربوط به رضا نمی تونه باشه ولی به هر حال در نفس عمل فرقی نمی کنه. اما در هر حال قطعاَ بخشی از درختانی که منتقل می شدند خشک می شدند که امری طبیعی است و کاش دسترسی به اعداد و ارقام می داشتیم تا ببینیم میزان موفقیت در جه حدی بوده و با شرایط و اقدامات امروز مقایسه می کردیم.
اما به هر تقدیر چون آن موقع "عزمی" بود برای این که منطقه مورد نظر سرسبز دیده شود لذا مدیر پروژه با هر عنوانی که بود. رئیس بلدیه یا شهردار یا مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران و ... می دانست که باید اینجا درخت سبز دیده شود یعنی نتیجه ای قابل رویت در فرجه ای مقرر. وی کار را طوری هماهنگ می کرد که به نتیجه برسد.
اما الان روز درختکاری داریم که با بوق و کرنا داخل مرتع، درخت می کاریم و یک آبیاری نیم بند و خداحاقظ تا سال بعد. اگر گرفت که چه بهتر و اگر نگرفت هم حتما قسمت نبوده. توصیه می شود مسئولین امر قبل از این که طبیعت دوستان را برای کاشت درخت به عرصه ببرند تمهیدات لازم برای آبیاری و نگهداری های بعدی را هم در نظر بگیرند تا خدای ناکرده طبیعت دوستان حرفه ای دچار سرخوردگی نشوند و از شرکت در مراسم های بعدی امتناع نورزند.
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٥ امرداد ۱۳٩٠

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر سومین همایش ملی فضای جغرافیایی، رویکرد آمایشی، مدیریت محیط را برگزار می کند.

محورهای همایش

1- تحولات جمعیتی و اثرات فضایی ، کالبدی و زیست محیطی آن

2- قابلیت های منطقه ای، نظام و مدیریت و بهره برداری

3- ایدئولوژی و مدیریت محیط

4- بررسی تطبیقی نظامهای بهره برداری با نظام های اکولوژی ، تجربیات جهانی و ایران

5- برنامه ریزی ، مدیریت ، زیست منطقه گرایی

6- نظام مدیریت شهری و منطقه ای ، واقعیات جغرافیایی و عدالت فضایی

7- فضای جغرافیایی ، سند چشم انداز و توسعه پایدار

8- اصلاح الگوی مصرف و محیط جغرافیایی ایران

9- نظام مدیریت در بهره برداری از قابلیت های فضایی ، چالشها و راهبردهای

10- کاربرد تکنیک های نوین ( سنجش از دور ، GIS ) در جغرافیای فضایی ایران

11- مدیریت ساحلی و توسعه پایدار

12- اسکان غیر رسمی و ساماندهی بافتهای فرسوده

13- فضای جغرافیایی ، برنامه ریزی ، مدیریت و توسعه توریسم و اکوتوریسم

14- مخاطرات محیطی و مدیریت بحران

15- اقتصاد فضا و مدیریت منابع

جهت اطلاعات بیش تر و ثبت نام به آدرس ذیل مراجعه نمائید:

http://iiau.ac.ir/

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠

حالا به هر زوری بود منابع طبیعی و جنگل های زاگرس تخریب می شوند و لوله های انتقال انرژی کشیده می شوند اما آیا نباید به فکر این بود که احتمال آتش سوزی در جنگل های زاگرس وجود دارد. اگر این اتفاق بیفتد چه کسی می تواند آن آتش سوزی را مهار کند؟ با کبریت و زغال جنگل آتش می گیرد، با بحران مواجه می شویم وای به روزی که جنگل با گاز و نفت آتش بگیرد!!!

آیا سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری می تواند با راه اندازی پایگاه های اطفا’ حریق آتش سوزی های احتمالی را اطفا’ نماید؟ یا به عبارتی دیگر آیا این پایگاه ها به حد کافی تجهیز خواهند بود؟ در زمان آتش سوزی، آیا فقط سازمان جنگل ها برای کنترل و مهار آتش سوزی وظیفه مند است یا دستگاه های دیگر هم موکلف هستند؟

امیدوارم در این زمینه از هم اکنون برای این تهیدید بالقوه چاره ای اندیشیده شود؟

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠

به نقل از سایت سازمان محیط زیست:

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی محمد جواد محمدی زاده معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در حاشیه نشست شورای منطقه ای مدیریت حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکید کرد: این نیاز آبی باید با اجرای طرح های بارورسازی ابرها، انتقال آب بین حوضه ای و صرفه جویی در مصرف آب بخش کشاورزی تامین شود.
 
وی، همچنین با اشاره به نشست  این شورا گفت: در این نشست توافقات کلی برای برون رفت از بحران این زیست بوم ارزشمند بین الملل صورت گرفت. 
                         
وی، هدف از برگزاری این نشست را بررسی راه های عملی کردن مصوبات ستاد ملی دریاچه ارومیه و تاکیدات رئیس جمهوری برای احیای تالاب بین المللی و ارزشمند این دریاچه عنوان کرد.         
                                                  
محمدی زاده گفت: براساس این توافقات وزارت جهادکشاورزی مکلف شد با استفاده از فناوری های نوین نسبت به صرفه جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی اقدام کند که در قالب این تعهد این وزارتخانه موظف شد در مدت 3 سال یک میلیارد مترمکعب آب صرفه جویی و به دریاچه ارومیه اختصاص دهد.

رییس سازمان محیط زیست، جلوگیری از تخصیص جدید آب در حوضه آبریز نسبت به صنایع آب بر، جلوگیری از افزایش مصارف آب، تدوین ساختار برای شورای منطقه ای مدیریت حوضه آبریز دریاچه ارومیه با مدیریت استانداران را از دیگر مصوبات نشست امروز اعلام کرد.

رییس دبیرخانه ستاد ملی بحران دریاچه ارومیه در ادامه تشکیل دبیرخانه دایمی شورای منطقه ای حوضه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی را از دیگر مصوبات نشست عنوان کرد.     
                                                       
وی گفت: همچنین در قالب این دبیرخانه به ریاست استاندار آذربایجان غربی، کارگروه هایی با هدف تامین حق آبه دریاچه ارومیه، برخورد با برداشت های غیرمجاز و اتخاذ تمهیدات لازم برای بهینه سازی مصرف آب در حوضه آبریز تشکیل می شود.

محمدی زاده همچنین با اشاره به بارورسازی ابرها به عنوان یکی از راههای برون رفت دریاچه ارومیه از شرایط فعلی، اظهارکرد: این طرح پس از اتمام مطالعات امسال به صورت آزمایشی اجرا و طی آن شاهد افزایش 20 الی 25 درصدی بارندگی در کشور بودیم که این طرح امسال در حوضه آبریزدریاچه ارومیه اجرایی می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تلاش برای افزایش آورد رودخانه ها را از دیگر مصوبات نشست  برشمرد و گفت: در قالب این طرح عملیات انتقال آب بین حوضه ای از استانهای آذربایجان شرقی و کردستان تسریع می شود.

محمدی زاده خاطرنشان کرد: بخشی از طرح انتقال آب بین حوضه ای در حال اجراست و 15 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بخش دیگری نیز با اتمام مطالعات وارد فاز اجرایی می شود.   
                                                                               
وی، مدت زمان اجرای این طرح ها را پنج سال اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط بحرانی دریاچه ارومیه باید تلاش ها برای اجرای این طرح ها و احیای دریاچه ارومیه سرعت بگیرد.  
                                                           
رییس دبیرخانه ستاد ملی بحران دریاچه ارومیه در خصوص انتقال آب از زرینه رود به استان آذربایجان شرقی نیز گفت: طرح های انتقال آب حاصل مطالعات جامع وزارت نیرو است و این وزارتخانه به طور حتم برای تمام مصارف آب درکشور برنامه ریزی لازم را انجام داده است.

محمدی زاده با اعلام آمادگی برای محدود سازی مصارف کشاورزی و صنایع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اظهارکرد: تلاش می شود با همکاری وزارت نیرو و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اجرای طرح های آبخیزداری مولفه های برون رفت از بحران زیست محیطی دریاچه ارومیه را افزایش دهیم.

نظر بنده:

چند پروژه سازمان فوق الذکر پیشنهاد کرده است آیا بررسی های لازم و یا به عبارتی کار کارشناسی انجام شده است یا اجرای پروژه ها بر اساس اصل انکارناپذیر آزمون و خطا پیش خواهد رفت؟ اگر بررسی و یا به تعبیری کار کارشناسی انجام شده است، آیا ابعاد اقتصادی - اجتماعی به واقع دیده شده اند یا با سطحی نگری بررسی شده است؟

برخی از این پروژه ها مانند کاهش سطح برداشت آب برای مصارف کشاورزی و صنعت، هزینه های گزافی به همراه دارد؟ بیکاری مردم، کاهش درآمد و ... آیا برای جبران خسارات مردم راه کاری اندیشیده شده است؟ محاسبات هزینه فایده آن چطور؟

مخلص کلام: کاش برنامه فوق در معرض دید عموم قرار می گرفت تا کلیه صاحب نظران ابراز نظر می کردند تا مبادا وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه با سرعت زائدالوصف تری بحرانی تر شود.

 

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠

 

به نقل از سایت سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور، امروز چهارم مرداد بزرگترین پایگاه اصلی اطفای حریق که پوشش دهنده وایمن کننده جنگل ها و منابع طبیعی منطقه زاگرسی کشوراست با حضوررییس سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور، رییس مدیریت بحران،استانداران استان های حاشیه زاگرس ودیگر مسئولان ملی و محلی دراستان کرمانشاه ایجاد می شود.
رئیس سازمان جنگل‌ها‌، مراتع و آبخیزداری کشورایجاد پایگاه اطفای حریق به مرکزیت کرمانشاه را بالا بودن میزان آتش سوزی درجنگل ها ومراتع این استان ذکر کرد.   
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام طبیعت، دکتر علی سلاجقه افزود: این سازمان با برنامه‌هایی که در دست دارد با استفاده از تمام ظرفیت‌ها تا پایان برنامه پنجم توسعه پوشش حفاظتی منابع طبیعی کشور را که در حال حاضر 40 درصد است به 90 درصد می‌رساند.
وی به یکی دیگر از پایگاه اصلی اطفای حریق در گرگان اشاره کرد و یادآورشد درآبان ماه سال جاری و نیمه دوم سال که فصل حریق است یکی دیگر ازپایگاه های اصلی اطفای حریق را به مرکزیت استان گلستان در شهرستان گرگان مستقر خواهیم کرد.

سلاجقه خاطر نشان ساخت: گرگان پایگاه اصلی اطفای حریق برای جنگل های شمال است و پایگاه های فرعی آن در استان های مازندران ، گیلان و استان های سمنان و خراسان شمالی استقرارخواهد بود.

رییس سازمان جنگل ، مراتع و آبخیزداری کشوردر ادامه  از جذب 15 هزار نفر همیار طبیعت در کشور خبر داد و اظهار داشت: ارتباط با مردم و فرهنگ‌سازی اهمیت منابع طبیعی در بین اقشار مختلف جامعه یکی از راه‌های موثر در جلوگیری از تخریب منابع طبیعی بوده و گامی در راستای توسعه منابع جنگلی و مرتعی است.
این مسئول منابع طبیعی بیان داشت: با افزایش اعتبارات منابع طبیعی و پیگیری ردیف اعتباری مستقل برای بخش حفاظت، تامین و تجهیز یگان حفاظت در کشور در طی برنامه پنجم توسعه  مورد توجه بوده و با ایجاد پنج پایگاه اصلی و 30 پایگاه فرعی اطفای حریق، جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور را به نحو مطلوب و بهینه مدیریت و کنترل خواهیم کرد.

خوب تا این جا که کپی بود و بعد پیست، اما من هم امیدوارم راه اندازی این پایگاه بتواند کمکی در حقظ منابع طبیعی بکند. مسائل عدیده ای دست به دست هم می دهند که این سازمان در توسعه کمی و کیفی منابع طبیعی با ناکامی مواجه باشد که عمده آن ها به بیرون از سازمان و وزارت جهادکشاورزی بر می گردد که ناشی از توسعه نیافتگی از یک سو و فقدان معیشت پایدار در عرصه های صنعت و خدمات از دگر سو می باشد. 

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠

در روز دوشنبه  13 تیر به دنبال دریافت ایمیلی از چندتن از دوستانم در خصوص میزان تابش اشعه ماورا بنفش، با توجه به آثار زیان بار آن تشعشات و ارتباط آن با موضوع وبلاگ نوشتاری باعنوان  وضعیت خطرناک اشعه فرابنفش در ایران روی وبلاگ قرار دادم و در خاتمه هم به آدرس سایتی که می توان با مراجعه به آن و ورود نام شهر شدت تابش و درجه خطرناکی آن را ملاحظه کرد، اشاره کردم که عبارتست از:http://www.uvawareness.com/

اما دیروز در برنامه 20:30 به نقل قول از یکی از مسئولین سازمان هواشناسی اعلام شد که در طول روز فقط ده دقیقه میزان تابش اشعه یادشده به حد خطرناکی می رسد و در بوق و کرنا کردن شایعه خطرناکی تابش اشعه ماورا بنفش احتمالاَ از ناحیه وارد کنندگان عینک های آفتابی با یووی بالا و یا تولید کنندگان و وارد کنندگان کرم های ضد آفتاب صورت گرفته است.

وی همچنین خاطر نشان کرد که تنها نهادی که می تواند میزان تشعشع را اندازه گیری نماید سازمان هواشناسی کشور می باشد.و فقط این سازمان ابزاری برای اندازه گیری آن دارد..

طبق عادت معمول که برای هر نوشتاری سعی می کنم عکسی متناسب هم قرار دهم روی اینترنت جستجو می کردم که به این مچ بند ساده که یو وی را اندازه گیری می کند برخوردم، بد ندیدم در اینجا تصویر آن را قرار دهم تا وارد کنندگان این دفعه این مچ بند ساده را هم وارد کنند. بدین ترتیب اگر این مچ بندها کارآیی لازم را داشته باشند، حداقل یک سنجه ای دستمان خواهد بود برای راستی آزمایی و یا دفت سنجی؟

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۳ امرداد ۱۳٩٠

کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تقلیل اثرات خشکسالی به منظور بررسی نحوه راه اندازی یک جایگاه علمی بین المللی و بین رشته ای به عنوان بخشی از اقدامات در حال انجام برای اجرای استراتژی 10 ساله خود از یک سو و تبدیل کردن کنوانسیون به عنوان مرجعی جهانی برای دانش علمی و فنی مربوط به بیابان زایی / تخریب سرزمین و تقلیل اثرات خشکسالی، یک بررسی اینترنتی را به راه انداخته است. علاقمندان از سایت کنوانسیون فوق بازدید نمایند. کلیه اطلاعات مربوط به 4 گرینه ای که مد نظر می باشد در آن جا وجود دارد که این گزینه ها عبارتند از: استفاده از شبکه های علمی موجود، ایجاد شبکه های علمی جدید با تمرکز بر موضوعات خاص، استفاده از مکانیزم های مشاوره علمی بین دول و ایجاد پانل های علمی جدید در مورد خاک و سرزمین.

http://www.unccd.int/science/menu.php

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٠

 دومین فراخوان پنجمین کنفرانس سراسری آبخیزداری و مدیریت منابع آب و خاک

اسفندماه 1390 – کرمان

انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران با همکاری:

دانشگاه شهید باهنر کرمان

مرکز بین المللی علوم و تکنولوژی پیش رفته و علوم محیطی

مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کرمان

موسسه آموزش عالی کرمان

دانشگاه آزاد اسلامی کرمان

پنجمین کنفرانس سراسری آبخیزداری و مدیریت منابع آب و خاک را برگزار می کند.

محورهای کنفرانس:

¥        آبخیزداری و استحصال آب

¥        آبخوانداری و تغذیه مصنوعی

¥        سیستم های سطوح آبگیر باران

¥        پرده آب بند و سدهای زیرزمینی

¥        مدیریت منابع آب و خاک

¥        فرسایش آبی ( فرآیندها، اندازه گیری ها و مدل ها)

¥        آبیاری و زهکشی

¥        هیدرولوژی، هیدرولیک و ساختمان های انتقال

¥        کاربرد کامپیوتر در مسائل آب و خاک

¥        مهندسی ارزش و اقتصاد مهندسی در مسائل آب

¥        بهره برداری از منابع آب غیر متعارف

¥        پدافند غیرعامل در مسائل آب و آبیاری

¥        خشکسالی در هواشناسی و کشاورزی

 

 

آدرس دبیرخانه:

کرمان، انتهای بلوار 22 بهمن، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دفتر پست دانشگاه، انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران

Email: isiwe_kerman@yahoo.com

Website: www.isiwee.com

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٠

در یکی از پست ها، در مورد رابطه فقر و تخریب سرزمین مطلبی نوشتم. اما همیشه فقر به منزله این نیست که فقرا دارای منابع ضعیف هستند یا به عبارتی دچار فقر منابع هستند. اما برای رهایی از تله فقر باید کاری نمود تا درآمد بهره برداران افزایش یابد که می شود از طریق افزایش بهره وری یا افزایش درآمد ناشی از محصول تولیدی اقدام نمود. موسسه بین المللی توسعه محیط زیست به این مقوله توجه نموده و یک سری سمینار در خصوص کارآیی بازار و  کارآمد نمودن بازار به نفع خرده مالکان و بهره برداران خرد برگزار کرده  است.

سری سمینارهای محرک عبارتند از:

محرک شماره 1: آژانس تولیدی و دستور کار برای ایجاد بازارهایی که برای فقرا کارآیی داشته باشند.

محرک شماره 2: توسعه بر اساس حقوق در مقابل توسعه بازار محور: یک دو گانگی معیوب

محرک شماره 3: ایجاد بازارهایی که برای فقرا کار می کنند- خرسندی ها و ناخرسندی ها

محرک شماره 4: ایجاد بازارها به نحوی که به نفع خرده مالکان کار کند یا کارگران مزد بگیر

محرک شماره 5: کسب و کار و تجارت به نفع فقرا، توسعه و توانمند سازی خرده مالکان

روز 22 ژوئن 2011 هم سمیناری با عنوان " بازار و کشاورزان خرده پا" در بروکسل برگزار شد که اهداف و سخنران آن عبارت بودند از:

It aimed to address the following questions:

• Can business models ever be successfully adapted to be ‘inclusive’ of small-scale producers?
• Do fair trade, CSR and inclusive business approaches empower small-scale producers, or are corporations benefiting at the expense of smallholders?
• What role do farmer autonomy, voice and participation play in shaping or resisting these pro-poor business approaches?
• How are relationships between NGOs and business changing as socially responsible business approaches grow in both number and influence, and with what implications for smallholder empowerment?
• Does scaling-up and mainstreaming shift the focus of attention away from producer empowerment or livelihood security towards issues of price, cost and quality?

Speakers

• Sanjeev Asthana, National Skills Foundation for India and former president and chief executive at Reliance Retail
• Chris Bacon, Santa Clara University; co-author of Confronting the Coffee Crisis: Fair Trade, Sustainable Livelihoods and Ecosystems in Mexico and Central America
• Richard Howitt, MEP and European Parliament spokesperson on corporate social responsibility
• Alberto Monterroso, Comercializadora Aj Ticonel, Guatemala
• Merling Preza, president of Coordinator of Fairtrade Small Producers in Latin America and the Caribbean (CLAC) 
• Sophi Tranchell, Divine Chocolate (tbc)

 

This provocation seminar was hosted by our partners: Vredeseilanden and United Nations Research Institute for Social Development (UNRISD).

Registration and contact

For further information on the event and registration, please contact Annelies Houpline at
annelies.houpline@vredeseilanden.be.

Provocations series
Initiated by the IIED/Hivos Knowledge Programme, Small Producer Agency in the Globalised Market, the ‘provocations’ series challenge conventional wisdom on how to include smallholders in markets and bring fresh perspectives to the discussion on what works and why.

http://www.iied.org/sustainable-markets/key-issues/market-governance/provocation-series-pro-poor-business-development-an

نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٠

این کتاب از سری انتشارات موسسه بین الملل توسعه پایدار می باشد که توسط

 Adil Najam, Mihaela Papa, Nadaa Taiyab در سال 2006 تهیه شده است. مطالب کتاب  در 3 فصل و 124 صفحه تهیه شده است که عبارتند از:

فصل 1- چاشنی مذاکرات در مورد حکمرانی جهانی محیط زیست

-          سیسستم در حال تحول حکمرانی جهانی محیط زیست

-          مدل های اصلاحات  حکمرانی جهانی محیط زیست

-          ابتکار عمل های حکمرانی جهانی محیط زیست و دلایل ناکامی آن ها

فصل 2- چالش های کلیدی برای کارآمدی حکمرانی جهانی محیط زیست

à         چالش اول- تکثر توافقات چندجانبه زیست محیطی و تجزیه شدگی حکمرانی جهانی محیط زیست

à         چالش دوم- فقدان همکاری و هماهنگی میان سازمان های بین المللی

à         چالش سوم- عدم انطباق، اجرایی نشدن و ناکارآمدی

à         چالش چهارم- استفاده نامناسب از منابع

à         چالش پنجم- واقع شدن حکمرانی جهانی محیط زیست در خارج از گود محیط زیست

à         چالش ششم- ایفاء کنندگان نقش در حکمرانی جهانی محیط زیست با سیستمی سر و کار دارند که دولت محور است

فصل 3- عوامل دستور کار اصلاحات

هدف 1-  رهبری

هدف 2- دانش

هدف 3- وابستگی

هدف 4- اجرا و عملکرد

هدف 5- به جریان سازی

برای دریافت فایل کتاب به آدرس ذیل مراجعه نمائید:

http://www.iisd.org/publications/pub.aspx?pno=797

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٠

در نشستی که توسط سازمان ملل در مورخه 22 ژوئن برگزار شد. کارشناسان به شدت در مورد وضعیت تجارت جانوارن و پوست برخی از آن ها ابراز نگرانی کردند.

در این نشست که با حضور کارشناسان 50 کشور جهان برگزار شد شرکت کنندگان به اتفاق نگرانی خود را نسبت به سطح کنونی تجارت پوست مار مورد استفاده در مصنوعات تجملی و 20 گونه جانوری دیگر که در تحقیقات پزشکی، صنایع غذایی مصرف دارند و یا به عنوان حیوان خانگی نگاهداری می شوند، بیان نمودند. 

بیش از 200 دانشمندی که در بیست و پنجمین نشست کمیته جانوری کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر گیاهی و جانوری در ژنو شرکت داشتند  تاکید کردند که میزان تجارت سه گونه مار بسیار نگران کننده است و باید کنترل های شدیدی اعمال گردد.

 

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٠

 به دنبال وضعیت بسیار وخیم خشکسالی در شاخ آفریقا و سایر مناطق جهان و بنا به درخواست دولت فرانسه که اکنون مسئولیت G20 را هم بر عهده دارد، روز 25 ژوئیه ( سوم مرداد) نشستی در سطح وزیران به منظور بررسی وضعیت خشکسالی و شناسایی اقدامات برای حل این بحران در مقر فائو برگزار خواهد شد.

بر اساس گزارش ویژه ای که در مورخه 20 ژوئیه 2011 منتشر شد، واحد تحلیل مواد غذایی و امنیت غذایی فائو و شبکه سیستم های هشدار اولیه قحطی رسماً وضعیت قحطی در دو منطقه جنوب سومالی اعلام شد. ضمن این که هشداری در مورد احتمال بروز قحطی گسترده در سراسر جنوب سومالی نیز اعلان شد.

شرکت کنندگان در این نشست جملگی از مدعوین می باشند که علاوه بر دولت های عضو فائو و سیستم سازمان ملل، طیف وسیعی از موسسات غیر دولتی و سازمان های بین المللی هم حضور خواهند داشت.
گزارشاتی که در این نشست ارائه شوند به زودی در دسترس عموم قرار خواهند گرفت. برای اطلاعات بیشتر می توانید با این ایمیل تماس بگیرید:   
Email: Horn-of-Africa@fao.org

 

نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٠

قبلاَ در نوشتاری گفته بودم که مراتع تحت فشار زائد الوصفی از ناحیه جمعیت انسانی مازاد بر ظرفیت مرتع ( 5.7 برابر ) و جمعیت دامی مازاد بر ظرفیت چرا ( 2.2 برابر) قرار دارند. در سال های گذشته کمیته امداد برای کمک به اقشار آسیب پذیر ساکن روستا کمکی ارائه می داد برای خرید تعداد محدودی دام ( 10-5 دام) که این مساله مورد اعتراض واحدهای  استانی و ستادی سازمان جنگل ها و مراتع بود که متاسفانه به جایی نرسید و خبرها حاکی است که همچنان این روند ادامه دارد.

اما از سال گذشته و با شروع پرداخت یارانه ها بسیاری از روستائیان مازاد هزینه کرد خود یا به عبارتی پس انداز خود را مصروف خرید دام می کنند که هم سرمایه گذاری است و هم اشتغال زایی و البته درآمد زایی.

ورود دام به مرتع و تعلیف آن ها منوط به مجوزی به نام پروانه چرا است که ادارات کل منابع طبیعی بر اساس قوانین و دستورالعمل های مربوطه صادر می نمایند. با ورود هر یک راس دام اضافه به مرتع شاهد تخریب مراتع خواهیم بود.

جهت مزید اطلاع به نوشتاری با عنوان " افزایش جمعیت بز نشانه تخریب گراسلندها مراجعه نمائید"

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :