طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٠
حتمن شما هم دیدید که بعضی از روزها
 از افراد مختلف ایمیل های یکسانی دریافت می کنید که امروز از چند تا از دوستانم که در شهرهای مختلف زندگی می کنند ایمیلی در مورد دریاچه ارومیه دریافت کردم که به شرح ذیل بود: 
در عجبم از مردی که برای جلوگیری از تغییر اسم خلیج فارس به خلیج عرب از هیچ کوششی دریغ نمی کنند (آفرین بر غیرتتون) در حالی از خشک شدن با ارزش ترین دریاچه داخلی کشورشون بی خبرند.
حالا که خلیج فارس در گوگل به همت شما تغیر اسم داد بهتر بدونید که دریاچه ارومیه با وجود داشتن ویژگی های زیر در حال خشک شدن ...
1) دریاچه ارومیه «دومین دریاچه شور جهان»، «بزرگترین زیستگاه طبیعی آرتمیا»، «بیستمین دریاچه بزرگ جهان»، «شورترین دریاچه جهان که حیات در آن جریان دارد» و«بزرگترین دریاچه داخلی ایران»
2) دریاچه ارومیه دریاچه ای است که در طول تاریخ حتی یک نفر را هم غرق نکرده، چرا که اگر شنا هم بلد نباشید به سادگی می توانید روی آب شناور بمانید.
3)  دریاچه ارومیه بزرگترین زیستگاه طبیعی آرتمیا در جهان است (موجودی زنده که غذای ماهی خاویار است) را دارد و قیمت آن تقریبا با ماهی خاویار برابری می کنه. با این وجود حتی در صورتی که بعدها هم دریاچه احیا شود دیگر اثری از این موجود نخواهد بود.
4)این دریاچه شورترین دریاچه جهان است که حیات در آن جریان دارد.
5)تحقیقات نشان داده است که خواص طبی و درمانی لجن و نمک دریاچه ارومیه بسیار شبیه با خواص نمک و لجن ریاچه بحرالمیت اردن است که کشورهای خارجی بویژه فرانسه، انگلیس و آلمان استفاده فراوانی از آن می کنند. لجن دریاچه ارومیه قابلیت چشمگیری در کاهش و تسکین درد داره و می توان از آن برای تهیه محصولات بهداشتی و آرایشی و همچنین احداث کلینیک های درمانی استفاده کرد.
6) لجن دریاچه ارومیه قابلیت درمان و نیز جلوگیری از پیشروی بیمارهای پوستی را دارد
7)نمک دریاچه ارومیه مقادیر زیادی از مواد معدنی از جمله کلر، سدیم، پتاسیم، کلسیم، برم، سولفات ها و دیگر مواد معدنی به همراه کتون دارد. بنابراین نمک این دریاچه برای بیماریهای قارچی و پوستی، دردهای عضلانی و مفصلی، رفع خستگی و استرس و همچنین بهبود پینه و ترک پا و دست تاثیر داره.

بد نیست بدونید که با وجود فواید بسیار و نقش عمده این دریاچه در اکوسیستم به دلیل اتخاذ سیاست های غلط سطح آب این دریاچه کاهش 7 متر کاهش یافته است و برآورد می شود تا سه سال آینده کاملا خشک شود. چراکه دیگر خبری از آب 21 رودخانه و 39 مسیل به دریاچه ارومیه وارد می شد نیست.
اما کاش با خشک شدن این دریاچه با ارزش که می توانست به منبعی برای جذب توریست و کمک به اقتصاد کشور تبدیل بشه فقط از موهبتی مجانی که در اختیارمان قرار داده شده بود بی بهره می شدیم اما خشک شدن آن علاوه بر از دست دادن مواهبش پیامدهای زیر را به دنبال خواهد داشت ......
1) زیستگاه بی نظیر اطراف دریاچه از حیات خالی خواهد شد.
2) گرد و غبار نمک دریاچه که بسیار خطرناک تر از گرد و غبار خاک است  ایران و کشورهای همسایه اش را تهدید خواهد کرد چراکه با وزش کمترین بادی ذرات نمک بلند خواهند شد. هرچند شاید گرفتن گرد نمک تفاوتی با گرفتن گرد خاک نداشته باشه ولی تصور کنید به جای خاک نمک تو چشمتون بره....
3)  نمک دریاچه خشک شده افزون بر به خطر انداختن سلامت جسمی و تنفسی،موجب از بین بردن زمین‌های کشاورزی هم خواهد شد. این نمک زمین های کشاورزی دست کم سه استان را از بین خواهد برد در حالی که این سه استان از شاهرگ های کشاورزی کشور محسوب می شوند تبدیل به گونه ای از بیابان خواهند شد.
 درحالی که می توان با:
1. پمپاژ بخشی از آب سدهای اطراف که در مسیر رودهای جاری دریاچه زده شده است
2. تزریق آب از دریای خزر و رود ارس
3. بارور نمودن ابرها و ایجاد ابرهای باران زا و باران های مصنوعی
جلوی این فاجعه جغرافیایی را گرفت.
 
شما که چندین بار برای تغیر نام خلیجتون اقدام کردید فکر نمی کنید باید آستین بالا بزنید تا از خشک شدن با ارزش ترین دریاچه کشورتون جلوگیری کنید.....
به امید آن که بتونیم در کتاب های جغرافیایی فرزندانمون همچنان اسم دریاچه ارومیه رو به عنوان بزرگترین دریاچه داخلی کشور ببینیم.
خدمت این عزیزان به عرض می رسد همایش ملی تغییر اقلیم و تاثیر آن بر کشاورزی و محیط زیست  در شهر ارومیه برگزار خواهد شد که یکی از محورهای ١٠ گانه آن در "بحران آب ( با تاکید بر بحران خشک شدن دریاچه ارومیه)" می باشد. http://www.eglim.blogfa.com/post-8.aspx
البته این اولین و آخرین همایش نیست که در مورد دریاچه ارومیه بحث می شود اما از نتیجه گیری و اقدام خبری نیست.

نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٠

هیات مدیره بانک جهانی کمک 59/4 میلیون دلاری برای بهبود وضعیت مدیریت منابع آب و کشاورزی به کشورهای اردن، تونس، مراکش، لبنان و نیز شورای آب کشورهای عربی را تصویب نمود.

کمک ارائه شده از سوی تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) برای ارتقاء وضعیت نرم افزار، سخت افزار و کمک های فنی مورد نیاز برای کاربرد گسترده تر ابزارهای پشتیبان تصمیم سازی سنجش از دور و مشاهدات زمینی جهت مدیریت بهینه منابع آب و کشاورزی هزینه خواهد شد.

 

این ابزارها به ارتقاء ظرفیت کشورهای شرکت کننده در پایش مباحث اجتماعی محلی و منطقه ای از جمله آتش سوزی، خشکسالی، سیل، دسترسی به منابع آب، تبخیر و تعرق و تولید محصولات زراعی کمک خواهد کرد. ظرفیت بررسی و مطالعه اثرات تغییر اقلیم بر منابع آب در سناریوهای بلند مدت اقلیمی از دیگر زمینه های کاری است که ارتقاء خواهد یافت.

منطقه خاور میانه و شمال آفریقا که اصطلاحاً به آن (MENA ) گفته می شود با کمبود شدید منابع آب روبرو است و این مساله به شدت کشاورزی، محیط زیست و عرضه پایدار آب به مناطق شهری که با رشد فزاینده ای هم  برخوردار هستند، را تحت تاثیر قرار می دهد.

در حال حاضر اطلاعات آب از طریق اندازه گیری های محلی پارامترهای عمده مانند بارش، میزان جریان رودخانه و سطح منابع آب به دست می آید. گردآوری داده های میدانی پرهزینه و تاحدی غیرقابل اعتماد می باشد که این کاستی های ناشی از عدم دسترسی به مناطق مختلف شهری، پراکنش نامناسب ایستگاه های اندازه گیری، هزینه، خطاهای انسانی و مواردی از این دست می باشد.

اما با راه اندازی سیستم سنجش از دور می توان با هزینه ای پائین اطلاعاتی به هنگام به دست آورد که در صورت فراهم بودن بسترهای مدیریت بهینه، بخش قابل توجهی از مسائل و مشکلات مبتلابه حل می شود.

برای اطلاعات بیشتر به سایت بانک جهانی www.worldbank.org/mna  مراجعه نمائید.

نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩٠

اتحادیه دانشمندان همدل

شهروندان و دانشمندان برای راه حل های زیست محیطی

نهاد فوق یک نهاد غیر انتفاعی دانش محور پیشرو در مسائل زیست محیطی است که برای داشتن محیط زیستی سالم و دنیایی سالم تر فعالیت می کند. اعضاء این نهاد جملگی از دانشمندان و کارشناسان فعال در گرایش های مختلف محیط زیست می باشند.    یکی از برنامه های این نهاد برنامه اقلیم و انرژی می باشد که در قالب این برنامه ابتکار عملی با نام جنگل گرمسیری و اقلیم وجود دارد. برنامه فوق مطالعه ای در خصوص علل تخریب جنگل های گرمسیری انجام داده است که گزارش آن در 126 صفحه منتشر شده است ( ژوئن 2011). برای دریافت فایل فوق مراجعه نمائید.http://www.ucsusa.org/global_warming/solutions/forest_solutions/drivers-of-deforestation.html

 

فهرست مطالب گزارش فوق عبارتند از:

-          مقدمه

-          جمعیت و رژیم غذایی

-          مناطق جنگل های گرمسیری

-          دام و چراگاه

-          روغن نخل

-          چوب و خمیر کاغذ

-          هیزم

-          تبدیل به کاربری زراعی و تغییر کشت

-          تجارب موفق

-          توسعه بدون تخریب جنگل

با توجه به تشابهات علل تخریب جنگل مطالعه این کتاب را به علاقمندان مباحث فنی و اقتصادی – اجتماعی مدیریت منابع طبیعی توصیه می گردد.

بامن حرف نزن


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩٠

به واسطه عضویت در لیست ایمیل برخی موسسات و دستگاه های زیست محیطی هر از چند گاهی خبری به من می رسد که مجبور می شم بیشتر روش کنکاش کنم. در تاریخ ١٢ می ٢٠١١ خبری از موسسه تحقیقات بیابان یا Desert Research Institute (DRI) به آدرس اینترنتی http://www.dri.edu/ به من رسید با عنوان " یافتن تشعشات رادیواکتیو فوکوشیما در ایالت نوادا" که برای این که هیچ کم و کاستی در انتقال مطلب نباشد خود مطلب را ارائه می دم.

Radiation from Japan Detected in Nevada 

Article Image
In response to the large earthquake and resulting tsunami that damaged the Fukushima Nuclear Power Plant (March 11, 2011), DRI's Community Environmental Monitoring Program (CEMP) installed additional air samplers at existing sampling stations in the network to determine if radiological materials could be detected from the incident.

Beginning the week of March 21, small amounts of the radioactive isotopes were detected on air filters collected from CEMP stations. Currently there are no measurable detections of the isotopes. For the last two months DRI’s CEMP Program manager Ted Hartwell was interviewed for dozens of television and print news stories to talk about radiation monitoring and to help calm public fears regarding possible radiation exposure.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٠

روز جهانی مقابله با بیابان زایی و تقلیل اثرات خشکسالی

 

17 ژوئن مصادف با 27 خرداد روز جهانی بیابان زدایی نام گذاری شده است. نام گذاری این روز به اجلاس جهانی ریو (Earth Summit – Rio 1992)  بر می گردد که کشورها متعهد شدند برای مقابله و کنترل تخریب محیط زیست به صورت مشترک و جمعی گام بردارند. در این راستا چند موضوع مورد توجه ویژه جامعه جهانی قرار گرفت که یکی از آنها مساله بیابان زایی و خشکسالی بود.

از زمان برگزاری نشست ریو تا امضاء 90 کشور برای رسمیت یافتن برنامه جهانی کنترل بیابان زایی که از آن پس  کنوانسیون یا معاهده مقابله با بیابان زایی (United Nation Convention to Combat Desertification and mitigate drought effects) نام گذاری شد نزدیک به دو سال گذشت.

این لیست 90 کشوری در روز 17 ژوئن 1994 و در شهر پاریس نهایی شد. ج.ا.ایران یکی از اولین کشورهای امضاء کننده  این کنوانسیون می باشد که در سال 1375 بعد از تصویب مفاد کنوانسیون فوق رسماً به عضویت این کنوانسیون درآمد.

از آن تاریخ تا کنون نشست های مختلفی انجام شده و عمده کشورهای متعاهد برنامه های اقدام ملی خود را تدوین نموده اند و حتی برخی از کشورها آن را بازنگری هم کرده اند.

علاوه بر برنامه های اقدام ملی، کنوانسیون یک سری برنامه های منطقه ای (RAP: Regional Action Program) و زیر منطقه ای (SRAP: Sub Regional Action Program) را تدوین نمود که در منطقه آسیا 6 شبکه برای برنامه های اقدام منطقه ای در نظر گرفت که مسئولیت هر شبکه هم به یک کشور پیشرو سپرده شد. این شبکه ها و مسئولین آنها عبارتند از:

پایش و ارزیابی بیابان زایی ( چین)، آگروفارستری ( هندوستان)، مدیریت مرتع و تثبیت تپه های ماسه ای (ایران)، مدیریت آب برای کشاورزی ( سوریه)، ظرفیت سازی برای تقلیل اثرات خشکسای و بیابان زایی ( مغولستان) و کمک به توسعه محلی ( پاکستان)

نگارنده در سال های آغازین مدتی مسئولیت شبکه مدیریت مرتع و تثبیت تپه های ماسه ای را عهده دار بود و وظایف مربوطه را پیگیری می نمود.

اما این کنوانسیون به دلایل پیچیدگی های حیطه عمل به اهداف تعیین شده نائل نیامده و علی غم تلاش بسیار کشورها تا رسیدن به اهداف راه بسیار دشواری پیش روست.

اما به بهانه برگزاری مراسم روز جهانی سال 2011 در کشور که بناست در منطقه نمونه گردشگری متین آباد شهرستان نطنز برگزار شود. خواستم اطلاع رسانی نمایم و برای برگزار کنندگان مراسم آرزوی روزی خوش و پربار داشته باشم که راه را برای پیشبرد اهداف در روزهای آتی هموار کند و مسئولین شرکت کننده در کارهای روزمره نیم توجهی به مدیریت پایدار اکوسیستم های خشک و شکننده کشور داشته باشند.

 http://www.matinabad.com/home/home.aspx

برنامه روز جهانی مقابله با بیابان زایی – 27 خرداد 1390

 

-        تلاوت قرآن مجید و پخش سرود ج.ا.ایران

-        سخنرانی آقای دکتر سلاجقه – معاون وزیر و رئیس سازمان جنگلها

-        سخنرانی استاندار اصفهان – آقای دکتر ذاکر اصفهانی

-        سخنرانی وزیر جهاد کشاورزی – آقای دکتر خلیلیان

-        سخنرانی نماینده مقیم سازمان ملل – سرکار خانم کنسولو ویدال

-        سخنرانی نماینده سازمان های مردم نهاد – آقای مهندس واقفی

-        اجرای موسیقی سنتی

-        مراسم امضاء و مبادله سند پروژه RFLDL – سخنرانی نماینده مقیم فائو - آقای دکتر نورالدین مونا

-        معرفی نمونه ها

-        قرائت بیانیه

علاقمندان برای اطلاعات بیشتر به آدرس www.unccd.int

مراجعه کنند.

   

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٠

ترافیکروز پنجشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٠ از گرگان به تهران می آمدم با پرداخت کرایه ٨۵٠٠ تومانی بدون گرفتن بلیط سوار اتوبوسی شدم به تصور این که صبح برسم خانه. چون همون روز یک بازدیدی از پارک ملی گلستان داشتم خیلی خسته بودم و ننشسته تو اتوبوس خوابم برد.

صبح وقتی چشمم را بازکردم دیدم ساعت ۴۵/۵ دقیقه صبح است و اتوبوس  در مقابل تابلوی تهران ٩۶ کیلومتر  متوقف مانده بود و ترافیک عجیب و غریبی بود. اول تصور کردم که حتماً تصادفی روی داده و خلاصه راه می افته که جویای احوال شدم فهمیدم که نه حالا حالا ها باید منتظر به ایستیم یا بنشینیم!!!

این قدر ترافیک بود که نگو و نپرس. ساعت ٣٠/۵ عصر رسیدیم تهران و تا برسیم منزل که در غرب تهران قرار دارد ساعت شد ٧ بعد از ظهر یعنی ٢١ ساعت برای مسیری حدود ۴١۵ کیلومتر ( ٣۵+ ٣٨٠).

من که باید می اومدم سر خونه و زندگی ولی اونهایی که برای مسافرت زده بودند تو راه چرا؟ تعطیلات شنبه ١۴ و یکشنبه ١۵ خرداد باعث شده بود که مردم وسوسه شن با اتومبیل های خود راه بیفتند تو جاده ها. چه جاده هایی من که نفهمیدم چی بود جاده هراز هم مسیر شمال به تهران و هم مسیر برگشت ترافیک بود.

چقدر بنزین و نفت گاز هدر رفت خدا می دونه که قطعاً ادارات مسئول و متولی می تونند آماری در این خصوص ارائه بدن اما وقت مردم که متولی نداره بی آمار می مونه و سرش کلاه می ره.

چه باید کرد:

١- اولاً مردم یاد بگیرن که برای سفرهای خود برنامه ریزی داشته باشند و احتمال چنین گرفتاری های را در نظر بگیرن چون امری عادی است خصوصاً در مواردی که چند روز تعطیل رسمی داریم.

٢- دولت کمی به فکر تعریض جاده ها باشه. جاده هراز در دست تعریض است ولی نمی دونم کی تعریض می شه؟

٣- فرهنگ تورهای جمعی راه بیفته و مردم کمتر از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنن.     

نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٠

فضای سبز شهری، بخــشی از فــضای باز شهری است که عرصه های طبیعی یا اغلب مصنوعی آن، زیر پوشش درختان، درختچه ها، بوته ها، گلها، چمنها و سایر گیاهانی است که بر اساس نظارت و مدیریت انسان، با در نظر گرفتن ضوابط، قوانین و تخصص های مرتبط با آن، برای بهبود شرایط زیستی، زیستگاهی و رفاهی شهروندان و مراکز جمعیتی غیر روستایی، حفظ و نگهداری یا احداث می شوند.از دیدگاه شهرسازی، فضای سبز شهری عبارت است از بخشی از سیمای شهر که از انواع گیا هان تشکیل یافته است. در صورتی که از فضا های آزاد شهری که متضاد فضا های ساخته یا ساخت فیزیکی شهر است، صحبت کنیم در این صورت فضا های بالقوه جهت توسعه فضای سبز شهری مطرح می شود.به طور کلی فضای سبز برخلاف معنایی که ممکن است در ذهن ایجاد کند، تنها محل دارای درخت و گیاه نیست، بلکه نماد و سمبلی از تفکرات فرهنگی و اجتماعی یک جامعه است. مکان ظهور فضای سبز تنها پارک ها را در بر نمی گیرد، بلکه باغ ها، باغچه های خصوصی، نوار سبز حاشیه شهر ها و حتی خیابان ها و گورستان ها را نیز شامل می شود.

 

 

فضای سبز

 

اما نکته این جاست که برای شهری با جمعیت بیش از 10 میلیون نفر که مشکل تامین آب مساله ای جدی است و مسئولین برای تامین آب مصرفی مردم نیازمند علاوه بر انتقال آب از سدهای درون و برون استان از آب های زیرزمینی هم می باشند. آیا لازم است برای توسعه فضای سبز از گونه های با نیاز آبی بالا مثل چمن استفاده نمود یا می شد گونه های درختی کم نیاز هم کاشت. آیا سازمان پارک ها و فضای سبز که دارای وظایف ذیل می باشد نباید جدی تر کار خود را انجام می داد تا شهرداری در توسعه فضای سبز از گونه های سازگار با اقلیم خشک تهران استفاده می نمود؟

وظایف  سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران
- اعمال نظارت عالی در جهت ارتقاء کمی و کیفی فضای سبز شهر تهران در قالب گروه‌های کارشناسی (ناظرین فضای سبز- حفظ نباتات- بهداشت و محیط زیست)
-
نظارت عالی بر عملکرد پیمانکاران شاغل در بخش فضای سبز شهر تهران

-
طراحی, اجرا و نظارت بر پروژه‌های پارک‌ها و فضاهای سبز
-
تولید و خرید و فروش گل و گیاه و درخت و درختچه زینتی
-
طراحی, اجرا و نظارت بر عملیات آبرسانی فضای سبز شهری
-
جنگل‌کاری, توسعه و نگهداری جنگل‌های دست کاشت در قالب طرح عظیم کمربند سبز پیرامون شهر تهران
-
اجرای طرح‌های آموزشی و پژوهشی

-
تهیه آمار و اطلاعات مربوط به پارک‌ها و فضاهای سبز

-
ایجاد تمهیدات لازم برای تهیه شناسنامه درختان از طریق مناطق شهرداری
-
اقدامات لازم در زمینه ارتقاء سطح دانش و بینش فنی کارکنان فضای سبز شهر تهران

-
ایجاد ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی و سایر سازمان‌ها و اشخاص ذیربط داخل و خارج کشور
-
تشکیل کمیته‌های برنامه‌ریزی آب و خاک و فضای سبز, دفع آفات و بیماری‌های گیاهی و بررسی آلودگی‌ها
-
تدوین آئین‌نامه‌های مربوط در ارتباط با طرح جامع فضای سبز
-
بررسی اراضی و املاک مناسب و پیشنهاد تغییر کاربری آنها به منظور تامین اهداف سازمان
-
بازسازی فضای متروک یا فرسوده بافت شهری و یا فضاهای فرسایش یافته همجوار شهر و استفاده از آنها جهت تامین پارک و فضای سبز و تفریحی مورد نیاز با توجه به قوانین و مقررات مربوط با تصویب موردی شورای سازمان
-
بررسی و پیشنهاد مقررات, معیارها, آئین‌نامه‌ها و بهینه‌های مناسب حفظ و گسترش فضای سبز جهت تصویب مراجع ذیربط

-
شناسایی گونه‌های موجود درختی و درختچه‌ای و تهیه نقشه پراکندگی آنها در شهر تهران

-
بررسی و شناسایی گونه‌های بومی درختی و درختچه‌ای تهران

-
بررسی سازگاری اکولوژیکی گونه‌های گیاهی زینتی با اقلیم شهری و تعیین گونه‌هایی که نسبت به آلودگی‌های زیست محیطی حساسیت و یا مقاومت دارند
-
تعیین مناطق زیست محیطی شهر تهران در رابطه با مسائل گیاهی
-
فراهم آوردن تمهیدات لازم جهت کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی در ارتباط با ایجاد فضای سبز

 

 

 

 

تدوین برنامه مشخص برای فضای سبز در شهر ها و رفع کاستیها در برنامه ریزی های کلی، می تواند از گسترش سلیقه ای، تقلیدی و اتفاقی اینگونه فضا ها جلوگیری کرده و ما را از خطای برنامه ریزی و محاسباتی دور کند.

اما شهرداری تهران یا به عبارتی کلان شهر تهران هم از غافله توسعه فضای سبز عقب نمانده و در این خصوص فعالیت های گسترده ای را انجام داده و در دست اقدام دارد که از نمونه های اخیر آن می توان به افتتاح بوستان بزرگ ولایت و فضای سبز حاشیه اتوبان همت اشاره نمود.

نویسنده: پرشین بلاگ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠
بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :